Ухвала суду № 26495449, 12.10.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2012
Номер справи
2а/0570/11018/2012
Номер документу
26495449
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Аканов О.О.

Суддя-доповідач - Блохін А. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2012 року справа №2а/0570/11018/2012

приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Міронової Г.М., Юрко І.В., секретарі Куліш А.М., за участю представників позивача - Шепєлєвої І.О., Чеверда Г.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства «Тепломережа» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2012 року у справі № 2а/0570/11018/2012 за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до відділу Державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції м. Донецька про визнання протиправними дій головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції Безверхова С.В., скасування постанови ВП № 33223400 від 02.07.2012 р. про відкриття виконавчого провадження за Рішенням УПФУ № 1584 від 13.09.2010 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, втому числі донарахованих страхувальниками або органам Пенсійного фонду,-

ВСТАНОВИВ:

23 серпня 2012 року Комунальне підприємство «Тепломережа» звернулась до суду з позовом до відділу Державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції м. Донецька про визнання протиправними дій головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції Безверхова С.В., скасування постанови ВП № 33223400 від 02.07.2012 р. про відкриття виконавчого провадження за Рішенням УПФУ № 1584 від 13.09.2010 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, втому числі донарахованих страхувальниками або органам Пенсійного фонду.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2012 року у справі № 2а/0570/11018/2012 у задоволенні позову Комунального підприємства «Тепломережа» до відділу Державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції м. Донецька про визнання протиправними дій головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції Безверхова С.В., скасування постанови ВП № 33223400 від 02.07.2012 р. про відкриття виконавчого провадження за Рішенням УПФУ № 1584 від 13.09.2010 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, втому числі донарахованих страхувальниками або органам Пенсійного фонду- відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, просив постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Представники позивача, у судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги, просили останню задовольнити.

Відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте своїм правом бути присутнім в судовому засіданні не скористався.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 13.08.2012 року позивачем отримана постанова про відкриття виконавчого провадження від 02.07.2012 року ВП № 33223400 про примусове стягнення з КП «Тепломережа» на користь Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька 103 671,88 грн. відповідно до Рішення Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька № 1584 від 13.09.2010 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, втому числі донарахованих страхувальниками або органам Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. За цим Законом підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи: 1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті; 2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 3) судові накази; 4) виконавчі написи нотаріусів; 5) посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій; 6) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 7) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу; 8) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу; 9) рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" . На підставі ст.19 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 вказаного Закону за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення; за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді; у разі якщо виконавчий лист надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду в порядку, встановленому законом; в інших передбачених законом випадках. Згідно ст. 25 Закону України «При виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Згідно з ч. 1 ст. 26 вищевказаного Закону державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі: пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання; неподання виконавчого документа, зазначеного у статті цього 17 цього Закону, та неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом; якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання; пред'явлення виконавчого документа до органу органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення; якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлене рішення; невідповідність виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону; якщо виконавчий документ повернуто стягувану за його заявою, крім виконавчих документів про стягнення аліментів та інших періодичних платежів; наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження. Відповідно до п.п. 1,2 Положення про Пенсійний фонд України (затверджене указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001 ), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків. Згідно з п. 1.1 Положення про Пенсійний фонд України в районах, містах і районах у містах (затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 ) управління Фонду у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду. Відповідно до п.п. 6 п.2.2 Положення про Управління Фонду воно відповідно до покладених на нього завдань контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово - бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій. Згідно з п.п. 5 п. 4 Положення про Управління Фонду Пенсійний фонд України відповіднодопокладенихнаньогозавданьорганізовує, координує та контролює роботу головних управліньПенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) щодо застосовування фінансових санкцій, передбачених законом. Стаття 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає відповідальність страхувальників, банків, організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій, та їх посадових осіб, де зазначено, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду чи Накопичувального фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на організації, у тому числі банки, які здійснюють виплату і доставку пенсій, накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не повернених сум пенсійних виплат. Нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсії. У разі оскарження страхувальниками, банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій, вимоги про сплату недоїмки або рішення про накладення штрафу нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу Пенсійного фонду або позову. Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою. За приписами частини 14 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом. У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику. Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків. Суми пені та штрафів можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування цих фінансових санкцій пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки. На підставі зазначеного, колегія суддів, вважає що відповідач правомірно відкрив виконавче провадження за рішенням пенсійного органу про застосування штрафних санкцій, оскільки рішення згідно статті 106 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є виконавчим документом, примусове виконання якого у відповідності із Законом України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV " Про виконавче провадження" (в редакції Закону України від 04 листопада 2010 року № 2677-VI "Про внесення змін до Закону України " Про виконавче провадження" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)") покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом. З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та постанова про відмову у задоволенні позову прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається. З огляду на вищезазначене та керуючись ст.ст. 195, 196, п.1, ч.1 ст.198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Тепломережа» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2012 року у справі № 2а/0570/11018/2012 за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до відділу Державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції м. Донецька про визнання протиправними дій головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції Безверхова С.В., скасування постанови ВП № 33223400 від 02.07.2012 р. про відкриття виконавчого провадження за Рішенням УПФУ № 1584 від 13.09.2010 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, втому числі донарахованих страхувальниками або органам Пенсійного фонду - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2012 року у справі № 2а/0570/11018/2012 за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до відділу Державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції м. Донецька про визнання протиправними дій головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Куйбишевського районного управління юстиції Безверхова С.В., скасування постанови ВП № 33223400 від 02.07.2012 р. про відкриття виконавчого провадження за Рішенням УПФУ № 1584 від 13.09.2010 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, втому числі донарахованих страхувальниками або органам Пенсійного фонду- залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: А.А.Блохін

Судді: Г.М.Міронова

І.В.Юрко