Рішення № 2669312, 11.11.2008, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
11.11.2008
Номер справи
34/138пн
Номер документу
2669312
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

11.11.08 р. Справа № 34/138пн

Суддя господарського суду Донецької області Кододова О.В.

При секретарі судового засідання Котельніковій Н.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом - Прокурора м. Дружківки в інтересах держави в особі Дружківської міської ради

до відповідача - Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Дружківка

про зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0072га по вул. Радченко,40 м. Дружківки під торгівельним павільйоном та повернути її Дружківській міській раді, привівши зазначену земельну ділянку в придатний для використання стан.

за участю прокурора - Гармашова І.В.

за участю представників сторін:

від позивача - Нейло І.М. (за довіреністю)

від відповідача - не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Заявлено позов Прокурором м. Дружківки в інтересах держави в особі Дружківської міської ради до Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Дружківка про зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0072га по вул. Радченко,40 м. Дружківки під торгівельним павільйоном та повернути її Дружківській міській раді, привівши зазначену земельну ділянку в придатний для використання стан.

В обгрунтування своїх позовних вимог прокурор посилається на акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства, приписи про усунення порушення земельного законодавства.

Відповідач відзив на позов не надав, витребуваних документів не представив, у судове засідання не з'явився, про дату та місце судового засідання був належним чином повідомлений шляхом направлення за його адресою відповідних ухвал.

Відповідно до положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.

За клопотанням прокурора та позивача справа слухалась без фіксації судового процесу технічними засобами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, встановив :

Дружківська міська рада рішенням від 19.06.2002року №4/2-13 вирішила не розміщувати торгові кіоски на центральних вулицях міста: вул. Леніна , вул. Космонавтів, вул. Енгельса, вул. Радченко, вул. Московська.

Рішенням Дружківської міської ради від 27 лютого 2008року №5/21-59 відмовлено фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 у подовженні терміну дії договору оренди земельної ділянки під торговим павільйоном по вул. Радченко,40. та зобов'язано фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 звільнити земельну ділянку у місячний термін.

Слов'янським міжрайонним відділом Управління з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області 27 червня 2008року проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, якою встановлено з боку Приватного підприємця ОСОБА_1 порушення: на час проведення перевірки відсутність право установчих документів на земельну ділянку , а саме: не поновлений на новий термін дії договір оренди земельної ділянки пл. 0,0072га по вул. Радченко,40, на землях житлової громадської забудови Дружківської міської ради під торговим павільйоном, що належить на праві приватної власності ПП ОСОБА_1 згідно договору купівлі-продажу від 04.11.2002року. Термін дії старого договору оренди скінчився 17.01.2008року. Тобто має місце факт порушення ст. 211 Земельного кодексу України та ст. 54 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення строків повернення тимчасово зайнятих земель.

27 червня 2008року Донецькою облдержземінспекцією складено протокол №010409 яким відповідача повідомлено про дату розгляду справи про адміністративне правопорушення та винесено припис №016864, яким приписано ПП ОСОБА_1 усунути порушення земельного законодавства України.

Донецькою облдержземінспекцією Слов'янського міжрайонного відділу Управління з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області 08 липня 2008року прийнято постанову №08/07-08-01 про накладення адміністративного стягнення у розмірі 340грн.

08 вересня 2008року Північним регіональним відділом Донецької облдержземінспекції проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства відповідача за результатами якої складено акт яким встановлено, що на час перевірки відповідачем не виконані вимоги припису №016864 від 27.06.2008року.

Донецькою облдержземінспекцією 08 червня 2008року складено протокол №005434 яким відповідача повідомлено про дату розгляду справи про адміністративне правопорушення та винесено припис №016917.

Донецькою облдержземінспекцією Слов'янського міжрайонного відділу Управління з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області 15 вересня 2008року прийнято постанову №15/09-08-04 про накладення адміністративного стягнення у розмірі 340грн.

24 жовтня 2008року Північним регіональним відділом Донецької облдержземінспекції проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства відповідача за результатами якої складено акт яким встановлено, що на час перевірки відповідачем не виконані вимоги припису №016917 від 08.09.2008року.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників прокуратури, позивача господарський суд дійшов до висновку, що вимоги прокурора та позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.

Основним законом, яким регулюються земельні відносини, є Конституція України. Крім цього, земельні відносини регулюються іншими, прийнятими відповідно до Конституції законами і підзаконними актами, а саме законами України "Про землеустрій", "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про місцеве самоврядування" та іншими законами, також Земельним кодексом України, прийнятим Верховною Радою України 25.10.2001 року, який набув чинності з 01.01.2002 року.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.

Cтаттею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Стаття 12 Земельного кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. Зокрема, до їх повноважень належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності; додержання земельного та екологічного законодавства.

Підстави набуття права на землю передбачені статтею 116 Земельного кодексу України. У цій статті врегульовані відносини щодо набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Підставою набуття права на землю у таких випадках є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах установлених цим Кодексом повноважень.

На підставі рішень сільських, селищних, міських рад, а в окремих випадках -районних і обласних рад, земельні ділянки передаються у власність громадян і юридичних осіб із земель комунальної власності шляхом відведення їх в натурі (на місцевості) та оформлення відповідних правовстановлюючих документів.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок встановлений статтею 123 Земельного кодексу України за проектами відведення цих ділянок. Умови і строки розроблення проектів визначаються договором після звернення зацікавленої особи з відповідним клопотанням, до якого додаються документи, що обгрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Відповідна рада розглядає клопотання і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Цей проект погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органом, органами архітектури і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи, подається до відповідної ради, яка його розглядає та приймає рішення про надання земельної ділянки.

Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється ( п. 3 ст. 125 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Судом встановлено, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем самовільно, з порушенням земельного законодавства, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актами перевірки Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області від 27 червня 2008року, від 08 вересня 2008року та від 24 жовтня 2008року.

Тобто, матеріалами справи підтверджується самовільне заволодіння відповідачем спірною земельною ділянкою, що не спирається на закон і відбувається з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок, що здійснюється без відведення землі в натурі й одержання документа, що засвідчує право на землю.

Крім того суд враховує, що кіоск є малою архітектурною формою та може бути без перешкод демонтований.

Відповідачем не надано суду документів, що підтверджують його право на користування земельною ділянкою площею 0,0072га, що розташована на землях Дружківської міської ради по вул. Радченко,40 у м. Дружківці.

Заходів щодо усунення порушень земельного законодавства відповідачем не вжито, самостійно земельну ділянку відповідачем не звільнено.

Згідно статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.

Відповідно до ч.3 ст.212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Враховуючи, що рішенням Дружківської міської ради від 19.06.2002року №4/2-13 вирішено не розміщувати торгові кіоски на центральних вулицях міста м. Дружківки у тому числі і на вулиці Радченко, яка є центральною та на якій знаходиться торговий кіоск. Дане рішення є дійсним, докази скасування зазначеного рішення в матеріалах справи відсутні. Відповідачем не надано доказів демонтування кіоску та звільнення земельної ділянки по вул. Радченко, 10 у м. Дружківці.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 123, 125, 126, 212 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України „Про оренду землі”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Прокурора м. Дружківки в інтересах держави в особі Дружківської міської ради до Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Дружківка про зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0072га по вул. Радченко,40 м. Дружківки під торгівельним павільйоном та повернути її Дружківській міській раді, привівши зазначену земельну ділянку в придатний для використання стан, задовольнити.

Зобов'язати Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею площею 0,0072га по вул. Радченко,40 м. Дружківки під торгівельним павільйоном та повернути її Дружківській міській раді, привівши зазначену земельну ділянку в придатний для використання стан.

Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 85 грн.

Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.

Суддя Кододова О.В.