ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/11849/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЖукової Є.О. при секретаріБерднику С.О. за участю: розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області до ПАТ "Нікопольський завод трубопровідної арматури" про стягнення заборгованості за розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, які призначені відповідно до п.п. "а", "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 165 774,59грн.
ВСТАНОВИВ:
04.10.2012р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м.Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області до публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод трубопровідної арматури»про стягнення заборгованості за розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, які призначені відповідно до п.п. "а", "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»у сумі 165 774,59грн.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
Відповідно до Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року за №21-1 та Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року №121 підприємства, установи, організації є платниками обов'язкових платежів та зборів, передбачених чинним законодавством, в тому числі, і збору на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій.
Публічне акціонерне товариство «Нікопольський завод трубопровідної арматури»зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м.Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі і збору на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій.
В зв'язку з неперерахуванням фактичних витрат на виплату і доставку пенсій по списку №2 у відповідача виникла заборгованість в розмірі 53 105,48грн., з них: за червень 2012 року у сумі 15 749,81грн., за липень 2012 року у сумі 13 289,82грн., за серпень 2012 року у сумі 12 245,56грн., за вересень 2012 року у сумі 11 820,29грн., та списку №1 -за червень 2012 року у сумі 29 642,11грн., за липень 2012 року у сумі 27 525,84грн., за серпень 2012 року у сумі 27 157,47грн., за вересень 2012 року у сумі 28 343,19грн..
Отже, загальна сума заборгованості відповідача становить станом на 25.09.2012р. по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах становить 165 774,59грн.
Ухвалою суду від 05.10.2012р. провадження по справі було відкрито та справу призначено до судового розгляду.
Позивач в судове засідання не з`явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового засідання, 23 жовтня 2012 року представником позивача було надане клопотання про розгляд справи за його відсутності з зазначенням про підтримання позовних вимог у повному обсязі та доданими документами на підтвердження виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.10.2012р.
Відповідач в судові засідання, призначені на 15.10.2012р. та 24.10.2012р. не з`явився, будь-яких клопотань про відкладення розгляду справи не надав.
Суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про місце та час розгляду зазначеної справи виходячи з наступного.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду про відкриття провадження у справі від 05.10.2012р. з метою дотримання терміну розгляду справи, передбаченого ст.122 КАС України справа була призначена до розгляду в судовому засіданні на 15.10.2012р.
Як вбачається з поштового повідомлення, яке міститься в матеріалах справи, повістку та ухвалу про призначення судового засідання на 15.10.2012р. відповідачем було отримано 18.10.2012р., про що свідчить підпис уповноваженої особи на зазначеному поштовому повідомленні.
Таким чином, відповідач, володіючи інформацією щодо знаходження в Дніпропетровському окружному адміністративному суді адміністративної справи №2а/0470/11849/12 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області до публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод трубопровідної арматури»про стягнення заборгованості за розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, які призначені відповідно до п.п. "а", "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»у сумі 165 774,59грн. та усвідомлюючи зміст ст.128 КАС України, мав змогу скористатися своїм процесуальним правом процесуальним правом та дізнатися про дату, час і місце наступного судового засідання, призначеного після 15.10.2012р.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про зловживання з боку відповідача своїми процесуальними правами, визначеними в ст. ст. 49-51 КАС України, яке веде до затягування процесу розгляду справи, оскільки, отримавши зазначену вище ухвалу та повістку про дату та час судового засідання, відповідач мав можливість дізнатися про дату наступного судового засідання та надати заперечення до заявленого адміністративного позову, реалізувавши свої зазначені вище процесуальні права.
Крім того, в матеріалах справи міститься поштове повідомлення, з якого вбачається, що відповідач був повідомлений належним чином про дату, час та місце наступного судового засідання, призначеного на 24.10.2012р. ще 22.10.2012р., що підтверджується поштовим штемпелем на зазначеному поштовому повідомленні, а також підписом уповноваженої особи.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що нез`явлення відповідача в судові засідання, призначені на 15.10.2012р. та 24.10.2012р. не може мати наслідком відкладення розгляду даної адміністративної справи, а відтак розгляд і вирішення її з порушенням 1 місячного терміну, передбаченого ст.122 КАС України.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення сторін належним чином про розгляд даної адміністративної справи за їх участі та реалізації ними права судового захисту своїх прав та інтересів. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін відповідно до положень ст.128 КАС України.
Враховуючи термін розгляду адміністративної справи, передбачений ст.122 КАС України, а саме: адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за доказами, наявними в матеріалах справи та даної явки сторін.
Аналогічної думки дотримується і Вищий адміністративний суд України, виклавши її в листі від 01.02.2012 року за №279/11/13-12, згідно з яким визначається необхідність дотримання строків розгляду адміністративних справ, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, та зазначається, що потрібно вживати заходів щодо регулярного призначення судових засідань та, у разі потреби, дисциплінування сторін, інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України ""Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня 2012 року; копія розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України ""Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з липня 2012 року; копія розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України ""Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з квітня 2012 року; копія розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України ""Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з серпня 2012 року; копія розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України ""Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з вересня 2012 року; копія виписки з ЄДРПОУ; копія Витягу з ЄДРПОУ; копії довідок про призначення пільгових пенсій особам, зазначеним у вказаних розрахунках.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, суд встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство «Нікопольський завод трубопровідної арматури»зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м.Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі і збору на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій.
В зв'язку з неперерахуванням фактичних витрат на виплату і доставку пенсій по списку №2 у відповідача виникла заборгованість в розмірі 53 105,48грн., з них: за червень 2012 року у сумі 15 749,81грн., за липень 2012 року у сумі 13 289,82грн., за серпень 2012 року у сумі 12 245,56грн., за вересень 2012 року у сумі 11 820,29грн., та списку №1 -за червень 2012 року у сумі 29 642,11грн., за липень 2012 року у сумі 27 525,84грн., за серпень 2012 року у сумі 27 157,47грн., за вересень 2012 року у сумі 28 343,19грн..
Отже, загальна сума заборгованості відповідача становить станом на 25.09.2012р. по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах становить 165 774,59грн.
Станом на 25.09.2012р. заборгованість відповідачем погашена не була.
Управління Пенсійного фонду України в м.Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області, згідно положення «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах»від 30.04.2002р. №8-2 здійснюєфункції по обліку платників, збирання та акумуляції у районі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; фінансування витрат на виплату пенсій, інших витрат, фінансування яких відповідно до чинного законодавства покладено на Фонд, застосовує фінансові санкції, передбачені законом, стягує з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків тощо.
Відповідно до Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, до Пенсійного фонду України, від 19.12.2003р. за №21 -1 та Закону України «Про збір на загальнообов'язкове не пенсійне страхування»та положення про Пенсійний фонд України від 01.03.2001р. №121 підприємства, установи, організації являються платниками обов'язкових платежів та зборів передбачених чинним законодавством, в тому числі, і збору на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій (п.6.1. Інструкції).
Відповідно до п.2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суми страхових внесків своєчасно не нараховані або не сплачені у визначені ст.20 цього Закону строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені і фінансових санкцій.
Пунктом 2 розділу XV прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове не пенсійне страхування», підприємства та організації з коштів, призначених на оплату носять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які отримують пенсії на пільгових умовах за списками № 1 та №2 до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Отже, публічне акціонерне товариство «Нікопольський завод трубопровідної арматури»зобов'язано покривати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які отримують пенсії на пільгових умовах за списками №1 та №2.
Пунктом 2 прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003р. №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо їй і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або на вислугу років. які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій шляхом введення окремого на обов'язкове державне пенсійне страхування Законом України «Про збір на загальнообов'язковедержавне пенсійне страхування»від 26.06.1997рю, яким передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні сплачувати такий збір у розмірах, встановлених ст.4 цього Закону.
Відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об'єкта яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до п.п «б»-«з»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення |працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Абзац 5 пункту 2 розділу XV Закону України від 09.07.2003р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який з 01.01.2004р. стосується і осіб, пенсії яким призначені відповідно до п.п. «б»-«е»та «ж»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»і має зворотну дію, регулює лише порядок виплати пенсій, а не змінює порядок відшкодування, та не звільняє підприємства, зазначені у ст.1 (п.п. 1,2) Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
У відповідності до ч. 1 п.п 6.1 п. 6 Інструкції "Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України" №21-1 від 31.12.2003 р. відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З огляду всіх вищенаведених норм відшкодуванню підлягають фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.
Крім того, відповідно до вимог Інструкції "Про порядок організації оформлення, фінансування та виплати пенсій, грошової допомоги підприємствами поштового зв'язку України", Управлінням Пенсійного фонду України компенсуються витрати за доставку пенсій згідно тарифів встановлених Укрпоштою. Відповідно до Інструкції зазначена компенсація підлягає відшкодуванню на рахунки Пенсійного фонду.
Згідно з пп. 6.4. п.6 Інструкції від 31.12.2003р. розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
У відповідності до пп. 6.8. п.6 Інструкції №21-1, підприємства та організації зобов'язані щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У випадку несплати витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, вказані витрати є боргом зі сплати страхових внесків, який стягується органами Пенсійного фонду України на підставі пп. 7 п. 5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/20.
Наведені вище розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України ""Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідачем не оскаржувалися.
Наявність трудового стажу працівників, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах, підтверджується відповідними довідками, виданими відповідачем, належним чином завірені копії яких містяться в матеріалах справи.
Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Будь-яких належних доказів в розумінні ст.70 КАС України, які б мали наслідком спростування правомірності доводів позивача, викладених в заявленому адміністративному позові, відповідачем до суду надано не було, як не було надано і доказів, які б свідчили про відсутність у відповідача заборгованості з відшкодування фактичних витрат, на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у сумі 165 774,59грн.
Таким чином суд приходить до висновку, що адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м.Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області до публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод трубопровідної арматури»про стягнення заборгованості за розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, які призначені відповідно до п.п. "а", "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»у сумі 165 774,59грн. підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м.Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області до публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод трубопровідної арматури» про стягнення заборгованості за розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, які призначені відповідно до п.п. "а", "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 165 774,59грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод трубопровідної арматури» (код ЄДРПОУ 03326877) заборгованість на користь управління Пенсійного фонду України в м.Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області заборгованість в розмірі 165 774(сто шістдесят п'ять тисяч сімсот сімдесят чотири)грн. 59коп.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 25 жовтня 2012 року
Суддя Є.О. Жукова