Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 жовтня 2012 року Справа № 2а/1270/7515/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коршикова С.К.,
при секретарі судового засідання Астаховій С.В.,
за участю представників сторін:
від позивача - головний державний податковий інспектор юридичного
відділу Каменєв О.О., довіреність №03643/10 від 20.04.2012,
від відповідача - помічник директора з правових питань Орехова Г.І.,
довіреність №03/5-551 від 30.12.2011,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Вергелівська» про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1813,25 грн., зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 17758,32 грн., а всього в сумі 19571,57 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків,
ВСТАНОВИВ:
27 вересня 2012 року позивач, Алчевська ОДПІ Луганської області ДПС, звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Вергелівська» про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1813,25 грн., зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 17758,32 грн., а всього в сумі 19571,57 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Державне підприємство «Луганськвугілля» (ідентифікаційний код юридичної особи 32473323) (надалі-ДП «Луганськвугілля) є юридичною особою і зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 року за реєстраційним номером №13821200000000520 та взято на податковий облік в якості платника податків у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську з 06.06.2003 за №16. До складу ДП «Луганськвугілля» входить відособлений підрозділ «Шахта Вергелівська» (надалі-ВП «Шахта Вергелівська» без права юридичної особи, що знаходиться за адресою: 94195, Луганська область, м.Брянка, вул.Центральна,1б та який є цілісним майновим комплексом, представляє інтереси і реалізує цілі і задачі в межах Положення і Статуту підприємства. Підрозділ «Шахта Вергелівська» ДП «Луганськвугілля» знаходиться на податковому обліку у Брянківському відділенні Алчевської ОДПІ як платник окремих податків та зборів. Положення про відособлений підрозділ погоджено з Міністерством палива та енергетики України та затверджено генеральним директором ДП «Луганськвугілля».
Так, станом на 20.06.2012 ВП «Шахта Вергелівська» ДП «Луганськвугілля» має податковий борг перед бюджетом у загальному розмірі 19571,57 грн., в тому числі, податкові зобов'язання зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1813,25 грн. та податкові зобов'язання зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 17758,32 грн., які визначені платником податків самостійно у податкових деклараціях екологічного податку №14738 від 08.11.2011, №9015422998 від 08.02.2012, №9025287942 від 10.05.2012.
Через несплату ВП «Шахта Вергелівська» ДП «Луганськвугілля» суми узгоджених податкових зобов'язань в установлені законодавством строки, Алчевською ОДПІ Луганської області ДПС на підставі Закону України від 21.12.2000 №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на час направлення податкових вимог та до 01.01.2011) на адресу платника податків було направлено першу податкову вимогу №1/107 від 04.09.2002 року, яка була отримана 04.09.2002, та другу податкову вимогу №2/46 від 16.04.2003 року, яка була отримана 16.04.2003. Однак, ужиті Алчевською ОДПІ Луганської області ДПС заходи не призвели до добровільного погашення податкового боргу відповідачем. На підставі викладеного, позивач просив суд стягнути в судовому порядку з Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Вергелівська» кошти на суму податкового боргу перед бюджетом зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1813,25 грн., зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 17758,32 грн., а всього в сумі 19571,57 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні, дав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні у повному обсязі визнав позовні вимоги, про що надав суду відповідний письмовий відзив на позов №912 від 12.10.2012 (а.с.29).
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI (надалі-ПКУ), який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до статті 6 ПКУ від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
У відповідності із статтею 14 ПКУ від 02.12.2010 №2755-VI: грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1); податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1); податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
У відповідності зі статтею 16 ПКУ від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний, зокрема, вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 20 ПКУ від 02.12.2010 №2755-VI органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Відповідно до п.54.1 ст.54 ПКУ від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПКУ від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.240.1. статті 240 ПКУ від 02.12.2010 №2755-VI платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (п.п.240.1.1. п.240.1. статті 240 ПКУ); скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (п.п.240.1.2. п.240.1. статті 240 ПКУ); розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини (п.п.240.1.3. п.240.1. статті 240 ПКУ); утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (п.п.240.1.4. п.240.1. статті 240 ПКУ); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк (п.п.240.1.5. п.240.1. статті 240 ПКУ).
Відповідно до п.242.1. ст.242 ПКУ від 02.12.2010 №2755-VI об'єктом та базою оподаткування екологічного податку, зокрема,є: обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п.п.242.1.1. п.242.1. ст.242 ПКУ), обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об'єкти (п.п.242.1.2. п.242.1. ст.242 ПКУ).
Ставки податку за викиди в атмосферне повітря окремих забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення встановлені ст.243 ПКУ від 02.12.2010 №2755-VI, ставки податку за скиди окремих забруднюючих речовин у водні об'єкти встановлені ст.245 ПКУ від 02.12.2010 №2755-VI.
У судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство «Луганськвугілля» (ідентифікаційний код юридичної особи 32473323) є юридичною особою і зареєстровано в якості суб'єкта підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 року за реєстраційним номером №13821200000000520 (а.с.6-9), взято на податковий облік в якості платника податків у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську з 06.06.2003 за №16 та має у своєму складі відокремлений підрозділ «Шахта Вергелівська» без права юридичної особи, що знаходиться за адресою:94195, Луганська область, м.Брянка, вул.Центральна,1б.
Станом на 20.06.2012 за ВП «Шахта Вергелівська» ДП «Луганськвугілля» обліковується податковий борг перед бюджетом у загальному розмірі 19571,57 грн., в тому числі, податкові зобов'язання зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1813,25 грн. та податкові зобов'язання зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 17758,32 грн., які визначені платником податків самостійно у податкових деклараціях екологічного податку за 3-й квартал 2011 року №14738 від 08.11.2011, за 4-й квартал 2011 року №9015422998 від 08.02.2012, за 1-й квартал 2012 року №9025287942 від 10.05.2012 (а.с.12-13,14-15,16-17).
Так, через несплату ВП «Шахта Вергелівська» ДП «Луганськвугілля» суми узгоджених податкових зобов'язань в установлені законодавством строки, Алчевською ОДПІ Луганської області ДПС у відповідності із статтею 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (який був чинним на час направлення податкових вимог та до 01.01.2011) на адресу платника податків було направлено першу податкову вимогу №1/107 від 04.09.2002 року, яка була отримана 04.09.2002, та другу податкову вимогу №2/46 від 16.04.2003 року, яка була отримана 16.04.2003 (а.с.11,11-на звороті).
Даних про оскарження відповідачем зазначених податкових вимог або про їх відкликання податковим органом судом не встановлено, а тому вони є чинними на час розгляду справи.
Однак, ужиті заходи не призвели до добровільного погашення податкового боргу відповідачем.
Наявність податкового боргу відповідача також підтверджується довідкою про суми податкового боргу станом на 20.06.2012 (а.с.10), зворотнім боком облікової картки платника податків станом на 20.06.2012 (а.с.18-20).
Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).
Частиною 1, 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1,3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач-визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи.
У разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Згідно частини 4 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання позовних вимог відповідачем суд не вбачає.
Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку податковий борг перед бюджетом зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1813,25 грн., зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 17758,32 грн., а всього в сумі 19571,57 грн., не сплатив, у ході судового розгляду справи визнав його наявність у повному обсязі, суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення з ДП «Луганськвугілля» в особі ВП «Шахта Вергелівська» коштів на суму податкового боргу з усіх наявних рахунків у банках платника податків, дотримані вимоги пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач згідно із пунктом 21 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (який набув чинності з 01.11.2011) від сплати судового збору звільнений, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 12 жовтня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 17 жовтня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Вергелівська» про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1813,25 грн., зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 17758,32 грн., а всього в сумі 19571,57 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Вергелівська» (ідентифікаційний код юридичної особи 32473323, місцезнаходження: 91022, м.Луганськ, вул.Лермонтова,1-В) кошти за податковим боргом перед бюджетом зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1813,25 грн. (одна тисяча вісімсот тринадцять гривень 25 копійок), перерахувавши кошти на розрахунковий рахунок №33117362700017, код платежу 190101, одержувач УДКСУ у м.Брянка, код 37780550, банк ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, зі сплати надходжень від викидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 17758,32 грн. (сімнадцять тисяч сімсот п'ятдесят вісім гривень 32 копійки), перерахувавши кошти на розрахунковий рахунок №33116363700017, код платежу 190102, одержувач УДКСУ у м.Брянка, код 37780550, банк ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, а всього в сумі 19571,57 грн. (дев'ятнадцять тисяч п'ятсот сімдесят одна гривня 57 копійок), з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі та підписана 17 жовтня 2012 року.
СуддяС.К. Коршиков