Постанова № 26526758, 26.06.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2012
Номер справи
2а-6445/09/1370
Номер документу
26526758
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2012 р. № 2а-6445/09/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Гулкевич І.З.

судді Мартинюк В.Я.

судді Брильовський Р.М.

за участю секретаря судового засідання Куч Ю.М.

за участю представника відповідача Посікіри Р.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за адміністративним позовом Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України до Відкритого акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно -паперовий комбінат»про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно -енергетичних ресурсів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно -паперовий комбінат»про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно -енергетичних ресурсів в сумі 32 100, 48 грн. Позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на Закон Украъни «Про енергозбереження», Постанову Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно -енергетичних ресурсів», яким встановлений механізм котроль за раціональним використанням паливно -енергетичних ресурсів, а також встановлено підвищену плату за нераціональне (неефективне) використанні паливно - енергетичних ресурсів.

Ухвалою суду за клопотанням позивача у справі Державну інспекцію з енергозбереження замінено її правонаступником - Державним агенством з енергоефективності та енергозбереження України.

Позивач був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, подав суду клопотання про розгляд справи у його відсутності.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив в повному обсязі, просив в позові відмовити.

Заслухавши сторони, дослідивши документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, позов слід задоволити з наступних підстав.

Позивачем проведено планову перевірку використання паливно -енергетичних ресурсів ВАТ "Жидачівський целюлозно -паперовий комбінат", за результатами якої складено акт від 28.05.2009 року №15-13/29 (далі -акт). Як вбачається з тексту акта, перевіркою встановлено порушення відповідачем п.10.2.8 "Правил користування електричною енергією", затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996 р. №28 -занижено коефіцієнт потужності в електромережах підприємства, внаслідок чого до підприємства застосовано економічні санкції та винесено постанову від 28.05.2009 року №15-13/22.

За результатами перевірки, розглянувши акт, в силу ст. 11 Закону України "Про енергозбереження" та Постанови КМ України від 02.09.1993 року №699, позивачем винесено постанову №15-13/22 від 28.05.2009 року про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно -енергетичних ресурсів, застосовано підвищену плату за перевитрати електричної енергії в обсязі 37,182 тис. кВт год. до ВАТ "Жидачівський целюлозно -паперовий комбінат в розмірі 32100,48 грн.

Вищевказану Постанову про підвищення плати за нераціональне використання газу та інших паливно -енергетичних ресурсів № 15-13/22 від 28.05.2009 року ВАТ «Жидачівський целюлозно -паперовий комбінат»оскаржив до Львівського окружного адміністративного суду.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду у справі № 2а -4891/09/1370 позивачу ВАТ «Жидачівський целюлозно -паперовий комбінат»відмовлено в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправною та скасування Постанови про підвищення плати за нераціональне використання газу та інших паливно -енергетичних ресурсів № 15-13/22 від 28.05.2009 року.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду у справі № 9606/11/9104 від 22.02.2012 року апеляційну скаргу ВАТ «Жидачівський целюлозно -паперовий комбінат» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.12.2010 року в адміністративній справі за позовом ВАТ«Жидачівський целюлозно - паперовий комбінат» до Державної інспекції з енергозбереження (правоноаступником якої є Державне агенство з ненргоефективності та енергозбереження України) про визнання протиправною та скасування Постанови про підвищення плати за нераціональне використання газу та інших паливно -енергетичних ресурсів № 15-13/22 від 28.05.2009 року залишено без задоволення, а постанову суду -без змін.

У відповідності до ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, тобто з 22.02.2012 року.

Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі, не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Указом Президента України № 462/2011 від 13.04.2011 року створено Державне агенство з енергоефективності та енергозбереження України, як правонаступник Державної інспекції з енергозбереження та затверджено Положення про Державне агенство з енергоефективності та енергозбереження України. Пунктом 3 Положення про Державне агенство з енергоефективності та енергозбереження України, затвердженим Указом Президента України № 462/2011 від 13.04.2011 року встановлено, що одним із основних завдань агенства є реалізація державної політики у сферах ефективного використання паливно - енергетичних ресурсів та енергозбереження.

Згідно п.1.2 Постанови НКРЕ України "Про затвердження Правил користування електричною енергією" №28 від 31.07.1996 року із змінами і доповненнями (далі -Правила), перетікання реактивної електричної енергії на межі балансової належності електричних мереж (перетікання реактивної електричної енергії) - складова фізичних процесів передачі, розподілу та споживання активної електричної енергії, яка спричиняє додаткові технологічні втрати активної електричної енергії та впливає на показники якості активної електричної енергії; реактивна потужність - складова повної потужності, яка залежно від параметрів, схеми та режиму роботи електричної мережі спричиняє додаткові технологічні втрати активної електричної енергії та впливає на показники якості електричної енергії.

Відповідно до п.10.2.7, 10.2.8 Правил, споживач електричної енергії зобов'язаний: підтримувати параметри якості електричної енергії у своїх мережах відповідно до параметрів, визначених державними стандартами та умовами договору; здійснювати компенсацію перетікань реактивної електричної енергії з метою енергозбереження та дотримання показників якості електричної енергії.

Відповідно до п.2 Постанови КМ України від 02.09.1993 року №699 "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві"із змінами і доповненнями, за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата. Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

Як вбачається з п.4 акта, відповідачем не проводиться компенсація реактивної потужності а також те, що коефіцієнт потужності не відповідає встановленому граничному коефіцієнту потужності визначеному "Методикою обчислення плати за перетікання реактивної потужності", затвердженої Наказом Міністерства палива і енергетики №19 від 17.01.2002 року.

Відповідачем не спростовано порушень, встановлених актом перевірки.

Як вбачається з п.3 Наказу Міністерства палива та енергетики від 17.01.2002 року №19 "Про затвердження Методики обчислення плати за перетікання реактивної потужності", застосування Методики є обов'язковим для споживачів електроенергії.

Відповідно до п. "е,є"ст. 11 Закону України "Про енергозбереження" із змінами і доповненнями, економічні заходи для забезпечення енергозбереження

передбачають введення плати за нераціональне використання

паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та

тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо

витрат, встановлених стандартам, застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.

Відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 02.09.1993 року №699 "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві" із змінами і доповненнями, за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена

плата. Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідачем, не долучено жодних доказів в спростування позовних вимог.

Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку, що позивачем правомірно здійснено розрахунок коефіцієнта потужності в електромережах позивача при проведенні перевірки та правомірно застосовано санкції за заниження коефіцієнту потужності в електромережах підприємства, порушення п.10.2.8 "Правил користування електричною енергією", затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996 р. №28, тому вимога про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно -енергетичних ресурсів в сумі 32 100, 48 грн. є підставною і підлягає до задоволення.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 7-14, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задоволити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно -паперовий комбінат»(місцезнаходження: 81700, Львівська область, м.Жидачів, вул. Фабрична,4, ЄДРПОУ 00278801) на користь бюджету 32 100 грн 48 коп (тридцять дві тисячі сто гривень 48 коп) підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 05 липня 2012 року.

Головуючий суддя Гулкевич І.З.

Суддя Мартинюк В.Я.

Суддя Брильовський Р.М.