Ухвала суду № 26948446, 21.08.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2012
Номер справи
0670/12147/11
Номер документу
26948446
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Сичова О.П.

Суддя-доповідач:Пасічник С.С.

УХВАЛА

іменем України

"21" серпня 2012 р. Справа № 0670/12147/11

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:

головуючого судді Пасічник С.С.

суддів: Зарудяної Л.О.

Кузьменко Л.В.,

при секретарі Зеліковій О.В. ,

за участю сторін:

від позивача: Чепури І.В., представника за довіреністю;

від відповідачів: Гапонюк О.Б., представника за довіреністю;

Летушева М.Ф.,представника за довіреністю;

Ярмолюка О.В.,представника за довіреністю;

прокурора : Лозовика А.В.,

розглянувши апеляційні скарги Новоград-Волинської об"єднаної державної податкової інспекції Житомирської області, Першого заступника прокурора Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" березня 2012 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" до Новоград-Волинської об"єднаної державної податкової інспекції Житомирської області, Головного управління Державного казначейства України у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення та стягнення бюджетного вішкодування ПДВ ,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2011року Товариство з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" звернулося до суду з позовом до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції та Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "В1" від 20.07.2011 року №0008922330, стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування по податку на додану вартість за квітень 2011 року в розмірі 931056,00 грн.

Обгрунтовуючи позов, вказує на те, що податковий орган при проведенні перевірки дійшов помилкового висновку щодо порушення товариством вимог п. 198.6 ст. 198, абз. "а" п.200.4 ст.204, п.201.12 ст.201 Податкового кодексу України та завищення заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2011р. - 931056,00 грн., адже господарські операції з ТОВ "Аверс Плюс ЛТД" з постачання природного газу в березні 2011 року на загальну суму 5586336,00 грн. підтверджені документально та мають реальний характер.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.03.2012р. позов задоволено та визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення форми "В1" від 20.07.2011 року №0008922330 й стягнуто з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість за квітень 2011 року в розмірі 931056,00 грн.

Не погоджуючись з постановою, Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція та Перший заступник прокурора Житомирської області подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просять постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову, при цьому, вказуючи на те, що взаємовідносини Товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" з Товариством з обмеженою відповідальністю "Аверс Плюс ЛТД" не мають реального товарного характеру, оскільки останнє не має відповідних виробничих потужностей, матеріально-технічної бази, трудових ресурсів, а в ланцюгу постачання природного газу виступає ПП "Експерт-Логістик", місцезнаходження якого не встановлено.

Вислухавши представників сторін, прокурора, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженої постанови, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як правильно встановлено судом, Новоград-Волинською обєднаною державною податковою інспекцією з 04.07.2011 року по 11.07.2011 року було проведено виїзну позапланову документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2011 року (в зв'язку з поданням товариством декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування в сумі 2150000,00 грн.), за результатами якої складений акт від 11.07.2011 року за № 1343/05-53/23-30/33529350.

Згідно висновків, наведених в акті, Товариством з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" допущено порушення п.198.6 ст.198, абз. "а" п.200.4 ст.200, п.201.12. ст.201 Податкового кодексу України й завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2011 року на 931056,00 грн., оскільки товариством безпідставно віднесено до складу податкового кредиту березня 2011 року суму ПДВ (931056,00 грн.) по господарським операціям з ТОВ «Аверс Плюс ЛТД» щодо придбання природного газу, які не мають реального характеру, що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту відповідно за березень та квітень 2011року.

На підставі акта перевірки Новоград-Волинською обєднаною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В1»№ 0008922330 від 20 липня 2011 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 931056,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 1,00 грн.

Проте, з цим погодитись не можна.

Так, між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Аверс Плюс ЛТД" 07 грудня 2010 року був укладений договір поставки природного газу №001-11, на виконання якого в березні 2011 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Аверс Плюс ЛТД" було передано, а позивачем одержано на власні потреби та оплачено природній газ в обсязі 2000,00 тис. куб.м на загальну суму 5586336,00грн., у т.ч. ПДВ - 931056,00грн., що підтверджується актом приймання - передачі природного газу від 04.04.2011р., скріпленим печатками позивача, постачальника (ТОВ "Аверс Плюс ЛТД") та газотранспортного підприємства (Рівненського ЛВУ МГ філії "УМГ"Львівтрансгаз") (а.с.72), податковими накладними від 01.03.2011 року №1, від 15.03.2011 року №48 (а.с. 73-74), довідкою Рівненського ЛВУ МГ філії "УМГ"Львівтрансгаз" від 20.12.2011 року №168 (а.с.75), листом Рівненського ЛВУ МГ філії "УМГ"Львівтрансгаз" від 14.03.2012 року №243 (а.с.204), платіжними дорученнями від 01.03.2011 року №1093 та від 15.03.2011 року №1391 (а.с.84,85).

Пунктом 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України визначено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Згідно пункту 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається:

дата тієї події, що відбулася раніше:

- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Згідно п.198.6 ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).

Як вбачається з акту перевірки та матеріалів справи, податкові накладні на загальну суму операцій з постачання природного газу - 5586336,00грн., у т.ч. ПДВ - 931056,00грн., були виписані та передані позивачу ТОВ "Аверс Плюс ЛТД".

Проаналізувавши наведені норми чинного законодавства в сукупності з встановленими обставинами справи, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про реальний характер правовідносин, які знайшли відображення у формуванні податкового кредиту ТОВ "Церсаніт Інвест".

При цьому, суд враховує й ту обставину, що придбаний природний газ був використаний позивачем у власній господарській діяльності.

Відповідно до п.п.14.1.18 п.14.1 ст.18 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Пунктом 200.1 ст. 200 ПК України передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з абз. "а" п.200.4 ст. 200 ПК України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг.

З огляду на викладене, податковий орган безпідставно зменшив суму бюджетного відшкодування з ПДВ за квітень 2011 р. у сумі 931056,00 грн. та застосував до позивача штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1,00 грн.

Отже, оскаржувана постанова суду, як обґрунтована та законна, з врахуванням приписів ст.200 КАС України, підлягає залишенню без змін.

Доводи ж апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції та не є підставою для скасування судового рішення.

Зокрема, посилання на неможливість отримання документального підтвердження господарських відносин з ТОВ "Аверс Плюс ЛТД" по ланцюгу ПП "Експерт-Логістік" та підтвердження відносин, виду обсягу і якості операцій, розрахунків, що здійснювались між ними у зв'язку із відсутністю за місцезнаходженням контрагента - постачальника не є прийнятними, оскільки, як правильно зазначив суд першої інстанції, Податковий кодекс не ставить право платника податку на одержання бюджетного відшкодування в залежність від встановлення факту формування та сплати його контрагентами до Державного бюджету України податкових зобов'язань за господарськими операціями у відповідному податковому періоді; платник податків, який в силу покладеного на нього законом обов'язку щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) вступає у зв'язку з цим у відповідні правовідносини з державою, не може нести відповідальність за невиконання чи неналежне виконання такого обов'язку іншими платниками податків, якщо інше прямо не встановлено законом.

Якщо контрагент не виконав свого зобовязання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на віднесення сплачених ним у ціні товару відповідних сум податку на додану вартість до податкового кредиту, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо цього та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Новоград-Волинської об"єднаної державної податкової інспекції Житомирської області, Першого заступника прокурора Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" березня 2012 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.С. Пасічник

судді: Л.О. Зарудяна Л.В. Кузьменко

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" вул. Чижівська, 4,с. Чижівка,Новоград-Волинський район, Житомирська область,11708

3- відповідачу Новоград-Волинська об"єднана державна податкова інспекція Житомирської області вул. Ушакова, 3,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700 Головне управління Державного казначейства України у Житомирській області вул. 1-го Травня,24,,м. Житомир,10008