Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 жовтня 2012 року Справа № 2а/1270/7348/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Ірметової О.В.,
при секретарі: Іванович К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби України до Публічного акціонерного товариства "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 27 731,48 грн.
В С Т А Н О В И В :
24 вересня 2012 року позивач, Антрацитівська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області Державної податкової служби України, звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 27 731,48 грн., за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Публічне акціонерне товариство "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" перебуває на податковому обліку в Антрацитівській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області Державної податкової служби України з 26.03.1997.
Так, станом на 30.08.2012 за Публічним акціонерним товариством "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" обліковується податковий борг у загальному розмірі 27 731,48 грн., який складається з:
- суми податкового боргу з податку на прибуток у розмірі - 5 001,00 грн.
- суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі - 14 325,56грн.;
- суми податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі - 8 404.92 грн.
Сума податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 5 001,00 грн., підтверджується податковою декларацією з податку на прибуток № 26530 від 19.10.2011р., податковою декларацією з податку на прибуток № 32770 від 01.02.2012р., податковою декларацією з податку на прибуток № 4029 від 20.04.2012р., податковою декларацією з податку на прибуток № 9043115582 від 05.07.2012р.
- суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі - 14 325,56 грн., у тому числі за основним зобов'язанням - 7 199,00 грн., за штрафною фінансовою санкцією - 7 101,70 грн. та пеня - 21, 86 грн., підтверджується: податковою декларацією з ПДВ № 9011104875 від 10.1 1.2011р.,податковою декларацією з ПДВ № 9012299006 від 16.12.2011р., податковим повідомленням-рішенням № 0001161600 від 20.12.2011 p., податковою декларацією з ПДВ № 9013607321 від 17.01.2012р., податковим повідомленням-рішенням № 0000231600 від 07.02.2012р., податковою декларацією з ПДВ № 9005490444 від 15.02.2012 р., податковим повідомленням-рішенням № 0000541600 від 30.03.2012р., податковою декларацією з ПДВ № 9018765493 віл 13.04.2012р.;податковою декларацією з ПДВ № 9027375982 від 17.05.2012р., податковою декларацією з ПДВ № 9049109392 від 15.08.2012р., довідкою про розрахунок непі в особовому рахунку відповідача № 609/10/20-010 від 21.08.2012 р.
Антрацитівською об'єднаною державною податковою інспекції Луганської області Державної податкової служби України з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи, передбачені ст.6 Закону України від 21.12.2000 №2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме відповідачу було вручено першу податкову вимогу №1/243 від 02.02.2009 та другу податкову вимогу №2/274 від 07.12.2009.
Крім того, податковим керуючим було описано майно боржника Публічного акціонерного товариства "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" про що складено акт №19124 від 05.04.2011 року.
Також на розрахункові рахунки платника податків надсилалися інкасові доручення щодо стягнення коштів з розрахункових рахунків, але вони були повернуті з банківських установ без виконання, у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках.
На підставі викладеного, позивач просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків Публічного акціонерного товариства "Антрацитівська база комплектації сільського господарства", що перебуває у податковій заставі.
У судовому засіданні представник позивача просив суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків Публічного акціонерного товариства "Антрацитівська база комплектації сільського господарства", що перебуває у податковій заставі, а саме:
- ЗИЛ-ММЗ ін. №415, рік випуску 1991 р., державний № ВВІ2603ВМ, знос 97%, в не робочому стані, потребує капітального ремонту, вартістю 2380,00 грн.;
- Автомобіль УАЗ-3303, державний №66-70 ВГС, інвентарний номер 426, рік випуску 1991, знос 90%, в не робочому стані, відсутні двигун, коробка передач, кабіна, вартістю 2 114, 00 грн.;
- Кузов ізотермічний на Камаз, інвентарний номер 467, рік введення 1998, знос 94%, в робочому стані, вартістю 2095,00 грн;.
- Автонавантажувач, інвентарний номер 411-б, №411-в, знос 98%, в робочому стані, вартість - 21 502,00 грн.;
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу передбачено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
У відповідності зі статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно п. 49.16 ст. 49 Податкового кодексу України, незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 168.4.3. пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює орган державної податкової служби за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу.
Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини, щодо направлення відповідачу податкових вимог виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.
Судом установлено, підтверджується матеріалами справи, що Публічне акціонерне товариство "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" (код ЄДРПОУ 00860518) 25.12.1992 зареєстроване в якості суб'єкта підприємницької діяльності -юридичної особи виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради за адресою: 94632, Луганська обл., м. Антрацит, смт. Кріпенський, вул. Зелена, буд. 8 (а.с.63).
Публічне акціонерне товариство "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" взято на податковий облік в якості платника податків і зборів у Антрацитівській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області Державної податкової служби України з 25.02.2004 за №33 (а.с.62) та є платником податку на додану вартість згідно з свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ №100290968 від 11.07.2010 р.
Станом на 30.08.2012 за Публічним акціонерним товариством "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" обліковується податковий борг у загальному розмірі 27 731,48 грн., який складається з:
- суми податкового боргу з податку на прибуток у розмірі - 5 001,00 грн.
- суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі - 14 325,56грн.;
- суми податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі - 8 404.92 грн.
Сума податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 5 001,00 грн., підтверджується податковою декларацією з податку на прибуток № 26530 від 19.10.2011р., податковою декларацією з податку на прибуток № 32770 від 01.02.2012р., податковою декларацією з податку на прибуток № 4029 від 20.04.2012р., податковою декларацією з податку на прибуток № 9043115582 від 05.07.2012р.
- суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі - 14 325,56 грн., у тому числі за основним зобов'язанням - 7 199,00 грн., за штрафною фінансовою санкцією - 7 101,70 грн. та пеня - 21, 86 грн., підтверджується: податковою декларацією з ПДВ № 9011104875 від 10.1 1.2011р.,податковою декларацією з ПДВ № 9012299006 від 16.12.2011р., податковим повідомленням-рішенням № 0001161600 від 20.12.2011 p., податковою декларацією з ПДВ № 9013607321 від 17.01.2012р., податковим повідомленням-рішенням № 0000231600 від 07.02.2012р., податковою декларацією з ПДВ № 9005490444 від 15.02.2012 р., податковим повідомленням-рішенням № 0000541600 від 30.03.2012р., податковою декларацією з ПДВ № 9018765493 віл 13.04.2012р.;податковою декларацією з ПДВ № 9027375982 від 17.05.2012р., податковою декларацією з ПДВ № 9049109392 від 15.08.2012р., довідкою про розрахунок непі в особовому рахунку відповідача № 609/10/20-010 від 21.08.2012 р. (а. с. 18-56).
До набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами"№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним до 01.01.2011) у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Так, у відповідності до вимог цієї статті Антрацитівською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області Державної податкової служби України вручено позивачу першу податкову вимогу №1/243 від 02.02.2009 та другу податкову вимогу №2/274 від 07.12.2009 (а.с.59-60).
Відповідно до ст.89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
На підставі рішення керівника Антрацитівської ОДПІ від 21.03.2011 р. №1988/10/24, податковим керуючим Мітякіною Л. Ю. було проведено опис майна ПАТ "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" у податкову заставу, що оформлено актом опису майна у податкову заставу №19/24 від 05.04.2011 р. (а. с. 15-16).
З наданих позивачем доказів, а саме інкасових доручень (а.с.6, 10, 11, 12) вбачається, що податковим органом вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу за рахунок коштів на розрахункових рахунках платника, але інкасові доручення були повернуті без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на розрахункових рахунках.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Із зазначених норм випливає, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а потім, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі, дотримані вимоги пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено та підтверджено наявність податкового боргу у Публічного акціонерного товариства "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" у розмірі 27 731, 48 грн., та вжиття заходів позивачем щодо стягнення коштів з розрахункових рахунків відповідача, яке не призвело до погашення зазначеної суми боргу, суд приходить висновку про обгрунтованість позовних вимог щодо надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі та яке є таким, що може бути за своєю вартістю об'єктом реалізації.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби України до Публічного акціонерного товариства "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 27 731,48 грн. задовольнити.
Надати Антрацитівській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області Державної податкової служби України дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу Публічного акціонерного товариства "Антрацитівська база комплектації сільського господарства" ( код ЄДРПОУ 0086051894632, Луганська обл., м. Антрацит, смт. Кріпенський, вул. Зелена, буд. 8) в загальному розмірі 27 731, 48 грн. (двадцять сім тисяч сімсот тридцять одна грн. сорок вісім коп.), за рахунок майна платника податків Публічного акціонерного товариства "Антрацитівська база комплектації сільського господарства", що перебуває у податковій заставі, згідно акту опису майна №19/24 від 05 квітня 2011 року, а саме:
- ЗИЛ-ММЗ ін. №415, рік випуску 1991 р., державний № ВВІ2603ВМ, знос 97%, в не робочому стані, потребує капітального ремонту, вартістю 2380,00 грн.;
- Автомобіль УАЗ-3303, державний №66-70 ВГС, інвентарний номер 426, рік випуску 1991, знос 90%, в не робочому стані, відсутні двигун, коробка передач, кабіна, вартістю 2 114, 00 грн.;
- Кузов ізотермічний на Камаз, інвентарний номер 467, рік введення 1998, знос 94%, в робочому стані, вартістю 2095,00 грн.;.
- Автонавантажувач, інвентарний номер 411-б, №411-в, знос 98%, в робочому стані, вартість - 21 502,00 грн.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова у повному обсязі складено та підписано 22 жовтня 2012 року.
СуддяО.В. Ірметова