Головуючий у 1 інстанції - Стойка В.В.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2012 року справа №2а/0570/155/2012
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді - доповідача: Ястребової Л.В., суддів: Ляшенка Д.В.,Чумака С.Ю.
секретар Тюмер А.Д.
за участі сторін:
представників позивача - Валяєвій Л.П., Курібло В.А.
представників відповідача - Іванченко І.М., Чирикіній Н.В., Ксеніти Н.М., Кунак О.В., Терстуях О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Мангуської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 березня 2012 року по справі № 2а/0570/155/2012 за позовом Приватного акціонерного товариства «Кальчицькицй кар'єр» до Мангуської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Мангуської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000192300 від 18.08.2011 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем плата за користування надрами місцевого значення у розмірі 965163,63 грн., в тому числі за основним платежем - 832892,04 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 132271,59 грн. ; № 0000232300 від 08.11.2011 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем плата за користування надрами місцевого значення у розмірі 2586058,53 грн., у тому числі за основним платежем - 2149021,46 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 437037,07 грн. та № 0000242300 від 08.11.2011 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем плата за користування надрами місцевого значення 1,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 березня 2012 року позов Приватного підприємства «Кальчицький кар'єр» задоволено частково, скасовані податкові повідомлення-рішення № 0000192300 від 18.08.2011 року, № 0000232300 від 08.11.2021 року. В решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального права.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, в межах апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Кальчицький кар'єр» є юридичною особою, зареєстроване Володарською районною державною адміністрацією Донецької області 23 липня 2001року, ідентифікаційний код 00292238.
З 14.06.2011 року по 26.07.2011року посадовими особами державної податкової інспекції у Володарському районі було проведено документальну виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства «Кальчицький кар'єр» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 31.03.2011 року, за наслідками якої складений відповідний акт перевірки від 02.08.2011 року № 133/23-00292238.
Згідно висновків вказаного акту перевірки встановлено, зокрема, порушення п.4 Порядку справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. №264 «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин», пп.263.6.1 п.263.1 ст. 263 Податкового Кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010року зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено збір за спеціальне використання надр при видобутку корисних копалин та плата за користування надрами для видобування корисних копалин на суму 736250,15грн., у тому числі по періодам: 2 квартал 2010р.- 368013,02грн., 3 квартал 2010р.- 11543,90грн., 4 квартал 2010р.- 149525,42грн., 1 квартал 2011р.- 207167,81грн.
Позивачем 08 серпня 2011 року до ДПІ у Володарському районі було направлено заперечення до акту перевірки №133/23-00292238 від 02 серпня 2011 року, на що 15 серпня 2011р. ДПІ у Володарському районі було направлено відповідь про результати розгляду заперечень до акту перевірки №133/23-00292238 від 02 серпня 2011 року, відповідно до якої було залишено без змін висновки акту документальної перевірки.
На підставі акту перевірки від №133/23-00292238 від 02 серпня 2011 року ДПІ у Володарському районі Донецької області прийнято спірне податкове повідомлення-рішення № 0000192300, яким згідно з пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та відповідно до п.123.1 ст.123 р. ІІ, п.7 під.10 р. ХХ Податкового кодексу України за порушення п.4 Порядку справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. №264 «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин», пп.263.6.1 п.263.1 ст. 263 Податкового Кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010року зі змінами та доповненнями, збільшено суму грошового зобов'язання ПАТ «Кальчицький кар'єр» за платежем плата за користування надрами місцевого значення у розмірі 965163 грн.63 коп., в тому числі за основним платежем 832892,04грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 132271,59грн.
На підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України, відповідно до листа ДПА у Донецькій області від 07.10.2011 року № 18590/10/25-213 з 10.10.2011 року по 21.10.2011 року посадовими особами Державної податкової інспекції у Володарському районі проведено документальну позапланову виїзну перевірку приватного акціонерного товариства «Кальчицький кар'єр» з питань достовірності нарахування та сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами за період з 01 січня 2010 р. по 31 березня 2011 р., за результатами якої було складено акт №216/23-00292238 від 28 жовтня 2011 року.
Відповідно до висновків акту перевірки встановлено порушення позивачем п.4 Порядку справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. №264 «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин», пп.263.6.1 п.263.1 ст. 263 Податкового Кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010року зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено збір за спеціальне використання надр при видобутку корисних копалин та плата за користування надрами для видобування корисних копалин на суму 2981913,50грн., у тому числі по періодам: 2 квартал 2010р.- 748189,78грн., 3 квартал 2010р.- 648496,96грн., 4 квартал 2010р.- 880543,90грн., 1 квартал 2011р. 704682,86грн.; п.44.1, п.44.4, п.44.6 ст.44 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010року зі змінами та доповненнями, в зв'язку з ненаданням, під час проведення документальної позапланової виїзної перевірки, необхідних первинних бухгалтерських документів та регістрів бухгалтерського обліку пов'язаних з визначенням податкового зобов'язання по платі за користування надрами за період з 01.01.2010р. по 31.03.2011р.
02 листопада 2011р. позивачем до ДПІ у Володарському районі Донецької області направлено заперечення до акту перевірки №216/23-00292238 від 28 жовтня 2011 року.
За результатами розгляду скарги позивача від 31.08.2011р. №281 на податкове повідомлення-рішення №0000192300 від 18 серпня 2011 року ДПІ у Володарському районі Донецької області 02 листопада 2011 року Державною податковою адміністрацією у Донецькій області було прийнято рішення відповідно до якого податкове повідомлення-рішення № 0000192300 від 18.08.2011 року залишено без змін, а скарга без задоволення.
На підставі акту перевірки від 02.08.2011 року №133/23-00292238 та від 28.10.2011 року № 216/23-00292238 Державною податковою інспекцією у Володарському районі Донецької області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000232300, відповідно до якого за порушення п.4 Порядку справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. №264 «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин», пп. 263.6.1 п.263.1 ст. 263 Податкового Кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010року зі змінами та доповненнями, збільшено суму грошового зобов'язання ПАТ «Кальчицький кар'єр» за платежем плата за користування надрами місцевого значення у розмірі 2586058 грн. 53 коп., в тому числі за основним платежем 2149021,46грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 437037,07грн., а також податкове повідомлення-рішення № 0000242300 від 08 листопада 2011р., яким згідно з пп. 54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та відповідно до п.123.1 ст.123 р. ІІ, п.7 під.10 р. ХХ Податкового кодексу України за порушення на підставі акта перевірки №133/23-00292238 від 02.08.2011 року, 216/23-00292238 від 28.10.2011 року за порушення п.44.1, п.44.4, п.44.6 ст.44 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010 року зі змінами та доповненнями збільшено суму грошового зобов'язання ПАТ «Кальчицький кар'єр» за платежем плата за користування надрами місцевого значення у розмірі 1,00грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Позивачем оскаржено податкові повідомлення-рішення ДПІ у Володарському районі від 18.08.11 3 0000192300, від 08.11.11 № 0000232300 та рішення ДПА у Донецькій області від 02.11.11 № 20129/10/25-213-1 до Державної податкової служби України.
Рішенням Державної податкової служби України № 6922/6/10-2215 від 06.12.11 залишено без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ у Володарському районі від 18.08.11 № 0000192300, від 08.11.11 № 0000232300 з урахуванням рішення ДПА у Донецькій області від 02.11.11 № 20129/10/25-213-1, прийнятого за розглядом скарги, а скаргу - без задоволення.
Згідно статті 19 Кодексу України про надра в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Відповідно до ст. 17 Кодексу України про надра та Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року № 59 гірничі відводи надаються лише за наявності затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об'єкта, а також виконання державної експертизи запасів. При цьому, вказані проекти родовища повинні бути узгодженими із визначеним при державній експертизі запасів корисних копалин кондиціями на мінеральну сировину.
За змістом ст. 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.
Як вбачається із матеріалів справи, в ході проведення перевірок встановлено, що основним видом діяльності позивача відповідно до класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2005, затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 № 375, є добування декоративного та будівельного каменю - 14.11.0. Позивач має ліцензію (спеціальний дозвіл № 2736 від 17.06.2002 Міністерства екології та природних ресурсів України на видобування сієнітів придатних для виробництва щебеню та каменю бутового з Чердаклинського родовища). Термін дії ліцензії 16 років.
Позивач фактично видобуває корисні копалини (сієніти) та здійснює переробку будівельного каменю в щебінь різних фракцій. Господарська діяльність позивача по видобутку корисних копалин включає технологічні операції - добування сировини, включаючи відокремлення та дроблення масиву гірської породи вибуховими методами, в межах копальні та первинної переробки сировини шляхом класифікації та/або дроблення, в межах технологічних одиниць з первинної переробки, з метою забезпечення формування уламків гірської породи, за розмірами, які відповідно до чинних стандартів будівельної продукції, відповідають щебеневим фракціям.
Відповідно до даних бухгалтерського обліку Приватного акціонерного товариства «Кальчицькицй кар'єр» «Гірська маса» - сировина для виробництва щебеню. Питомі витрати на виробництво «Гірської маси» та щебеню обліковуються на рахунку № 23 «Виробництво». Надалі вироблена готова продукція за собівартістю списується з кредиту рахунку 23 «Виробництво» в дебет рахунку 26 «Готова продукція». На складі готової продукції обліковується щебінь в розрізі фракції, відсів (уламки розміром від 0 до 3 мм) та камінь бутовий (уламки розміром від 150 до 900 мм), що є товарною продукцією позивача (вироблена та підготовлена для реалізації). Відповідно до Класифікації видів економічної діяльності, затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 № 275, господарська діяльність з видобування корисних копалин включає процес добування підземним та відкритим способами розроблення родовищ або шляхом експлуатації свердловин, а також додаткові процеси, які здійснюються з метою підготовки сировини до реалізації: подрібнення, сортування, осушення, очищення, збагачення та агломерація вугілля і руд, зневоднення та знесолення нафти.
Згідно з пунктом 1 Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 року № 432 «Про затвердження Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр» мінеральна сировина - корисна копалина, видобута і перероблена на товарну продукцію гірничого виробництва. Товарна продукція гірничодобувного підприємства - мінеральна сировина, видобута гірничодобувним підприємством і відповідає установленим стандартам.
Пунктом 10 Класифікації передбачено, що кондиції на мінеральну сировину визначаються з урахуванням раціонального використання обсягів усіх корисних копалин і компонентів у тій їх частині, яка вилучається у кінцеву товарну продукцію гірничого виробництва.
Поняття товарної продукції гірничодобувного підприємства визначене Класифікацією відповідає визначенню поняття готової продукції відповідно до абзаців другого та четвертого пункту 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Мінфіну України від 20.10.99 року № 246, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.99 року за № 751/4044, а саме: готова продукція, яка виготовлена на підприємстві, призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно-правовим актом, і, відповідно, сировина, матеріали, призначені для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, обслуговування виробництва й адміністративних потреб.
Тобто, видобута корисна копалина (товарна продукція гірничодобувного підприємства) обліковується в бухгалтерському обліку платника як (товарні) запаси гірничодобувного підприємства.
Відповідно до п. 3.14 Інструкції із застосуванням Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ будівельного й облицювального каменю, затвердженої наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин від 16.12.2002 року № 199, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2003 року № 78/7399, товарна продукція гірничого виробництва - продукція, яка вироблена на гірничому підприємстві відповідно до установлених стандартів та технічних вимог споживачів і підготовлена до реалізації.
Згідно з пунктом 3.6 цієї інструкції рваний камінь - уламки породи неправильної форми, які утворюються в результаті вибуху або подрібнення, а також відходи від обробки блоків і плит. До рваного каменю слід відносити бутовий камінь довільної форми у щебінь.
Відповідно до п. 3.8 Інструкції будівельний камінь - гірські породи, фізико-механічні властивості яких відповідають вимогам відповідних державних стандартів та технічних умов і які застосовуються у будівництві без зміни їх хімічного складу.
Пунктом 4.9 Інструкції визначено, що вимоги до фізико-механічних властивостей і петрографічного складу щебеню регламентуються ДСТУ Б В.2.7-75-98 «Щебінь і гравій щільні природні для будівельних матеріалів, виробів конструкцій і робіт. Технічні умови», дія яких поширюється на товарну продукцію гірничодобувного підприємства у вигляді щебеню з природного каменю, гравію та щебеню із щільних гірських порід, що застосовується у якості наповнювачів.
Згідно п. 4.1 ДСТУ продукція повинна відповідати вимогам стандарту, вироблятися за технологічною документацією, що затверджена у встановленому порядку, а також характеризуватися такими основними показниками, як зерновий склад (до 80 мм включно), форма зерен, міст пилових частинок, а також стабільністю фізико-механічних властивостей.
Як вбачається із додатку 1 до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 03.06.2008 року № 309-VІ для групи корисних копалин, визначених як сировина каменю бутового, затверджено відносний базовий норматив Платежу в розмірі 7,5% від вартості видобутих корисних копалин (товарної продукції гірничодобувного підприємства).
За змістом пп. 263.2.1. п.263.2 ст.263 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування плати за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій в користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини (мінеральної сировини) або обсяг погашених у податковому (звітному) періоді запасів корисних копалин.
Згідно приписів пп.263.2.2. п.263.2 ст.263 Податкового кодексу України до об'єкта оподаткування належать:
а) обсяг корисної копалини (мінеральної сировини), видобутої з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими ніж платник суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною;
б) обсяг корисної копалини (мінеральної сировини), видобутої (вилученої) з відходів (втрат, хвостів тощо) гірничодобувного виробництва, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими ніж платник суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, якщо для її видобутку відповідно до законодавства необхідно отримати спеціальний дозвіл;
в) обсяг погашених запасів корисних копалин.
Відповідно до пп.263.5.1. п.263.5 ст.263 Податкового кодексу України базою оподаткування є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничодобувного підприємства).
Порядок визначення вартості одиниці відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) встановлено пунктом 263.6 цієї статті.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що об'єктом плати за надра для позивача є обсяг видобутих корисних копалин - сієнітів, оскільки, як зазначалося вище, на складі готової продукції обліковується щебінь, що є товарною продукцією даного підприємства, і відповідно об'єктом оподаткування платою за користування надрами.
По справі проведена судово-економічна експертиза.
Відповідно до ст.. 82 ч. 5 висновок експерта для суду не є обов'язковим, однак незгода суду з ним повинна бути вмотивована в постанові або ухвалі. Це означає, що висновок експерта не має переваг перед іншими доказами. Та обставина, що висновки експерта обгрунтовані дослідженнями, проведеними із застосуванням наукових, технічних бо інших спеціальних знань, не виключає можливості та необхідності їх оцінки судом у повному обсязі (тобто з врахуванням інших доказів у справі в сукупності).
Суть спору, насамперед, полягає у визначенні об'єкту оподаткування плати за користування надрами: об'єм видобутих корисних копалин - сієнітів або обсяг товарної продукції - щебінь, що, відповідно до висновку експерта виходить за рамки компетенції судового експерта.
Відповідно до дослідної частини експертизи експерт вказує на порушення податкового органу у зв'язку з тим, що при нарахуванні сум збору за спеціальне використання надр при видобуванні корисних копалин та плати за користування надрами для видобування корисних копалин, за період з 01.01.2010 року по 31.03.2011 року, застосовані дві різні методики їх нарахування, використовуючи при цьому різні вихідні дані бухгалтерського та податкового обліку підприємства.
Проте, в судовому засіданні відповідачем доведено, що при проведенні планової та позапланової перевірок приватного акціонерного товариства «Кальчицький кар'єр» до перевірки були надані первинні документи в різному обсязі, тобто при складанні акту перевірки № 133 при розрахунку плати за користування надрами вартість відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) визначалась за фактичними цінами реалізації, яка була більшою за розрахункову вартість, так як до витрат платника були віднесені тільки витрати, пов'язані з процесом видобутку корисної копалини (мінеральної сировини). А при складанні акту перевірки № 216 при розрахунку плати за користування надрами вартість відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) визначалась за розрахунковою вартістю, яка була більшою за вартість визначену за фактичними цінами реалізації, так як до складу розрахункової вартості включалися витрати, пов'язані з процесом видобутку та первинної переробки корисної копалини (мінеральної сировини). Таким чином, при розрахунку плати за користування надрами про проведенні перевірок було застосована єдина формула розрахунку (методологія) при різних складових частини визначення витрат. При складанні повідомлення-рішення по платі за користування надрами за результатами перевірки № 216 при розрахунку основного платежу та фінансових санкцій було вирахувано суму основного платежу та фінансових санкцій по раніше винесеному повідомленню-рішенню до акту перевірки № 133.
У п.п. 263.7.1 п. 263.7 ст. 263 Податкового кодексу України наведено формулу для обчислення податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин для відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) в межах однієї ділянки надр за податковий звітний період, для якого у таблиці пункту 263.9 зазначеної статті ставки плати встановлено у відносних показниках (відсотках). Формула, в тому числі передбачає застосування коригую чого коефіцієнта відповідно до пункту 263.10. Критерієм для застосування коригуючого коефіцієнта є, зокрема, видобування платником запасів корисних копалин ділянки надр, затверджених державною експертизою на підставі звітів з геологічного вивчення, яке виконане ним за власні кошти.
Відповідно до ст.. 45 Кодексу України «Про надра» запаси корисних копалин розвідних родовищ, а також запаси корисних копалин, додатково розвіданих у процесі розробки родовищ, підлягають експертизі та оцінюються Державною комісією України по запасах корисних копалин у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом п. 6 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 року № 865 передбачено, що державній реєстрації та оцінці підлягають запаси корисних копалин усіх родовищ, у том числі техногенних, а також запаси корисних копалин, що додатково розвідані в процесі розроблення родовищ. Згідно з п.25 Положення повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться через кожні п'ять років експлуатації ділянки надр.
Згідно ст. 39 Кодексу України про надра роботи по геологічному вивченню надр підлягають обов'язковій державній реєстрації та обліку з метою узагальнення і максимального використання результатів вивчення надр, а також запобігання дублюванню зазначених робіт.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач в господарській діяльності використовує протокол № 10257 від 02.10.1987 року, затверджений державною комісією по запасах корисних копалин при раді Міністрів СРСР, відповідно до якого - «до розвідка родовища в глибину проведена експедицією «Укргеолстром» в 1986-1987 роках по завданню ВО «Донецькнерудпром» в контурах раніше затверджених запасів та в межах гірського відводу для забезпечення реконструйованого Кальчицького кар'єру запасами на амортизаційний термін. На дорозвідку родовища (з урахуванням робіт 1976 року) затрачено 81,3 тис. руб., в тому числі ТЕО кондиції - 5,0 тис. руб. власних коштів підприємства».
Отже, державою надана певна пільга для тих суб'єктів господарювання, які сумлінно, один раз на п'ять років, відповідно до вимог п. 25 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 22.12.1994 року із змінами та доповненнями, здійснюють дорозвідку родовищ за власні кошти. Зазначена пільга надається у вигляді понижуючого коефіцієнту до базового нормативу - 0,7 замість 1. Проте доказу, що підприємство вкладало у до розвідку власні кошти останні 5 років надано позивачем не було.
За змістом п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, неправомірно заявленої до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку суми податку на додану вартість.
Статтею 7 підрозділу 10 інших перехідних положень Податкового кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
За приписами п. 60.6 статті 60 податкового кодексу України, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що позивач не спростував доводів апеляційної скарги відповідача та відповідач довів правомірність прийнятих податкових повідомлень-рішень.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 195, 202, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Мангуської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 березня 2012 року по справі № 2а/0570/155/2012 - скасувати.
У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Кальчицькицй кар'єр» до Мангуської міжрайонної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Колегія суддів: Л.В.Ястребова
Д.В.Ляшенко
С.Ю.Чумак