КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-12475/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В.;
Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
ПОСТАНОВА
Іменем України
"11" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СУМАРТА-ЛТД" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 вересня 2011 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СУМАРТА-ЛТД" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СУМАРТА-ЛТД" (далі -ТОВ "СУМАРТА-ЛТД") звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.08.2011 №0001034240 про застосування штрафних санкцій в розмірі 6800,00 грн. за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 вересня 2011 року в задоволенні позову було відмовлено.
На вказану постанову ТОВ "СУМАРТА-ЛТД" подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції, встановлено, Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва було проведено фактичну перевірку структурного підрозділу ТОВ «СУМАТРА-ЛТД»за адресою: м. Київ, вул. Г.Барського, 17, за результатами якої складено акт перевірки від 02.08.2011 №0448/26/57/23/21591206.
Даною перевіркою, встановлено порушення позивачем вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг», а саме - невиконання щоденного друку 20 фіскальних звітних чеків у період з 22.06.2011 по 28.06.2011 та у період з 01.07.2011 по 13.07.2011 та, відповідно, незабезпечення їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
На підставі акту перевірки Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків винесено податкове повідомлення-рішення від 15.08.2011 №0001034240, яким до ТОВ «СУМАТРА-ЛТД» на підставі п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг» застосовано штрафні санкції у розмірі 6800,00 грн.
Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Згідно ч. 1 ст. 15 цього Закону контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 4 ст. 17 цього Закону за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяті неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так, за результатами перевірки книги обліку розрахункових операцій від 20.04.2911 №2665009421р/1 Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва встановлено відсутність 7 Z-звітів за період з 22.06.2011 по 28.06.2011, а також 13 Z-звітів за період з 01.07.2011 по 13.07.2011.
В обґрунтування позовних вимог позивач надав пояснення, що у зв'язку з невеликим штатом працівників, в залежності від фактичної завантаженості господарської одиниці позивача - аптеки, в окремі дні або години, визначається певна кількість реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО), які вмикаються і на яких проводиться обслуговування відвідувачів, що пов'язане з щоденним коливанням кількості відвідувачів в різні дні роботи. Зокрема, в дні підвищеного напливу покупців застосовуються всі зареєстровані в аптеці РРО, а в дні незначного впливу працює один РРО, якого достатньо для повного обслуговування покупців, всі інші РРО вимикаються у зв'язку з відсутністю необхідності їх застосування.
Також, позивач зазначив, що відповідно до листа Публічного акціонерного товариства "РЕЗОНАНС" від 15.08.2011 №261/11, що міститься в матеріалах справи, який є виробником РРО "МАРІЯ" 301 МТМ, такий РРО з версією програмного забезпечення ТЗ та ТЗ+ не підтримує можливості друку фіскального чека у разі, якщо після друку останнього фіскального чека не було зареєстровано жодної розрахункової операції. В такому випадку робоча зміна для РРО не починається і реєстратором друкується копія звіту (фіскального звітного чеку) за останню зміну, а тому у зв'язку з тим, що в зазначені дні РРО не працював, позивач не мав змоги роздрукувати фіскальний звітний чек.
Відповідно до абз. 3 ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Згідно абз. 15 ст. 2 цього Закону розрахунковим документом є документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Відповідно до п. 3.1 Положення про форму та зміст розрахункового документа, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 01.12.200, фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований РРО при проведенні розрахунків за подані товари (надані послуги).
Згідно п. 3.2 Положення, обов'язковими реквізитами касового чека є, зокрема його порядковий номер, найменування, кількість і вартість товару (послуг), дата і час проведення розрахункової операції та напис "фіскальний чек".
Відповідно до п. 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуг), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614, реєстрація продажу товару (оплати послуг) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією і вона вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обіг введено в режимі реєстрації.
Згідно абз. 24 ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
З системного аналізу наведених норм, колегія суддів прийшла до висновку, що нормами чинного законодавства передбачено обов'язок друку фіскального звітного чеку за результатами робочої зміни РРО, однак не передбачено для суб'єкта господарювання обов'язку щодо вчинення дій по щоденному приведенню в роботу тих РРО, необхідність використання яких в певний період часу відсутня, що не призводить до негативних наслідків при оподаткуванні господарської діяльності та не суперечить завданням визначених Законом щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій, отже позивачем не порушено вимоги п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Крім того, колегія суддів зазначає, що технічні характеристики РРО "МАРІЯ" 301 не підтримують можливості друку фіскального чека у разі, якщо після друку останнього фіскального чека не було зареєстровано жодної розрахункової операції.
Таким чином, колегія суддів вважає, що податкове повідомлення-рішення від 15.08.2011 №0001034240 про застосування штрафних санкцій за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів, не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу ТОВ "СУМАРТА-ЛТД" необхідно задовольнити, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 вересня 2011 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, оскільки постанова ухвалена з порушеням норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СУМАРТА-ЛТД" - задовольнити, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 вересня 2011 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СУМАРТА-ЛТД" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 15.08.2011 №0001034240.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
Постанову складено в повному обсязі 16.10.2012