ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2012 р. Справа № 2а/0470/3951/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіРищенко А. Ю. при секретаріХанієвій Ф.М., за участю: представника позивача представників відповідача Алькова Д.С., Горожанкіна О.В., Хорольського М.С., розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська до Державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» про стягнення заборгованості у сумі 64 424, 67 грн., -
ВСТАНОВИВ:
25.03.2012 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська з позовом до Державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» про стягнення заборгованості у сумі 64 424, 67 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач у встановлений законодавством строк - за період з 01.09.2011 року по 31.12.2011 року - не перерахував кошти для виплати пенсії відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» для осіб, що отримують пенсії в управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська на загальну суму 20 572, 44 грн. Також за період вересень-грудень 2011 року відповідач повинен був перерахувати, проте не перерахував кошти для виплати пенсії відповідно до положень ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» на загальну суму 43 852, 23 грн. Таким чином, загальна заборгованість відповідача складає - 64 424, 67 грн.
Просить суд стягнути з Державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» заборгованість за вересень-грудень 2011 року у сумі 64424, 67 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позовні вимоги.
Представники відповідача не визнав позовні вимоги у повному обсязі, просив відмовити у задоволенні даного адміністративного позову та пояснив, що за обов'язковими платежами у Державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» перед Пенсійним фондом України заборгованості немає, так як відрахування з фонду оплати праці на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і відрахування за пільговою пенсією входять до кошторису в складі прямих та загальновиробничих витрат. Крім того, зазначив, що відповідач відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 року № 1734 включено до Переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, і є за своїм напрямком єдиною науковою установою України, яка в основному виконує роботи по створенню науково-технічної продукції для об'єктів ракетно-космічної та військової техніки і їх складових частин за державним замовленням, за якими є значні обмеження в отриманні прибутку та покриття загальновиробничих і адміністративних витрат з боку різних органів державної влади.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши наявні в справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним відмовити у задоволенні даного адміністративного позову повністю з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.07.2008 року виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради було здійснено державну реєстрацію Державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів», код ЄДРПОУ - 00152135, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 13.121991 року № 1977-ХІІ, цей Закон визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створює умови для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку. Розвиток науки і техніки є визначальним фактором прогресу суспільства, підвищення добробуту його членів, їх духовного та інтелектуального зростання. Цим зумовлена необхідність пріоритетної державної підтримки розвитку науки як джерела економічного зростання і невід'ємної складової національної культури та освіти, створення умов для реалізації інтелектуального потенціалу громадян у сфері наукової і науково-технічної діяльності, цілеспрямованої політики у забезпеченні використання досягнень вітчизняної та світової науки і техніки для задоволення соціальних, економічних, культурних та інших потреб.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 вищевказаного Закону та ст. 4 Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим працівникам державних не бюджетних установ і організацій згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших актів, на яку мають право зазначені особи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, відшкодовують Пенсійному фонду України різницю між сумою пенсій. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 % різниці пенсії, призначеної за Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».
Статтею 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» визначено, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Для обчислення заробітку під час призначення пенсії науковому (науково-педагогічному) працівнику застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Пенсійний фонд України встановлює наукову пенсію відповідного розміру і вказані зобов'язання в розмірі 50 % несе державне підприємство, яким в даному випадку виступає - Державне підприємство «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів».
Так, відповідач також зазначив, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1221 підпорядкований Державному концерну Укроборонпром», свою фінансово-господарську діяльність здійснює відповідно до Статуту, відповідно до якого визначено, що відповідач не несе відповідальності за зобов'язаннями держави. Таким чином, суд зазначає, що з урахуванням положень статуту відповідача, Постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1221, відповідач не може нести зобов'язань щодо відшкодування різниці в наукових пенсіях.
Також суд зазначає, що встановлені виплати є спеціальним платежем для обмеженого кола суб'єктів та направлені на відшкодування витрат Пенсійного фонду України по виплаті різниці між виплаченою науковою пенсією та іншими пенсіями, призначеними відповідно до вимог чинного законодавства, які не фінансуються за рахунок збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Слід зазначити, що відповідач надав суду довідку про стан розрахунків, відповідно до якої за обов'язковими платежами у відповідача немає заборгованості перед Пенсійним фондом України, відрахування з фонду оплати праці на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і відрахування за пільговою пенсією входять до кошторису в складі прямих і загальновиробничих витрат. Також відповідач зазначив, що у підприємства в розпорядженні залишок прибутку у розмірі 8 000, 00 грн., а нарахована позивачем доплата з наукової пенсії становить 229 000, 00 грн. Державне підприємство «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» не відносить до не бюджетних підприємств, оскільки його діяльність нерозривно пов'язана з виконанням державних програм, які фінансуються з державного бюджету.
Відповідно до п. 2 Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим працівникам державних не бюджетних установ і організацій згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших актів, на яку мають право зазначені особи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Отже, з урахуванням того, що відповідач не належить до не бюджетних установ, відповідно до статуту підприємства, Державне підприємство «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» не є платником різниці між сумою пенсій, призначених та обчислених відповідно до вимог інших законодавчих актів, оскільки така різниця покривається виключно за рахунок коштів державного бюджету. Тому, вимоги позивача щодо стягнення з Державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» заборгованості у сумі 64 424, 67 грн. є протиправними.
Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні даного адміністративного позову повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська до Державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» про стягнення заборгованості у сумі 64 424, 67 грн. - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 17.07.2012 року.
Суддя А. Ю. Рищенко