Постанова № 26534831, 19.10.2012, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
19.10.2012
Номер справи
6/5025/361/12
Номер документу
26534831
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" жовтня 2012 р. Справа № 6/5025/361/12

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючий суддя Гулова А.Г.

суддя Демидюк О.О. ,

суддя Петухов М.Г.

при секретарі Басюку Р.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Сліпчука О.П. - представника за довіреністю від 03.01.2012р.,

Ліщука О.І. - представника за довіреністю від 10.04.2012р.,

Вишомірської О.Ю. - представника за довіреністю від 10.04.2012р.

від відповідача: Дідик Н.А. - представника за довіреністю від 17.09.2012р. №249/12,

Карпенка В.Г. - представника за довіреністю від 16.07.2012р. №250/12

прокурора Криворучка А.О. посвідчення №001264 від 22.08.2012р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Приватного підприємства "Енергосистема", смт.Нова Ушиця Хмельницької області

на рішення господарського суду Хмельницької області

від 29.05.12 р. у справі № 6/5025/361/12 (суддя Танасюк О.Є.)

за позовом Прокурора Новоушицького району, смт.Нова Ушиця Хмельницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м.Хмельницький

до Приватного підприємства "Енергосистема", смт.Нова Ушиця Хмельницької області

про стягнення 142823,60 грн. збитків, заподіяних внаслідок скиду зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС у р.Калюс

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 29.05.2012 р. у справі №6/5025/361/12 задоволено позов прокурора Новоушицького району смт.Нова Ушиця в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області до приватного підприємства "Енергосистема" про стягнення 142823,60 грн. збитків, заподіяних внаслідок скиду зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС у р.Калюс.

Стягнуто з ПП "Енергосистема" 142823,60 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу на користь Державного бюджету України, місцевих бюджетів Новоушицької селищної ради та Хмельницької обласної ради, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державної казначейської служби України у Хмельницькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій за наступними реквізитами: одержувач коштів Новоушицька селищна рада (32600, Хмельницька обл., Новоушицький район, селище міського типу Нова Ушиця, вул.Подільська, буд.12, код ЄДРПОУ 04407388).

Стягнуто з ПП "Енергосистема" в дохід Державного бюджету України судовий збір в сумі 2856,47 грн.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ПП "Енергосистема" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржене рішення скасувати повністю та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог прокурора Новоушицького району - відмовити.

Мотивуючи апеляційну скаргу, відповідач зазначає, зокрема, наступне:

- визначення показників складу та властивостей проб води проводився після контактного резервуару, а не при попаданні у р.Калюс, розрахунок завданих збитків проводився, відповідно, на підставі отриманих показників при скиді забруднених вод у безіменний струмок, а не в р.Калюс;

- при здійсненні розрахунку збитків, заподіяних внаслідок скиду зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС у р.Калюс, працівниками Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області невірно проіндексовано питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів від азоту амонійного;

- при визначенні показників складу проб води у р.Калюс не проводились забори проб води із комунальних очисних споруд, що знаходяться на відстані 200 м від очисних споруд ПП "Енергосистема", які здійснюють скид шкідливих речовин у той же струмок, який впадає у р.Калюс.

19.09.2012р. скаржник подав до суду доповнення до апеляційної скарги, до яких додав необхідні нормативні документи та методику перерахунку концентрації амоній-іоноів (амоній сольовий) для одержання значення масової концентрації азоту амонійного (Методику виконання вимірювання МВВ №081/12-0106-03 від 28.11.2003р., розроблена Українським науково-дослідним інститутом екологічних проблем Мінприроди України, Державною екологічною інспекцією Мінприроди України, метеорологічні характеристики МВВ (таблиця), свідоцтво про атестацію МВВ №081/12-0106-03 від 28.11.2003р., атестований відповідно до ГОСТ 8.010-99).

Прокурор у письмовому відзиві №58-38-12 від 06.07.2012р. на апеляційну скаргу заперечив проти доводів та вимог апеляційної скарги, вважає рішення суду першої інстанції від 29.05.2012р. законним та обґрунтованим, тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.

Позивач у письмовому відзиві №3440/07 від 06.07.2012р. на апеляційну скаргу також заперечив проти доводів та вимог апеляційної скарги, вважаючи рішення господарського суду Хмельницької області від 29.05.2012р. законним та обґрунтованим, просить залишити його без , а апеляційну скаргу -без задоволення.

Заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 16-23 вересня 2010р. Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства ПП "Енергосистема", за результатами якої складено акт №231/08 (а.с.10-15).

У вказаному акті зазначено, що перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ПП „Енергосистема" проведена на підставі ст.ст.16,19 Конституції України, ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в Хмельницькій області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №55 від 19.02.2007р., Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, наказу Інспекції від 03.09.2010р. №151 «Про проведення перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства на 01 вересня по 8 жовтня 2010 року».

Згідно акту перевірки ПП „Енергосистема" є первинним водокористувачем та спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу від 23.01.2008р. №001846, терміном дії до 01.10.2010р.

В акті також зазначено наступне:

«Облік споживання здійснюється побічним методом (з урахуванням кількості виробленої продукції) із послідуючим фіксуванням даних обліку у журнал типової форми ПОД-12.

Суб'єкт господарювання звітує про використання води за відповідні періоди за формою №2-ТП (водгосп). За І квартал 2010 року забрано 4,9 тис. куб.м. води, ІІ квартал 2010 року -8,2 тис., відповідно.

На підприємстві задіяно оборотне водопостачання (1170 тис.куб.м./рік) для охолодження агрегатів компресорної установки.

На балансі ПП „Енергосистема" знаходиться комплекс очисних споруд повної біологічної очистки КУ-200.

Виробничі та господарсько-побутові стоки підприємства, враховуючи рельєф місцевості поступають на очисні споруди, де повинна проходити біологічна очистка стоків в аеротенках за допомогою активного мулу. В ході проведення перевірки встановлено, що біологічна очистка стоків за допомогою активного мулу не здійснюється, що є порушенням ст.ст.44, 70 Водного кодексу України. Регламент експлуатації очисних споруд відсутній. Шлам від очищення вод стічних комунальних поступає на мулові майданчики, останні як місце видалення відходів (далі -МВВ) не паспортизовані, що є порушенням ст.28 Закону України «Про відходи». Облік шламу для очищення вод стічних комунальних підприємством не здійснюється, що є порушенням ст.17 Закону України «Про відходи».

Зворотні води поступають в контактний резервуар, потім в р.Калюс. В ході проведення перевірки відділом інструментально-лабораторного контролю проведений відбір проб зворотних вод (акт відбору проб води від 16.09.2010 року).

Моніторинг по впливу МВВ на навколишнє природне середовище (поверхневої води, ґрунти, підземні води) не здійснюється, що є порушенням ст.29 Закону України «Про відходи».

Контроль за якістю стічних вод здійснюється відділом лабораторного-інструментального контролю Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області. Укладено договір №133 від 18.06.2010р. За результатами останнього протоколу вимірювань складу та властивостей проб вод від 24.06.2010р. виявлено порушення по сульфатам, фосфатам, азоту амонійному, нітритам, залізу загальному, що є порушенням ст.ст.44, 70 Водного кодексу України.

Для підприємства наявний розроблений та затверджений граничнодопустимий скид забруднюючих речовин, які поступають у водний об'єкт із стічними водами підприємства, термін дії якого до 01.10.2010р.

Кількість поступлення стоків розраховується побічним методом по кількості переробленого молока. Ліміт скиду зворотних вод в р.Калюс доведений, як 73,0 тис.куб.м. на рік та 228,0 куб.м. на добу. Дані статистичної звітності по формі №2-ТП (водгосп) для ПП „Енергосистема" за 2009 рік під час проведення перевірки не представлені».

На підставі протоколів вимірювань показників складу та властивостей проб води від 24.06.2010р. за №47, від 22.09.2010р. за №100, від 02.11.2010р. №86, від 08.11.2010р. за №116 (а.с.18-26) Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок скиду зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС у р.Калюс ПП "Енергосистема" (а.с.16-17).

Розрахунок виконано, як зазначено у ньому, відповідно до Методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009р.

Згідно вказаного розрахунку розмір збитків, заподіяних внаслідок скиду зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС у р.Калюс, становить 142823,60 грн.

За вказаних обставин, прокурор Новоушицького району, посилаючись, зокрема, на ст.ст.70,111 Водного кодексу України, ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», звернувся до господарського суду Хмельницької області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області про стягнення з ПП "Енергосистема" 142823,60 грн. збитків, заподіяних внаслідок скиду зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС у р.Калюс (а.с.2-5).

Як вже зазначалося, рішенням господарського суду Хмельницької області від 29.05.2012 р. позов задоволено (а.с.53-55).

Колегія суддів апеляційного господарського суду не погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову, з огляду на таке.

Згідно ст.153 ГК України обов'язок суб'єктів господарювання при здійсненні господарської діяльності здійснювати заходи щодо своєчасного запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі -Закон) державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, які включають, серед інших, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища (ст. 40 Закону).

Відповідно до ст.31 Закону, з метою встановлення комплексу обов'язкових норм, правил, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки провадяться екологічна стандартизація і нормування.

Екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів (ст. 33 Закону).

Відповідно до ст. 41 Закону економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема, відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Статтею 44 Водного кодексу України встановлені обов'язки водокористувачів, які, зокрема, зобов'язані, дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони, зокрема, за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи (ст.70 Водного кодексу України).

У відповідності до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Згідно ч.1 ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, визначений у Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженій наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 (далі -Методика)

Відповідно до п. б ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.02.2007р. за №120/13387, затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі (чинним на час проведення перевірки).

Згідно п.1 вказаного Положення інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території. Повноваження Інспекції поширюються на територію відповідної області, міст Києва та Севастополя, за винятком території, віднесеної до зони діяльності Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря, Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції та Державної екологічної інспекції Азовського моря.

Згідно п.2 Положення інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди та Держекоінспекції, а також цим Положенням.

Відповідно до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1524, Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2001р. №1520, наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №464 від 10.09.2008р. затверджено Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства (далі - Порядок), який визначає процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів.

Пунктом 1.3 вказаного Порядку встановлено, що він поширюється, зокрема, на державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції, Державної екологічної інспекції в областях та суб'єктів господарювання (юридичних та фізичних осіб).

Згідно з п. 2.2 Порядку, для здійснення перевірки керівником відповідного органу Мінприроди або його заступником видається наказ про проведення перевірки.

Відповідно до пунктів 4.13-4.15 Порядку, за результатами проведеної перевірки, в тому числі спільної з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства (додаток 3 Порядку).

Не допускається включення до акта перевірки інформації або висновків, які не підтверджені документально, пропозицій, а також інформації, наданої правоохоронними органами.

В акті перевірки зазначаються: дата та місце складання акта перевірки; тип перевірки; предмет державного нагляду (контролю); номер та дата видачі наказу, на підставі якого проводилася перевірка; прізвище, ініціали, посада державних інспекторів, які проводили перевірку; посади, прізвища та ініціали осіб, які були залучені до перевірки (за наявності); посада, прізвище та ініціали керівника або уповноваженої ним особи суб'єкта господарювання або прізвище фізичної особи - підприємця, що були присутні при перевірці; повне найменування суб'єкта господарювання (об'єкта перевірки) та його місцезнаходження; у разі, якщо ініціатором перевірки є інший орган влади, - номер, дата звернення і найменування відповідного органу; дата початку й закінчення перевірки; інформація про здійснення попередньої перевірки (за наявності); виявлені порушення й недоліки; конкретні природоохоронні заходи, які здійснюються на виконання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів; стан виконання виданих раніше приписів щодо усунення виявлених порушень (за наявності); обставини та суть порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (за наявності) з посиланням на нормативно-правові акти, вимоги яких порушені.

Згідно з п. 4.16 Порядку, до акта перевірки додаються (за наявності) порівняльні таблиці, графіки, схеми, оформлені належним чином, підписані та надані посадовими особами суб'єкта господарювання, що перевіряється. В акті перевірки також зазначається інформація, пов'язана з проведенням інструментально-лабораторного контролю (відбір проб та вимірювання безпосередньо на об'єкті перевірки), та зазначаються посилання на акти відбору проб та протоколи вимірювань.

Пунктом 4.20 Порядку встановлено, що в останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються державними інспекторами, які проводили перевірку, і всіма членами комісії (якщо перевірка проводилася комісією), керівником або уповноваженою особою суб'єкта господарювання. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта перевірки. У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт, про це зазначається в акті перевірки.

Відповідно до п.4.21 Порядку один примірник акта перевірки (з відповідними додатками) передається керівнику (уповноваженій ним особі) суб'єкта господарювання, про що на останній сторінці примірників акта перевірки робиться відповідна відмітка за підписом особи, яка отримала акт перевірки, із зазначенням посади, прізвища та ініціалів, а також дати одержання акта. Другий примірник акта перевірки зберігається в органі Мінприроди.

Згідно п.4.23 Порядку, на підставі акта, який складено за результатами перевірки, протягом п'яти днів з дня її завершення, у разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Припис щодо усунення порушень природоохоронного законодавства складається у двох примірниках, один з яких не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається керівнику суб'єкта господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, другий з підписом такої особи залишається в органі Мінприроди, який здійснював перевірку (п.4.24 Порядку).

Такий припис у матеріалах справи не міститься.

Як вбачається з розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок скиду зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС у р.Калюс ПП "Енергосистема" (а.с.16), при визначенні розміру збитків були використані результатами вимірювання показників складу та властивостей вод, зафіксовані протоколами вимірювань показників складу та властивостей проб води від 24.06.2010р. за №47, від 22.09.2010р. за №100, від 02.11.2010р. за №86, від 08.11.2010р. №116. Вимірювання показників проведено, як зазначено у протоколах, згідно актів відбору проб, відповідно, від 16.06.2010р. №47, від 16.09.2010р. №100, від 26.10.2010р. №86, від 02.11.2010р. №116 (а.с.18-26).

Проте, в акті перевірки додержання вимог природоохоронного законодавстві від 16-23.09.2010р. зазначена лише інформація щодо акту відбору проб вод від 16.09.2010р.

Відповідно до п.2.4, 2.5 Методики з моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів, а одноразовий відбір проб води допускається якщо розрахунковий період не перевищує п'яти діб.

Тобто, в період перевірки відібрано лише одну пробу води, про що складено акт від 16.09.2010р. №100, а для розрахунку збитків використано результати показників відібраних проб води як 16.09.2010р., так і 16.06.2010р., 26.10.2010р., 02.11.2010р., тобто до початку та після проведення пеервірки.

Крім того, в описовій частині розрахунку розміру збитків зазначено, що розрахунок здійснюється за формулою №12 Методики, проте після самого розрахунку, перед підведенням підсумку зазначено, що розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних р.Калюс внаслідок перевищення встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин зі зворотними водами ПП "Енергосистема" розраховано за формулою №17 Методики і становить 142,8236тис.грн.

Однак, за вказаною формулою здійснюється розрахунок розміру збитків, заподіяних водним об'єктам (крім морських вод) внаслідок аварійного або самовільного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами (п.7.3 Методики).

В той же час, матеріали справи не містять доказів здійснення аварійного скиду ПП "Енергосистема" забруднюючих речовин зі зворотними водами у р.Калюс.

Крім того, як стверджується актом перевірки від 16-23.09.2010р. відповідач є первинним водокористувачем та спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу від 23.01.2008р. №001846, для підприємства розроблений та затверджений граничнодопустимий скид забруднюючих речовин, які поступають у водний об'єкт із стічними водами підприємства.

Таким чином, розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду в даному випадку слід проводити за формулою №12, що міститься у п.7.1. Методики.

Слід звернути увагу також на те, що для визначення розміру збитків за формулою №12 (п.7.1. Методики) необхідним є встановлення маси наднормативного скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами внаслідок перевищення встановленого нормативу ГДС (формула №1, п.5.1. Методики).

Для здійснення розрахунків за формулою №1 необхідно встановити такі показники, як: Сiф (середня фактична концентрація i-ї забруднюючої речовини у зворотних водах, г/м3), Сiд (значення затвердженого нормативу ГДС i-тої забруднюючої речовини, г/м3), Qiф (фактичні витрати зворотних вод, м3/год), t (тривалість скидання зворотних вод з порушенням нормативів ГДС, год), 10-6 (коефіцієнт перерахування маси забруднюючих речовин).

Втім, з поданого позивачем розрахунку вбачається, що при встановленні маси наднормативного скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами показник t (тривалість скидання зворотних вод з порушенням нормативів ГДС, год) взагалі не застосований, а показник Qiф (фактичні витрати зворотних вод) взято за весь 2010 рік у розмірі 21500 куб.м. (звіт про використання води за 4 квартал 2010 року на а.с.27), а не у розрахунку м3/год, як того вимагає Методика.

Таким чином, маса наднормативного скиду відповідачем забруднюючих речовин у р.Калюс зі зворотними водами у порядку, визначеному формулою №1, не встановлена, відповідно, розрахунок заявленої до стягнення суми збитків здійснено всупереч положенням Методики.

За наведених обставин, в позові прокурора про стягнення з відповідача 142823,60 грн. збитків слід відмовити.

Враховуючи викладене, рішення господарського суду Хмельницької області від 29.05.2012р. слід скасувати та прийняти нове рішення -про відмову у позові.

Керуючись ст.ст.101,103-105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Енергосистема", смт. Нова Ушиця Хмельницької області задовольнити.

2. Рішення господарського суду Хмельницької області від 29.05.2012р. у справі №6/5025/361/12 скасувати.

Прийняти нове рішення.

В позові відмовити.

3. Стягнути з Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, (29000, м.Хмельницький, вул.І.Франка, 2/2, код 34971547) на користь Приватного підприємства "Енергосистема" (32600, Хмельницька область, смт. Нова Ушиця, вул.Гагаріна, 68, код 32679989) 1428 грн. 24 коп. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

4. Видачу наказу на виконання даної постанови доручити господарському суду Хмельницької області.

5. Справу №6/5025/361/12 повернути до господарського суду Хмельницької області.

Головуючий суддя Гулова А.Г.

Суддя Демидюк О.О.

Суддя Петухов М.Г.

Віддрук. 6 прим.:

1 -до справи,

2,3 -сторонам,

4 -прокуратурі Рівненської області,

5 -Прокурору Новоушицького району,

6 - в наряд.