ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Справа № 0670/5102/11
Головуючий у 1-й інстанції: Романченко Є.Ю.
Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.
УХВАЛА
іменем України
"23" лютого 2012 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
при секретарі Соморовій В.А. ,
за участю сторін:
розглянувши апеляційну скаргу Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "21" листопада 2011 р. у справі за позовом Комунального підприємства "Комунальник" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Комунальник" Овруцької міської ради звернулось до адміністративного суду з вказаним позовом, зазначає, що за результатами планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2010 р. посадовими особами Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області був складений акт від 29.04.2011 р. №118/23-01-03343829, в якому було зафіксовано порушення позивачем вимог пп. 5.3.2 ст. 5, пп. 8.7.1 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", що призвело до завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на суму 570549 грн. та заниження зобов'язання з податку на прибуток в сумі 134282 грн. На підставі матеріалів перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 10.05.2011 р. №0000182301 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств на суму 134282 грн. та застосування штрафної (фінансової) санкції в сумі 33571 грн. Позивач, не погоджуючись з висновками податкового органу, просить визнати протиправним та скасувати зазначене податкове повідомлення-рішення.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду позов задоволено.
Не погоджуючись з даною постановою, Овруцька ДПІ звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Житомирського окружного адміністративного суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити .
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією Житомирської області проведено виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства Комунальним підприємством "Комунальник" Овруцької міської ради, за результатами якої було складено акт від 29.04.2011 р. №118/23-01-03343829.
В акті перевірки зазначено, що податковим органом під час перевірки було встановлено, що позивачем при здійсненні розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів на порушення п. 5.9 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємства" позивачем не було враховано залишки запасів товарно-матеріальних цінностей, що обліковувались ним на бухгалтерському рахунку 205 "Будівельні матеріали", а саме: станом на 01.04.2010 р. в сумі 1062877 грн., на 01.07.2010 року в сумі 1058769 грн., на 01.10.2010 року в сумі 1058769 грн. та на 01.01.2011 року в сумі 1058769 грн.
За висновком відповідача, порушення призвело до завищення позивачем суми убутку балансової вартості запасів в І кварталі 2010 р. на 77930 грн., в І півріччі 2010 р. на 115204 грн., за 9 місяців 2010 р. на 44391 грн., а за 2010 р. на 114302 грн. З цих підстав було зроблено висновок про заниження позивачем зобов'язання з податку на прибуток підприємств на суму 134282 грн.
За наслідками розгляду акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення від 10.05.2011 р. №0000182301 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств на суму 134282 грн. та застосування штрафної (фінансової) санкції в сумі 33571 грн.
Судом встановлено, що в період до 01.01.2010 р. позивачем за рахунок коштів місцевого бюджету, було придбано будматеріали, прилади та обладнання, залишок вартості яких станом на 01.01.2010 р. складав 1062877 грн. Зазначені кошти були призначені на утримання об'єктів соціально-культурного та виробничого призначення, що належать на правах власності територіальній громаді м. Овруч та були передані в оренду Овруцькому багатогалузевому виробничому орендному управлінню житлово-комунального господарства, правонаступником якого є позивач.
В підтвердження джерел придбання зазначених товарно-матеріальних цінностей позивач надавав перевіряючим Головну книгу підприємства за 2010 р. та оборотно-сальдову відомість за 2010 р. по рахунку №205 "Будівельні матеріали та обладнання для монтажу, що придбані за рахунок коштів бюджету", що представниками відповідача не заперечувалось.
Бюджетні кошти, що передавались позивачу з місцевого бюджету для таких потреб, за своїм призначенням є капітальними трансфертами, що підтверджується довідкою Овруцької міської ради долученої до матеріалів справи.
За відомостями, що зазначені в цих документах позивачем, залишок вартості таких товарно-матеріальних цінностей по рахунку №205 складає: на 01.01.2010 р. - 1062877,35 грн., на 01.04.2010 р. - 1062877,00 грн., на 01.07.2010 р. - 1058769,00 грн., на 01.10.2010 р. - 1058769,00 грн., на 31.12.2010 р.- 1058769,00 грн.
Суд обґрунтовано прийняв до уваги доводи позивача про те, що зазначені бюджетні кошти (трансферти) не відповідають ознакам валового доходу, що визначені в п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" і не підлягали включенню до валових доходів, оскільки їх одержання з бюджету не було прямо пов'язане з будь-яким видом діяльності позивача, а було спрямоване на реалізацію програм соціально-економічного розвитку міста Овруч.
В зв'язку з цим, позивач був позбавлений права зменшувати скоригований прибуток на суму амортизаційних відрахувань на основні фонди, що були придбані (створені) позивачем за рахунок таких капітальних трансфертів, оскільки відповідно до пп. 8.1.2 ст. 8 Закону амортизації підлягали лише витрати на придбання основних фондів та нематеріальних активів для власного виробничого використання (власних виробничих потреб).
Крім того, за пп. 5.3.2 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" капітальні витрати, в тому числі і ті, що були здійснені за рахунок бюджетних трансфертів, не включаються до складу валових витрат платника податку.
В той же час, положеннями п. 5.9 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" визначено, що платник податку веде податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат згідно з цим Законом (за винятком тих, що отримані безкоштовно).
Позивач, з метою визначення приросту (убутку) балансової вартості виробничих запасів, обгрунтовано не враховував при веденні податкового обліку залишків вартості будматеріалів, приладів та обладнання, що обліковувались на його балансовому рахунку 205 "Будівельні матеріали та обладнання для монтажу, що придбані за рахунок коштів бюджету", як станом на 01.01.2010 р., так і станом на 01.04.2010 р., на 01.07.2010 р., на 01.10.2010 р. та на 31.12.2010 р.
Суд першої інстанції вірно погодився з доводами позивача про те, що розмір залишків вартості виробничих запасів, які повинні були враховуватись ним при обчисленні приросту (убутку) балансової вартості виробничих запасів на початок року та кінець кожного наступного звітного періоду, мали складати: на 01.01.2010 р. -572291 грн., на 01.04.2010 р. - 490377 грн., на 01.07.2010 р. - 444133 грн., на 01.10.2010 р. - 510874 грн., на 01.01.2011р. - 436891 грн.
Зазначені розміри залишки запасів позивачем були правомірно враховано при декларуванні його податкових зобов'язань з податку на прибуток за 1 квартал, півріччя, 9 місяців та 2010 рік в цілому.
Відповідно до ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача , якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази, обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.198,200,205,206,212,254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.В.Одемчук
судді: А.Ю.Бучик Г.І. Майор
Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Комунальне підприємство "Комунальник" вул.І.Франка,5а,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
3- відповідачу Овруцька міжрайонна державна податкова інспекція вул.Сабурова, 1/20,Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11102