ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18.10.12 Справа № 1/5014/2509/2012
За позовом Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні п о з и в а ч а :
- Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області,
- Луганської обласної ради
- Ювілейної селищної ради Луганської області, смт. Ювілейне, м. Луганськ
- Веселотарасівської сільської ради, с. Весела Тарасівка Лутугінського району Луганської області
про стягнення 30089 грн. 73 коп.
Суддя Н.М.Зюбанова
П р е д с т а в н и к и :
від позивача -Крайнюк Ю.В., довіреність від 03.10.12 № 36;
від відповідача -Щавинська Л.М., довіреність № 03/5-550 від 31.12.11;
від третьої особи -Суббота Н.О., довіреність б/н від 18.10.12;
прокурор Трофименко П.В.
Суть спору: про стягнення з відповідача 30089 грн. 73 коп. шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідач у відзиві на позовну заяву позов визнав повністю.
Дослідивши матеріали справи та документи, додатково надані відповідачем та третіми особами, суд дійшов до наступного.
Так, ухвалою господарського суду від 16.06.11 до участі у справі були залучені у порядку ст. 27 ГПК України Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, Луганська обласна рада, а також Веселотарасівська сільська та Ювілейна селищна ради як треті особи на стороні позивача без самостійних вимог.
Луганська обласна рада у письмових поясненнях за листом від 17.10.12 № 10/10-2314 підтримує позовні вимоги позивача та звертає увагу суду на те, що для підрахунку кількості коштів, які спрямовуються до спеціального фонду місцевих бюджетів, необхідно відокремити від загальної суми грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності
70 %, що складає 21062 грн. 81 коп.; для визначення остаточної суми коштів, яка зараховується до спеціального фонду обласного бюджету необхідно визначити 20 % частку з коштів, які спрямовуються до спеціального фонду місцевих бюджетів за відповідну шкоду, що складає 6017 грн. 94 коп.
Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області за листом від 16.10.12 № 15-13/6566 інформує суд про те, що у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Державного казначейства України здійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальними фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами відповідно до нормативів відрахувань, визначених законодавством та перераховують за належністю розподілені кошти у відповідних обсягах засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів.
Щодо фактичних обставин справи, то зі змісту позову та доданих до нього матеріалів вбачається, що в обґрунтування вимог про стягнення збитків прокурор та позивач посилаються на те, що проведеною в період з 20 лютого по 12 березня 2012 року плановою перевіркою Державною екологічною інспекцією в Луганській області виявлено, що в період з 01.01.10 по 27.07.11 ВП "Шахтоуправління "Луганське" здійснювало викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, розташованих на території майданчика "Центрального" с. Ювілейне без дозволу на викиди забруднюючих речовин, тобто понадлімітно, оскільки дозвіл № 4410165900-17 підрозділ отримав 28.07.11, а попередній дозвіл закінчив свою дію 01.01.10.
Також на території Лутугінського району Луганської області розташовано центральну котельню ВП "Шахтоуправління "Луганське", де відбулось порушення цілісності газоходу на котлоагрегаті № 3. В період з 01.01.10 по 07.09.11 вказаним підрозділом здійснювався викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, розташованих на території майданчика "Мащінська" без дозволу на викиди забруднюючих речовин, тобто понадлімітно, оскільки дозвіл № 4422283300-1 підрозділ отримав 08.09.11, а попередній дозвіл закінчив свою дію 01.01.10.
За результатами даної перевірки позивачем складено відповідний акт дотримання вимог природоохоронного законодавства з 20 лютого по 12 березня 2012 року (арк. справи 15-17), на підставі якого у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.08 № 639 та зареєстр. в Міністерстві юстиції України 21.01.09 за № 48/16064 (далі -Методика) до стягнення заявлено 30089 грн. 73 коп. шкоди, у т.ч. 7977 грн. 72 коп. щодо порушення на території с. Ювілейне та 22112 грн. 01 коп. -Лутугінського району Луганської області.
Відповідач позов визнав повністю.
Встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог прокурора та задоволення позову, виходячи з наступних підстав.
Так, у відповідності до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затв. наказом Мінприроди від 19.12.2006 за № 548, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за № 120/13387 Державна екологічна інспекція в Луганській області є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Правове регулювання охорони атмосферного повітря здійснюється Законом України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.92 № 2707-ХІІ, ст. 2 якого передбачено, що відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 10 вказаного Закону підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких зв'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані
споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу
фізичних та біологічних факторів;
- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що
викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;
- заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на
випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і
вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;
- забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів
викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи
газоочисних установок та інше.
У відповідності до ст. 11 вказаного Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Статтею 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" визначена відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, до яких зокрема віднесено викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону; дотримання вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Також у відповідності до п. 2.1.2 Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, вважаються зокрема, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Відповідно до вимог статті 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Розмір шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у частині забруднення атмосфери обчислений позивачем згідно Методики та складає 30089 грн. 73 коп.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодувати шкоду та збитки, заподіяні ними внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Як звісно, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправна поведінка заподіювача шкоди, причинний зв"язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вина.
Відповідачем позов визнаний повністю.
Матеріалами справи підтверджено зазначені вище складові шкоди, тому позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю з віднесенням судового збору на відповідача згідно ст. 49 ГПК України, який стягується в доход державного бюджету України, оскільки прокурор та позивач звільнені від їх сплати у встановленому законом порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 78 ч. 5, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ, вул. Лєрмонтова, буд. 1в, ідент. код 32473323 в особі відокремленого підрозділу "Шахтоуправління "Луганське", м. Луганськ, сел. Ювілейний, ідент. код 26410557 -30089 грн. 73 коп. шкоди з розподіленням в співвідношенні - 70 та 30 відсотків на рахунки, що відкриті в розрізі бюджетів місцевого самоврядування за балансовим рахунком 3151 "Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки" та за балансовим рахунком 3121 "Надходження коштів спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки" (за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами", кодом класифікації доходів бюджету 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" (символ звітності 3311)), видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ, вул. Лєрмонтова, буд. 1в, ідент. код 32473323 в особі відокремленого підрозділу "Шахтоуправління "Луганське", м. Луганськ, сел. Ювілейний, ідент. код 26410557 в доход Державного бюджету України 1609 грн. 50 коп. судового збору на рахунок 31214206783006, отримувач УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, МФО 804013, банк отримувач ГУДКСУ у Луганській області, по коду класифікації доходів (ККД) 22030001, символ 206, назва Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), видати наказ ДПІ у Артемівському районі м. Луганська після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складене 22.10.12.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.А.Кравцова