Головуючий у 1 інстанції - Аканов О.О.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2012 року справа №2а/0570/10831/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Карпушової О.В.,
суддів: Василенко Л.А., Міронової Г.М.,
секретар судового засідання: Барбаш Л.О.,
за участю сторін: представник позивача Блохін О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Шахтарськантрацит" відокремлений підрозділ "Шахта "Глибока" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 вересня 2012 р. в адміністративній справі за позовом Державного підприємства "Шахтарськантрацит" відокремлений підрозділ "Шахта "Глибока" до Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання частково недійсним та скасування рішення № 394 від 11.04.2012 р., -
В С Т А Н О В И В :
20.08.2012р. Державне підприємство "Шахтарськантрацит" відокремлений підрозділ "Шахта "Глибока" звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання частково недійсним та скасування рішення № 394 від 11.04.2012 р.
Позов обґрунтовано тим, що пунктом 14 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, отже, позивач не згоден з висновком відповідача про необхідність слати єдиного внеску не пізніше 20 числа місяця, як то передбачено статтею 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» .
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04.09.2012 р. у задоволені позовних вимог відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що при визначенні строку сплати єдиного внеску застосуванню підлягають норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким встановлений строк сплати не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04.09.2012 р., як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що суд першої інстанції не прийняв до уваги вимоги п.14 Розділу 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування», яким встановлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.
Інші учасники процесу у судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлені належним чином.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Державне підприємство "Шахтарськантрацит" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом, включене до ЄДРПОУ за номером 32299510 (арк. спр.10). Відокремлений підрозділ "Шахта "Глибока" державного підприємства "Шахтарськантрацит", зареєстровано в якості відокремленого підрозділу без права юридичної особи, але згідно зі ст. ст. 14, 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно матеріалів справи єдиний внесок сплачено позивачем згідно платіжних доручень: № 225 від 01.03.2012 р. на суму 34510,00 грн., призначення платежу - єдиний внесок до ПФУ з плати за січень 2012р., № 135 від 09.02.2012 р. на суму 13840,00 грн., призначення платежу - єдиний внесок до ПФУ з плати за січень 2012р. та №196 від 28.02.2012р. на суму 61520,93 грн., призначення платежу - єдиний внесок до ПФУ з плати за січень 2012р. Платежі по зазначеним платіжним дорученням проведені банком 01.03.2012р., 09.02.2012р., 29.02.2012р. відповідно (арк. спр.36-38).
11.04.2012 року Управлінням Пенсійного фонду в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області відносно Відокремленого підрозділу "Шахта "Глибока" державного підприємства "Шахтарськантрацит прийнято рішення № 394 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.02.2012 року по 29.03.2011 року, згідно якого застосовані штрафні санкції у розмірі 52353,09 грн. та нарахована пеня у розмірі - 7756,72 грн. Зазначене рішення отримано позивачем 11.04.2012 р.(арк. спр.26).
11.05.2012 року Головним управлінням пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про результати розгляду скарги, яким скарга позивача залишена без задоволення. Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 11.04.2012 року № 394 залишено без змін (арк. спр.29-30).
05.07.2012 року Пенсійним фондом України винесено рішення про результати розгляду скарги № 15424/09-10, яким рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 11.04.2012 року № 394 залишено без змін, скаргу без задоволення (арк. спр.28).
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені і знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
Згідно п.п. 1, 3 "Положення про Пенсійний фонд України", затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Преамбулою Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464 визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Статтею 2 Закону України передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність.
Пункту 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464 визначено поняття єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок), а саме це - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 4 Закону України № 2464 визначено платників єдиного внеску, а саме роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Статтею 9 Закону України № 2464 передбачено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України № 2464 встановлено, що орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Частині 10 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Також частинами 13 та 14 статті 25 Закону визначено, що нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області правомірно прийнято 11.04.2012р. рішення № 394 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
З огляду на норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058, колегія суддів згодна з висновком суду першої інстанції, що єдиний внесок, є консолідованим внеском, збір який здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування, є відмінним від страхового внеску у розумінні Закону України №1058, що порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску визначається виключно Законом України № 2464, що при визначенні строку сплати єдиного внеску застосуванню підлягають норми саме Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464, а не норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058.
Доводи апелянта не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для її скасування.
Повний текст ухвали виготовлено 22.10.2012 року.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Шахтарськантрацит" відокремлений підрозділ "Шахта "Глибока" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 вересня 2012 р., залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 вересня 2012 р. в адміністративній справі за позовом Державного підприємства "Шахтарськантрацит" відокремлений підрозділ "Шахта "Глибока" до Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання частково недійсним та скасування рішення № 394 від 11.04.2012 р., залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів О.В. Карпушова
Л.А. Василенко
Г.М. Міронова