Постанова № 26661876, 04.09.2012, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
04.09.2012
Номер справи
0519/8904/2012
Номер документу
26661876
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2-а/519/487/12

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.09.2012 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в особі судді Ікорської Є.С., при секретарі Горустович К.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом. Ухвалою Жовтневого районного суду від 16.08.2012 року провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя, про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії відкрито в частині заялених вимог щодо зобовязання УПФУ в Жовтневому районі м.Маріуполя провести перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 29.04.2011 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя та отримує пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за списком 1. У звязку з тим, що після призначення пенсії продовжував працювати має право на проведення перерахунку пенсії як працюючий пенсіонер з урахуванням страхового стажу та заробітку після призначення пенсії як працюючий пенсіонер з урахуванням страхового стажу та заробітку після призначення пенсії, як це передбачено ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції 09.07.2003 року. 14.05.2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру за стажем та заробітком, але відповідачем при здійсненні перерахунку було враховано лише набутий додатковий стаж. Вважає дії відповідача незаконними та просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя Донецької області щодо відмови в здіійсненні перерахунку пенсії за 2011 рік відповідно до ст.27, ч.2 ст.40, ч.4 ст.42, ч.4 ст.45, ст.46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції 09.07.2003 року протиправними. Одночасно просив зобовязати відповідача провести перерахунок державної пенсії з врахуванням набутого додаткового стажу та заробітку з виключенням 60 календарних місяців підрят з періоду за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, а саме з 01.06.1995 року по 31.05.2010 рік, визначити розмір та виплатити заборгованість, яка утворилась внаслідок неправильного обчислення пенсії та проводити щомісячно виплату державної пенсії згідно ст.27, ч.2 ст.40, ч.4 ст.42, ч.4 ст.45, ст.46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції 09.07.2003 року, ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення»з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік 1197 грн.91 коп.

В судове засідання позивач не з'явився з невідомих суду причин, про слухання справи був повідомлений у встановленому законом порядку.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3, яка діє на підставі довіреності, позовні вимоги ОСОБА_1 підтримала з підстав, зазначених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача суду надав заперечення проти позову, в яких зазначив, що при призначенні та перерахунку пенсії у 2009 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99 грн.), як це визначено підпунктом другим пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(1058-15) (зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту і постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 (530-2008-п) „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян.

До законодавчого врегулювання питання, перерахунки пенсій у 2011 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.) Аналогічна позиція викладена у листі Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01.

Відповідно до викладеного, Управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії Позивачу, виходячи зі змісту позовних вимог. Просить суд у задоволенні позову відмовити, розглянути справу в відсутність представника УПФУ.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази в їх сукупності, встановив наступне.

Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Позивач, відповідно до пенсійного посвідчення серії ААЕ №103692, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, що не оспорюється сторонами.

Відповідно до даних пенсійної справи №108770, витребуваної з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя, ОСОБА_1 з 12.05.2004 року була призначена пенсія за віком на підставі наданих позивачем документів, а також довідки про заробітну плату за період з 01.06.1995 року по 31.05.2000рік.

Питання, повязані з перерахунком пенсії стосовно осіб, які продовжували працювати, врегульовані в частині 4 статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(далі Закон), в якій визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якого була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

З 01.05.2008 року позивачу був здійснений перерахунок пенсії з додаванням стажу роботи та заробітної плати відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування».

З 01.06.2010 року позивачу був здійснений перерахунок пенсії з додаванням стажу роботи відповідно до даних персоніфікованого обліку за період з 01.05.2008р. по 31.05.2010р. на підставі п.2 ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп-2008 у справі про страхові виплати зміни, внесені підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

За правилами, встановленими у статті 152 Конституції України, статті 73 Закону «Про Конституційний Суд України», положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їх неконституційність та не підлягають застосуванню. Рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що є неконституційними.

Таким чином, на підставі вказаного Рішення Конституційного Суду України нова редакція частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування»втратила чинність, внаслідок чого відновлена попередня редакція даної статті згідно до Закону від 09.07.2003 року № 1058-ІV, яка є чинною на теперішній час.

Незважаючи на прийняте Конституційним Судом рішення, у підпункті 3 пункту 11 постанови від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» Кабінет Міністрів України фактично відтворив редакцію частини 4 статі 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, яка визнана неконституційною: «У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

З огляду на наведене на момент звернення позивача до УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя з заявою про перерахунок пенсії 01.06.2010 року діяв Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в редакції 09.07.2003 року із змінами та доповненнями, внесеними відповідно до зазначеного рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп-2008.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із змінами та доповненнями, внесеними відповідно до рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незважаючи від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом на умовах, передбачених абзацом першим цієї статті. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку

Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 ст. 40 Закону, за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Як вбачається з відповідей УПФУ в Жовтневому районі м.Маріуполя від 22.11.2011 року №346/Г-02-01-03 та від 09.12.2011 року №6758-Г-01 і розпорядження від 16.06.2010 року, що міститься в матеріалах пенсійної справи, перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено тільки з додаванням страхового стажу у звязку з тим, що при врахуванні заробітної плати за період з 01.05.2008 року по 31.05.2012 рік індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшується з 5,19043 до 5,05857, відповідно зменшується пенсія з 5563,65 грн. до 5447,27 грн.

З 22.05.2008 року діє редакція абз.3 ч.1 ст.40 Закону, відповідно до якого за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Відповідно до ч.4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону в разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя перерахунок пенсії ОСОБА_1 був проведений відповідно до норм діючого законодавства. Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та враховуючи довідку про заробітну плату за період з 01.06.1995р. по 31.05.2000р та данні персоніфікованого обліку з 01.07.2000р. по 30.04.2008р. з визначеним коефіцієнтом індивідуальної заробітної плати 5,19376, відповідач правильно визначив розмір пенсії позивачу відповідно до його заяви від 01.06.2010 року.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки, встановлено, що відповідач не мав правових підстав для здійснення перерахунку пенсії відповідно до вимог позивача, тому відповідач правомірно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії.

Таким чином, суд вважає дані дії відповідача законними та обґрунтованими, оскільки відповідач проводив перерахунок пенсії позивачу відповідно до вимог законодавства України.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 69-71, 79, 86, 87, 122,128, 143, 158, 162,163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальообовязкове державне пенсійне страхування»№1058 від 9 липня 2003 року, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії - відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Жовтневий райсуд м. Маріуполя з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Є.С. Ікорска