Справа №2609/14078/12
№ 2-3950/12
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
24 вересня 2012 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Бурлаки О.В.,
за участю секретаря Сіроштан О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за договором про пайову участь у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2012 року заступник прокурора м. Києва звернувся до суду з позовом в інтересах Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та просив стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 заборгованість зі сплати пайового внеску на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва у розмірі 147 690 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що перевіркою прокуратури встановлено, що 29.09.2011 року між особою, в інтересах якої подано позов та відповідачами укладено договір № 325 про сплату пайової участі у зв'язку із будівництвом житлового будинку на вул. Сумській, 20-б у м. Києві, відповідно до якого останні зобов'язались перерахувати пайовий внесок у сумі 123 800 грн. в термін до 26.10.2011 року на бюджетний рахунок цільового фонду спеціального фонду міського бюджету.
Однак, відповідачами свої зобов'язання за договором не виконано та не сплачено пайовий внесок, внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 147 690 грн.
У судовому засіданні представник прокуратури м. Києва підтримала позов з підстав, викладених у позовній заяві, та просила його задовольнити у повному обсязі.
Представник Головного управління економіки та інвестицій позов також підтримала та просила його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 позов не визнав та пояснив, що при укладенні договору про пайову участь у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва вони сподівались продати будинок на АДРЕСА_2 та з отриманих коштів сплатити пайовий внесок. Разом з тим, обставини змінились і вони не мають необхідних коштів для сплати пайового внеску за договором. Крім того, відповідач послався на безпідставність та необгрунтованність нарахування суми заборгованості, зокрема, врахування інфляції та нарахування пені.
Інші відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з'явились, про розгляд справи повідомлялись належним чином. (а.с. 36, 37, 55, 60, 70, 77, 90)
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідачами здійснено будівництво приватного житлового будинку літ. «А»загальною площею 926,70 кв.м. на АДРЕСА_2 який 10.09.2009 прийнятий в експлуатацію. (а.с.11)
Між Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 29.09.2011 року укладено договір № 325 пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва. (а.с. 6-8)
Відповідно до п. 1.1. договору забудовники повинні сплатити пайовий внесок на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва у зв'язку з будівництвом зблокованого приватного житлового будинку літ: «А», загальною площею 926,70 кв.м. на АДРЕСА_2
Розмір пайового внеску згідно з розрахунками 1 та 2 від 26.09.2011 року становив 123 800 грн. (а.с. 9)
Згідно з п. 3.1. договору забудовники зобов'язані були сплатити пайовий внесок в строк до 26 жовтня 2011 року на бюджетний рахунок цільового фонду спеціального фонду міського бюджету.
Проте, відповідачами взяті на себе за договором № 325 від 29.09.2011 року зобов'язання по сплаті пайового внеску не виконано.
Відповідно до ст. 27-1 Закону України «Про планування і забудову територій» замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта містобудування у населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту полягає у відрахуванні замовником після прийняття об'єкта в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Величина пайової участі (внеску) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі (внеску) замовника від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування, визначеної згідно з державними будівельними нормами, без урахування витрат з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішньо- та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Рішенням Київської міської ради № 573/5385 від 30.12.2010 затверджено Порядок визначення розмірів пайової участі (внесків) забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (далі -Порядок), який регулює організаційні та економічні відносини, пов'язані із залученням і використанням пайової участі забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва, та при оформленні договорів на сплату пайової участі у зв'язку із будівництвом (реконструкцією) будь-яких об'єктів на території міста Києва незалежно від їх форми власності.
Порядок передбачає, що пайова участь (внесок) забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста є внеском, який забудовник (інвестор) має сплатити до бюджету м. Києва без урахування ПДВ. Залучені кошти спрямовуються виключно на фінансування об'єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста, передбачених в Програмі соціально-економічного розвитку міста Києва.
Згідно з п. 4.2 Порядку у всіх питаннях щодо організації залучення пайових коштів виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) виступає в особі Головного управління економіки та інвестицій.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що при будівництві житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями розмір пайової участі розраховується як сума двох складових. Перша з них становить величину пайової участі, розраховану за нормативами під житлову частину будинку. Друга складова становить величину пайової участі, розраховану за нормативом відповідно до функціонального призначення вбудовано-прибудованих приміщень.
Відповідно до п. 4.6 Порядку пайовий внесок сплачується на підставі договору між містом (Управлінням) та забудовником (інвестором).
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно зі ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Отже, свобода договору означає право громадян або юридичних осіб вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості наданій сторонам визначити умови такого договору.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Таким чином, підписуючи договір відповідачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 погодились з його умовами та взяли на себе зобов'язання його виконати у встановлений у ньому строк.
Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п. 4.10 Порядку у разі прострочення термінів сплати забудовник (інвестор) несе відповідальність згідно з умовами договору, укладеним між містом (Управлінням) та забудовником (інвестором).
Розмір несплаченої частки пайового внеску забудовника (інвестора) коригується відповідно до умов договору на величину штрафів, пені, тощо та індекс інфляції від дати його розрахунку.
Згідно з п. 4.1.1 договору у випадку порушення строків сплати пайового внеску сума платежу на момент здійснення забудовниками сплати коригується на індекс інфляції з моменту розрахунку пайового внеску до моменту фактичного виконання зобов'язань по його сплаті.
Пунктом 4.1.2 договору на забудовників покладено відповідальність за прострочення сплати пайового внеску у вигляді пені у розмірі 0,1 % від заборгованості пайового внеску за кожен день прострочення.
Станом на час звернення заступника прокурора м. Києва до суду з позовом загальна сума заборгованості за договором № 325 від 29.09.2011 року становила 147 690 грн., з яких: 125 160 грн. -сума основного боргу з урахуванням індексу інфляції, 22 530 грн. -пеня за несвоєчасну сплату суми внеску.
Відповідно до ст. 540 ЦК України якщо у зобов'язанні беруть участь кілька кредиторів або кілька боржників, кожний із кредиторів має право вимагати виконання, а кожний із боржників повинен виконати обов'язок у рівній частці, якщо інше не встановлено договором або актами цивільного законодавства.
Водночас згідно зі ст. 541 ЦК України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом.
Договором не передбачено в якій частці кожен із забудовників - учасників договору інвестував будівництво житлового будинку і в якій частці він має сплатити пайовий внесок. Порядком вказані норми щодо часткового виконання зобов'язання по сплаті пайового внеску також відсутні.
Не заслуговують на увагу суду посилання відповідача ОСОБА_1 на відсутність фінансової можливості виконати умови договору та сплатити пайовий внесок, оскільки частиною 1 статті 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
На підставі вищевикладеного, суд, на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які посилались сторони, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі та солідарному стягненні із боржників встановленої суми заборгованості зі сплати пайового внеску у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про планування і забудову територій», статтями 540,541, 611, 625-627, 629 ЦК України, статтями 10, 11, 60, 79, 208, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за договором про пайову участь у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1), ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2), які мешкають за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_3), яка мешкає за адресою: АДРЕСА_3 на бюджетний рахунок цільового фонду спеціального фонду міського бюджету: р/р 31517932700001 в ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 24262621 заборгованість зі сплати пайового внеску у розвиток інфраструктури м Києва з урахуванням індексу інфляції в розмірі 125 160 (сто двадцять п'ять тисяч сто шістдесят) грн. 00 коп. та пеню за несвоєчасну сплату суми внеску у розмірі 22 530 (двадцять дві тисячі п'ятсот тридцять) грн. 00 коп.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1), ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2), які мешкають за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_3), яка мешкає за адресою: АДРЕСА_3 судові витрати в дохід держави в сумі 1476 грн. 90 коп.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: