ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.10.12р. Справа № 14/5005/7114/2012
За позовом Павлоградського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області, 51400, Дніпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Радянська, 64а, в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, 49010, м.Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 69
до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", 51400, Дніпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Леніна, 76
про зобов'язання виконати заходи щодо охорони та раціонального використання водних ресурсів
Суддя Панна С.П.
Представники:
Від позивача Петров В.В. - головний спеціаліст сектору правового забезпечення за довіреністю № 3-25-2-1 від 10.01.2012 року
Від відповідача Іванов С.О. - юрисконсульт за юовіреністю від 26.09.2012 року
За участю Барчук А.Б. - прокурор відділу прокуратури області, посвідчення від 17.08.2012 року
СУТЬ СПОРУ:
Павлоградський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" про зобов'язання виконати заходи щодо охорони водних ресурсів, передбачені "Програмою поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами - забруднюючими на 2007-2015 роки", затвердженої рішенням Дніпропетровської обласної ради № 295-13/У від 04.12.2007 року.
Позовні вимоги обґрунтовані рішенням Дніпропетровської обласної ради № 295-13/У від 04.12.2007 року затверджено "Програму поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки" відповідно до якої зобов'язано відповідача здійснити ряд заходів. За наслідками проведеної Павлоградською міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевірки встановлено, що відповідач не виконав всі зобов'язання, передбачені зазначеною Програмою.
Відповідач позовні вимоги не визнає (пояснення № 8/10445 від 12.09.2012 року) посилаючись на те, що:
- відповідачем вподовж 2007-2011 років було вжито всі необхідні дії для виконання програми, але з незалежних від підприємства причин окремі етапи програми залишилися не виконаними, що підтверджується відповідним листуванням з органами державної влади;
- відповідач протягом 2009-2011 років неодноразово звертався до Дніпропетровської обласної адміністрації, Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Дніпропетровської області, до міського голови м. Павлограда з проханням перенести строки виконання зазначених пунктів програми, однак жодне звернення не було розглянуто по суті, строки не переносилися, таким чином Дніпропетровська обласна адміністрація не йде на зустріч підприємству у вирішенні питань які вказані у програмі;
- стосовно п. 3 програми підприємство зіткнулось зі складністю його виконання, оскільки для будівництва біоінженерних споруд у ставках накопичувачах, необхідно відвести під будівництво земельну ділянку, що теперішнього часу земельна ділянка під будівництво органами державної влади відповідачу не відведена, хоча підприємство для її відведення звертається до відповідних державних органів з 2009 по 2011рік, але безрезультатно;
- протягом 2008-2011 років фактичний зміст завислих речовин у ставках - накопичувачах підприємства не перевищував 50мг/дм3.
Ухвалою суду від 26.09.2012 року на підставі ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України строки вирішення спору у справі № 14/5005/7114/2012 були продовжені терміном на 15 днів, а саме до 01.11.2012 року.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін та прокурора відділу прокуратури області, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища тощо.
З метою проведення ефективної і цілеспрямованої діяльності України по організації і координації заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання і відтворення природних ресурсів на перспективу розробляються і приймаються державні цільові, міждержавні, регіональні, місцеві та інші територіальні програми (ст. 6 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
За приписами ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Дніпропетровської обласної ради № 295-13/V від 04.12.2007 року затверджено "Програму поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами - забруднювачами на 2007-2015 роки", за положеннями якої Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Павлоградвугілля" у період 2007-2010 роках зобов'язувалось здійснити певні заходи щодо охорони та раціонального використання водних ресурсів, а саме п. 3 - забезпечення нормативних умов скиду в р. Самара супутно-добувних шахтних вод шляхом будівництва біоінженерних споруд у ставках - накопичувачах; п. 4 - проведення реконструкції Тернівських та Першотравневських очисних споруд побутових стоків; п. 5 - реконструкція горизонтальних відстійників шахтних вод та впровадження нового устаткування знезараження шахтних вод.
За результатами перевірки Павлоградською міжрайонною прокуратурою Дніпропетровської області додержання вимог природоохоронного законодавства Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля", встановлено порушення останніми вимог ст. 10, 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" у зв'язку з чим зверталися до товариства з поданням про невідкладне вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень та виконати передбачені Програмою зобов'язання.
Павлоградським міжрайонним прокурором 12.05.2011 року на підставі ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" було внесення подання генеральному директору ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" про усунення порушень вищенаведених вимог природоохоронного законодавства України.
Відповідач листом від 07.06.2011 року зазначив наступне: "Програма поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами - забруднювачами на 2007-2015 роки" потребує перегляду та коригування в частині строків її реалізації, крім того враховуючи потребу у значних капіталовкладеннях, реалізація "Програми" підприємством планується протягом 2011-2015 років. Стосовно забезпечення нормативів умов скиду в р. Самара супутно-добувних шахтних вод відповідач зазначив, що Павлоградським сектором Держекоінспекції в Дніпропетровській області встановлено наднормативні викиди від котельних Павлоградського водозабору та Тернівських очисних споруд Павлоградського регіонального управління по водопостачанню та очистці каналізаційних стоків, а щодо усунення виявлених порушень, то у відповідності з річною програмою на 2011 рік філією ПРУВОКС на котельній Павлоградського водозабору заплановано реалізувати проект її реконструкції з метою переходу на альтернативний вид виробництва теплової енергії. В результаті реалізації даного проекту джерело викиду забруднюючих речовин буде ліквідовано. По Тернівським очисним спорудам заходи на 2011 рік не планувались. Встановлення дорогого устаткування для очищення викидів від забруднюючих речовин неможливо, оскільки відповідач планує передати даний об'єкт до комунальної власності територіальної громади м. Тернівка.
Як стверджує відповідач, протягом 2007-2011 років ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" неодноразово звертався до Дніпропетровської облдержадміністрації, Управління та міського голови м. Павлограда з проханням перенести строки виконання п. п. 3, 4, 5 Програми.
Вищевказані органи державної та місцевої влади не мають повноважень на перенесення строків виконання Програми, оскільки "Програму поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки), затверджено рішенням Дніпропетровської обласної ради від 04.12.2007 року за № 295-13/V і, відповідно, Дніпропетровська облдержадміністрація не може впливати на рішення громади Дніпропетровської обласної ради.
Необхідною передумовою надання земельної ділянки під будівництво є укладення відповідних угод між відповідачем і радою та їх державної реєстрації.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" своєчасно не підготував та не надав до комісії з розгляду земельних питань необхідного пакету документів, який надається для відведення земельної ділянки під будівництво.
Доводи відповідача, що протягом 2008-2011 років фактичний вміст завислих речовин у ставках-накопичувачах, що акумулюють скид шахтних вод підприємства не перевищував 50 г/дм. куб не можуть прийматися судом до уваги, оскільки в позовних вимогах йдеться не про перевищення встановлених граничних норм скиду шахтних вод, а про невиконання п. 5 Програми відповідно до якого відповідач повинен був здійснити реконструкцію горизонтальних відстійників шахтних вод та впровадження нового устаткування знезараження шахтних вод.
З огляду на вищевикладене, позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судовий збір відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Павлоградвугілля" виконати заходи щодо охорони та раціонального використання водних ресурсів, передбачені "Програмою" поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами - забруднювачами на 2007-2015 роки", затвердженої рішенням Дніпропетровської обласної ради № 295-13/У від 04.12.2007 року.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (51400, Дніпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Леніна, 76, код ЄДРПОУ 00178353) до спеціального фонду Державного бюджету України (одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 37989269, рахунок № 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Дніпропетровської області 03499891, п. 2.2 з таблиці ставок судового збору, за якими визначено розмір судового збору) 941 (дев'ятсот сорок одна) грн. 00 коп. - судового збору, про що видати наказ.
Суддя С.П. Панна Повне рішення складено - 22.10.2012 року.