ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" жовтня 2012 р. Справа № 5019/1511/12
Суддя Войтюк В.Р. розглянувши матеріали справи
за позовом Рівненського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Рівненській області
до відповідача Комунального підприємства "Костопільводоканал"
про стягнення в сумі 27 610 грн. 70 коп.
В засіданні приймали участь:
Від позивача : Синюк І.В. дов. № 1 від 10.01.12 р.
Від відповідача : не з`явився
Від прокуратури: прок. Павлюк О.А. посв. № 69 від 01.08.2012 р.
ВСТАНОВИВ:
Рівненський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Рівненській області про стягнення з Комунального підприємства "Костопільводоканал" 27 610 грн. 70 коп. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Ухвалою господарського суду Рівненької області від 25 вересня 2012 року порушено провадження у справі № 5019/1511/12, розгляд якої призначено на 08 жовтня 2012 року.
Ухвалою суду від 08 жовтня 2012 року розгляд справи відкладено на 18 жовтня 2012 року.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні 18 жовтня 2012 року позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, та наполягали на їх задоволенні.
Відповідач не забезпечив явку свого повноважного представника у призначені судові засідання, витребуваних судом документів не наддав, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.35).
За таких обставин, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та відповідно до статті 75 ГПК України здійснює її розгляд за наявними матеріалами без участі відповідача.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
15.05.-04.06.2012 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області Конончуком М.Р. в присутності головного інженера КП "Костопільводоканал" згідно з наказом Державної екологічної інспекції Рівненської області від 26 квітня 2012 року № 246 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Костопільводоканал».
Проведеною перевіркою виявлено порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 15.05.-04.06.2012 року у якому зазначено, що згідно результатів лабораторних досліджень акредитованої лабораторії ТОВ «Swisspan limited»та відділу інструментально-лабараторного контролю Державної екологічної інспекції в Рівненській області стічні води КП «Костопільводоканал»скидалися з 01.01.2012 р. по 30.04.2012 р. в об'ємі 168,4 тис.м.куб. з перевищенням нормативів ГДС по зважених речовинах в 1,2 рази, БСКп - 2,9 рази, ХСК в 1,3 рази, по азоту амонійному - 3,2 раз, фосфатам -1,5 раз, по залізу - в 1,1 раз в річку Замчисько, що призвело до її забруднення і є порушенням вимог ст.51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»та ст.ст.44, 70 Водного кодексу України. (а.с.15-17).
Факт перевищень підтверджено протоколом вимірювань показників складу та властивостей проб вод № 7-12 від 15.03.2012 року (а.с.13).
Об`єм скинутих стічних вод за період з 01.01.2012 р. по 30.04.2012 р. визначено згідно довідки КП «Костопільводоканал»№ 392/01-10 від 30.05.2012 р. (а.с.12).
Один екземпляр акту отримав директор КП «Костопільводоканал»Глухоцький В.М. (а.с.17).
Згідно п. 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства акт перевірки - це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
31.05.2012 керівнику підприємства внесено припис про усунення порушень вимог водного законодавства.
По факту порушення КП "Костопільводоканал" природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією складено протокол про адміністративне правопорушення № 29-1 від 30.05.2012 р. (а.с.19). За дане правоворушення постановою про накладення адміністративного стягнення № 29-1 від 30.05.2012 р. Глухоцького В.М. за ст.188-5 КУпАП притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 255 грн. (а.с.20). 14 червня 2012 року платіжним дорученням № 378 штраф сплачений в повному обсязі (а.с.21).
Відповідно до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.07.2009 № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783, зі змінами, внесеними наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 30.06.2011 №220 (опубліковані в офіційному бюлетені «Офіційний вісник України»08.08.2012 №58), спеціалістом Держекоінспекції здійснено розрахунок суми збитків, заподіяних державі внаслідок скиду стічних вод в р.Замчисько, яка становить 27610 грн. 70 коп. (а.с.11).
27 червня 2012 р. Державною екологічною інспекцією у Рівненській області на адресу відповідача надіслано претензію №вих-1881/09/12 про відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті порушення природоохоронного законодавства України в розмірі 27 610 грн. 70 коп. (а.с.10). Однак, зазначена претензія залишена відповідачем без задоволення, що і стало підставою для звернення Рівненського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Рівненській області з позовом у даній справі.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
У статті 150 Господарського кодексу України встановлений обов'язок суб'єктів господарювання здійснювати заходи щодо своєчасного запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.
Згідно ст.1 Водного Кодексу України, водокористування це використання води (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів), а вода стічна - це вода, що утворюється в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), а також відведена з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадіння атмосферних опадів.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
За умовами статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані: Дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; Використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; Не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища; Здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
У ч. 1 ст. 48 Водного Кодексу України зазначено, що спеціальне водокористування це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними вода із застосуванням каналів.
Згідно ст. 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Відповідно до ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони: за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.
Статтею 68 України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у :
- порушенні екологічних вимог при проектуванні, розміщенні, будівництві, реконструкції, введенні в дію, експлуатації та ліквідації підприємств, споруд, пересувних засобів та інших об'єктів;
- допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище;
- перевищенні лімітів та порушенні інших вимог використання природних ресурсів;
Стаття 69 вказаного закону передбачає, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згідно п.1.6 Роз'яснень Вищого Господарського суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 року «Про деякі питання вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього середовища»вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу».
Відповідач не надав доказів відшкодування збитків в сумі 27 610 грн. 70 коп.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно п. 28 ст. 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Пунктом 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Таким чином, збитки заподіяні державі, внаслідок порушення відповідачем вимог законодавства про охорону навколишнього середовища підлягають стягненню на рахунок державного бюджету України, місцевого бюджету Рівненської обласної ради та місцевого бюджету Костопільської міської ради, оскільки саме на території вказаної ради КП "Костопільводоканал" скинуто недостатньо очищені стічні води.
На відповідача покладаються судові витрати на підставі ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з комунального підприємства "Костопільводоканал" (34609, Рівненська область, Костопільський район, м.Костопіль, вул. Сарненська, 30 а, код 22585030) на користь Державного бюджету України, місцевого бюджету Рівненської обласної ради та місцевого бюджету Костопільської міської ради, отримувач УДКСУ у Костопільському районі, рахунок 33119331700222, МФО 833017, код ЗКПО 37959370, код платежу 24062100, 27 610 грн. 70 коп. збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
3. Стягнути з комунального підприємства "Костопільводоканал" (34609, Рівненська область, Костопільський район, м.Костопіль, вул. Сарненська, 30 а, код 22585030) в доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 609 (одна тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 22 жовтня 2012 року
Суддя Войтюк В.Р.