Постанова № 26507736, 11.10.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2012
Номер справи
9602/12/2070
Номер документу
26507736
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

11 жовтня 2012 р. № 2-а- 9602/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Волкової Л.М.

при секретарі судового засідання - Сковира Л.Ю.

за участю:

представника позивача -Гудкова Т.А., діє за дорученням № 1 від 25.04.12

представника відповідача -Яришкіна Н.О., діє за дорученням № 11/9/10-022 від 19.03.12

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Триатлон»до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС від 18.04.2012 № 0000500152 про сплату штрафних санкцій у сумі 39297 гри. 00 грн., застосованих за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по орендної платі за землю.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, в обґрунтування яких зазначив наступне. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим представник позивача просив суд скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Основ'янською міжрайонною державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби було проведено камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за землю за період липень -жовтень 2010 року, поданої ТОВ фірма «Триатлон», № ДПІ868 від 26.01.10, за результатами якої було складено акт № 386/15-207/14069455 від 09.04.12 (а.с. 11-13)

На підставі Акту перевірки № 386/15-207/14069455 від 09.04.12 року Основ'янською міжрайонною державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби з посиланням на встановлені перевіркою порушення, було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000500152 від 18.04.2012 р., яким на ТОВ фірма «Триатлон»накладено штраф у сумі 39297,0 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання. (а.с. 41)

Відповідно до вказаного акту перевірки № 386/15-207/14069455 від 09.04.12р. встановлено, що відповідач під час зазначеної вище перевірки дійшов висновку про порушення позивачем термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за землю протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 та п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України.

Вказаний висновок було зроблено відповідачем у зв'язку з погашенням самостійно визначеного позивачем грошового зобов'язання з орендної плати за землю за липень -жовтень 2010 року.

Судом встановлено, що позивачем було подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, де самостійно визначив вказане податкове зобов'язання, щомісячно - 65205,43 грн. (а.с. 107)

Згідно з ст. 14 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 р. № 2535-ХІІ (із змінами та доповненнями), який діяв на час подання декларації та виникнення обов'язку зі сплати вказаного зобов'язання, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про плату за землю»податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового місяця.

В судовому засіданні судом встановлено, підтверджено представником позивача, що вказаний платіж за період липень -жовтень 2010 року у встановлений законом строк сплачено не було.

Відповідно до п.87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

З дослідженого в судовому засіданні зворотного боку облікової картки платника податків -позивача з орендної плати за землю, судом встановлено, що у ТОВ фірма «Триатлон»була наявна недоїмка з органної плати за земельні ділянки. У зв'язку з чим, сплачені позивачем кошти спочатку враховувались на погашення податкового у та пені, нарахованої на несвоєчасно сплачені суми податкових зобов'язань, а потім на погашення визначених грошових зобов'язань з орендної плати за землю, визначених у податкових деклараціях.

З дослідженого в судому засіданні акту перевірки з додатками, зворотного боку облікової картки платника податків -позивача з орендної плати за землю, судом встановлено, підтверджено представником позивача, що надходження оплати з орендної плати за землю відбувалося саме так, як це відображено в акті перевірки та даних облікової картки.

Пунктом 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов'язання -у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу; більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов'язання -розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем було правомірно застосовано до позивача штрафні санкції за несвоєчасне погашення грошового зобов'язання з орендної плати за землю за липень-жовтень 2010 року,у зв'язку з чим оскаржуване податкове повідомлення-рішення скасуванню не підлягає.

Стосовно посилань представника позивача на неможливість застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату вказаного вище грошового зобов'язання після набрання чинності Постанови Харківського апеляційного господарського суду від 17.11.11, відповідно до якої було розстрочено виконання рішення господарського суду Харківської області від 05.09.11 про стягнення с позивача заборгованості з орендної плати за землю, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

З аналізу вказаної норми вбачається, що розстроченню за рішенням суду підлягає виконання саме рішення, ухвали чи постанови. Тобто, судом може бути розстрочено виконання саме рішення суду. В даному випадку було розстрочено виконання рішення господарського суду Харківської області від 05.09.11 у справі № 5023/5064/11про стягнення з ТОВ фірма «Триатлон»заборгованості з орендної плати за землю в сумі 356952,39 грн. Таким чином, суд приходить до висновку, що вказаною вище постановою Харківського апеляційного господарського суду від 17.11.11 було розстрочено виконання рішення суду про стягнення з позивача заборгованості з орендної плати за землю, а не здійснено розтрочення податкового боргу із вказаного податку.

Оскільки, виходячи з норм Податкового кодексу України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, необхідно зазначити наступне.

Відповідно до п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України платник податків має право одержувати відстрочення, розстрочення сплати податків або податковий кредит в порядку і на умовах, встановлених цим Кодексом.

Зміна строку сплати податку, згідно зі ст. 32 Податкового кодексу України відбувається шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк, у формі: відстрочки; розстрочки; податкового кредиту.

Порядок розстрочення грошових зобов'язань, податкового боргу визначений у ст. 100 Податкового кодексу України. Відповідно до вимог якої, рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу у межах одного бюджетного року приймається стосовно загальнодержавних податків та зборів - керівником контролюючого органу (його заступником); стосовно місцевих податків і зборів - керівником органу державної податкової служби (його заступником) та затверджується фінансовим органом місцевого органу виконавчої влади, до бюджету якого зараховуються такі місцеві податки чи збори. Рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу стосовно загальнодержавних податків та зборів на строк, що виходить за межі одного бюджетного року, приймається керівником (заступником керівника) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Розстрочення або відстрочення надаються окремо за кожним податком та збором. Строки сплати розстрочених (відстрочених) сум або їх частки можуть бути перенесені шляхом прийняття окремого рішення та внесення відповідних змін до договорів розстрочення (відстрочення).

В судовому засіданні встановлено, що рішення про розстрочення податкового боргу позивача з орендної плати за землю за період липень-жовтень 2010 року уповноваженим законом органом не приймалося, а тому суд приходить до висновку про безпідставність посилань позивача на зміну строків сплати вказаного вище податкового боргу.

На підставі викладеного, керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 9, 71, 72, 94, 160, 161, 163, 167, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

1 В задоволенні адміністративного позову Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Триатлон" до Основ'янська міжрайонна державна податкова інспекція м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити в повному обсязі.

2. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 16 жовтня 2012 року.

Суддя Волкова Л.М.