Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 жовтня 2012 року Справа № 2а/1270/7152/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Каюди А.М.
при секретарі: Опейкіній Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м.Краснодон та Краснодонському районі Луганської області до комунального підприємства «Проектстрой» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 192 092,01грн.,-
ВСТАНОВИВ:
18 вересня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Краснодон та Краснодонському районі Луганської області до комунального підприємства «Проектстрой» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 192 092,01грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено таке.
П.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до Пенсійного фонду України. Відповідач зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно до ст.. 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464. В порушення п.1 ч.2 ст.6 вказаного Закону відповідач не сплачує у встановлений законом термін єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Управління Пенсійного фонду України в м.Краснодоні Луганської області, у зв'язку з чим виник борг станом на 01.09.2012 в сумі 192092,01грн., в т.ч. недоїмка - 191235,49грн., фінансові санкції - 848,24грн., пеня - 8,28грн. Відповідно до ст..25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» управлінням до відповідача була направлена вимога про сплату боргу на суму 192092,01грн., яка згідно Закону повинна бути сплачена боржником протягом 10 робочих днів з дня отримання вимоги. Однак відповідачем в добровільному порядку сума зазначена в вимозі сплачена не була. За таких обставин позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку суму заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 192 092,01грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному в адміністративному позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, правом надати заперечення проти позову не скористався.
Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України суд прийшов до наступного.
Комунальне підприємство «Проектсрой» зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 11.04.2003 (а.с.6,8), перебуває на обліку в якості платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в м.Краснодон та Краснодонському районі Луганської області (а.с.7)
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (частина 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Частиною 3 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», серед іншого встановлено, що платником єдиного внеску, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, в порядку, встановленому Пенсійним фондом, безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік, в якому для платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.
Згідно із частиною 8 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Абзац 3 пункту 8 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачає, що базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік, за таких обставин базовим звітним періодом для відповідача по справі є календарний місяць.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 6 зазначеного Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем комунальним підприємством «Проектстрой» в порушення норм Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим за останнім станом на 01 вересня 2012 року за період з січня 2011 року по серпень 2012 року рахується недоїмка зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 191445,29грн., що підтверджується Звітами про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за період з січня 2011 року по серпень 2012 року (а.с.36-130).
Відповідно до картки особового рахунку відповідача як платника податків, останнім було частково сплачено суму недоїмки за зазначений період в розмірі 209,80грн., в зв'язку з чим залишок несплаченої недоїмки на час розгляду справи ставить 191235,49грн. (а.с.11-21,33-34)
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 12 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. (частини 2,3 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010.)
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010 передбачено що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Частина 14 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010 передбачає, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Згідно п.15 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010 суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Пункт 16 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010 передбачає, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Під час розгляду справи встановлено, в зв'язку з несвоєчасною сплатою сум самостійно узгодженого зобов'язання зі сплати єдиного внеску відповідачем до Пенсійного фонду, управлінням Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області відносно комунального підприємства «Проектстрой» було прийнято рішення №141 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску від 09 вересня 2011 року, яким нараховано штраф в розмірі 840,39грн. (а.с.30), рішення №233 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 19.03.2012, відповідно до якого нараховано штраф 13,25грн. та пеню в розмірі 21,73грн.(а.с.31), рішення №592 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 16.07.2012 відповідно до якого нараховано штраф 81,62грн та пеню 8,09грн (а.с.32)
Вищезазначені рішення про застосування штрафних санкцій, отримані відповідачем своєчасно та не оскаржені.
Як вбачається з матеріалів справи, комунальним підприємством «Проектстрой» було частково сплачено суму штрафних санкцій в розмірі 87,02 та пеню в розмірі 21,54грн., які нараховано зазначеними рішеннями, залишок складає по штрафним санкціям - 848,24грн. та пені - 8,28грн., що підтверджується карткою особового рахунку та розрахунком (а.с.11-21,35)
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею (пункт 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010)
На виконання зазначеної норми, управлінням Пенсійного фонду України в м.Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області було прийнято вимогу про сплату боргу №Ю-7 від 07 серпня 2012 року, відповідно до якої відповідач зобов'язаний сплатити суму недоїмки в розмірі 191235,49грн., штрафні санкції в розмірі 848,24грн., пеню в розмірі 8,28грн., разом сума заборгованості складає 192092,01грн (а.с.9).
Вимога про сплату боргу від 07 серпня 2012 року була направлена управлінням Пенсійного фонду України в м.Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримана 14 серпня 2012 року (а.с.10)
Даних про оскарження відповідачем зазначеної вимоги на час розгляду справи судом не встановлено, а тому вона вважається узгодженою та чинною на час розгляду справи.
Даних про добровільну сплату відповідачем заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з січня 2011 року по серпень 2012 року включно, в сумі 192 092,01грн., яка складається з недоїмки в розмірі 191235,49грн., штрафних санкції в розмірі 848,24грн., пені в розмірі 8,28грн. у суду на час розгляду справи не має.
За таких обставин позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м.Краснодон та Краснодонському районі Луганської області щодо стягнення з комунального підприємства «Проектстрой» заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 192 092,01грн. визнаються судом обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Краснодон та Краснодонському районі Луганської області до комунального підприємства «Проектстрой» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 192 092,01грн. задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Проектстрой» (94430, Луганська область, м.Краснодон, вул..Артема,7, код 32363507) на користь управління Пенсійного фонду України в м.Краснодон та Краснодонському районі Луганської області (94407, Луганська область, м.Краснодон, мікроцентр,20) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 192 092,01грн. (сто дев'яносто дві тисячі дев'яносто дві гривні 01коп.)
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 19 жовтня 2012 року
СуддяА.М. Каюда