Постанова № 26848882, 29.10.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2012
Номер справи
2а/0470/9029/12
Номер документу
26848882
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/9029/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЖукової Є.О. при секретаріБерднику С.О. за участю: представника позивача представника позивача представника відповідача представника відповідача Співак Н.М. Горлової Н.І. Сидорчук І.С. Лиші Л.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом комунального підприємства "Дніпродзержинськтепломережа" Дніпродзержинської міської ради до Дніпродзержинської об`єднаної державної податкової служби Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.07.2012р. №0000280220

ВСТАНОВИВ:

06.08.2012р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 13.07.2012р. №0000280220.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

На підставі Акту перевірки від 04.06.2012 р., керуючись пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 86.8 ст. 86, п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, відповідачем було прийняте та направлене позивачеві податкове повідомлення-рішення від 13.07.2012р. № 0000280220 Дніпродзержинської об'єднаної Державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби, яке було отримане позивачем 16.07.2012 р.

З податкового повідомлення-рішення від 13.07.2012р. №0000280220 Дніпродзержинської об'єднаної Державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби позивачем було встановлено, що на підставі акта перевірки № 1891/12/22-506/03342573 від 04.07.2012 р. встановлено порушення п. 187.10 ст. 187 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-УІ, у зв'язку з чим КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі п'ятсот шістдесят тисяч сімсот сорок п'ять грн. 00 коп. (560 745,00 грн.), у тому числі за основним платежем - 502686 грн. 00 коп., за штрафними санкціями - 58 059 грн. 00 коп., яка підлягає сплаті протягом 10-ти календарних днів, що настають за днем отримання цього податкового повідомлення - рішення.

Однак, КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» вважає податкове повідомлення - рішення від 13.07.2012 р. №0000280220 Дніпродзержинської об'єднаної Державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі п'ятсот шістдесят тисяч сімсот сорок п'ять грн. 00 коп., І протиправним та таким, що підлягає скасуванню як таке, що порушує приписи ч. З ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки його було прийнято відповідачем на підставі Акту перевірки від 04.06.2012р., висновки якого є необгрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, порушують права і законні інтереси підприємства.

07 серпня 2012 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду було відкрито провадження по справі та справу було призначено до судового розгляду.

Представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили суд позов задовольнити за викладених у ньому підстав та з урахуванням додаткових пояснень та доводів щодо підстав для задоволення позову від 01.10.2012р.

Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог, посилаючись на заперечення проти даного адміністративного позову від 12.09.2012р., в яких зазначили наступне.

Перевіркою встановлено, що за даними бухгалтерських звітів КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» станом на 31.03.2012р.: 63.1 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» рахується кредиторська заборгованість по договору від 20.12.2010р. №06/10-2188 ТЕ-3 у сумі 9 452 677,68грн. (у тому числі ПДВ - 1 575 446,17грн.), у тому числі по акту передачі - приймання природного газу від 31.03.2011р. на загальну суму 8 495 570,00грн., акту передачі - приймання природного газу від 30.04.2011р. на загальну суму 957 107,68грн.

Станом на 31.03.2012р. за актом передачі - приймання природного газу від 30.04.2011р. у загальній сумі 957 107,68грн. сплату КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» за природний газ ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» не проведено (до складу податкового кредиту податок на додану вартість станом на 31.03.2012р. не віднесено).

Станом на 31.03.2012р. за актом передачі - приймання природного газу від 31.03.2011р. у загальній сумі 8 495 570,00грн.(у тому числі ПДВ 1 415 928,22грн.) КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» за природний газ ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» проведено оплату грошовими коштами у загальній сумі 7 001 531,08грн. (ПДВ - 1 166 921,85грн.), у тому числі у березні 2011 року у сумі 1 800 629,04грн.(ПДВ - 300 101,84грн.), травні 2011 року у сумі 2 303 649,92грн. (ПДВ - 383 941,65грн.), червні 2011 року у сумі 2 438 866,23грн. (ПДВ - 406 477,71грн.), вересні 2011 року у сумі

До складу податкового кредиту за 2011 рік КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» за актом передачі-приймання природного газу від .2011р. за договором від 20.12.2010р. №06/10-2188 ТЕ-3 фактично віднесено податок на вартість на загальну суму 1 669 008 грн., у тому числі за березень 2011 року у сумі 402 322 грн., травень 2011 року у сумі 552 182 грн., червень 2011 року у сумі 406 478 грн., серпень 2011 року у сумі 134 616 грн., вересень 2011 року у сумі 171 183 грн., жовтень 2011 у сумі 2 827 грн.

Дані про нарахування та сплату податку на додану вартість за актом передачі - приймання природного газу від 31.03.2011р. ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» наведено у додатку №3.2.2.2.

З метою постановлення законного і обґрунтованого рішення, судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія податкового повідомлення від 13.07.2012р.; копія акту від 04.06.2012р. за №1891/12/22-506/03342573; копія відповіді на заперечення від 13.07.2012р. №14086/7/22-506; копія договору №06/10-2188 ТЕ-3 від 20.12.2010р.; додаткова угода №1; додаткова угода №2 від 18.03.2011р.; додаткова угода №3 від 04.04.2011р.; додаткова угода №4 від 03.10.2011р.; копія акту передачі - приймання природного газу від 31.01.2011р.; копія акту передачі - приймання природного газу від 28.02.2011р.; копія акту передачі - приймання природного газу від 31.03.2011р.; копія акту передачі - приймання природного газу від 30.04.2011р.;копія журналу проводок за 01.01.2011р. - 31.03.2012р.; копія наказу від 31.12.2008р. №332; копія наказу від 31.12.2009р. №371; копія рішення господарського суду Дніпропетровської області від 13.03.2012р. по справі №11/5005/210/2012; копія журналу - ордеру по рахунку 63.1 за 01.07.2010р. - 31.03.2012р.; копія договору на відпуск теплової енергії №862к від 01.01.2011р.; копія договору на відпуск теплової енергії від 02.12.2005р. №1018л; копія статуту; копія податкової декларації з ПДВ за березень 2011р.; копія розрахунку коригування сум податку на додану вартість по податковій декларації з ПДВ Д1 за березень 2011р.; копія розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів Д5 за березень 2011р.; копія розрахунку за березень 2011р.; копія податкової декларації з ПДВ за травень 2011р.; копія розрахунку коригування сум податку на додану вартість по податковій декларації з ПДВ Д1 за травень 2011р.; копія розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів Д5 за травень 2011р.; копія розрахунку за травень 2011р.; копія податкової декларації за серпень 2011р.; копія розрахунку коригування сум податку на додану вартість по податковій декларації з ПДВ Д1 за серпень 2011р.; копія розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів Д5 за серпень 2011р.; копія розрахунку за серпень 2011р.; копія податкової декларації з ПДВ за вересень 2011р.; копія розрахунку коригування сум податку на додану вартість по податковій декларації з ПДВ Д1 за вересень 2011р.; копія розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів Д5 за вересень 2011р.; копія довідки за вересень 2011 року; копія розрахунку за вересень 2011 року; копія податкової накладної №966 від 31.03.2011р.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін по даній справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та способом, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність рішення відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи правомірність спірного податкового повідомлення-рішення в контексті наведених положень Кодексу адміністративного судочинства України суд встановив наступне.

20 грудня 2010 року дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та комунальне підприємство «Дніпродзержинськтепломережа» уклали договір про закупівлю природного газу за державні кошти за №06/10-2188 ТЕ-3, відповідно до якого постачальник передає покупцю в період з 01.01.2011р. по 31.12.2011р. природний газ з урахуванням вартості його транспортування в обсязі до 70 307,455тис.куб.м. та додаткову угоду №1, копія якої міститься в матеріалах справи.

31 січня 2011 року дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та комунальним підприємством «Дніпродзержинськтепломережа» був складений акт передачі - приймання природного газу для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання, відповідно до якого обсяг газу складав 13 933,918тис.куб.м. на загальну суму 18 242 285,45грн.

28 лютого 2011 року дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та комунальним підприємством «Дніпродзержинськтепломережа» був складений акт передачі - приймання природного газу для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання, відповідно до якого обсяг газу складав 13 633,704тис.м.куб. на загальну суму 17 849 245,28грн.

31 березня 2011 року дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та комунальним підприємством «Дніпродзержинськтепломережа» був складений акт передачі - приймання природного газу для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання, відповідно до якого обсяг газу складав 10 461,711тис.м.куб. на загальну суму 13 696 472,04грн.

30 квітня 2011 року дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та комунальним підприємством «Дніпродзержинськтепломережа» був складений акт передачі - приймання природного газу для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання, відповідно до якого обсяг газу складав 731,063тис.м.куб. на загальну суму 957 107,68грн.

18 березня 2011 року, 04 квітня 2011 року та 03 жовтня 2011 року дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та комунальне підприємство «Дніпродзержинськтепломережа» уклали додаткову угоду №2, додаткову угоду №3 та додаткову угоду №4 до договору поставки природного газу від 20.12.2010р.

01.01.2011р. між позивачем та храмом «Дванадцяти Апостолів» парафії Криворізької Єпархії Української православної церкви був укладений договір №862/к на відпуск теплової енергії. Відповідно до умов якого загальна площа опалення складає 35,9м2, постачальник проводить відпуск теплової енергії для потреб опалення, вентиляції та гарячого водопостачання згідно з діючими ДБН по об'єктах споживача згідно адрес: вул.Дальня, 49 - без приладу обліку, джерело - котельня «Дальня».

Також у якості доказу обґрунтування позиції, заявленої позивачем в адміністративному позові, судом був досліджений договір №1018л на відпуск теплової енергії, укладений 02.12.2005р. між позивачем та релігійною організацією « Святителя Михайла Митрополіта» Київської парафії. Відповідно до умов зазначеного договору загальна площа приміщення, яке повинно було опалюватися з умовами зазначеного договору складала 194,4м2.

04 червня 2012 року Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби була проведена планова виїзна документальна перевірка комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.07.2010р. по 31.03.2012р., іншого законодавства за період з 01.07.2010р. по 31.03.2012р., відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного у додатку до акта, внаслідок чого був складений акт за № 1891/12/22-506/03342573 з встановленими наступними порушеннями: п.187.10 ст.187 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, в результаті чого донараховано податок на додану вартість за 2011 рік, січень 2012 року на загальну суму 502 686,00грн, у тому числі за: березень 2011 року у сумі 372 321,00грн.; серпень 2011 року у сумі 32 752,00грн. та вересень 2011 року у сумі 97 613,00грн.; п.п.8.11, п.8.1, п.п.4.3.21 п.4.3 ст.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-ІV від 22. 05.2003р., в результаті чого донараховано податку з доходів фізичних осіб у загальній сумі 1 920,00грн., у тому числі за 2010 рік у сумі 1 920,00грн.; п.2.7, п.2.8 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Правлінням Національного банку України №637 від 15.12.2004р.

Вищевказаний акт перевірки уповноваженими особами позивача підписаний не був.

10 липня 2012 року до Дніпродзержинської ОДПІ позивачем були надані письмові заперечення щодо акту перевірки від 04.07.2012р. за № 1891/12/22-506/03342573.

13 липня 2012 року Дніпродзержинською ОДПІ була надана відповідь на заперечення від 10.07.2012р. за №14127/10/22-516.

13 липня 2012 року Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби було винесено податкове повідомлення - рішення за №0000280220, у зв'язку з чим було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за основним платежем у сумі 502 686,00грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 58 059,00грн.

Правовідносини сторін щодо сплати податків і зборів на момент розгляду справи регулюються нормами Конституції України від 28.06.1996р. за № 254к/96-ВР, Податкового кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755- VI, Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР, Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Правлінням Національного банку України №637 від 15.12.2004р.

Відповідно до п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п.187.7 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

Згідно п.187.10 ст.187 ПК України вбачається, що платники податку, які постачають теплову енергію, газ природний (крім скрапленого), надають послуги з водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим подібним платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості (далі - ЖЕКи), визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов'язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для ЖЕКів та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.

Для цілей цього пункту послугами, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, вважаються послуги з технічного обслуговування ліфтів та диспетчерських систем, систем протипожежної автоматики та димовидалення, побутових електроплит, обслуговування димовентиляційних каналів, внутрішньобудинкових систем водо- і теплопостачання, водовідведення та зливової каналізації, вивезення та утилізації твердого побутового та грубого сміття, прибирання будинкової та прибудинкової території, а також інші послуги, які надаються ЖЕКами зазначеним у цьому пункті покупцям за їх рахунок.

З матеріалів справи вбачається, що комунальне підприємство «Дніпродзержинськтепломережа» обчислює податкові зобов'язання та податковий кредит з податку на додану вартість підприємством, посилаючись на п.187.1., 187.7, 187.10 ст.187, п.13 Розділу ХХ Податкового кодексу України за різними категоріями споживачів та інші суб'єкти підприємницької діяльності, як за методом першої події, так і за касовим методом, віддаючи при цьому перевагу саме методу першої події.

Відповідно до п.198.2 ст.198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Згідно п.13 підрозділу 4 розділу ХХ ПК України встановлено, що тимчасово до 1 січня 2014 року датою збільшення доходів підприємств житлово-комунального господарства від надання житлово-комунальних послуг є дата надходження коштів від споживача на банківський рахунок або в касу платника податку, крім випадків, якщо таке надходження відбувається у рахунок погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги, надані до дати набрання чинності розділом III цього Кодексу.

При цьому підприємства житлово-комунального господарства у складі собівартості реалізації житлово-комунальних послуг визнають витрати на придбання товарів, робіт, послуг у сумі фактично сплачених за них коштів, крім випадків якщо така сплата відбувається в рахунок погашення заборгованості за такі роботи, послуги, придбані до дати набрання чинності розділом III цього Кодексу.

Балансова вартість товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів, придбаних до дати набрання чинності розділом III цього Кодексу, а сплачених після цієї дати, визнаються в складі витрат у сумі фактичної сплачених за них коштів.

Цей пункт не поширюється на платників податку - ліцензіатів з постачання електричної та/або теплової енергії.

Згідно договору від 20.12.2010р. №06/10-2188 ТЕ-3, ДК «Газ України" НАК «Нафтогаз України» (Постачальник) зобов'язується поставити КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» (Покупцеві) імпортований природний газ, а Покупець зобов'язується прийняти і оплатити природний газ. Газ, що постачається за цим договором, використовується Покупцем виключно для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання. Порядок здійснення розрахунку по договору: 10 числа місяця поставки - 34% від вартості запланованих місячних обсягів постачання подальші оплати проводяться плановими платежами по 33% від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу до 20 та 30(31) числа місяця поставки. Остаточний розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюється на підставі акта приймання здачі газу до 20 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.

В резулятивній частині рішення Господарського суду Дніпропетровської області 13.03.2012р. по справі №11/5005/210/2012 за позовом ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» до КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» про стягнення 9 452 677,68 грн., що складають заборгованість за природний газ на підставі договору про закупівлю природного газу за державні кошти від 20.12.2010р. №06/10-2188 ТЕ-3, що підтверджується актами передачі-приймання природного газу від 31.01.2011р., 1.02.2011р., 31.03.2011р., 30.04.2011р. вирішено стягнути заборгованість з КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» на користь ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України».

Перевіркою встановлено, що за даними бухгалтерських регістрів КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» станом на 31.03.2012р. за рахунком 63.1: «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» рахується кредиторська заборгованість по договору від 20.12.2010р. №06/10-2188 ТЕ-3 у сумі 9 452 677,68 грн. (у тому числі ПДВ - 1 575 446,17грн.), у тому числі по акту передачі-приймання природного газу від 31.03.2011р. на загальну суму 8 495 570,00грн., акту передачі-приймання природного газу від 30.04.2011р. на загальну суму 957107,68грн.

Судом встановлено, що: за актом передачі-приймання природного газу від 30.04.2011р. у загальній сумі 957 107,68грн. сплату КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» за природний газ ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» не проведено (до складу податкового кредиту податок на додану вартість станом на 31.03.2012р. не віднесено); за актом передачі-приймання природного газу від 31.03.2011р. у загальній сумі 8 495 570,00 грн. (у тому числі ПДВ - 1 415 928,22 грн.) КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» за природний газ ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» проведено оплату грошовими коштами у загальній сумі 531,08 грн. (ПДВ - 1166921,85 грн.), у тому числі у березні 2011 року у сумі 1 800 629,04грн. і ПДВ - 300 101,84 грн.), травні 2011 року у сумі 2 303 649,92 грн. (ПДВ - 383 941,65грн.), 2011 року у сумі 2 438 866,23 грн. (ПДВ - 406 477,71грн.), вересні 2011 року у сумі 1,71 грн. (ПДВ - 73 570,29 грн.), жовтні 2011 року у сумі 16 964,18 грн. (ПДВ - 2 827,36грн.).

Тобто, до складу податкового кредиту за 2011 рік КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» за актом передачі-приймання природного газу від 31.03.2011р. за договором від 20.12.2010р. №06/10-2188 ТЕ-3 фактично віднесено податок на додану вартість на загальну суму 1 669 008 грн., у тому числі за березень 2011 року у сумі 402 322 грн., травень 2011 року у сумі 552 182 грн., червень 2011 року у сумі 406 478 грн., серпень 2011 року у сумі 134 616 грн., вересень 2011 року у сумі 171 183 грн., жовтень 2011 у сумі 2 827 грн.

При цьому суд зазначає, що зазначені обставини підлягають доказуванню та встановленню в загальному порядку, оскільки відповідачем не було надано до суду будь-яких належних доказів в розумінні ст.70 КАС України набрання зазначеним вище рішенням господарського суду законної сили, що виключає можливість застосування до вказаного рішення норми ч.1 ст.72 КАС України.

Проте, суд не може залишити поза увагою той факт, що обставини, зазначені у рішенні господарського суду Дніпропетровської області від 13.03.2012р. по справі №11/5005/210/2012 знайшли своє відображення в матеріалах справи та не були спростовані поясненнями позивача, а також наданими останнім доказами.

Суд критично ставиться до твердження позивача щодо відсутності встановлення чинним законодавством будь-якої методики визначення пропорції обсягів постачання у звітному періоді товарів/послуг за касовим методом до загального обсягу постачання, яка знайшла своє відображення у наказі КП «Дніпродзержинськтепломережа» від 31.12.2008р. №332 «Про облікову політику підприємства та організацію бухгалтерського обліку», а відтак - здійснення ним розрахунку частки податку на додану вартість, що підлягає включенню до податкового кредиту за загальним правилом, тобто правилом першої події.

Зазначене спростовується як п.187.10 ст.187 ПК України, в якому прямо зазначається про необхідність застосування саме касового методу щодо виникнення податкових зобов'язань дати та податкового кредиту платниками податків, які постачають теплову енергію, газ, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з водопостачання, водовідведення складу квартирної плати чи плати за утримання житла споживачам, зазначеним у вказаній нормі ПК України, так і невизначеністю конкретного відсотку постачання газу релігійним організаціям в загальному обсязі постачання з боку позивача, що мало б наслідком застосування як касового методу, так і методу першої події щодо виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту позивача.

З`ясовуючи всі обставини у справі та визначаючи наявність чи відсутність можливості у позивача щодо визначення дати виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за методами, зазначеними вище, судом було встановлено, що з наданих позивачем у якості доказів обґрунтування своєї правової позиції, зазначеної у заявленому адміністративному позові договорів поставки теплової енергії релігійним організаціям у заявленій кількості, а саме: копії договору на відпуск теплової енергії №862к від 01.01.2011р.; копія договору на відпуск теплової енергії від 02.12.2005р. №1018л та враховуючи невизначення конкретного обсягу постачання теплової енергії, а саме релігійним організаціям в загальному обсязі постачання такого природного газу, суд не вбачає беззаперечного права позивача на використання як методу першої події, так і касового методу, при чому, як вбачається з акту перевірки від 04.06.2012р. №1891/12/22-506/03342573 переважно методу першої події щодо визначення дати виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту всупереч п.187.10 ст.187 ПК України.

Судом приймається до уваги той факт, що відповідно до п.1.1 договору №06/10-Т188ТЕ-3 про закупівлю природного газу за державні кошти газ, що постачається за цим договором повинен використовуватися покупцем - КП «Дніпродзержинськтепломережа» виключно для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення, однак, суд приходить до висновку, що зазначення серед споживачів в тому числі і релігійних організацій та укладення з двома такими організаціями договорів на постачання теплової енергії маючи на меті опалення приміщення площею 35,9м2 відповідно до договору від 01.01.2011р. №862к, а також опалення приміщення площею 194,4м2 відповідно до договору від 02.12.2005р. №1018л, не є достатньою підставою для застосування з боку позивача у переважній більшості методу першої події щодо визначення дати виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту, а також не свідчить про спростування висновків відповідача, зазначених в акті перевірки від 04.06.2012р. №1891/12/22-506/03342573, як не свідчить і про протиправний характер винесеного Дніпродзержинською ОДПІ Дніпропетровської області Державної податкової служби на підставі зазначеного акту перевірки податкового повідомлення - рішення від 13.07.2012р. №0000280220 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 560 745,00грн.

Суд критично ставиться також до наданого позивачем у якості обґрунтування заявленої в адміністративному позові позиції листа ДПА України від 04.03.2011р. №4545/6/16-1515-26, з якого на думку позивача вбачається безпосередня офіційна позиція ДПА України щодо порядку застосування п.187.10 ст.187 ПК України, оскільки з зазначеного листа вбачається лише, що якщо платник податку придбає (виготовляє) товари (послуги) на основні фонди, які призначаються для їх використання, в операціях, визначених у пункті 187.10 ст.187 ПК України, за якими податкові зобов'язання визначаються за касовим методом, то суми податку, сплачені у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), до податкового кредиту включаються за касовим методом, та суми податку, сплачені у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), до податкового кредиту включаються теж за касовим методом, а у разі, коли товари/послуги виготовлені та/або придбані, призначені для часткового використання в операціях, база оподаткування яких визначається за касовим методом, а частково - за методом першої з подій, розподіл податкового кредиту здійснюється пропорційно обсягу постачання у звітному періоді товарів/послуг за касовим методом до загального обсягу постачання.

Враховуючи неможливість визначення пропорційного обсягу постачання теплової енергії у звітному періоді за методом першої події порівняно з касовим методом у загальному обсягу постачання, виходячи також з обставин, з'ясованих у ході розгляду зазначеної справи та приймаючи до уваги докази, надані сторонами в обґрунтування своїх доводів та заперечень суд приходить до висновку про безпідставність застосування позивачем в зазначених вище операціях з постачання теплової енергії переважно методу першої з подій, враховуючи при цьому обґрунтовання своєї позиції з боку позивача перекрученням змісту п.187.10 ст.187 ПК України та з наданням зазначеній нормі власної оцінки, відмінної від позиції ДПА України, викладеної у зазначеному вище листі від 04.03.2011р. №4545/6/16-1515-26.

Згідно із п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.

Платники податку, що застосовували касовий метод до набрання чинності цим Кодексом або застосовують касовий метод, мають право на включення до податкового кредиту сум податку на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.

Пунктами 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року передбачено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс), видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Нормативно-правовим актом, який регулював у період виникнення спірних правовідносин питання, пов'язані визначенням платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету, був Закон України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року № 168/97-ВР.

У розумінні Закону України «Про податок на додану вартість»платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України. Згідно зі статтею 2 Закону України «Про податок на додану вартість»платником податку є будь-яка особа, яка: а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку; б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку; в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті. Виходячи зі змісту названої статті, ознака неприбутковості не впливає на статус платника податку на додану вартість.

Відповідно до підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 зазначеного Закону особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі: коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

Пунктом 3.1 статті 3 Закону України «Про податок на додану вартість»визначено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України. Поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу. Не належать до поставки операції з передачі товарів в межах договорів схову (відповідального зберігання), довірчого управління, оперативної оренди (лізингу), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу права власності (користування або розпорядження) на такі товари іншій особі.

При цьому, відповідно до п. 1.4 ст. 1 даного Закону поставкою послуг є будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.

Відповідно до п. 4.1. ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість», база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку і компенсацією вартості товарів (послуг).

Згідно п. 11.11. ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість»тимчасово, до набрання чинності Податковим кодексом України, платники податку, які продають теплову енергію, газ природний (крім скрапленого), включаючи вартість його транспортування, надають послуги водопостачання, водовідведення, чи надають послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим платниками цього податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, товариствам співвласників житла, іншим подібним платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (послуг) у компенсацію їх вартості (далі - ЖЕКи). визначають базу оподаткування операцій з поставки таких товарів (послуг) за касовим способом. За касовим способом визначається також база оподаткування операцій з поставки зазначених товарів (послуг) для ЖЕКів та бюджетних установ, що отримують ці товари (послуги), у разі якщо вони зареєстровані як платники податку.

Згідно п. 1.11 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» касовий метод - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг). Таким чином, за операціями, за якими податкові зобов'язання нараховуються за касовим способом, право на податковий кредит виникає на дату відрахування коштів з рахунку або каси платника податку в оплату вартості придбаних товарів (робіт, послуг) чи дату поставки інших видів компенсації їх вартості.

Таким чином, об'єктом оподаткування у розумінні Закону України «Про податок на додану вартість» та Податкового кодексу України є, зокрема, операції цивільно-правового характеру з надання послуг, якими є виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Зважаючи на викладене вище, а також враховуючи необгрунтованіть та недоведеність з боку позивача позиції, зазначеної в адміністративному позові щодо визначення ним права на податковий кредит щодо придбаного ним за договором №06/10-2188ТЕ-3 про закупівлю природного газу за державні кошти природного газу за двома методами: за касовим методом щодо частки газу та за методом першої події щодо газу, придбаного для постачання опалення та гарячого постачання релігійним організаціям посилаючись на відсутність зазначення релігійних організацій у п.187.10 ст.187 ПК України, а також враховуючи спростування з боку відповідача, виходячи з наданих у судовому засіданні кваліфікованих пояснень, доводів, викладених у зазначеному адміністративному позові, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа».

Враховуючи зазначене, суд вважає адміністративний позов комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 13.07.2012р. №0000280220 необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 11, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 13.07.2012р. №0000280220 - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 19 жовтня 2012 року

Суддя Є.О. Жукова