Справа № 2а-2178/08
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2008 року м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Бартош Н.С.,
при секретарі – Зблоцькій Г.П.,
за участю представника позивача – Кучеренко Т.І., представника відповідача – Грищенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області до закритого акціонерного товариства «Богодухівський м’ясокомбінат» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Богодухівському районі Харківської області звернулась до суду з адміністративною позовною заявою до закритого акціонерного товариства „Богодухівський м’ясокомбінат”, в якій просить стягнути з відповідача на користь Держави штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 6312,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.09.2006 р. головний податковий ревізор-інспектор ДПА у Харківській області Воробйов К.В. і старший державний податковий ревізор-інспектор ДПА у Харківській області Григор’єа Є.Є. за направленнями № 2779 і № 2780 від 11.09.2006 р. проводили планову перевірку діяльності ЗАТ «Богодухівський м’ясокомбінат» з метою контролю здійснення готівкового та безготівкового обігу в кіоску, що належить закритому акціонерному товариству «Богодухівський м’ясокомбінат». За результатами перевірки був складений акт перевірки б/н від 13.09.2006 р. Рішенням ДПІ у Богодухівському районі за фактом перевірки було прийнято рішення № 200400088/238 від 26.09.2006 р. про застосування штрафних санкцій на суму 6312,20 грн..
В ході перевірки було встановлено порушення: невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 1262,44 грн., яке зафіксовано в акту перевірки від 13.09.2006 р., що є порушенням відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265.
Перевірка була проведена в присутності продавця Заяць Н.В., яка власноруч склала опис наявних купюр та монет, що знаходились на місці проведення розрахунків, які належать закритому акціонерному товариству „Богодухівський м'ясокомбінат” та підписала його. Акт перевірки був підписаний продавцем, зауважень, претензій по перевірці надано не було.
За результатами розгляду акту перевірки Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій іфд 09.10.2006 р. № 0000162380/0 про застосування до закритого акціонерного товариства „Богодухівський м'ясокомбінат” штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 6312,20 грн..
Згідно з п. 13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р., суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно з ст. 22 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р.,у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, тобто 1264,44*5=6312,20 грн..
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, пославшись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача закритого акціонерного товариства «Богодухівський м’ясокомбінат» заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі та просив відмовити у їх задоволенні, пояснивши суду, що не направлення на підставі яких проводилась перевірка, були надані під розписку неналежній особі (продавцю Заєць Н.В.), що суперечить вимогам статті 112 Закону України „Про державну податкову служби в Україні”, а саме, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступати до проведення планової перевірки за умови надання платники податків під розписку направлення на перевірку.
Згідно зі ст.ст. 1, 2 Закону України „Про податок на додану вартість" - платником податку є будь-яка особа, яка: а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку; б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку; в) імпортує товари (супутні послуги), що підлягають оподаткуванню.
В даному випадку, такою особою (платником податків) є закрите акціонерне товариство "Богодухівський м'ясокомбінат" в особі генерального директора Кириченка М.М.
Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши письмові докази, судом встановлено наступне.
На підставі направлень № 2779 та № 2780 від 11.09.2006 р. на проведення планової перевірки, державними податковими ревізорами-інспекторами ДПА у Харківській області Воробйовим К.В. і Григор’євим Є.Є., 13.09.2006 р. була проведена перевірка кіоску, що розташований за адресою: Харківська область, м. Богодухів, вул. Пр. Слобідка, 68, що належить суб’єкту підприємницької діяльності закритому акціонерному товариству „Богодухівський м'ясокомбінат”, з питань дотримання встановленого порядку здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності.
Направлення на проведення планової перевірки були одержані 13.09.2006 р. продавцем Заєць Н.В. За результатами перевірки був складений акт б/н від 13.09.2006 р., яким було встановлено порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 1262,44 грн., так як сума готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті реєстратора розрахункових операцій становила 1703,88 грн., а сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків 441,44 грн.. Вказаний акт був підписаний Заєць Н.В., яка зазначила, що зауважень та претензій до перевірки немає. При цьому Заєць Н.В. зазначила, що невідповідність грошових коштів по даним Х-звіту вона пояснює тим, що зазначену суму великими купюрами у сумі 1000 гривень вона сховала в свій гаманець, який знаходився в її сумці, так як боялася, що їх могли вкрасти, оскільки касовий апарат знаходиться біля вхідної двері.
Згідно опису наявних купюр та монет, на момент перевірки у кіоску закритого акціонерного товариства «Богодухівський м’ясокомбінат» знаходилося 441,44 грн., що були отримані за реалізовані товари станом на 12.10 год. 13.09.2006 р..
Рішенням Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області № 0000162380/0 від 09.10.2006 р. до закритого акціонерного товариства «Богодухівський м’ясокомбінат» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6312,20 грн. за порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій було направлено до закритого акціонерного товариства „Богодухівський м'ясокомбінат” та отримано 09.10.2006 р. про що свідчить підпис головного бухгалтера Котенко О.О. на корінці рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 6312,20 грн., копія якого знаходиться в матеріалах справи.
Згідно зі ст. ст. 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб’єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 8, ст. ст. 9, 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Державна податкова адміністрація України здійснює безпосередньо функції пов’язані зі здійсненням контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Державні податкові адміністрації в областях виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору, і коли вони безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу. Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за: проведенням готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Статтею 111 цього Закону передбачені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), проте визначаються підстави та порядок проведення планових і позапланових перевірок суб’єктів господарювання, що застосовують реєстратори розрахункових операцій.
Таким чином, аналіз зазначених норм свідчить про те, що Державна податкова адміністрація у Харківській області є уповноваженим Державою органом для здійснення функції контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Проведена 13.09.2006 р. перевірка позивача, що проводилася державними ревізорами-інспекторами ДПА у Харківській області Григор’євим Є.Є. і Воробйовим К.В., є плановою, оскільки вона була передбачена в роботі ДПА у Харківській області.
Посилання позивача, що його неправомірно письмово не повідомили про проведення планової перевірки, суд вважає безпідставними, оскільки таке повідомлення надсилається в разі проведення планової документальної перевірки платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов’язкових платежів), що не стосується предмету спірної перевірки.
Також суд вважає безпідставними доводи позивача, що під час перевірки державними податковими ревізорами-інспекторами Григор’євим Є.Є. і Воробйовим К.В. порушені вимоги Закону України «Про державну податкову службу в Україні», так як перевірка була проведена без його відома та присутності, суд вважає необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності, оскільки: перевірка проводилася відповідно до плану проведення перевірки, затвердженого заступником голови ДПА у Харківській області; перевіряючі проводили перевірку на підставі направлень виданих ДПА у Харківській області, які були вручені працівнику позивача; працівником позивача перевіряючи були фактично допущені до проведення перевірки, що підтверджується складеним актом перевірки, описом готівкових коштів, а також відсутністю у працівника претензій по перевірці, про що зазначено в акті перевірки.
Таким чином, із врахуванням вищевикладеного суд вважає необхідним задовольнити адміністративні позовні вимоги Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, оскільки вимоги позивача обґрунтовані та відповідають діючому законодавству.
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі у сфері торгівлі зобов’язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Згідно із ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена і денному звіті, до суб’єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п’ятикратному розмірі суми, на яку виявлена невідповідність.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивача про стягнення штрафних (фінансових) санкцій з закритого акціонерного товариства «Богодухівський м’ясокомбінат» у розмірі 6312,20 грн., оскільки воно прийнято відповідно до вимог діючого законодавства. А саме: під час перевірки кіоску закритого акціонерного товариства «Богодухівський м’ясокомбінат» було встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, у розмірі 1262,44 грн., яке підтверджено актом перевірки, описом наявних купюр та монет, підписаним продавцем Заєць Н.В.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, ст. ст. 3, 15, 16, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 185, 186 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області до закритого акціонерного товариства «Богодухівський м’ясокомбінат» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Богодухівський м’ясокомбінат» (62103, Харківська область, м. Богодухів, вул. Пр. Слобідка, 68, р/р 260032414, ВАТ Райффайзен Банк „Аваль” м. Харків, МФО 350589, код 00444122) на користь Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області (62103, Харківська область, м. Богодухів, вул. Міліцейська, 2а, р/р 35212001004362 в ОУ НБУ м. Харків, МФО 851011, код 34073574) штрафну (фінансову) санкція у розмірі 6312 (шість тисяч триста дванадцять) гривень 20 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 08.09.2008 р..
Суддя Н.С. Бартош