КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-5582/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
У Х В А Л А
Іменем України
"16" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою підприємства з іноземними інвестиціями «Лукойл-Україна»на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 09 липня 2012 року у справі за адміністративним позовом підприємства з іноземними інвестиціями «Лукойл-Україна»до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів»про скасування наказу від 23 березня 2012 року №397 в частині та наказу №176 від 26 березня 2012 року в частині,-
в с т а н о в и в:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 09 липня 2012 року у задоволені позову підприємства з іноземними інвестиціями «Лукойл-Україна»до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів»про скасування наказу від 23 березня 2012 року №397 в частині та наказу №176 від 26 березня 2012 року в частині відмовлено повністю.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги апелянт обгрунтовує тим, що наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №397 від 23 березня 2012 року не містить жодного обгрунтування та підстави, що наведені в п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004, як підстави для скасування Технічних умов ПІІ «Лукойл-Україна», а наказ ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів»№176 прийнято з порушенням порядку анулювання реєстрації технічних умов.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 23 березня 2012 року Міністерством економічного розвитку і торгівлі України прийнятий наказ №397 про анулювання реєстрації технічних умов, згідно якого на підставі п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів»наказано ДП «Укрметртестстандарт», ДП «Запоріжжястандартметрологія», ДП «Львівстандартметрологія»анулювати реєстрацію технічних умов за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено бензини автомобільні підвищеної якості «ЭКТО»ТУ У 23.2-30603572-002-2010 (п.2 додатку), паливо дизельне підвищеної якості «ЭКТО»ТУ У 23.2-30603572-001-2009 (п.14 додатку).
На виконання вищезазначеного наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №394 від 23 березня 2012 року ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів»прийнятий наказ №176 від 26 березня 2012 року щодо анулювання державної реєстрації технічних умов, згідно якого відповідно до п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» анульовано державну реєстрацію 22 технічних умов згідно з додатком 1, зокрема, ТУ У 23.2-30603572-002-2010 «Бензини автомобільні підвищеної якості «ЭКТО»(п.2 додатку), ТУ У 23.2-30603572-001-2009 «Паливо дизельне підвищеної якості «ЭКТО»(п.13 додатку).
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку щодо прийняття відповідачами оспорюваних наказів в межах повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне:
Згідно п.2 Указу Президента України від 31 травня 2011 року №634/2011 «Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України»Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є правонаступником, серед іншого, Державної служби технічного регулювання України в частині формування та реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, управління якістю), а також формування та реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів (крім функцій з реалізації державної політики з питань державного контролю у сфері захисту прав споживачів; функцій з формування та реалізації державної політики з питань безпечності харчових продуктів).
У відповідності до Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року №634/2011, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом.
До основних завдань Мінекономрозвитку України віднесено, серед іншого, формування та забезпечепння реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, акредитації органів з оцінки відповідності, управління якістю).
Відповідно до п.6 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 20 травня 2010 року №2275 Кабінету Міністрів України доручено забезпечити розробку та введення в дію національних стандартів на нафтопродукти, на які встановлено акцизний збір згідно з законом, і скасувати державну реєстрацію всіх технічних умов, виданих раніше на вищезазначену продукцію.
Як вбачається з матеріалів справи, спільним наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України і Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 18 липня 2011 року №301/206 з метою реалізації досягнутих домовленостей на засіданні експертно-аналітичної групи з опрацювання питань функціонування ринку нафти і нафтопродуктів і розвитку нафтопереробної промисловості щодо спільної перевірки виконання правил реєстрації чинних технічних умов на нафтопродукти та змін до них затверджений склад міжвідомчої робочої групи, якій наказано в період з 15 липня 2011 року по 15 серпня 2011 року перевірити виконання встановлених правил реєстрації чинних технічних умов на нафтопродукти (моторні палива, мастила, оливи).
За результатами даної перевірки було виявлено порушення, які негативно впливають на споживчий ринок нафтопродуктів в Україні, про що Голові комісії з реорганізації Держспоживстандарту України надано службову записку із зауваженнями щодо невідповідності технічних умов нормативним документам та пропозиціями про врегулювання питань щодо виробництва нафтопродуктів.
Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 05 вересня 2011 року №326 за наслідками проведеної роботи наказано керівникам центрів стандартизації, метрології та сертифікації повідомити власників ТУ про необхідність у трьохмісячний термін приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів та попередити про подальше анулювання ТУ у разі невідповідності їх вимогам нормативних документів, однак зазначені у вищенаведених документах порушення не були усунуті власниками ТУ шляхом приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів у трьохмісячний термін.
У відповідності до п.8 розділу 9 витягу з протоколу №13 засідання Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2012 року Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям, Мінінфраструктури та Мін'юстом доручено підготувати та подати Кабінетові Міністрів узгоджені пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації моторного палива.
Згідно п.4 розділу 8 витягу з протоколу №15 засідання Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 року Мінекономрозвитку, Мінфіну, Міненерговугіллю, Держспоживінспекції, Державній службі з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва з урахуванням рішення Кабінету Міністрів від 22 лютого 2012 року (п.8 розділу 9 протоколу №13) доручено терміново забезпечити подання Кабінетові Міністрів пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації та забезпечення контролю якості і безпечності нафтопродуктів, на виконання якого Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям, Мінінфраструктури та Мін'юстом підготовлені відповідні пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації та контролю за якістю і безпечністю нафтопродуктів, які схвалені на засіданні Кабінету Міністрів України 05 березня 2012 року (витяг з протоколу №16 засідання Кабінету Міністрів України).
Як вбачається з листа Мінекономрозвитку від 28 лютого 2012 року №3411-01/7420-04, Кабінету Міністрів України направлені пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації нафтопродуктів та контролю за їх якістю і безпечністю, згідно яких пропонувалось Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям забезпечити приведення зареєстрованих технічних умов на моторні палива, в тому числі альтернативні, їх компоненти, оливи та мастила, спецрідини та присадки до них у відповідність з вимогами національного стандарту ДСТУ 1.3:2004 «Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов».
На виконання доручень Кабінету Міністрів України від 05 березня 2012 року №16 та від 21 березня 2012 №21 Мінекономрозвитку наказом від 23 березня 2012 року №397 доручило ДП «Укрметртестстандарт»анулювати реєстрацію технічних умов за переліком, до якого віднесено серед іншого паливо дизельне підвищеної якості «ЭКТО»ТУ У 23.2-30603572-001-2009, бензини автомобільні підвищеної якості «ЭКТО»ТУ У 23.2-30603572-002-2010.
Відповідно до п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів»анулювання реєстрації ТУ здійснює ДП, яке їх зареєструвало, або Мінекономрозвитку України.
При цьому, підпунктом «д»абз.2 цього пункту 8.5.4 передбачено, що ДП, яке зареєструвало ТУ, анулює його реєстрацію після перевіряння органами державного ринкового нагляду та/чи органами державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, якщо в ТУ порушено вимоги законодавчих, нормативно-правових актів та національних (міждержавних) стандартів, а підприємство-власник не вжило заходів щодо усунення цих порушень.
Враховуючи, що ТУ У 23.2-30603572-001-2009 та ТУ У 23.2-30603572-002-2010 зареєстровані ДП «Укрметртестстандарт», до компетенції зазначеного державного підприємства віднесено анулювання реєстрації таких ТУ.
З огляду на те, що позивачем, як власником технічних умов, виявлені в ході перевірки міжвідомчою групою порушення не усунуті, технічні умови, які не відповідають вимогам ДСТУ 1.3:2004 «Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов»та зареєстровані з порушенням вимог ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів», не приведені у відповідність до вимог нормативних документів в трьохмісячний строк, Мінекономрозвитку, керуючись абз.5 п.7 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року №634/2011, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством, видало наказ №397 від 23 березня 2012 року, яким доручило ДП «Укрметртестстандарт»анулювати державну реєстрацію технічних умов, зокрема, ТУ У 23.2-30603572-001-2009 та ТУ У 23.2-30603572-002-2010. Разом з тим, ДП «Укрметртестстандарт», яке згідно розпорядження Кабінету Міністрів України №745 від 03 серпня 2011 року передано до сфери управління Мінекономрозвитку, на виконання вищезазначеного наказу Мінекономрозвитку прийнятий наказ №176 від 26 березня 2012 року щодо анулювання державної реєстрації технічних умов, згідно якого відповідно до п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів»анульовано державну реєстрацію ТУ У 23.2-30603572-002-2010 «Бензини автомобільні підвищеної якості «ЭКТО», ТУ У 23.2-30603572-001-2009 «Паливо дизельне підвищеної якості «ЭКТО».
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №397 від 23 березня 2012 року та наказ ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів»№176 від 26 березня 2012 року є правомірними, які прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а тому відсутні підстави для їх скасування.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу підприємства з іноземними інвестиціями «Лукойл-Україна»-залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 09 липня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 22 жовтня 2012 року.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Грищенко Т.М.