ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 жовтня 2012 р. (11:30)
Справа №2а-10219/12/0170/27
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Аблякимова Е.Е., при секретарі судового засідання Залюбовської Л.В., без участі представників сторін,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні" ( Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні)
до Комунального підприємства "Войковець"
про стягнення
Обставини справи. Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Кримському регіоні" (Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Комунального підприємства "Войковець" про стягнення 1700,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у ході перевірки виконання відповідачем припису Державної інспекції з енергетичного нагляду №04/07-46-084 від 23.11.11 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що був складений Акт перевірки від 24.02.2012 року № 04/07-46-005, на підставі якого державним інспектором з енергетичного нагляду в галузі електроенергетики і теплопостачання 09.04.2012 року відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику" і статті 31 Закону України "Про теплопостачання", винесено Постанову № 78 кр про накладення на Комунальне підприємство "Войковець" штрафу у розмірі 1700,00 грн. за невиконання припису, яка отримана відповідачем, однак штраф в добровільному порядку не сплачений.
Ухвалами суду від 19.09.2012 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної республіки Крим від 19.09.2012 року відстрочено сплату судових витрат до ухвалення судового рішення у справі.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за їх відсутності, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про час, день та місце його проведення повідомлений завчасно належним чином - рекомендованою кореспонденцією (а.с. 21), про причини неявки суд не повідомив, заперечення на адміністративний позов до суду не надав.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, суд
ВСТАНОВИВ:
24.02.2012 року при перевірці відповідача на предмет виконання вимог Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду № 04/07-46-084 від 23.11.2011 року встановлено факт його невиконання, про що був складений Акт перевірки від 24.02.2012 року № 04/07-46-005.
09.04.2012 року на підставі вищезазначеного Акту, державним інспектором з енергетичного нагляду в галузі електроенергетики і теплопостачання, відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику" і статті 31 Закону України "Про теплопостачання", винесено Постанову № 78 кр про накладення на Комунальне підприємство "Войковець" штрафу у розмірі 1700,00 грн. за невиконання вимог припису у встановлені у ньому строки.
Відповідно до Указу Президента України "Про зміну в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999 р. № 1573/99 з метою вдосконалення структури центральних органів виконавчої влади й підвищення ефективності державного керування внесені зміни в структуру центральних органів виконавчої влади й затверджена система їхньої реалізації, якою визначено, що до складу органів виконавчої влади України входить Міністерство палива й енергетики України.
Інспекція Держенергонагляду у Кримському регіоні входить до складу ВП Держенергонагляд у Кримському регіоні» та є відокремленим підрозділом ДП Національна енергетична компанія «Укренерго», підкоряється Мініенерговугілля України й засновано на власності держави.
Основними цілями діяльності Інспекції Держенергонагляду є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи, задоволення інтересів держави, енергетичних підприємств всіх форм власності, запобігання порушення режимів і аварій системного значення й ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими для держави витратами.
У відповідності зі ст. 5 Закону "Про електроенергетику" одним із принципів державної політики відносно енергетики є створення умов безпеки експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників і споживачів. Відповідно до частин 1, 4 статті 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. Державні інспектори по енергетичному нагляду за режимами споживання електричної й теплової енергії мають право застосовувати у встановленому законом України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. За ухилення або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної й теплової енергії суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафів у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.
Відповідно до положення про Інспекцію Держенергонагляду у Кримському регіоні, затвердженому директором Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", метою й завданнями "Держенергонагляду в Кримському регіоні" є сприяння забезпеченню належного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави й здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання й споживачами електричної енергії, вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, поставки й споживання електричної й теплової енергії.
Положеннями частини 4 статті 26 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини п'ятої статті 31 Закону України "Про теплопостачання" про виявлене правопорушення у сфері теплопостачання складається протокол.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику" та статті 31 Закону України "Про теплопостачання" Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі - Положення).
Пунктами 7, 8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та оформлюється постановою цієї Інспекції.
Абзац четвертий частини п'ятої статті 9 Закону України "Про електроенергетику" встановлює, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів. Таке ж право закріплене і в пункті 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Згідно статті 27 Закону України "Про електроенергетику" за ухилення або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної й теплової енергії суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафів у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.
Таким чином, підставою для накладення штрафу є факт ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду. До теперішнього часу штраф не оплачений.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1312 від 21.06.1999 р. "Про затвердження положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику" суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний сплатити штраф протягом 30 днів від дня винесення постанови про його накладення. У випадку несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Штрафи, що накладаються Державною інспекцією з енергетичного нагляду, направляються в державний бюджет України. Відповідно до Положення про Державне Казначейство, затвердженого Постановою КМУ №590 від 31.07.1999 р. організовує й здійснює виконання державного бюджету Державне казначейство і його управління.
В судове засідання відповідач не з'явився, доказів сплати штрафу в сумі 1700, 00 грн. за постановою позивача № 78 кр від 09.04.2012 року суду не надав. Також не надано і доказів того, що постанова позивача оскаржена відповідачем в встановленому законодавством порядку.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що факт порушення відповідачем вимог діючого законодавства доведений, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Згідно п.5 ч.1 ст.161 КАС України, під час прийняття постанови суд вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат.
Частиною 2 ст. 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Беручи до уваги, що відповідачем витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз не понесено, крім того, сплату судового збору за клопотанням було відстрочено до розгляду заяви по суті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його компенсації.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Войковець" (98300, АРК, м. Керч, вул. Кірова,5) на користь Державного бюджету м. Керчі (код 21081100, р/р 31116106700019, УДК в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 37978388) заборгованість у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот ) гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Аблякимов Е.Е.