ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" жовтня 2012 р.Справа № 5013/1142/12 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №5013/1142/12
за позовом: прокурора Петрівського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі:
Петрівської селищної ради, Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Жовтнева, 7
Петрівської районної ради Кіровоградської області, Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Жовтнева, 20
Кіровоградської обласної ради, м. Кіровоград, пл. Кірова, 1
до відповідача: комунального підприємства "Петрівське", Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Літвінова, 19
про стягнення 36817,00 грн.,
Представники сторін:
від позивачів - участі не брали;
від відповідача - Гожий В.Д., довіреність б/н від 02.07.2012р.;
в судовому засіданні брав участь помічник прокурора м. Кіровограда - Драганова Г.Г. (посвідчення №41).
Прокурор Петрівського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Петрівської селищної ради, Петрівської районної ради Кіровоградської області, Кіровоградської обласної ради звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з комунального підприємства "Петрівське" втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в розмірі 36817,00 грн., з покладенням на останього судових витрат.
Петрівська селищна рада у поясненнях, поданих суду 03.09.2012р., позов прокурора Петрівського району Кіровоградської області підтримала повністю та виклала прохання розглянути справу без участі повноважного представника.
Петрівська районна рада Кіровоградської області повідомила господарський суд про те, що не володіє ситуацією щодо відшкодування комунальним підприємством "Петрівське" втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в розмірі 36817,00 грн., але проти позову заперечень не має та просить розглядати справу без участі представника Петрівської районної ради.
Кіровоградська обласна рада у своїх поясненнях, поданих суду 20.08.2012р., зазначила про те, що без доказів на підтвердження того, що вказана земельна ділянка надана не для внутрігосподарського будівництва, позовні вимоги у даній справі не можуть бути підтримані, також викладено клопотання про розгляд справи без участі повноважного представника.
Відповідач у поданих 05.09.2012р. запереченнях просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що прокурор, посилаючись на норми ст.ст. 207, 209 Земельного кодексу України, не обгрунтував підстав стягнення з КП "Петрівське" втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. До того ж, як на підставу відмови в задоволенні позову відповідач посилається на те, що нормами чинного законодавства не ставиться в залежність прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки з виникненням у заявника обов'язку відшкодування будь-яких втрат та/або збитків, пов'язаних із зміною цільового призначення конкретної земельної ділянки.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству "Петрівське" в постійне користування для будівництва станції біологічної очистки стоків смт. Петрове за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Петрівської селищної ради Петрівського району Кіровоградської області.
Розпорядженням голови Петрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області №437-р від 06.05.2011р. (надалі - розпорядження №437-р від 06.05.2011р.) "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки": затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству "Петрівське" в постійне користування для будівництва станції біологічної очистки стоків смт. Петрове за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Петрівської селищної ради Петрівського району Кіровоградської області; надано комунальному підприємству "Петрівське" в постійне користування земельну ділянку загальною площею - 2,9682 га, з них по угіддях: 2,9478 га - пасовищ, 0,0204 га - полезахисних лісосмуг для будівництва станції біологічної очистки стоків за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Петрівської селищної ради Петрівського району Кіровоградської області та зобов"язано комунальне підприємство "Петрівське" у двомісячний термін відшкодувати 36817,00 грн. втрат сільськогосподарського виробництва, пов'язаних з вилученням сільськогосподарських угідь.
На підставі розпорядження №437-р від 06.05.2011р. комунальному підприємству "Петрівське" було видано Державний акт серії ЯЯ №160022 на право постійного користування земельною ділянкою площею 2,9682 га, що розташована за межами населеного пункту Петрівської селищної ради Петрівського району Кіровоградської області для будівництва станції біологічної очистки стоків.
В зв'язку з несплатою відповідачем 36817,00 грн. втрат сільськогосподарського виробництва, пов'язаних з вилученням сільськогосподарських угідь, прокурор Петрівського району звернувся до господарського суду з даним позовом.
Розглядаючи позовні вимоги господарський суд враховує наступне.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
В силу вимог статті 17 та положень п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України місцеві державні адміністрації уповноважені розпоряджатися землями державної власності в межах, визначених цим кодексом, а до розмежування земель державної та комунальної власності - розпоряджатися землями, що знаходяться за межами населених пунктів.
У відповідності до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону.
Згідно зі статтею 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
В напрямку забезпечення пріоритетності земель сільськогосподарського призначення статтями 207-209 Земельного кодексу України передбачено відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, до яких включаються втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель.
Згідно зі статтею 207 Земельного кодексу України відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв'язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон.
Зі змісту зазначеної норми випливає, що відшкодування втрат передбачає компенсацію негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що настають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду до інших категорій земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель, які втрачають свою функцію головного засобу виробництва у сільському і лісовому господарстві та вибувають з господарського обігу.
Порядок визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 року N 1279 (надалі - Порядок).
Згідно названого Порядку зазначені в статті 207 Земельного кодексу України втрати розраховуються на основі нормативів цих втрат по Автономній Республіці Крим, областях, містах Києву та Севастополю згідно формул, наведених у Порядку.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.
Як вбачається з матеріалів справи, при наданні відповідачеві в постійне користування земельної ділянки площею 2,9682 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення було змінено цільове призначення зазначеної земельної ділянки на землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони, енергетики та іншого призначення і встановлено двомісячний строк для відшкодування відповідачем втрат сільськогосподарського виробництва, пов'язаних з вилученням сільськогосподарських угідь в розмірі 36817,00 грн.
Розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь на земельній ділянці, що надається в постійне користування КП "Петрівське" для будівництва станції біологічної очистки стоків на території Петрівської селищної ради Петрівського району Кіровоградської області проведено державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (а.с. 12).
Право державного підприємства "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" на проведення розрахунку втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва випливає з п. 4 таблиці 6.1. розділу 6.1. спільного наказу Держкомзему України, Мінфіну України, Мінекономіки України "Про розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг" від 15.06.2001 N 97/298/124, який зареєстровано у Мін'юсті 10 липня 2001 року за N 579/5770.
Статтею 209 Земельного кодексу України та статтею 69 Бюджетного кодексу України визначена форма відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також загальні засади, розміри і порядок використання коштів, що надходять в порядку компенсації цих втрат.
У відповідності до наведених норм, втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, підлягають відшкодуванню і зараховуються до відповідних бюджетів у наступному порядку: 100 відсотків - до бюджетів міст Києва та Севастополя, 25 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів, 75 відсотків - до бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, 15 відсотків - до районних бюджетів, 60 відсотків - до бюджетів міст районного значення, селищ і сіл.
Враховуючи викладені обставини та норми чинного законодавства, позов прокурора Петрівського району Кіровоградської області про стягнення з комунального підприємства "Петрівське" на користь позивачів втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в розмірі 36817,00 грн. є обгрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства "Петрівське" (Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Літвінова, 19, ідентифікаційний код 35867215) на користь Кіровоградської обласної ради (м. Кіровоград, пл. Кірова, 1, код доходів 24144695, р/р №31523901700001, МФО 823016, банк одержувача ГУДКУ у Кіровоградській області) - 9204,25 грн. втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Стягнути з комунального підприємства "Петрівське" (Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Літвінова, 19, ідентифікаційний код 35867215) на користь Петрівської районної ради Кіровоградської області (Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Жовтнева, 20, код доходів 21110000, р/р №31516901700375, МФО 823016, банк одержувача ГУ ДКСУ у Кіровоградській області) - 5522,55 грн. втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Стягнути з комунального підприємства "Петрівське" (Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Літвінова, 19, ідентифікаційний код 35867215) на користь Петрівської селищної ради (Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Жовтнева, 7, ідентифікаційний код 04364199, код доходів 21110000, р/р №33212848700376, МФО 823016, банк одержувача ГУ ДКСУ у Кіровоградській області) - 22090,20 грн. втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Стягнути з комунального підприємства "Петрівське" (Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Літвінова, 19, ідентифікаційний код 35867215) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Кіровограді Кіровоградської області, МФО 823016, код 38037409, отримувач ГУ ДКСУ у Кіровоградській області) - 1609,50 грн. судового збору.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копію рішення направити Петрівській селищній раді за адресою: Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Жовтнева, 7, Петрівській районній раді Кіровоградської області за адресою: Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Жовтнева, 20 та Кіровоградській обласній раді за адресою: м. Кіровоград, пл. Кірова, 1.
Повне рішення складено 23.10.2012р.
Суддя О.Б. Шевчук