Постанова № 26495269, 17.10.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2012
Номер справи
2а/0570/9723/2012
Номер документу
26495269
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Дворников М.С.

Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2012 року справа №2а/0570/9723/2012

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Жаботинської С.В., Нікуліна О.А., Карпушової О.В., секретар судового засідання Гуринович А.Б., за участю представника позивача Ніяки О.В, представника відповідача Леончук О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2012 р. у справі № 2а/0570/9723/2012 за позовом Державного підприємства"Донецька вугільна енергетична компанія" до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов'язання вчинити певні дії, а саме відшкодувати допомогу з тимчасової втрати працездатності за листками непрацездатності у розмірі 11938,98 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов'язання вчинити певні дії, а саме відшкодувати допомогу з тимчасової втрати працездатності за листками непрацездатності у розмірі 11938,98 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ця допомога не є повторним фінансуванням, як помилково вважає відповідач, оскільки була повернута ДП "ДВЕК" на рахунок Фонду після виявлених порушень в оформленні листків непрацездатності та на підставі рішення останнього від 23.05.2012р. № 163, а в подальшому (після усунення цих порушень) - знову заявлена Фонду до сплати.

Просить зобов'язати Фонд відповідно до статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" здійснити фінансування на окремий поточний рахунок, зазначений у заяві-розрахунку від 07.06.2012р. (а.с. 25), а саме: п/р № 26002010301999 в ДФ ПАТ "АКБ Банк" ЄДРПОУ 33161769 код банку 335764 для надання матеріального забезпечення найманим працівникам на заявлену суму.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2012 р. у справі № 2а/0570/9723/2012 позовні вимоги задоволено.

Зобов'язано Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснити фінансування на окремий поточний рахунок Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" № 26002010301999 в ДФ ПАТ "АКБ Банк" ЄДРПОУ 33161769 код банку 335764 для надання матеріального забезпечення найманим працівникам за листками непрацездатності у розмірі 11938,98 грн.

Зобов'язано відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 119,39 грн. на користь Державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 63) за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (83001, м. Донецьк, вул. Рози Люксембург, 9) за рахунок бюджетних асигнувань.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач по справі та звернувся з апеляційною скаргою. В апеляційній скарзі зазначив, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого, неправильно вирішив справу, оскільки Фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по листках непрацездатності, які були вказані на зворотній стороні заяви-розрахунку ДП "ДВЕК" було вже отримано.

Повторне фінансування листків непрацездатності Фондом діючим законодавством не передбачено.

Просить постанову суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам ДП "ДВЕК" за період з 01.04.2011 р. по 31.03.2012 р., за наслідками якої складено акт від 17.05.2012 року (а.с. 7-21).

Відповідно до висновків, відображених в акті, відносно позивача мало місце безпідставне призначення допомоги по листках непрацездатності, оформлених з порушенням вимог Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності № 532 та Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян № 455, оскільки в силу абзацу 1 частини 1 статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 р. № 2240 з наступними змінами і доповненнями (далі - Закон № 2240) листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, лише в тому випадку, якщо він виданий у встановленому порядку.

Зокрема, з порушенням вимог зазначених Інструкцій оформлені листки непрацездатності та виплачено допомогу на загальну суму 12326,40 грн. за наступними працівниками: ОСОБА_4 - 137,56 грн., ОСОБА_5 - 330,48 грн., ОСОБА_6 - 946,95 грн., ОСОБА_7 - 1548,10 грн., ОСОБА_8 - 414,36 грн., ОСОБА_9 - 1307,16 грн., ОСОБА_10 - 652,74 грн., ОСОБА_11 - 1460,50 грн., ОСОБА_12 - 1166,40 грн., ОСОБА_13 - 1370,94 грн., ОСОБА_14 - 377,49 грн., ОСОБА_15 - 104,40 грн., ОСОБА_16 - 1471,74 грн., ОСОБА_17 - 650,16 грн., ОСОБА_18 - 387,42 грн.

На підставі вищевказаного акту від 17.05.2012 року відповідачем винесено рішення № 163 від 23.05.2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 18489,60 грн., з якої 12326,40 грн. - сума неправомірно витрачених страхових коштів та/або наданих соціальних послуг, 6163,20 грн. - штрафні санкції (а.с 23).

На виконання цього рішення позивач сплатив зазначену суму на рахунок Фонду, про що свідчать платіжні доручення № №1638 та 1639 від 01.06.2012 року (а.с. 27-28) та привів листки непрацездатності по всім вищезазначеним працівникам, окрім ОСОБА_18, у відповідність до вимог Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності № 532 та Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян № 455 (а.с. 29-42).

Після проведення цих виправлень та повернення коштів на рахунок Фонду, ДП "ДВЕК" вдруге звернулось до фонду з заявою-розрахунком на фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду на загальну суму 11938,98 грн., за наступними працівниками: ОСОБА_4 - 137,56 грн., ОСОБА_5 - 330,48 грн., ОСОБА_6 - 946,95 грн., ОСОБА_7 - 1548,10 грн., ОСОБА_8 - 414,36 грн., ОСОБА_9 - 1307,16 грн., ОСОБА_10 - 652,74 грн., ОСОБА_11 - 1460,50 грн., ОСОБА_12 - 1166,40 грн., ОСОБА_13 - 1370,94 грн., ОСОБА_14 - 377,49 грн., ОСОБА_15 - 104,40 грн., ОСОБА_16 - 1471,74 грн., ОСОБА_17 - 650,16 грн. (а.с. 24-25).

Однак, відповідачем відмовлено у фінансуванні по вказаній заяві-розрахунку позивача для матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду, у зв'язку з тим, що Фонд, не зважаючи на повернення йому раніше виданих коштів позивачем, вважає це фінансування повторним, а повторне фінансування діючим законодавством не передбачено.

Згідно з статтею 1 Закону № 2240 загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 27 Закону № 2240 страхувальник має право на фінансування з коштів Фонду фактичних витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Із зазначеним правом страхувальника кореспондується обов'язок страховика (Фонду) забезпечувати фінансування матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону (пункту 1 частини 2 статті 28 Закону № 2240).

При цьому, за правилами частини 1 статті 21 вказаного Закону підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

Аналогічні правила містять пункти 2, 8 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 р. N 26, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25 січня 2011 р. за N 111/18849 (далі - Порядок).

В свою чергу, за правилами пункту 3 частини 2 вказаної статті страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом (частина 1 статті 51 Закону № 2240).

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 19 Закону України № 2240 кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, не включаються до Державного бюджету України, не підлягають вилученню та використовуються тільки за цільовим призначенням. У разі їх невикористання в поточному році вони переходять на наступний фінансовий рік.

Згідно зі ст. 20 Закону України № 2240 кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на:

виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання;

фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб членів їх сімей, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків;

утворення резерву страхових коштів у розрахунку не менш як на п'ять календарних днів для фінансування матеріального забезпечення застрахованих осіб;

ч. 2 ст. 1 Закону України № 2240 встановлює, що Страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України. Страхувальник-роботодавець, який є бюджетною установою, відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів у відповідному органі Державного казначейства України в порядку, встановленому Державним казначейством України. Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку. Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок у відповідному органі Державного казначейства України (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що 07 червня 2012 року ДП "ДВЕК" звернулося до Фонду з заявою-розрахунком № 8-637 від 07.06.2012 року.

18 червня 2012 року Центральною міжрайонною виконавчою дирекцією ДОВ ФСС з ТВП відмовлено ДП "ДВЕК" в фінансуванні заяви-розрахунку від 07 червня 2012 року з наступних підстав.

Фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по листках непрацездатності, які були вказані на зворотній стороні заяви-розрахунку ДП "ДВЕК" було отримано:

по листку непрацездатності № 143275 (заява-розрахунок від 05.01.2012р.) профінансувано 16.04.2012р.,

по листку непрацездатності № 786610 (заява-розрахунок від 12.10.2011 р.) профінансувано 21.10.2011 р.,

по листку непрацездатності № 133220 (заява-розрахунок від 11.08.2011 р.) профінансувано 18.08.2011 р.,

по листку непрацездатності № 469986 (заява-розрахунок від 11.05.2011 р.) профінансувано 18.05.2011 р.,

по листку непрацездатності №3 95966 (заява-розрахунок від 11.05.2011 р.) профінансувано 18.05.2011 р.,

по листку непрацездатності № 250686 (заява-розрахунок від 15.06.2011 р.) профінансувано 22.06.2011 р.,

по листку непрацездатності № 013589 (заява-розрахунок від 05.01.2012 р.) профінансувано 16.01.2012 р.,

по листку непрацездатності № 029828 (заява-розрахунок від 05.01.2012 р.) профінансувано 16.01.2012 р.,

по листку непрацездатності № 015398 (заява-розрахунок від 06.04.2012 р.) профінансувано 17.04.2012 р.,

по листку непрацездатності № 057101 (заява-розрахунок від 06.04.2012 р.) профінансувано 17.04.2012 р.,

по листку непрацездатності № 537471 (заява-розрахунок від 02.03.2012 р.) профінансувано 12.03.2012 р.,

по листку непрацездатності № 143608 (заява-розрахунок від 02.03.2012 р.) профінансувано 12.03.2012 р.,

по листку непрацездатності № 363047 (заява-розрахунок від 11.05.2011 р.) профінансувано 18.05.2011 р.,

по листку непрацездатності № 232645 (заява-розрахунок від 06.04.2012 р.) профінансувано 17.04.2012 р.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 1 ч. 3 ст. 2 та ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегій суддів встановлено, що позивач звернувся з позовними вимогами про зобов'язання Фонду відповідно до статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" здійснити фінансування на окремий поточний рахунок, зазначений у заяві-розрахунку від 07.06.2012 р. (а.с. 25), а саме: п/р № 26002010301999 в ДФ ПАТ "АКБ Банк" ЄДРПОУ 33161769 код банку 335764 для надання матеріального забезпечення найманим працівникам на заявлену суму.

Судом апеляційної інстанції встановлено, по листкам непрацездатності Донецьким обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вже здійснено фінансування по оплаті вище перелічених листків непрацездатності і непрацездатним особам оплата з тимчасової втрати працездатності позивачем здійснено.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України № 2240 страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Із наведеної норми Закону вбачається, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів, як штрафну санкцію відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Позивачем порушено порядок використання коштів Фонду, що виявлено на момент перевірки, по результатам якої складено акт та винесено рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства. Рішення виконано, але це не є підставою для фінансування страхувальника знову по тим же листкам непрацездатності суми по яким сплачені Фондом і ці кошти отримані непрацездатним особам з тимчасової втрати працездатності, а тому, за таких обставин позов задоволенню не підлягає.

Згідно зі п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Виходячи з наведеного апеляційна скарга підлягає задоволеною, а постанова суду скасуванню.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2012 р. у справі № 2а/0570/9723/2012 - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2012 р. у справі № 2а/0570/9723/2012 - скасувати.

В задоволенні позовних вимог Державного підприємства"Донецька вугільна енергетична компанія" до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов'язання вчинити певні дії, а саме відшкодувати допомогу з тимчасової втрати працездатності за листками непрацездатності у розмірі 11938,98 грн. - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її у повному обсязі.

У повному обсязі постанова складена 19.10.2012 року.

Колегія суддів С.В. Жаботинська

О.А. Нікулін

О.В. Карпушова