Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/12231/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Троянова О.В.
при секретарі Максімчук М.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Прокурора Кіровського району міста Донецька Донецької області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (м. Донецьк)
до
Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродіта» (м. Волноваха)
про
стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн., -
за участю:
прокурора: Гришин М.Г. за посв. №004365,
представника позивача: Соколова В.П. за дов. №175 від 26.01.2012 року,
представника відповідача: не з`явився,
Прокурор Кіровського району міста Донецька Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродіта» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Прокурор у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи наявні відомості. Частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України) передбачено, що у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Оскільки процесуальні документи суду по справі були направлені відповідачу рекомендованим листом за адресою його реєстрації, а саме: 83042, Донецька область, м. Волноваха, вул. Менделєєва, 1, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи у судовому засіданні. За таких обставин суд вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Афродіта»про дату, час і місце проведення судового розгляду повідомлялась належним чином, причин неявки суду не повідомила.
Заслухавши доводи представника позивача та прокурора, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
18 вересня 2012 року Прокурор Кіровського району міста Донецька Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродіта» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду в Донецькій області 30.03.2012 на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» відповідачу видано припис № 02/16-03-058/1, яким останнього зобов'язано в термін до 15.06.2012 виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики. Станом на 20.06.2012 відповідачем не виконано п. 1,3,4,10,11 вищезазначеного припису, про що складено акт № 02/16-03-007.
Позивач зазначає, що припис № 02/16-03-058/1 від 30.03.2012, який отримано та підписано директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродита», не оскаржувався та є чинним. Відтак, відповідно до п. 2 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» старшим державним інспектором з енергонагляду - заступником начальника інспекції Держенергонагляду у Донецькій області за невиконання припису № 02/16-03-058/1 від 30.03.2012, постановою № 02/16-01-109 від 05.07.2011 на ТОВ «Афродита» накладено штраф у сумі 5100 грн. Дана постанова отримана відповідачем 17.07.2012. Проте, у встановлений ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» строк не виконано, доказів сплати накладеного штрафу в інспекцію Держенергонагляду у Донецькій області не надано.
З огляду на викладене позивач просив суд стягнути з відповідача до державного бюджету штраф у сумі 5100 грн.
Прокурор в судовому засіданні наполягав на задоволенні позову та надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив задовольнити адміністративний позов.
Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор має право звертатись до суду з адміністративним позовом та здійснювати представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами та заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є юридичною особою, здійснює свою діяльність на підставі статуту затвердженому Міністерством палива та енергетики.
Основною метою діяльності підприємства є здійснення централізованого оперативно-технологічного управління об'єднаною енергетичною системою України, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими втратами для країни.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. (Закон України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р.) одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
З урахуванням викладеного, використання об'єктів електроенергетики з порушенням умов експлуатації та ухилення від сплати штрафних санкцій у цій сфері порушує принципи державної політики, що ставить під загрозу економічні інтереси держави у даній сфері.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Афродита» є юридичною особою.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.03.2012 відповідачу видано припис № 02/16-03-058/1, яким останнього зобов'язано в термін до 15.06.2011 виконати заходи з усунення виявлених порушень з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовальних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору і повернення конденсату. Зазначений припис в той же день отримано директором підприємства відповідача, про що свідчить підпис та печатка підприємства на самому приписі.
20 червня 2012 року в присутності представника відповідача державним інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 22.06.2011 року № 02/16-03-007 встановлено невиконання відповідачем пункту № 1,3,4,10,11 припису №02/16-03-058/1 від 30.03.2012 року.
На підставі зазначеного Акту перевірки постановою від 05 липня 2012 №02/16-01-109 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100 ( п'ять тисяч сто) грн.
Постанову про накладення штрафу відповідач, згідно зворотнього боку поштового повідомлення, отримав 17 липня 2012 року.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначена статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» та статтею 31 Закону України «Про теплопостачання».
Частина 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, відповідно з частиною 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. №1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996г, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності ДП «НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни, а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.
Згідно з Положенням про відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», затвердженим директором Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21 березня 2006 р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Згідно з затвердженим 12.03.06р. Положенням про відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.06р. встановлено, що останній не є юридичною особою та має структурні підрозділи, зазначені у додатку 1 до вказаного Положення. Юридичною особою є Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно з Додатком 1 до вказаного Положення Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є одним зі структурних підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Згідно статті 31 Закону України «Про теплопостачання», суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з моменту отримання постанови про його накладання, у разі несплати штрафу у зазначений термін, він стягується в судовому порядку.
Відповідно до частини 4 статті 31 Закону України «Про теплопостачання», суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідачем, постанову від 05 липня 2012 року №02/16-01-109 про накладення штрафу не оскаржено, штрафну санкцію у розмірі 5100 грн. у добровільному порядку не сплачено.
За таких обставин вина відповідача в ухиленні від виконання постанови про застосування штрафної санкції є такою, що підтверджена матеріалами справи, тому сума штрафу в розмірі 5100 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011, Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289, ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 94, 112, 128, 136, 158-163, 167,254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Кіровського району міста Донецька Донецької області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродіта» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродіта» (адреса: 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Менделєєва, 1, ід.код 31887531) до Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100, п/р 31119106700179 ГУДКСУ в Д/о, МФО 834016, ЄДРПОУ 37980308, отримувач: Державний бюджет Волноваського р-ну) штраф у розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 18 жовтня 2012 року.
Повний текст постанови складений 23 жовтня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.