Ухвала суду № 26931009, 26.09.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2012
Номер справи
0670/7810/11
Номер документу
26931009
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

УХВАЛА

іменем України

"26" вересня 2012 р. Справа № 0670/7810/11

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

при секретарі Самченко В.М. ,

за участю представників сторін:

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "17" квітня 2012 р. у справі за позовом Приватного підприємства фірми "Санітас" до Державної податкової інспекції у м.Житомирі про скасування податкових повідомлень - рішень від 16.05.2011 р. №0002572302 та № 04172302 від 08.08.2011 року ,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство - фірма "Санітас" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суд з позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування податкових повідомлень-рішень від 16.05.2011 р. № 0002572302, та № 0004172302 від 08.08.2011 року.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду позов задоволено частково, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 16.05.2011року № 0002572302 в частині застосування до Приватного підприємства - фірми "Санітас" фінансових санкцій в сумі 193181,60грн., а також від 08.08.2011року № 0004172302 в частині застосування фінансових санкцій в сумі 6460,00грн.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Державна податкова інспекція у м.Житомирі Житомирської області Державної податкової служби подала апеляційну скаргу у якій, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України, Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (надалі - Закон), Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004року (надалі - Положення).

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією проведена планова перевірка з питань дотримання податкового та іншого законодавства за період з 01 жовтня 2009 року по 31.12.2010 року.

За результатом перевірки складено акт №1931/23-01/22065477/0110 від 26.04.2011 року.

На підставі даного акту винесені податкові повідомлення 16.05.2011року № 0002562302 до позивача за порушення п. 9 ст. 3 Закону яким застосовано фінансові санкції в сумі 15640,00грн., та № 0002572302 до позивача за порушення п. 2.2, 2.6. Положення застосовано суму штрафних санкцій 203244,20 грн.

Рішенням ДПА в Житомирській області від 22.07.2011року податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 16.05.2011року №0002562302 скасовано в частині та винесено нове податкове повідомлення - рішення від 08.08.2011року № 0004172302, яким до ПП фірми "Санітас" застосовано фінансові санкції в сумі 15300,00грн.

Як зазначено в даних оскаржуваних податкових повідомленнях - рішеннях, вони прийняті на підставі пункту 54.3 ст.54 Податкового кодексу України. Відповідно до зазначених правових норм контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Підставою для винесення зазначеного податкового повідомлення - рішення від 08.08.2011року № 0004172302, як зазначено відповідачем, є порушення позивачем вимог підпункту 9 ст.3 Закону. Суть зазначених порушень полягає у незабезпеченні позивачем щоденного друку фіскального звітного чеку з обнуленням оперативної пам'яті та незабезпечення збереження таких чеків.

За приписами положень ст. 15 Закону контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про доведеність 26 окремих порушень позивачем вимог підпункту 9 ст.3 Закону щодо щоденного друку на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальних звітних чеків і забезпечення їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідно до положень ст.17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання.

Таким чином, в розумінні вимог ст.ст.3 та 9 Закону, за вказані порушення до позивача підлягали застосуванню фінансові санкції лише на суму 8840,00грн. (340,00грн.х26=8840,00грн.). Тому оскаржуване податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 08.08.2011року № 0004172302 щодо застосування фінансових санкцій на суму 6460,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Що стосується податкового повідомлення рішення від 16.05.2011року № 0002572302, судом встановлено наступне.

Підставою для винесення зазначеного податкового повідомлення - рішення, є порушення позивачем вимог пунктів 2.2. та 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004року (надалі - Положення). Суть зазначених порушень, зведена до незабезпечення позивачем повного оприбуткування сум розрахунків (торгової виручки) на підставі фіскальних звітних чеків.

За приписами п.2.2 Положення підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Відповідно до вимог п.2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

За приписами ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - до юридичними особами всіх форм власності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми такої готівки.

Відповідно до положень ст.2 цього ж Указу передбачено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок.

Судом встановлено, що в розумінні пунктів 2.2 т 2.6 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" за вказані порушення до позивача підлягали застосуванню фінансові санкції лише на суму 10062,60 грн., а тому оскаржуване повідомлення рішення Державної податкової інспекції в м. Житомирі щодо застосування фінансових санкцій в сумі 193181,60 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає , що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Рішення суду першої інстанції ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому за таких обставин колегія суддів залишає його без змін.

Керуючись ст.ст.195,198, 200,205,206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "17" квітня 2012 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: А.Ю.Бучик Г.І. Майор

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Приватне підприємство фірма "Санітас" вул. Київська 7/4 кв. 1,м.Житомир,10014

3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Житомирі м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014