Постанова № 26515710, 23.10.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2012
Номер справи
2а/0570/13654/2012
Номер документу
26515710
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/13654/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11:08

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мєзєнцева Є.І.

при секретарі Небраті Я.В.розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ліквідатора приватного підприємства «Євро-Альянс» арбітражного керуючого Овдусенко Володимира Вікторовича (Шульженко Д.Ю., довіреність 19.10.12) до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради (представник до судового засідання не з'явився) про визнання протиправною бездіяльність Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради та зобов'язання внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо приватного підприємства «Євро-Альянс», -

ВСТАНОВИВ:

Ліквідатор приватного підприємства «Євро-Альянс» арбітражний керуючий Овдусенко Володимир Вікторович (далі - Ліквідатор, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради (далі - Реєстратор, відповідач) про визнання протиправною бездіяльність Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради та зобов'язання внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо приватного підприємства «Євро-Альянс» (а.с.а.с.3-5).

В обґрунтування позову позивач посилається на норми статей п.3 ст.24, п.1 ст.25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст.6, ст.17, ст.18, ст.31, ст.53 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб», зокрема зазначає, що ухвалою господарського суду Харківської області від 10.05.2012 року у справі №Б-39/47-10 про банкрутство усунуто від виконання обов'язків ліквідатора приватного підприємства «Євро-Альянс» арбітражного керуючого Плотнікову О.В. та призначено ліквідатором підприємства банкрута арбітражного керуючого Овдусенко Володимира Вікторовича, однак в процесі виконання означеної ухвали господарського суду, Реєстратор не вніс зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо відомостей про керівника підприємства та даних щодо осіб, які мають право на вчинення дій від імені банкрута, чим порушив права позивача.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав вимоги, заявлені у позовній заяві, просив їх задовольнити.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

В силу частини 2 статті 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Суд перебував у нарадчій кімнаті 23.10.12 року з 11:05 до 11:08 години.

Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ухвалою господарського суду Харківської області від 10.05.2012 року у справі №Б-39/47-10 було усунуто від виконання обов'язків ліквідатора банкрута приватного підприємства «Євро-Альянс» арбітражного керуючого Плотнікову О.В. та призначено нового ліквідатора - арбітражного керуючого Овдусенко Володимира Вікторовича (ліцензія №566904 від 14.09.2011 року), код НОМЕР_1 що мешкає за адресою: м. Донецьк, вул. Літке, буд. 16, кв. 6.

Окрім того, означеним судовим актом зобов'язано арбітражного керуючого Плотнікову О.В. передати новому ліквідатору - арбітражному керуючому Овдусенко Володимиру Вікторовичу всю правову, фінансову та бухгалтерську документацію банкрута по акту прийому-передачі, а також зобов'язано нового ліквідатора виконати всі необхідні ліквідаційні дії, передбачені статтями 22-23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Загальний порядок визнання боржника банкрутом та застосування ліквідаційної процедури визначений Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон).

Так, частиною 2 статті 23 Закону встановлено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута, якщо цього не було зроблено раніше.

Згідно статті 24 Закону, у постанові про визнання боржника банкрутом господарський суд відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, передбаченому для призначення керуючого санацією, який виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

За визначенням статті 1 Закону, ліквідатор це фізична особа, яка відповідно до рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення визнаних судом вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.

Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо проведення дебіторської заборгованості банкруту; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими; з підстав, передбачених частиною десятою статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає у встановленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства інформацію для ведення єдиної бази даних щодо підприємств-банкрутів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом (ч.1 ст.25 Закону).

Протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України. З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута (ч.2 ст.25 Закону).

В свою чергу, з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців діє Єдиний державний реєстр, який, окрім іншого, містить загальні відомості про юридичних осіб, що формуються шляхом внесення записів на підставі відомостей з реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Окрім того, Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців створений з метою захисту прав кредиторів і третіх осіб у відносинах з юридичною особою і підприємцем через надання публічного доступу до інформації про юридичну особу і підприємця.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців створений та діє відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», яким врегульовуються відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.

Зокрема, відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо: прізвища, ім'я, по батькові, дати обрання (призначення) та реєстраційні номери облікових карток платників податків, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори; дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи; дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема дата реєстрації рішення засновників (учасників) або уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо).

За змістом ч.1 ст.5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відомості до Єдиного державного реєстру вносять державні реєстратори виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районі, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.

Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» в абз.2 ч.1 ст.1 визначає, що державним реєстратором є посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, окрім іншого, вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду.

В світлі ч.1 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Частиною 2 статті 19 означеного Закону встановлено, що якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або завірену в установленому порядку копію розпорядчого документа про їх призначення.

Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису (ч.9 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»).

Суд відхиляє посилання позивача на зміст статті 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», зважаючи на те, що до спірних правовідносинах за аналогією мають бути застосовані положення статті 19 названого Закону. Така правова позиція суду обумовлена передусім тим, що ухвалою господарського суду фактично було прийнято рішення про зміну керівника підприємства «Євро-Альянс», адже в силу ст.25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня призначення судом ліквідатора, останній набуває статусу керівника підприємства-банкрута.

Отже, за таких обставин, ухвала суду за своєю суттю є розпорядчим документом про призначення позивача керівником банкрута до закінчення його ліквідаційної процедури. При цьому, зміни що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру на підставі вказаного судового рішення стосуються зміни керівника юридичної особи, що не пов'язане із скасуванням рішення засновників (учасників) про внесення змін до установчих документів, як то передбачено статтею 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Таким чином, умови наведених вище правових норм зумовлюють висновок суду, що відповідач повинен був внести зміни до Єдиного державного реєстру щодо відомостей про керівника підприємства «Євро-Альянс» та даних щодо осіб, які мають право на вчинення дій від його імені вже на наступний день після отримання ухвали господарського суду Харківської області від 10.05.2012 року у справі №Б-39/47-10.

При цьому суд зазначає, що протиправною визнається поведінка особи, яка порушує приписи правових норм та порушує суб'єктивне право особи. Так, бездіяльність визнається протиправною, якщо особа повинна була вчинити певну дію, але не вчинила її.

Ухвала господарського суду Харківської області від 10.05.2012 року у справі №Б-39/47-10 відповідно до приписів частини 5 статті 85 та частини 1 статті 93 Господарського процесуального кодексу України набрала законної сили 20.05.2012 року, а тому в силу частини 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» є обов'язковою до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

В той же час, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Однак, як встановлено судом, отримавши ухвалу господарського суду Харківської області від 10.05.2012 року у справі №Б-39/47-10, Реєстратор не в повному обсязі виконав вказаний судовий акт, оскільки не вніс зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо відомостей про керівника підприємства «Євро-Альянс» та даних щодо осіб, які мають право на вчинення дій від імені банкрута.

В свою чергу, у зв'язку з необхідністю усунення недоліків наявних у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, позивачем також на адресу відповідача було направлено лист від 15.08.2012 року з проханням терміново внести зміни до Єдиного державного реєстру щодо відомостей про керівника підприємства «Євро-Альянс» та даних щодо осіб, які мають право на вчинення дій від імені банкрута (а.с.а.с.10-11).

Проте, як свідчать матеріали справи, станом на час розгляду адміністративним судом спірних правовідносин, відповідач ухвалу господарського суду Харківської області від 10.05.2012 року у справі №Б-39/47-10 належним чином не виконав (а.с.9), відповіді на лист Ліквідатора від 15.08.2012 року не надав.

Враховуючи, що доказів які б спростовували означені факти відповідачем до матеріалів справи не надано, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача щодо не внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо відомостей про керівника підприємства «Євро-Альянс» та даних щодо осіб, які мають право на вчинення дій від імені останнього, є такою, що суперечить чинному законодавству та порушує права позивача, у зв'язку з чим має бути визнана протиправною.

Поряд з тим, беручи до уваги, що ухвала господарського суду в результаті набрання нею законної сили є обов'язковою для виконання відповідачем, а відомості щодо керівника підприємства «Євро-Альянс» та даних щодо осіб, які мають право на вчинення дій від його імені, що містяться у Єдиному державному реєстрі (а.с.9) не відповідають рішенню судового органу викладеного в ухвалі господарського суду Харківської області від 10.05.2012 року у справі №Б-39/47-10 (а.с.а.с.6-8), суд вважає вимоги Ліквідатора щодо зобов'язання Реєстратора внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2-15, 17-18, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ліквідатора приватного підприємства «Євро-Альянс» арбітражного керуючого Овдусенко Володимира Вікторовича до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради про визнання протиправною бездіяльність Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради та зобов'язання внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо приватного підприємства «Євро-Альянс» - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради щодо невнесення змін у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців на підставі ухвали господарського суду Харківської області від 10.05.2012 року у справі №Б-39/47-10 відносно:

відомостей про комісію з припинення приватного підприємства «Євро-Альянс» (ідентифікаційний код юридичної особи 32310193; адреса: 61003, Харківська область, місто Харків, Червонозаводський район, майдан Рози Люксембург, будинок 2);

відомостей про керівника приватного підприємства «Євро-Альянс» (ідентифікаційний код юридичної особи 32310193; адреса: 61003, Харківська область, місто Харків, Червонозаводський район, майдан Рози Люксембург, будинок 2) та наявності обмежень щодо його повноважень;

відомостей про осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та наявність обмежень щодо представництва від імені приватного підприємства «Євро-Альянс» (ідентифікаційний код юридичної особи 32310193; адреса: 61003, Харківська область, місто Харків, Червонозаводський район, майдан Рози Люксембург, будинок 2).

Зобов'язати Департамент державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради у відповідності до ухвали господарського суду Харківської області від 10.05.2012 року у справі №Б-39/47-10 внести наступні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо приватного підприємства «Євро-Альянс» (ідентифікаційний код юридичної особи 32310193, адреса: 61003, Харківська область, місто Харків, Червоногвардійський район, майдан Рози Люксембург, будинок 2):

у графі «Відомості про комісію з припинення» після слів «Овдусенко Володимир Вікторович (голова комісії)» виключити слова «Романовський Олег Дмитрович»;

у графі «Керівник юридичної особи та наявність обмежень щодо його повноважень» замість слів «Романовський Олег Дмитрович» зазначити «Овдусенко Володимир Вікторович (ліцензія №566904 від 14.09.2011; м. Донецьк, вул. Літке, буд. 16, кв.6)»;

у графі «Прізвище, ім'я та по батькові осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи» замість слів «Романовський Олег Дмитрович - підписант» зазначити «Овдусенко Володимир Вікторович (ліцензія №566904 від 14.09.2011; м. Донецьк, вул. Літке, буд. 16, кв.6».

Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 23 жовтня 2012 року в присутності представника позивача.

Повний текст постанови складений 23 жовтня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена через Донецький окружний адміністративний суд в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Мєзєнцев Є.І.