Ухвала суду № 26522228, 18.10.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2012
Номер справи
2а-14043/11/1370
Номер документу
26522228
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2012 р. Справа № 64763/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.

суддів: Макарика В.Я., Обрізка І.М.,

за участю секретаря судового засідання: Шаблій Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.02.2012 року по справі за позовом Приватного підприємства "Галичбудпостач" до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій,-

встановив:

Приватне підприємство «Галичбудпостач» (далі - ПП «Галичбудпостач») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова (далі - ДПІ у Франківському районі м. Львова), в якому просить визнати протиправними дії ДПІ у Франківському районі м. Львова по проведенню зустрічної звірки та щодо відображення акту про неможливість проведення зустрічної звірки в АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».

Позивач свої вимоги мотивує тим, що відповідачем порушено вимог чинного законодавства при проведенні звірки, відсутністю передбачених законом підстав для її проведення та порушенням встановленого порядку відображення результатів перевірок. Крім цього, позивач зазначає, що на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки, інформацію про який було внесено відповідачем АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», в підприємства виникли розбіжності по податковому кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ, а також такі негативні наслідки як наприклад втрата права на автоматичне відшкодування ПДВ.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.02.2012 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова щодо проведення зустрічної звірки ПП «Галичбудпостач». Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова щодо відображення акту від 11.11.2011 року № 327/23-2/37162902 про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «Галичбудпостач» щодо підтвердження господарських відносин із суб'єктами господарювання за період з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року в АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт покликається на те, що у зв'язку із отриманням ДПІ у Франківському районі м. Львова запиту від ДПІ у Шевченківському районі м. Львова відповідачем на адресу ПП «Галичбудпостач» скеровано запит про надання інформації та її документального підтвердження від 31.08.11 № 20509/10/23-219.

Вказаний запит був скерований податковою інспекцією засобами поштового зв'язку на адресу: м. Львів, вул. Героїв УПА 73. корп. 10, офіс 15. Однак, зазначений лист повернувся на адресу ДПІ. При цьому, причиною повернення кореспонденції було відсутність адресата за зазначеною адресою.

Відповідно до п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок» від 27.12.10 № 1232, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Таким чином, факт скерування запиту на адресу платника податків не слід вважати фактом проведення зустрічної звірки, оскільки зустрічна звірка проводиться органом державної податкової служби лише в тому випадку, якщо суб'єктом господарювання буде надано інформацію та її документальне підтвердження.

Зважаючи на те, що ПП «Галичбудпостач» не було надано інформації та відповідних документів на запит податкової інспекції, зустрічна звірка податковим органом не проводилась, що виключає можливість визнання судом протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки, тобто дій, які фактично не проводились.

Однак, всупереч наявним обставинам справи, судом задоволено позовні вимоги ПП «Галичбудпостач» та визнано протиправними дії ДПІ у Франківському районі м. Львова по проведенню зустрічної звірки, тобто дії, які відповідачем не вчинялися взагалі.

Крім того, враховуючи, що Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ у розрізі контрагентів є програмним продуктом, то зрозумілим є те, що така програма, яка функціонує в автоматичному режимі, не допустить відображення у ній інформації чи документів, які б нею не сприймалися. Зважаючи на те, що Акт про неможливість проведення зустрічної звірки відображений в Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ у розрізі контрагентів, відтак цей програмний продукт технологічно розрахований і на те, щоб фіксувати у ньому і акти про неможливість проведення зустрічної звірки.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів виходить з наступного.

Згідно наявного в матеріалах справи акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «Галичбудпостач» від 11.11.2011 року № 327/23- 2/37162902 відповідно до п. 73.5 ст. 73 ПК України здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ПП «Галичбудпостач» з питань підтвердження господарських відносин з суб'єктами господарювання за період з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року.

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Згідно Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2010 р. №1232 (далі - Порядок №1232), зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Як зазначив представник відповідача в судовому засіданні зустрічна звірка позивача була проведена на підставі запиту ДПІ у Шевченківському районі м. Львова.

У судовому засіданні представником відповідача було долучено запит ДПІ у Шевченківському районі м. Львова від 31.08.2011 року № 21738/23-212, на підставі якого було ініційовано проведення звірки.

Із вказаного запиту від 31.08.2011 року № 21738/23-212 вбачається, що ДПІ у Шевченківському районі м. Львова для здійснення вичерпних заходів по руйнуванню схем ухилення від оподаткування, формуванню якісної доказової бази у справах про стягнення коштів, отриманих за нікчемними угодами, просить ДПІ у Франківському районі м. Львова дослідити весь спектр обставин господарської діяльності за квітень 2011 року ПП «Галичбудпостач» з ТОВ «Дольбудпроект» та подальшого ланцюга постачання, використовуючи всі наявні можливості, в тому числі можливості оперативно-розшукових дій, щодо недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог чинного законодавства, (документування фактів безтоварних операцій). Крім того, на підставі п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України з урахуванням результатів аналізу, що вказують на велику ймовірність фактів, які можливо свідчать про порушення платником діючого законодавства, ДПІ у Шевченківському районі м. Львова просить провести документальну позапланову перевірку ПП «Галичбудпостач».

Відтак, колегія суддів приходить до переконання, що у відповідача були відсутні підстави для проведення зустрічної звірки.

Як вбачається з п.п. 7, 8, 9 Порядку № 1232 за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця). Матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора).

Згідно п. 6.1 Наказу ДПА України від 22.04.11 №236 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок» направлення запитів на проведення зустрічних звірок, їх автоматизований облік, зберігання та опрацювання, а також направлення відповідей на такі запити здійснюється за допомогою ІС "Зустрічні звірки".

Проте, як встановлено судом, відповідачем було складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «Галичбудпостач» від 11.11.2011 року № 327/23-2/37162902 та скеровано його до АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».

Відповідно до положень ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Податковим органом не доведена правомірність проведення звірки та оформлення і скерування її результатів.

Таким чином, сукупність вищенаведених встановлених обставин підтверджено документально, що дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -

ухвалив:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.02.2012 року по справі № 2а-14043/11/1370 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Ухвала складена в повному обсязі 23.10.2012 року.

Головуючий суддя І.В. Глушко

Судді В.Я. Макарик

І.М. Обрізко