Ухвала суду № 26514868, 18.10.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2012
Номер справи
2а-9080/12/2670
Номер документу
26514868
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-9080/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М.

Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

У Х В А Л А

Іменем України

"18" жовтня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Костюк Л.О., Бужак Н.П.,

за участю секретаря Лещенко Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 16 серпня 2012 року у справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі -Позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби (далі - Відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№0000121500 та 0000131500 від 13.03.2012 року.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 16 серпня 2012 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким задовольнити позов в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Відповідачем за період з 27.12.2011 року по 11.01.2012 року проведено позапланову невиїзну документальну перевірку Позивача з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету, за результатами якої складно акт від 12.01.2012 року №3/152/30019775.

В ході перевірки Відповідачем встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань по рентній платі за природний газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні.

По рентній платі за видобутий природний газ несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов'язань визначена у загальному розмірі 4 960 626,95 грн. за жовтень 2010 року, листопад 2010 року, грудень 2010 року, січень 2011 року, лютий 2011 року, березень 2011 року, квітень 2011 року, травень 2011 року, червень 2011 року, серпень 2011 року, вересень 2011 року, жовтень 2011 року, чим порушено пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі - Закон), п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 256 «Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат»(далі - Порядок), п.260.7 ст.260 розділу Х Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

По рентній платі за видобутий газовий конденсат несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов'язань визначена у розмірі 5 894 829,42 грн. за грудень 2010 року, січень 2011 року, лютий 2011 року, березень 2011 року, квітень 2011 року, травень 2011 року, червень 2011 року, серпень 2011 року, вересень 2011 року та жовтень 2011 року, чим порушено пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону, п.7 Порядку, п.260.7 ст.260 Кодексу.

13.03.2012 року Відповідачем винесено відносно Позивача податкові повідомлення-рішення №0000121500 про зобов»язання сплатити штраф у розмірі 10 % в розмірі 173 623,78 грн. у зв'язку із порушенням граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку «Рентна плата за природний газ, що видобувається вУкраїні»та № 0000131500 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10 % на суму 210 209,20 грн. у зв'язку із порушенням граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з платежу «Рентна плата за газовий конденсат, що видобувається в Україні».

Вказані податкові повідомлення-рішення прийнято на зменшену суму штрафних санкцій у зв'язку із частковим скасуванням податкових повідомлень-рішень від 31.01.2012 року на підставі рішення Державної податкової служби у Полтавській області від 06 березня 2012 року №496/10/10-215.

Винесені Відповідачем податкові повідомлення-рішення оскаржені Позивачем в адміністративному порядку, проте рішеннями Державної податкової служби у Полтавській області від 12.04.2012 року №944/10/10-215 та Державної податкової служби України від 17.05.2012 року №8465/6/10-2215 залишені без змін, а скарги - без задоволення.

Пунктом 79.2 статті 79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Як зазначається в акті перевірки, Позивачем несвоєчасно сплачено узгоджені суми податкових зобов'язань з рентної плати за природний газ та газовий конденсат, а саме: за природний газ за жовтень 2010 року у розмірі 1 720 831,21 грн. по терміну сплати - 30 листопада 2010 року, з яких 1 687 270,51 грн. погашено за рахунок переплати. Сума грошового зобов'язання у розмірі 33 560,70 грн. сплачена 06 грудня 2010 року (платіжне доручення № 3868), тобто із затримкою на 6 календарних днів; за листопад 2010 року у розмірі 4 109 849,72 грн. по терміну сплати - 30 грудня 2010 року, з яких 4 076 237,67 грн. погашено за рахунок переплати. Сума грошового зобов'язання у розмірі 33 612,05 грн. сплачена 10 січня 2011 року (платіжне доручення № 76), тобто із затримкою на 11 календарних днів; за травень 2011 року у розмірі 1 746 793,26 грн. по терміну сплати - 30 червня 2011 року, з яких 1 738 134,85 грн. погашено за рахунок переплати. Сума грошового зобов'язання у розмірі 8 658,41 грн. сплачена 25 липня 2011 року (платіжне доручення № 1314), тобто із затримкою на 25 календарних днів; за вересень 2011 року у розмірі 1 309 399,67 грн. по терміну сплати - 30 жовтня 2011 року сплачено 28 листопада 2011 року (платіжне доручення 202180), тобто із затримкою на 29 календарних днів; за жовтень 2011 року у розмірі 2 638 146,58 грн. по терміну сплати -30 листопада 2011 року, з яких 2 632 031,11 грн. погашено за рахунок переплати.

Сума грошового зобов'язання у розмірі 6 115,47 грн. сплачена 28 грудня 2011 року, тобто із затримкою на 28 календарних днів (уточнюючий розрахунок від 28 грудня 2011 року № 9012993467 на суму - 9 296 004,73 грн.); за газовий конденсат за травень 2011 року у розмірі 2 040 911,57 грн. по терміну сплати - 30 червня 2011 року, з яких 2 022 758,34 грн. погашено за рахунок переплати. Сума грошового зобов'язання у розмірі 18 153,23 грн. сплачена 25 липня 2011 року (платіжне доручення № 242), тобто із затримкою на 25 календарних днів; 2.2) за вересень 2011 року у розмірі 271 142,34 грн. по терміну сплати - 30 жовтня 2011 року, з яких сума податкового зобов'язання у розмірі 32 814,94 сплачена 28 листопада 2011 року (платіжне доручення №202190), тобто із затримкою на 29 календарних днів, сума грошового зобов'язання у розмірі 238 327,40 грн. сплачена 28 листопада 2011 року (платіжне доручення № 202193), тобто із затримкою на 29 календарних днів; за вересень 2011 року у розмірі 1 816 653,69 грн. по терміну сплати - 30 жовтня 2011 року сплачено 28 листопада 2011 року (платіжне доручення № 202190), тобто із затримкою на 29 календарних днів; за жовтень 2011 року у розмірі 2 141 936,93 грн. по терміну сплати - 30 листопада 2011 року, з яких 2 127 650,92 грн. погашено за рахунок переплати. Сума грошового зобов'язання у розмірі 14 286,01 грн. сплачена 08 грудня 2011 року (платіжне доручення № 211139), тобто із затримкою на 8 календарних днів.

Згідно п.п.261.1, 261.2 ст.261 Кодексу платник несе відповідальність за правильність обчислення рентної плати, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.

Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння рентної плати до бюджету здійснюють органи державної податкової служби.

Відповідно до приписів п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Отже, несплата платником податків узгодженої суми грошового зобов»язання у передбачені законом строки є підставою для притягнення його до відповідальності у вигляді штрафу.

Згідно положень статті 260 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.

Розмір податкового зобов'язання з рентної плати обчислюється платником як добуток обсягу видобутої ним вуглеводневої сировини, встановлених статтею 258 цього Кодексу ставок рентної плати та коригуючого коефіцієнта, який у кожному податковому (звітному) періоді розраховується відповідно до статті 259 цього Кодексу.

Платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

У податковому розрахунку з рентної плати за природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ), який платники рентної плати реалізують суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України, для формування ресурсу природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу), що використовується для потреб населення, податкові зобов'язання визначаються згідно з актами приймання-передачі, оформленими відповідно до типових договорів, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у нафтогазовому комплексі, про реалізацію такого газу у звітному податковому періоді, коли він був видобутий, які не пізніше ніж 8 числа місяця, що настає за звітним податковим періодом, підписуються платником та уповноваженим суб'єктом на підставі укладених ними господарських договорів.

Платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;

за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Згідно пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно п.260.7 ст.260 Кодексу сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Відповідно до пп.263.1.1 п.263.1 ст.263 Кодексу платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Об'єктом оподаткування плати за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій в користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини (мінеральної сировини) або обсяг погашених у податковому (звітному) періоді запасів корисних копалин (пп.263.2.1 п.263.1 ст.263 Кодексу).

Базою оподаткування є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничодобувного підприємства) (пп.263.5.1 п.263.5 ст.263 Кодексу).

Згідно приписів пп.263.11.1 п.263.11 ст.263 Кодексу платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України;

за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до пп.263.12.1 п.263.12 ст.263 Кодексу платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, з урахуванням фактично сплачених авансових внесків, поданому ними органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України;

за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Пунктами 5-9 Порядку визначено, що платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати (далі - податковий розрахунок), у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою ДПА.

Податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного місяця, що настає за місяцем, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта відповідно до Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2003 р. N 1631.

Платник протягом 20 календарних днів після закінчення звітного (податкового) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;

за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів (обов'язкових платежів) у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

У звітному (податковому) періоді платник сплачує до 10, 20 і 30 числа поточного календарного місяця авансові внески відповідно за першу, другу і третю декаду в розмірі однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковому розрахунку за попередній звітний (податковий) період.

Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за звітний (податковий) період, сплачується платником до Державного бюджету України протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність внесення до Державного бюджету України сум податкових зобов'язань з рентної плати та своєчасність подання податкового розрахунку органам державної податкової служби несуть платники відповідно до законодавства.

Згідно п.87.9 ст.87 Кодексу у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, погашення грошового зобов»язання допускається лише в разі погашення податкового боргу, якщо такий є.

З огляду на вищевказане, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що Відповідачем оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені у відповідності до положень податкового законодавства, а тому, відповідно, відсутні підстави для їх скасування.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 16 серпня 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Бужак Н.П.