Ухвала суду № 26531282, 18.10.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2012
Номер справи
2а-1911/12/1070
Номер документу
26531282
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-1911/12/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Шевченко А.В.

Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

"18" жовтня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого -судді Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Романчук О.М.,

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка Актів»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання дій протиправними, за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 липня 2012 року,

В С Т А Н О В И В :

ТОВ «Ніка Актів»звернулося у суд з позовом до ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС, у якому просило визнати протиправними дії щодо проведення документальної невиїзної перевірки, заборонити відповідачу вчиняти певні дії, а саме використовувати факти, викладені в акті про результати проведеної перевірки в якості доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового законодавства та зобов'язати податковий орган вилучити з АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України»інформацію про результати перевірки.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 17 липня 2012 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби щодо проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка Актів», за результатами якої складений Акт № 1205/23-2/37266322 від 30.08.2011 року «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка Актів»(код ЄДРПОУ 37266322) з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаєморозрахунках з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за січень, лютий, квітень, травень та червень 2011 року»та зобов'язано Державну податкову інспекцію у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби вилучити з АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України»інформацію про результати перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка Актів», які оформлені Актом № 1205/23-2/37266322 від 30.08.2011 року «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка Актів»(код ЄДРПОУ 37266322) з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаєморозрахунках з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за січень, лютий, квітень, травень та червень 2011 року».

Не погоджуючись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.

Суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність у податкового органу законних підстав для проведення перевірки, а висновки, зафіксовані в акті перевірки зроблені на припущеннях та без відповідної перевірки всіх необхідних первинних бухгалтерських документів.

З такими висновками суду не можна не погодитися.

Колегією суддів установлено, що наказом ДПІ у Печерському районі м. Києва № 1791 від 29 серпня 2011 року було призначено проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «Ніка Актів»з питань правильності обчислення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за січень -червень 2011 року.

На підставі вказаного наказу податковим ревізором -інспектором було проведено відповідну перевірку, про що складено акт № 1205/23-2/37266322 від 30 серпня 2011 року.

Не погоджуючись із вказаними діями ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС, ТОВ «Ніка Актів»звернулося у суд з даним позовом.

Надаючи правову оцінку доводам позивача, колегія суддів приходить до наступного.

Основним нормативно-правовим документом, що регулює спірні правовідносини є Податковий кодекс України.

Відповідно до копії наказу №1791 від 29.08.2011 року, який міститься в матеріалах справи, в якості підстав для його винесення зазначено п.п. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75, п.п. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78, ст. 79 ПК України.

Особливості проведення документальної невиїзної перевірки викладені у ст. 79 ПК України.

У відповідності до п. 79.1 ст. 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

Згідно пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється у разі виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Із наведеної норми права вбачається, що обов'язковою передумовою здійснення документальної перевірки є направлення платнику податків запиту про надання пояснень та їх документального підтвердження.

Проте, відповідачем під час розгляду справи в порушення вимог ч. 2 ст. 71 КАС України не надано доказів направлення відповідного запиту до ТОВ «Ніка Актів».

У зв'язку з викладеним, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду що такого фактично не було, незважаючи на посилання в акті перевірки про направлення суб'єкту господарювання листа від 29.08.2011 року №11339/10/23-211 щодо надання інформації.

У відповідності до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Аналізуючи наведену правову норму слід дійти висновку, що завданням документальної перевірки є встановлення, зокрема, достовірності та повноти нарахування податків та зборів. Достеменне встановлення вказаних обставин на підставі лише даних податкової звітності платника податку та за відсутності документів первинного бухгалтерського обліку є неможливим.

Необхідність дослідження під час проведення документальної перевірки документів первинного бухгалтерського обліку також закріплена вищезазначеною правовою нормою. Зокрема, такою визначено, що документальна перевірка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п. 79.1 ст. 79 та 78.1 ст. 78 ПК України виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту може бути підставою для проведення як виїзної так і невиїзної документальної перевірки.

Таким чином, у разі виконання платником податків вимог пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України та надання вичерпних пояснень та повного пакету документів на їх підтвердження - здійснюється документальна невиїзна перевірка. Вказаний висновок узгоджується з положеннями п. 79.1 ст. 79 ПК України, який передбачає, що документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

У разі ж ненадання відповіді на запит податкового органу або якщо надані платником податку письмові пояснення та документи будуть визнані неповними чи недостатніми - виникають підстави для проведення виїзної документальної перевірки.

Дії податкового органу щодо направлення письмового запиту про надання письмових пояснень та їх документального підтвердження, а також щодо проведення саме виїзної документальної перевірки мають на меті отримання від платника податків документів первинного бухгалтерського обліку відносно операцій, достовірність відображення в податковій декларації даних по яких викликала сумнів у контролюючого органу.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що направлення платнику податків запиту про надання письмових пояснень та їх документального підтвердження є обов'язковою передумовою призначення документальної перевірки, яка призначається з посиланням на пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України.

Натомість ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС, згідно акту перевірки № 1205/23-2/37266322 від 30 серпня 2011 року, було призначено невиїзну документальну перевірку ТОВ «Ніка Актів»без направлення відповідного запиту та за відсутності документів первинного бухгалтерського обліку позивача отриманих у інший, не заборонений законом, спосіб.

Також судова колегія погоджується з висновком місцевого суду щодо зобов'язання ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС вилучити з АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України»інформацію про результати перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка Актів», які оформлені Актом № 1205/23-2/37266322 від 30.08.2011 року «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка Актів»(код ЄДРПОУ 37266322) з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаєморозрахунках з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за січень, лютий, квітень, травень та червень 2011 року»у зв'язку з встановленням протиправності дій щодо проведення перевірки та складання акту за наслідками її проведення

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги спростовуються матеріалами справи та не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 липня 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Глущенко Я.Б.

Судді: Пилипенко О.Є.

Романчук О.М