УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2012 р.Справа № 1805/2а-11563/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Перцової Т.С.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Жигилія С.П.
за участю секретаря судового засідання Волкової А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 23.10.2012р. по справі № 1805/2а-11563/12
за позовом ОСОБА_1
до Відділу ведення Державного реєстру виборців Зарічного району м. Суми
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
22.10.2012 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Зарічного районного суду м. Суми з адміністративним позовом до Відділу ведення Державного реєстру виборців у Зарічному районі м. Суми (далі по тексту - Відділ, відповідач), в якому просив:
1. Визнати дії відповідача про відмову змінити місце голосування позивача без зміни виборчої адреси протиправними.
2. Зобов`язати відповідача змінити місце голосування позивача без зміни виборчої адреси на виборчу дільницю для голосування, в межах якої знаходиться адреса : м. Суми, вул.. Козацький Вал, буд. 4 (виборчого округу № 157).
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 23.10.2012 р. по справі № 1805/2а-11563/12 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави 32,19 грн. судового збору.
Позивач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, просив суд апеляційної інстанції скасувати постанову Зарічного районного суду м. Суми від 23.10.2012 р. по справі № 1805/2а-11563/12 (провадження № 2-а/1805/791/2012) та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги, а саме: визнати дії відповідача про відмову змінити місце голосування позивача без зміни виборчої адреси протиправними; зобов` язати відповідача змінити місце голосування позивача без зміни виборчої адреси на виборчу дільницю для голосування, в межах якої знаходиться адреса : м. Суми, вул. Козацький Вал, буд. 4 (виборчого округу № 157).
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови ст.ст.19, 22 Конституції України, ст.ст.14, 30, ч.ч.2-6 ст.40 Закону України «Про вибори народних депутатів України», ч.3 ст.7 Закону України «Про Державний реєстр виборців», ст.ст.8, 9, 159, п.3 ч.1 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено, що згідно копії паспорта позивача ОСОБА_1 до 18.11.2008 року його місце проживання було зареєстровано у м. Суми по вул. Козацький Вал. 4 кв. 4, а з 25.11.2008 року і по даний час - у гуртожитку у м. Харків, вул.Пушкінська, 104Е.
20 жовтня 2012 року позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив тимчасово змінити місце його голосування на чергових виборах народних депутатів України 28.10.2012 року, на виборчу дільницю, в межах якої знаходиться адреса: м. Суми вул. Козацький Вал. 4 кв. 4. В обгрунтування своєї заяви позивач зазначив про те, що у день голосування він буде перебувати за вказаною адресою.
Відділом було відмовлено у задоволенні заяви позивача з посиланням на п. 3.5 Постанови Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» із змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії від 22 вересня 2012 року № 1046.
Позивач, не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, звернувся до суду з даним позовом, обґрунтувавши свої вимоги тим, що дії відповідача, на його думку, суперечать вимогам ст. 38, 70 Конституції України та вимогам Законів України «Про вибори народних депутатів України», «Про державний реєстр виборців», «Про Центральну виборчу комісію».
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, Відділ ведення Державного реєстру виборців у Зарічному районі м. Суми правомірно відмовив у задоволенні заяви позивача про тимчасову зміну його місця голосування, оскільки вимоги позивача не ґрунтуються на законі і є такими, що задоволенню не підлягають.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року №4061-VІ визначені основні засади, організація і порядок проведення виборів народних депутатів України.
Згідно ч.2 ст.2 Закону України "Про вибори народних депутатів України" підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці. Документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця на виборах депутатів, є, серед іншого, паспорт громадянина України.
До попереднього списку виборців для звичайної виборчої дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування виповниться вісімнадцять років та які відносяться за виборчою адресою до цієї виборчої дільниці відповідно до відомостей Державного реєстру виборців (ч.2 ст. 39 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).
Правові та організаційні засади створення і ведення єдиного Державного реєстру виборців визначено Законом України «Про Державний реєстр виборців».
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.8 Закону України «Про державний реєстр виборців» виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Згідно із ч. 2 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» територіальний виборчий округ та виборча дільниця, утворені на відповідних виборах чи референдумах, до яких відноситься виборець, визначаються органом ведення Реєстру на підставі відомостей про виборчу адресу виборця.
До органів Державного реєстру виборців в силу приписів ч.1 ст.14 Закону України «Про Державний реєстр виборців» віднесено відповідача по справі - Відділ ведення державного реєстру виборців Зарічного району м.Суми.
З дослідженої копії паспорту ОСОБА_1, роздруку персональних даних виборців, що містяться в Державному реєстрі виборців, колегією суддів встановлено, що позивач у розумінні вищенаведених норм права є виборцем на виборах народних депутатів України 2012 року за виборчою адресою : 61023, Україна, Харківська область, м.Харків, вул.Пушкінська, 104Е, яка знаходиться в межах виборчої дільниці одномандатного виборчого округу № 169.
У відповідності до ч.2 ст. 3 Закону України «Про вибори народних депутатів України» кожний виборець має в одномандатному та загальнодержавному округах по одному голосу. Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом.
Органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців». Складання попередніх списків виборців для звичайних виборчих дільниць здійснюється у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією (ч.1 ст.39 Закону України "Про вибори народних депутатів України").
У відповідності до ч.6 Закону України «Про Державний реєстр виборців» однократність включення виборця до Реєстру означає, що виборець може бути включений до Реєстру лише один раз за однією виборчою адресою та відповідно віднесений до однієї виборчої дільниці. Вказана норма права в свою чергу кореспондує з положеннями ч.2 ст.39 Закону України "Про вибори народних депутатів України", відповідно до якої виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Положеннями ч.3 ст.7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» передбачено, що за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Підстави для тимчасової зміни місця голосування законодавцем визначаються ст. ст. 41, 44 Закону України «Про вибори народних депутатів України», який прийнятий пізніше Закону України «Про державний реєстр виборців», та с спеціальним законом, якій регулює проведення виборів народних депутатів України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою. При цьому, 225 народних депутатів України обираються за пропорційною системою у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками кандидатів у народні депутати України від політичних партій, та 225 народних депутатів України обираються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах (ч. 1 та 3 ст. 1 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).
Порядок тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси встановлено постановою Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Центральної виборчої комісії від 22.09.2012 року № 1046, які прийняті з метою забезпечення захисту виборчих прав громадян України, дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу, враховуючи Рішення Конституційного Суду України від 4 квітня 2012 року N 7-рп/2012 (справа щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини другої статті 22 Закону України "Про вибори народних депутатів України" стосовно рівномірного віднесення закордонних виборчих дільниць до всіх одномандатних виборчих округів, які утворюються на території столиці України - міста Києва), беручи до уваги положення частини другої статті 18 Закону України "Про вибори народних депутатів України", керуючись статтями 11 - 13, пунктами 1, 2, 4, 5, 8 статті 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію".
Як вбачається з преамбули постанови, остання прийнята саме на виконання повноважень Центральної виборчої комісії, які визначені ст.27 Закону України «Про Центральну виборчу комісію».
Колегія суддів зазначає, що виходячи зі змісту постанови ЦВК від 13.09.2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» із змінами і доповненнями, внесеними постановою ЦВК від 22.09.2012 року № 1046, остання визначає саме порядок та умови, за дотримання яких виборець може тимчасово змінити місце голосування.
Вказана постанова є чинною та такою, що підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.
Пунктом 3.5 вказаного порядку передбачено, що орган ведення Реєстру під час розгляду заяв виборців про тимчасову зміну місця голосування на період проведення виборів народних депутатів України повинен враховувати положення частини третьої статті 1, частин першої, другої статті 18 Закону України "Про вибори народних депутатів України", згідно з якими вибори народних депутатів України здійснюються за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою (у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та у 225 одномандатних виборчих округах). При цьому одномандатні виборчі округи утворюються з приблизно рівною кількістю виборців у кожному окрузі. Відхилення кількості виборців в одномандатному виборчому окрузі не може перевищувати дванадцяти відсотків орієнтовної середньої кількості виборців в одномандатних виборчих округах.
Орган ведення Реєстру може змінити місце голосування виборця на іншу звичайну виборчу дільницю з виборів народних депутатів України в межах одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру про його виборчу адресу (крім членів окружних та дільничних виборчих комісій).
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач, звертаючись із заявою до відповідача про тимчасову зміну місця голосування, зазначив виборчу дільницю, адреса якої відноситься до іншого одномандатного виборчого округу з виборів народних депутатів України № 157, ніж будинок № 4 по вул. Козацький Вал в м. Суми, який знаходиться в межах одномандатного виборчого округу № 169.
Приписами п.4.10 Постанови Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 року № 893, яка є обов'язковою для виконання при здійсненні відповідачем, покладених на нього законодавцем певних повноважень, керівник органу ведення Реєстру відмовляє у задоволенні заяви особи про тимчасову зміну місця голосування якщо звичайна виборча дільниця, яку виборець просить визначити місцем його голосування, не входить до меж одномандатного виборчого округу з виборів народних депутатів України, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру про його виборчу адресу (крім випадків, передбачених частиною третьою статті 41 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач правомірно відмовив позивачу у задоволенні заяви про тимчасову зміну місця голосування на виборчу дільницю, адреса якої відноситься до іншого одномандатного виборчого округу з виборів народних депутатів України.
Вірним також є і висновок суду першої інстанції щодо невмотивованості вказаної заяви позивача, оскільки ОСОБА_1 не наведено належних підстав для тимчасової зміни йому місця голосування без зміни виборчої адреси.
Посилання апелянта на те, що вказаними діями відповідача звужено його конституційні права щодо порядку, способу та місця голосування, не може бути прийнято колегією суддів до уваги, оскільки позивач не позбавлений фактичної можливості проголосувати за виборчою адресою : 61023, Україна, Харківська область, м.Харків, вул.Пушкінська, 104Е, яка знаходиться в межах виборчої дільниці одномандатного виборчого округу № 169.
Посилання апелянта на порушення судом першої інстанції ч.2-6 ст.40 Закону України "Про вибори народних депутатів України", ч.3 ст.7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» при застосуванні постанови Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 року № 893 є помилковими та такими, що не можуть бути взяті до уваги.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, дійшов обґрунтованого висновку щодо правомірності оскаржуваних дій Відділу ведення Державного реєстру виборців у Зарічному районі м. Суми, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду.
Відповідно до ст.200 КАС України колегія суддів залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, як прийняту з дотримання вимог матеріального та процесуального права.
При поданні апеляційної скарги позивачем не сплачено судовий збір.
У відповідності до ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
В зв'язку з тим, що при поданні апеляційної скарги позивачем не було сплачено судовий збір у встановленому порядку та розмірі, доказів зворотного не надано, судовий збір підлягає стягненню з відповідача в дохід державного бюджету у відповідності до положень ст. 94 та ч. 9 ст. 172 КАС України.
Керуючись ст.ст.11, 71, 160, 167, 172, ч.ч. 6-10 ст. 177, ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206, 209 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 23.10.2012р. по справі № 1805/2а-11563/12 залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України (одержувач - УДК у Червонозаводському районі м.Харкова, МФО 851011, код ЄДРОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок -31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173) судовий збір в розмірі 16,10грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Перцова Т.С.Судді Дюкарєва С.В. Жигилій С.П.