Постанова № 26848901, 23.03.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2012
Номер справи
2а-334/10/0470
Номер документу
26848901
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2012 р. Справа № 2а-334/10/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чорної В.В.

при секретарі судового засідання Молчановій В.В.

за участі представників сторін:

позивача Алістратової О.І.

відповідача Агафонова Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Дніпроважпапірмаш»ім. Артема до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про скасування податкових повідомлень-рішень № 0001978811/0, № 0001988811/0, № 0001998811/0, № 0002008811/0 від 17.12.2009 р., -

в с т а н о в и в :

05 січня 2010 року Відкрите акціонерне товариство «Дніпроважпапірмаш»ім. Артема (далі ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними, недійсними і скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську (далі -СДПІ з ВПП у м. Дніпропетровську) від 17.12.2009 р.:

- № 0001978811/0 про застосування до позивача штрафу в сумі 2 182 грн. 04 коп.;

- № 0001988811/0 про застосування до позивача штрафу в сумі 26 222 грн. 70 коп.;

- № 0001998811/0 про застосування до позивача штрафу в сумі 45 557 грн. 38 коп.;

- № 0002008811/0 про застосування до позивача штрафу в сумі 34 грн. 82 коп.

за порушення термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань по орендній платі за землю за вересень, листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року, та збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2009 року (а.с. 46-49).

Ухвалою суду від 27.01.2010 р., після усунення позивачем недоліків позовної заяви, по даній справі відкрито провадження, та призначено її до судового розгляду (а.с. 50).

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені податковим органом на підставі акту документальної невиїзної перевірки ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема» № 1993-08-02/1-00218911 від 04.12.2009 р., який був складений відповідачем з порушенням норм чинного законодавства України. Зокрема, у акті перевірки не зазначено період, за який проводилась перевірка, що є порушенням п.п. 2.1.7 п. 2.1 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових і позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного й іншого законодавства. У зв'язку з тим, що акт перевірки оформлено з порушеннями вимог закону, він не був підписаний посадовими особами позивача, про що податковим органом складено акт відмови від підписання акту перевірки. Зазначений акт також не відповідає п. 4.7 ст. 4 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових і позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного й іншого законодавства, оскільки не містить відмітки про ознайомлення (чи про відмову від ознайомлення) з актом перевірки керівника і головного бухгалтера підприємства, а також з обов'язками, правами і відповідальністю платника податків. Крім того, акт перевірки не містить розрахунку донарахованого за результатами перевірки зобов'язання, тоді як наведений в акті перевірки реєстр фактів несвоєчасної сплати, є необґрунтованим. Також, при проведенні перевірки податковим органом не було враховано, що між ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»та СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську були укладені договори про розстрочку податкових зобов'язань № 109 від 02.03.2009 р., № 126 від 30.03.2009 р., якими позивачу надано відстрочку сплати податкових зобов'язань (по тексту договору не «розстрочення», а «відстрочення»сплати податкових зобов'язань) із зазначенням конкретних термінів сплати податкових зобов'язань, які на момент перевірки не настали. Крім того, у реєстрі фактів несвоєчасної сплати, наведеному в акті перевірки, податковим органом зазначені податкові декларації № 374 від 31.01.2008 р., та № 1193 від 28.02.2008 р. Проте, декларація № 1193 є уточнюючою по відношенню до декларації № 374, а отже, для розрахунку повинні братися показники уточнюючої декларації. Натомість, відповідач врахував показники обох декларацій, чим завищив суму податкових зобов'язань.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що період, за який проводилась перевірка ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема», зазначений безпосередньо у назві акту перевірки, та у першому розділі «Вступна частина». Також, листом від 02.12.2009 р. за № 38208/10/08-02/1-16 голова правління та головний бухгалтер ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»були запрошені для підписання акту перевірки. Ознайомившись зі змістом акту перевірки, посадові особи підприємства відмовились від його підписання, про що було вчинено відповідний запис на останній сторінці акту перевірки, та складено акт № 38 від 04.12.2009 р. відмови від підписання акту перевірки. Щодо не наведення у акті перевірки розрахунку донарахованих за її результатами зобов'язань, відповідач зазначив, що п.п. 2.4.3 п. 2.4 ст. 2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових і позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного й іншого законодавства передбачено, що в акті не допускається визначення виду і розміру штрафних (фінансових) санкцій за встановлені правопорушення. Водночас, відповідно до п. 3.4 Порядку направлення органам державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, до податкового повідомлення додається розрахунок податкового зобов'язання (штрафних (фінансових) санкцій), якщо надання такого розрахунку передбачено чинним законодавством. Щодо твердження позивача про неврахування податковим органом при проведенні розрахунку податкового боргу показників уточнюючої податкової декларації від 28.02.2008 р. № 1193 до податкової декларації № 374 від 31.01.2008 р., а також договорів про розстрочення податкових зобов'язань № 42 від 30.01.2009 р., № 109 від 02.03.2009 р., № 126 від 30.03.2009 р., відповідач зазначив, що штрафні санкції згідно п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»на розстрочені суми податкових зобов'язань податковим органом не нараховувались, а показники уточнюючої декларації були враховані при проведенні перевірки, що підтверджується карткою особового рахунку платника (датою подання уточнюючого розрахунку у картці проводиться нарахування та погашається податковий борг). Також, згідно ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»від 26.12.2008 р. № 835-VI, у 2009 році було заборонено надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань суб'єктів господарювання за податками і зборами, що є обов'язковими платежами. Отже, позивачу були надані саме розстрочки по сплаті податкових зобов'язань з орендної плати за землю. Крім того, відповідач посилається на відсутність з боку позивача жодних аргументів щодо неправомірності застосування штрафної санкції за несвоєчасну сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища. Посилаючись на викладені вище обставини у їх сукупності, представник відповідача просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Враховуючи, що спірні правовідносини виникли до набрання законної сили Податковим кодексом України (до 01.01.2011 року), суд розглядає справу з урахуванням норм законодавства, яке діяло на час проведення перевірки та прийняття відповідачем оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Відкрите акціонерне товариство «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»перебуває на податковому обліку в СДПІ з ВПП у м. Дніпропетровську.

У період з 02 по 03 грудня 2009 року службовою особою СДПІ з ВПП у м. Дніпропетровську проведено документальну невиїзну перевірку ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»з питань своєчасності сплати до бюджету орендної плати за землю за вересень, листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року, та збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2009 року, за результатами якої складено акт № 1993-08-02/1-00218911 від 04.12.2009 р. (а.с. 76-81).

Актом перевірки ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»від 04.12.2009 р. встановлено факт несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за землю за вересень, листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року, та збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2009 року. Зокрема, встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181, ст. 17 Закону України № 2535 в частині несвоєчасності сплати орендної плати за землю за вересень 2008 р. по строку сплати 30.10.2008 року -в сумі 15 352,50 грн. із затримкою сплати до 30 календарних днів; за листопад 2008 року по строку 30.12.2008 р. - в сумі 24 144,55 грн. із затримкою сплати від 31 до 90 календарних днів; за грудень 2008 року по строку 30.01.2009 р. - в сумі 204 454,09 грн., в тому числі із затримкою до 30 календарних днів - в сумі 6 467,92 грн., із затримкою сплати від 31 до 90 календарних днів - в сумі 106 871,43 грн., із затримкою сплати більше 90 календарних днів -91 114,74 грн.; за січень 2009 року по строку сплати 02.03.2009 р. - в сумі 97,58 грн. із затримкою сплати від 31 до 90 календарних днів. Таким чином, загальна сума несвоєчасно сплаченого узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю складає 244 048,72 грн., в тому числі із затримкою сплати до 30 календарних днів -на суму 21 820 грн. 42 коп., із затримкою від 31 до 90 календарних днів -на суму 131 113 грн. 56 коп., із затримкою більше 90 календарних днів -91 114 грн. 74 коп.

Також, встановлено порушення платником податків п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181, п. 7.3 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Міністерства ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999 р. № 162/379, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.08.1999 р. за № 544/3837 (із змінами та доповненнями), а саме, несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2009 року на загальну суму 348 грн. 21 коп. (із затримкою на 6 календарних днів).

Листом СДПІ з ВПП у м. Дніпропетровську від 02.12.2009 р. № 38208/10/08-02/1-16 посадові особи ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»були запрошені до податкового органу для ознайомлення, підписання та отримання примірника акту перевірки (а.с. 112). Проте, ознайомившись зі змістом акту перевірки, голова правління та головний бухгалтер ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»відмовились від його підписання та отримання, про що податковим органом були складені відповідні акти № 38/08-02/1-00218911, № 39/08-02/1-00218911 від 04.12.2009 р. (а.с. 82, 83), та вчинено відповідний запис на останній сторінці акту перевірки (а.с. 81).

Акт перевірки № 1993-08-02/1-00218911 від 04.12.2009 р., акт № 38/08-02/1-00218911 від 04.12.2009 р. відмови від підписання акту перевірки, та акт № 39/08-02/1-00218911 від 04.12.2009 р. відмови від отримання акту перевірки разом із супровідним листом від 09.12.2009 р. за № 39156/10/08-02/1-16 направлені поштою на адресу ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема» (а.с. 18).

На підставі акту перевірки № 1993-08-02/1-00218911 від 04.12.2009 р., СДПІ з ВПП у м. Дніпропетровську прийняті податкові повідомлення-рішення від 17.12.2009 р.:

- № 0001998811/0 про застосування до платника податків штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землю в сумі 2 182 грн. 04 коп. (10 відсотків від суми узгодженого зобов'язання, сплаченого із затримкою до 30 календарних днів) (а.с. 19);

- № 0001988811/0 про застосування до платника податків штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землю в сумі 26 222 грн. 70 коп. (20 відсотків від суми узгодженого зобов'язання, сплаченого із затримкою від 30 до 90 календарних днів) (а.с. 20);

- № 0001998811/0 про застосування до платника податків штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за землю в сумі 45 557 грн. 37 коп. (50 відсотків від суми узгодженого зобов'язання, сплаченого із затримкою понад 90 календарних днів) (а.с. 21);

- № 0002008811/0 про застосування до платника податків штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 34 грн. 82 коп. (10 відсотків від суми узгодженого зобов'язання, сплаченого із затримкою до 30 календарних днів) (а.с. 22).

Зазначені податкові повідомлення-рішення, відповідно до п.п. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України № 2181, були оскаржені ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»в адміністративному порядку (а.с. 103-104), за результатами якого, рішенням СДПІ з ВПП у м. Дніпропетровську від 15.02.2010 р. № 4028/10/08-15-24 скарга платника податків залишена без задоволення, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення -без змін (а.с. 105-109). На підставі зазначеного рішення, відповідачем 15.02.2010 р. були винесені податкові повідомлення-рішення № 0001998811/1, № 0001988811/1, № 0001998811/1, № 0002008811/1 (а.с. 114-116).

Не погодившись з рішенням відповідача, ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення СДПІ з ВПП у м. Дніпропетровську від 17.12.2009 р. № 0001978811/0, № 0001988811/0, № 0001998811/0, № 0002008811/0, посилаючись при цьому як на порушення, допущені податковим органом при оформленні акту перевірки, так і на безпідставність висновків, викладених в акті перевірки (тобто, на відсутність порушень з боку позивача).

При цьому, податкові повідомлення-рішення № 0001998811/1, № 0001988811/1, № 0001998811/1, № 0002008811/1 від 15.02.2010 р. позивачем в судовому порядку не оскаржені.

Встановивши обставини справи, проаналізувавши норми законодавства, чинного на час складання акту перевірки та прийняття відповідачем оскаржуваних податкових повідомлень-рішень № 0001978811/0, № 0001988811/0, № 0001998811/0, № 0002008811/0 від 17.12.2009 року, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, з огляду на наступне.

Зокрема, посилання позивача на порушення порядку проведення перевірки (порушення податковим органом Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових і позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10.08.2005 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції 25.08.2005 р. за № 925/11205), не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.

Так, дійсно, п.п. 2.1.7 п. 2.1 розділу 2 «Зміст акту (довідки) невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок»Порядку № 327 передбачено, що у вступній частині акту (довідки) невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок перевірки зазначається період, за який проводиться перевірка суб'єкта господарювання.

У вступній частині акту перевірки ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»від 04.12.2009 року зазначено період, за який проводилась перевірка, а саме, вересень 2008 року, листопад 2008 року, грудень 2008 року, січень 2009 року -щодо своєчасності сплати орендної плати за землю, та І квартал 2009 року -щодо своєчасності сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Також, згідно п.п. 2.4.3 п. 2.4 розділу 2 «Зміст акту (довідки) невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок»Порядку № 327, в акті не допускається визначення виду і розміру штрафних (фінансових) санкцій за встановлені порушення.

Водночас, п. 3.4 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 № 253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за № 567/5758, передбачено, що до податкового повідомлення додається розрахунок податкового зобов'язання (штрафних (фінансових) санкцій), якщо надання такого розрахунку передбачено чинним законодавством.

Розрахунки штрафних (фінансових) санкцій, застосованих податковим органом до позивача згідно оскаржуваних повідомлень-рішень, наведені у відповідних додатках до акту перевірки -розрахунках штрафних санкцій по орендній платі за землю за листопад-грудень 2008 р., січень 2009 р. (додаток № 1), за вересень 2008 р. (додаток № 2), а також розрахунку штрафних санкцій по збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2009 року (додаток № 3) (а.с. 84, 110, 111). Крім того, акт перевірки містить таблиці, у яких наведено перелік податкових декларацій, якими визначено податкові зобов'язання, несвоєчасно сплачені позивачем, їх суми, граничні терміни сплати, а також дати фактичної сплати. Тобто, фактично, у акті перевірки наведені всі необхідні дані для здійснення розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, які підлягають застосуванню до платника податків на підставі цього акту.

Щодо невідповідності вимогам Порядку № 327 акту відмови від підписання акту перевірки, суд зазначає наступне. Пунктом 4.7 розділу 4 «Підписання акта (довідки) невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок, порядок його реєстрації та зберігання»Порядку дійсно передбачено, що у разі відмови посадових осіб суб'єкта господарювання, що перевірений, від підписання акту перевірки, службовими особами органу державної податкової служби складається акт довільної форми, що засвідчує факт такої відмови. Акт відмови підписується не менш як трьома службовими особами. При цьому в акті відмови від підпису необхідно зазначити про ознайомлення (чи відмову від ознайомлення) керівника і головного бухгалтера суб'єкта господарювання зі змістом акту перевірки, обов'язками, правами і відповідальністю платника податків. Акт відмови від підпису в день його складання реєструється у єдиному спеціальному журналі органу державної податкової служби. Не пізніше наступного дня акт невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок реєструється в єдиному журналі реєстрації актів перевірок та в той же день один його примірник (з відповідними додатками) передається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, про що на останній сторінці обох примірників акта робиться відповідна відмітка за підписом особи, яка одержала акт, із зазначенням посади, прізвища та ініціалів, а також дати одержання акта.

Акт відмови від підписання акту перевірки № 38/08-02/1-00218911 від 04.12.2009 р. (а.с. 82) підписаний трьома посадовими особами податкового органу, містить відомості про вручення примірника акту головному бухгалтеру Пасіцельській Л.О., а також про відмову від підписання акту посадовими особами підприємства. В той же час, відомостей про ознайомлення керівника і головного бухгалтера суб'єкта господарювання зі змістом акту перевірки, а також обов'язками, правами і відповідальністю платника податків зазначений акт не містить.

Разом з тим, враховуючи додержання податковим органом інших вимог п. 4.7 розділу 4 «Підписання акта (довідки) невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок, порядок його реєстрації та зберігання»Порядку № 327, а також позицію Вищого адміністративного суду України про те, що процедурні порушення при складанні, надсиланні (врученні) податкових повідомлень-рішень, які не впливають на правильність визначення податкових зобов'язань, не є виключною підставою для визнання протиправними таких рішень (ухвала від 16.02.2012 р. по справі № К-14654/07), та з огляду на те, що зазначена вище формальна невідповідність акту відмови від підписання акту перевірки від 04.12.2009 р. не вплинула на визначення розміру застосованих до позивача штрафних (фінансових) санкцій, вказані обставини не можуть бути самостійною підставою для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень СДПІ з ВПП у м. Дніпропетровську № 0001978811/0, № 0001988811/0, № 0001998811/0, № 0002008811/0 від 17.12.2009 р.

Крім того, суд вважає підтвердженими і висновки, викладені в акті перевірки ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»від 04.12.2009 року, з огляду на таке.

Відповідно до ст. ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»№ 1251 від 25.06.1991 р., п.п. 4.1.1, п. 4.1 ст. 4 Закону України № 2181, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни.

Згідно з п. 8 ч.1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю», використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно ст. 13 вказаного Закону, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно ст. 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня, і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю», податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної і комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий (звітній період), який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п. 5.1 ст 5 Закону України № 2181, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно ст. 14 Закону України № 2181, розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти. Відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 ст.16 цього Закону. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Згідно п.14.1.2 ст.14 цього Закону, платник податків, який звертається до податкового органу з заявою про розстрочення, відстрочення податкових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобов'язання.

В судовому засіданні позивач, заперечуючи проти висновків акту перевірки про несвоєчасність сплати узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за землю, посилався, зокрема, на те, що при проведенні перевірки податковим органом не був прийнятий до уваги уточнюючий розрахунок з орендної плати за землю № 1193 від 28.02.2008 р. (а.с. 23-24), яким показники податкової декларації з орендної плати за землю № 374 від 31.01.2008 р. уточнені в бік зменшення (а.с. 25-26), що призвело до завищення суми податкових зобов'язань позивача та до зайвого нарахування фінансових санкцій.

Проте, зазначене посилання позивача матеріалами справи не підтверджено.

Так, актом перевірки зафіксовано факт несвоєчасної сплати позивачем залишку узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю за вересень 2008 року на суму 15 352 грн. 50 коп., визначеного податковою декларацією № 374 від 31.01.2008 р. та уточнюючою декларацією № 1193 від 28.02.2008 р. (по терміну сплати до 30.10.2008 р.), який фактично було сплачено 31.10.2008 р., тобто, із затримкою на один день (а.с. 78).

При цьому, податковим органом враховані дані уточнюючого розрахунку № 1193 від 28.02.2009 р., про що прямо зазначено у акті перевірки (а.с. 77-78).

При дослідженні питання про несвоєчасність сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю за листопад 2008 року в сумі 24 144 грн. 55 коп., за грудень 2008 року в сумі 204 454 грн. 09 коп., та за січень 2009 р. в сумі 97 грн. 58 коп., податковим органом також були враховані дані уточнюючого розрахунку № 1193 від 28.02.2009 р., про що зазначено у таблиці акту «Реєстр фактів несвоєчасної сплати ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»узгодженої суми податкових зобов'язань»(а.с. 79). Врахування податковим органом при проведенні перевірки даних уточнюючого розрахунку № 1193 від 28.02.2008 р. підтверджено також роздруківкою картки особового рахунку платника податків (а.с. 208).

З таблиці реєстру фактів несвоєчасної сплати узгодженої суми податкових зобов'язань, наведеної в акті перевірки, також вбачається, що при проведенні перевірки податковим органом враховувалася також наявність договорів про розстрочення податкових зобов'язань, укладених з ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»на підставі рішень ДПА у Дніпропетровській області про розстрочення податкових зобов'язань № 109 від 02.03.2009 року, № 126 від 27.03.2009 року, № 42 від 30.01.2009 року (а.с. 148-150).

В судовому засіданні представник відповідача зазначив, що згідно договору про розстрочення податкових зобов'язань від 30.01.2009 р. № 42, ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»надано розстрочку сплати податкових зобов'язань, визначених ним самостійно у податковій декларації з орендної плати за землю № 374 від 31.01.2008 р., на загальну суму 122 900 грн. (а.с. 237-239); згідно договору про розстрочення податкових зобов'язань від 02.03.2009 р. № 109 (а.с. 234-236), від 30.03.2009 р. № 126 (а.с. 232-233), ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»надано розстрочку сплати податкових зобов'язань, визначених ним самостійно у податковій декларації з орендної плати за землю № 325 від 28.01.2009 р. на суму 141 500 грн., та на суму 141 597,54 грн., відповідно. Наявність договорів про розстрочення була врахована податковим органом при проведенні перевірки позивача, оскільки штрафні (фінансові) санкції на суму розстрочених зобов'язань не нараховувались, натомість, суми розстрочених зобов'язань взагалі були виведені з особового рахунку платника податків, що підтверджено роздруківкою картки особового рахунку позивача (а.с. 206-231).

Зазначене підтверджене також листом-роз'ясненням до акту перевірки від 04.12.2009 року, наданим СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську від 22.03.2012 р. № 81/7/11-015 у відповідь на лист позивача (а.с. 202-203).

Отже, твердження позивача про те, що податковим органом при проведенні перевірки не було враховано показників уточнюючого розрахунку № 109 від 02.03.2009 р., а також наявності договорів про розстрочення податкових зобов'язань № 42 від 30.01.2009 р., № 109 від 02.03.2009 р., № 126 від 30.03.2009 р., спростовується матеріалами справи.

Щодо застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», збір за забруднення навколишнього природного середовища належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Порядок нарахування та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища на час проведення перевірки було врегульовано Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999 р. № 162/379, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.08.1999 р. за № 544/3837, який втратив чинність 11.02.2011 р. (далі -Інструкція).

Так, згідно п. 2.1 розділу 2 «Платники збору»Інструкції, платниками збору є суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.

Відповідно до п. 3.1 розділу 3 «Об'єкти обчислення збору»Інструкції, об'єктами обчислення збору є:

- для стаціонарних джерел забруднення - обсяги забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря або скидаються безпосередньо у водний об'єкт, та обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах;

- для пересувних джерел забруднення - обсяги фактично використаних видів пального, в результаті спалення яких утворюються забруднюючі речовини.

Нормативи збору за забруднення навколишнього природного середовища, згідно п. 4.1 розділу 4 «Нормативи збору», встановлюються як фіксовані суми в гривнях за одиницю основних забруднюючих речовин та розміщених відходів і наведені в таблицях 1.1, 1.7 і 1.9 додатка 1 до Порядку Кабінету Міністрів України від 1.03.1999 р. № 303 «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору»(далі - Порядок).

Пунктом 6.1 розділу 6 «Порядок обчислення збору»Інструкції передбачено, що суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення (Пвс), обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку року, виходячи з фактичних обсягів викидів, нормативів збору та визначених за місцезнаходженням цих джерел коригуючих коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.1, 2.2 додатка 2 до Порядку.

Відповідно до п. 7.1-7.3 розділу 7 «Порядок сплати збору», платники збору складають податковий податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби). Базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу. Податкові розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби). Збір сплачується платниками за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби) протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкового розрахунку збору, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

З матеріалів справи вбачається, що згідно податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2009 року (№ 3802 від 27.04.2009 р.), позивачем по терміну сплати 20.05.2009 року було задекларовано податкове зобов'язання в сумі 349 грн. 37 коп., яке є узгодженим з дати подання розрахунку. За рахунок наявної переплати в сумі 1,16 грн., узгоджене податкове зобов'язання позивача з цього виду податку складає 348 грн. 21 коп., яке було сплачено із затримкою на 6 днів -26.05.2009 року (а.с. 14).

Зазначені фактичні обставини, а також правомірність висновків податкового органу про несвоєчасність сплати ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 348 грн. 21 коп. позивачем не оскаржені, жодних обґрунтувань щодо їх неправомірності ні у позовній заяві, ні у судовому засіданні наведено не було.

За викладених обставин, суд дійшов висновку про правомірність та обгрунтованість висновків відповідача, викладених у акті перевірки № 1993-08-02/1-00218911 від 04.12.2009 р.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181, у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Отже, штрафні (фінансові) санкції, застосовані СДПІ з ВПП у м. Дніпропетровську до ВАТ «Дніпроважпапірмаш ім. Артема»згідно податкових повідомлень-рішень № 0001978811/0, № 0001988811/0, № 0001998811/0, № 0002008811/0 від 17.12.2009 р., відповідають нормам законодавства України, чинного на час їх винесення (а.с. 84, 110, 111).

З огляду на викладені обставини у їх сукупності, суд не вбачає підстав для визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідача, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «Дніпроважпапірмаш» ім. Артема - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 28.03.2012 р.

Суддя В.В.Чорна