Постанова № 26943158, 24.10.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2012
Номер справи
10619/12/2070
Номер документу
26943158
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

24 жовтня 2012 р. № 2-а- 10619/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Піскун В.О.,

при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,

за участі:

представника позивача - Котляр І.М.,

відповідача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_2 матеріальне забезпечення у розмірі 9625,33 грн. на його користь.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 02.09.2011 року ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості де був зареєстрований як такий, що шукає роботу. 09.09.2011 року наказом від 09.09.2011 року №НТ110909 ОСОБА_2 була призначена виплата допомоги по безробіттю з урахуванням страхового стажу з 09.09.2011 року по 03.01.2012 року. 02.09.2011 року ОСОБА_2 був ознайомлений з пам'яткою безробітного "Ваші права - Ваші обов'язки", в якій зазначається обов'язок особи своєчасного подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. З 04.01.2012 року ОСОБА_2 був знятий з обліку в зв'язку з набуттям права на пенсію за віком. За результатами розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" було встановлено, що ОСОБА_2 виконував роботи згідно договорів підряду укладених з ТОВ «Ера» та отримував винагороду за виконану роботу, а отже відносився до категорії зайнятого населення та не мав права перебувати на обліку як безробітна та отримувати матеріальну допомогу та соціальні послуги. В добровільному порядку ОСОБА_2 не були відшкодовані кошти, виплачені як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 9625,33 грн., а отже зазначені кошти, на думку позивача, підлягають стягненню у судовому порядку.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги адміністративного позову підтримав у повному обсязі та просив суд його задовольнити.

Відповідач та його представник у судовому засіданні проти позовних вимог заперечували у повному обсязі, та просили суд відмовити в їх задоволенні. При цьому посилалися на те, що під час виконання робіт згідно договорів підряду укладених з ТОВ «Ера» та отримання винагороди за виконану роботу, ОСОБА_2 не вступав в трудові відносини з ТОВ «Ера», а отже, на їх думку, не відносився до категорії зайнятого населення та мав права перебувати на обліку як безробітна та отримувати матеріальну допомогу та соціальні послуги. Також зазначили, що розмір винагороди, отриманої відповідачем за договорами підряду був менше встановленого розміру мінімальної заробітної плати, що виключає віднесення ОСОБА_2 до категорії зайнятого населення.

Суд, заслухавши представника позивача, відповідача та його представника, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що 02.09.2011 року ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості де був зареєстрований як такий, що шукає роботу, з відкриттям персональної картки 203911090200052.

09.09.2011 року відповідачем подана заява про надання статусу безробітного, в якій він зазначив, що не працює за договорами цивільно-правового характеру, згідно якої наказом від 09.09.2011 року №НТ110909 ОСОБА_2 був наданий статус безробітного та відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст. 22, п.1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю з урахуванням страхового стажу з 09.09.2011 року по 03.01.2012 року.

02.09.2011 року ОСОБА_2 був ознайомлений з пам'яткою безробітного "Ваші права - Ваші обов'язки", затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України 03.11.2010 року, в якій зазначається обов'язок особи своєчасного подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

З 04.01.2012 року ОСОБА_2 був знятий з обліку в зв'язку з набуттям права на пенсію за віком.

Харківським міським центром зайнятості, у зв'язку з надходженням інформації від Державної податкової адміністрації України, проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", про що складено акт від 14.06.2012 року №1387-ДПА.

На підставі вищевказаного акту Харківським міським центром зайнятості було прийнято рішення про повернення ОСОБА_2 коштів виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 9625,33 грн. за період з 09.09.2011 року по 03.01.2012 року, оформлене наказом від 19.06.2012 року №758.

Відповідно ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Зайнятість населення, що проживає на території України, забезпечується державою шляхом проведення активної соціально-економічної політики, спрямованої на задоволення його потреб у добровільному виборі виду діяльності, стимулювання створення нових робочих місць і розвитку підприємництва. Громадяни України вільно обирають види діяльності, які не заборонені законодавством, у тому числі і не пов'язані з виконанням оплачуваної роботи, а також професію, місце роботи відповідно до своїх здібностей. Примушування до праці в будь-якій формі не допускається, за винятком випадків, передбачених законодавством України. Добровільна незайнятість громадян не є підставою для притягнення їх до адміністративної або кримінальної відповідальності. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб; б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство"; в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу; е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій. Законодавством України можуть передбачатися й інші категорії зайнятого населення.

Відповідно ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", і не отримує пенсію на пільгових умовах (пункт 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219).

Відповідно до частини другої та третьої статті 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено наступне: застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п.п. 1 п. 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за №915/5136, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).

Тобто, припинення виплати допомоги по безробіттю є можливим також у разі здійснення особою, якій надано статус безробітного, робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням Фонду.

Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62 (далі - Порядок), розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Згідно з п. 3 Порядку перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли: подані застрахованою особою документи дають право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»; під час перебування на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.

Відповідно до п. 5 Порядку за результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

Як вбачається з матеріалів справи, розслідуванням страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" було встановлено, що ОСОБА_2 виконував роботи згідно договорів підряду укладених з ТОВ «Ера»: б/н від 01.09.2011 року, б/н від 01.10.2011 року, б/н від 01.11.2011 року, б/н від 01.12.2011 року, б/н від 01.01.2012 року, та отримував винагороду за виконану роботу, а отже відносився до категорії зайнятого населення та не мав права перебувати на обліку як безробітна та отримувати матеріальну допомогу та соціальні послуги.

У судовому засіданні факт виконання робіт за вищевказаними договорами підряду та отримання винагороди за виконану роботу відповідачем не заперечувався.

Наказ від 19.06.2012 року №758 про повернення ОСОБА_2 коштів виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 9625,33 грн. відповідачем оскаржено не було.

Згідно з п.6 Порядку у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п.п. 7, 8 Порядку протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути виплачені кошти.

У разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 № 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у раз неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

24.07.2012 року Харківським міським центром зайнятості було надіслано на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення лист-претензію від 20.06.2012 року за № 12557 щодо повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю у сумі 9625,33 грн., з копією наказу про повернення коштів, в якому пропонувалось повернути кошти добровільно на протязі п'ятнадцяти календарних днів з дня отримання цих документів. 20.08.2012 року до Харківського міського центру зайнятості повернуто конверт з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Заборгованість у розмірі 9625,33 грн. відповідачем сплачена не була.

До теперішнього часу вищезазначені кошти відповідачем службі зайнятості не відшкодовані.

Доказів щодо сплати боргу у повному обсязі відповідач до суду не надав.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою - АДРЕСА_1) матеріальне забезпечення у розмірі 9625.33 грн. (дев'ять тисяч шістсот двадцять п'ять грн. 33 коп.) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (адреса: м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, р/р 37177300802007 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 36224721).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 29.10.2012 року.

Суддя Піскун В.О.