Постанова № 2685420, 16.07.2008, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2008
Номер справи
2а-274/08
Номер документу
2685420
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                                             

                                               

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

                            

 ПОСТАНОВА           

                      ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

               

     Категорія статобліку-41

       Справа № 2а-274/08

16 липня 2008року                             м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді         Шлай А.В.,

при секретарі             Франскевич Ю.І.,

за участю

представників:

позивача                 Мележик О.І., Кубрак Т.І.,

відповідача              Васильченко О.М.,

     

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства «Лад» до Петропавлівської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання недійсним податкового рішення, -

                            в с т а н о в и в:

Селянське (фермерське) господарство «Лад» звернулось до суду з позовом про визнання недійсним рішення Петропавлівскої міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 серпня 2007 року № 0001412340 на суму 46434 грн. 60 коп. Позов обґрунтований тим, що відповідачем неправомірно визначено порушенням застосування позивачем ліміту залишку готівки в касі,  визначеного у 2005 році в сумі 688 грн. без подальшого його перегляду у 2006 та 2007 роках. Окрім того, позивачем здійснювались розрахунки з ПП «Агробуд» у 2005 роках, хоча зазначене підприємство знято з обліку, як юридичну особу у 2002 році. Позивач не міг знати про цей факт; усі платіжні документи ПП «Агробуд» мали необхідні реквізити, а обов’язок здійснювати контролюючи функції щодо суб’єктів господарювання покладається на контролюючи органи, у тому числі на податкову інспекцію, а не на контрагентів. Крім того, штрафні санкції до позивача застосовані з порушенням строків, передбачених ст. 250 ГК України. З цих підставі оскаржене рішення має бути визнано нечинним.

У судовому засіданні представники позивача, кожний окремо, підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав та пояснив суду, що позивач мав переглянути ліміт залишку готівки в касі, на підставі п. 5.4. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, встановлений ним  у 2005 році,. Так, за січень-червень 2007 року ліміт каси вважається в сумі 348 грн. Перевищення ліміту з лютого по травень 2007 року становить 1185,30 грн. Позивачем в порушення п. 2.11 Положення № 637 прозвітовано за проведення готівкових розрахунків з ПП «Агробуд» на загальну суму 44064 грн. без надання отримувачем грошових коштів платіжного документа, оскільки ПП «Агробуд» знято з обліку в податковій інспекції та ліквідовано як юридичну особу в 2002 році, а зазначені операції з ним були проведені в 2005, 2006 роках. Рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій є законним, тому у задоволенні позову має бути відмовлено.

Суд, заслухавши  пояснення представників сторін, дослідивши надані сторонами письмові докази, встановив, що Петропавлівською міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області  з 02.07.2007 р. по 18.07.2007 р. проведена планова виїзна документальна перевірка з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства селянським фермерським господарством «Лад» за період з 01.01.2005 р. по 30.06.2007 р. За результатами перевірки складений Акт від 30.07.2007 року № 57/230-30761924, який містить факти наступних виявлених відповідачем порушень: п. 5.1.,5.2, 5.12 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ 15.12.2004 р. № 637 щодо перевищення ліміту залишків готівки в касі за 2007 рік в сумі 21901,91 грн.; порушення п.2.11 Положення № 637 щодо звітування підзвітною особою авансовими звітами за проведення готівкових розрахунків з ПП «Агробуд» на загальну суму 44064 грн. без надання отримувачем грошових коштів платіжного документа, оскільки ПП «Агробуд» знято з обліку як юридичну особу в 2002 році, а зазначені операції проведені господарством у 2005, 2006 роках.

Згідно п. 5.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ 15.12.2004 р. № 637 установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 2), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства.

Як встановлено у судовому засіданні розпорядженням голови СФГ «Лад» 03.05.2005 року № 19 був затверджений ліміт залишку в касі в сумі 688 грн. з 03.05.2005 року.

В Акті перевірки зазначено про перевищення встановленого ліміту каси, при цьому, перевіряючими цей ліміт визначено «0», і уся фактична готівка в касі з 02.01.2007. по 27.06.07 визначена як понадлімітна.

Згідно з п. 5.9. Положення № 637 якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною.

Зважаючи на те, що позивачем ліміт каси був встановлений, суд вважає висновки відповідача щодо перевищення ліміту каси на підставі його визначення на рівні нульового є неправомірним.

Вирішуючи позовні вимоги щодо протиправного застосування штрафних санкцій на підставі п. 2.11 Положення № 637 суд виходить з того, що згідно ст.241 Господарського кодексу Україниадміністративно-господарський штраф— це грошова сума, що сплачується суб’єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб’єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення. Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.Адміністративно-господарські санкції, як визначено у ст. 250 ГК України,можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

      Відповідно до ч. 3 ст. 106 Конституції України Укази Президента України є обов’язковими для виконання на території України. Передбачений Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» штраф повністю підпадає під визначення санкції, закріплене ст. 241 ГК України, а саме є заходом майнового характеру, спрямований на припинення порушення суб’єкта господарювання встановлених законодавчим актом правил здійснення господарської діяльності.

      Судом встановлено, що господарські операції здійснені позивачем з ПП «Агробуд» у 2005, 2006 роках. Таким чином, штрафні (фінансові) санкції були застосовані до позивача з перевищенням строку, встановленого ст. 250 ГК України, у зв’язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - 

   П О С Т А Н О В И В :

Позов Селянського (фермерського) господарства «Лад»  – задовольнити.

Визнати недійсним рішення Петропавлівської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області від 13 серпня 2007 року № 0001412340 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Селянського (фермерського) господарства «Лад» на суму 46434,6 грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України – з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку, встановленому ч.5 ст. 186 КАС України без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

       Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

       Постанова складена у повному обсязі 21 липня 2008 року.

        Суддя                                                     А.В. Шлай