номер провадження справи 15/117/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.10.12 Справа № 5009/3035/12
За позовом Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради, Запорізька область м. Енергодар
до відповідача Енергодарської міської ради, Запорізька область м. Енергодар
про визнання недійсними рішень
Суддя Горохов І.С.
Представники:
від позивача: Кондратенко В.О. представник довіреність №162 від 25.01.2012р.
Вигівський Я.В. представник довіреність №97 від 17.01.2012р.
від відповідача: Петров К.Ю. представник довіреність №02-20/4145 від 08.10.2012р.
Поліщук Д.В. представник довіреність №02-20/0764 від 22.02.2012р.
Суть спору:
Розглядається позовна заява Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради, Запорізька область м. Енергодар до відповідача Енергодарської міської ради, Запорізька область м. Енергодар про визнання недійсним рішення Енергодарської міської ради №9 від 25.05.2012р. та п. 3 рішення №14 від 13.07.2012р.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 09.08.2012р. порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 28.08.2012р. Розгляд справи відкладався.
В судовому засіданні 09.10.2012 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позовні вимоги заявлені з наступних підстав: спірні рішення прийняті з порушенням вимог чинного законодавства України та без врахування особливостей встановлених для статутів підприємства позивача. В порушення вимог ст.. 19 Конституції України, ч. 7 ст. 78, ч. 5 ст. 65 ГК України Постановою КМУ №914 від 16.06.1998р. рішеннями Енергодарської міської ради інститут підзвітності доповнено інститутом контролю, при цьому в статут введено ряд положень, які за своєю суттю фактично спрямовані на привласнення та/або перевищення посадовою особою органу місцевого самоврядування службових повн7оважень. Нова редакція статуту не містить предмету діяльності, який відповідає вимогам ст.. 259 ГК України та наказу Держспоживстандарту України №457 від 11.10.2010р. у зв'язку з чим в редакції статуту відсутні відомості щодо предмета господарської діяльності підприємства, які відповідають вимогам чинного законодавства. Також у статуті відсутні положення про порядок розподілу збитків підприємства, що є обов'язковою вимогою до установчих документів. Просить позов задовольнити.
09.10.2012 від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій окрім рішення від 25.05.2012р. №9 просить також визнати недійсним п. 3 рішення Енергодарської міської ради №14 від 13.07.2012р. «Про внесення змін до рішень міської ради». Представник відповідача ознайомлений із вказаною заявою про що зазначено на самій заяві. Заяву прийнято судом до розгляду, яка по суті є заявою про зменшення розміру позовних вимог.
Відповідач проти позову заперечив з тих підстав, що прийняті рішення відповідають вимогам чинного законодавства України, прийняті в межах повноважень міської ради, та за умови наявності нібито допущених неточностей при прийнятті та затвердженні статуту підприємства вони могли і можуть бути усунуті. Відсутній нормативний акт про затвердження модельного статуту -типового установчого документу, який повинен був би бути обов'язковим при створенні та провадженні діяльності комунального підприємства як особливої організаційно-правової форми, який би містив встановлені законом правила, що регулюють правовий статус, права, обов'язки та відносини, які пов'язані із створенням, управлінням та провадженням господарської діяльності комунального підприємства. Рішення міською радою прийнято не як органом місцевого самоврядування, а як власником підприємства. Право власника використати будь-який типовий або навіть розроблений іншими господарюючими суб'єктами статуту для розробки та затвердження статуту створеного ним комунального підприємства не суперечить жодному нормативно-правовому акту. Просить в задоволенні позову відмовити.
За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксування судового процесу.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради створено за рішенням Енергодарської міської ради №1 від 14.08.2002р.
25.05.2012р. з метою приведення статутних документів комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради у відповідність до чинного законодавства, керуючись ст. ст. 57, 78 Господарського кодексу України, ст. ст. 26, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», наказом №267 Мінрегіонбуду України від 26.06.2008р. Енергодарською міською радою прийнято рішення №9, яким вирішено:
1. Затвердити нову редакцію Статуту комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради, що додається.
2. Керівнику комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради зареєструвати Статуту комунального підприємства Статут комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради у новій редакції.
3. Керівнику комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради протягом тижня з моменту реєстрації Статуту у новій редакції надати до управління комунальної власності Енергодарської міської ради інформацію про проведену реєстрацію і копію зареєстрованого Статуту.
13.07.2012р. Енергодарською міською радою прийнято рішення №14 Про внесення змін до рішень міської ради, яким вирішила, зокрема п. 3 Внести зміни до рішення Енергодарської міської ради від 25.05.2012 №9 «Про затвердження Статуту комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»у новій редакції, виклавши п. 1.3 Статуту в наступній редакції: «1.3 Найменування Підприємства:
- повне найменування на українській мові: Комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради;
- повне найменування на російській мові: Коммунальное предприятие «Предприятие коммунальной собственности»Енергодарского городского совета;
- скорочене найменування на українській мові: «КП «ПКВ»ЕМР;
- скорочене найменування на російській мові: КП «ПКС»ЭГС».
Пункт 5.2 Статут викласти в наступній редакції: «5.2 Статутний капітал Підприємства становить 22 025 509,38 грн. (двадцять два мільйона двадцять п'ять тисяч п'ятсот дев'ять гривень 38 коп.)».
Відповідно до ст. 57 Господарського кодексу України, установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
В установчих документах повинні бути зазначені найменування суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.
Статут суб'єкта господарювання повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного капіталу та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб'єкта господарювання, а також інші відомості, пов'язані з особливостями організаційної форми суб'єкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству.
Положенням визначається господарська компетенція органів державної влади, органів місцевого самоврядування чи інших суб'єктів у випадках, визначених законом.
Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) суб'єкта господарювання чи його представниками, органами або іншими суб'єктами відповідно до закону.
Відповідно до ст. 78 Господарського кодексу України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника -відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Найменування комунального унітарного підприємства повинно містити слова "комунальне підприємство" та вказівку на орган місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить дане підприємство.
Комунальне унітарне підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями власника та органу місцевого самоврядування, до сфери управління якого воно входить.
Комунальне унітарне підприємство очолює керівник підприємства, що призначається органом, до сфери управління якого входить підприємство, і є підзвітним цьому органові.
Особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.
Відповідно до ч. 10 ст. 82 ГК України встановлено, що господарське товариство може створюватися та діяти на підставі модельного статуту в порядку, визначеному законом.
Відповідно до абз. 7 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»модельний статут - типовий установчий документ, затверджений Кабінетом Міністрів України, який використовується для створення та провадження діяльності юридичних осіб відповідних організаційно-правових форм, містить встановлені законом правила, що регулюють правовий статус, права, обов'язки та відносини, які пов'язані із створенням, управлінням та провадженням господарської діяльності відповідних юридичних осіб.
Рішенням Еенргодарської міської ради №9 від 25.05.2012р. затверджено статут КП «ПКВ» відповідно до примірного статуту державного підприємства, віднесеного до сфери управління Міністерства регіонального розвитку і будівництва України, затвердженого наказом Мінрегіонбуду №267 від 26.06.2008р.
Однак, КП «ПКВ»відноситься виключно до сфери управління Енергодарської міської ради, у зв'язку з чим застосування примірного статуту державного підприємства, віднесеного до сфери управління Міністерства регіонального розвитку і будівництва України є безпідставним.
Вимогами ст. 6 Господарського кодексу України визначено загальними принципами господарювання в Україні зокрема, є: заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини.
Згідно з ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України, керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Відповідно до абз. 7 п. 16 типового статуту казенного підприємства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №914 від 16.06.1998р., орган управління не має права втручатися в оперативну діяльність керівника підприємства.
Разом з тим, статутом визначено, що управління підприємством здійснюється його генеральним директором, який призначається на посаду та звільняється з посади уповноваженим засновника. генеральний директор підприємства є підзвітним і підконтрольним засновнику та уповноваженому засновника, п. 9.1 статуту.
Генеральний директор підприємства: за погодженням із уповноваженим засновника призначає на посади та звільняє заступників генерального директора підприємства та керівників. Призначає на посади та звільняє керівника та спеціалістів структурних підрозділів підприємства, інших працівників, п. 9.5.11 статуту.
Уповноважений засновника, здійснює контроль за реалізацією статутних завдань, покладених на підприємство, п. 11.2.2 статуту.
Уповноважений засновника має право: приймати рішення про проведення та проводити планові, позапланові перевірки, службові розслідування на підприємстві; здійснювати ревізію бухгалтерських документів підприємства; проводити чергові перевірки господарсько-фінансової діяльності підприємства один раз на рік за підсумками фінансового року, а також позачергові перевірки -за рішенням Уповноваженого засновника, або засновників; приймати рішення про розірвання трудового контракту з Генеральним директором підприємства. Приймати рішення про відсторонення від виконання службових обов'язків, роботи Генерального директора підприємства, заступників Генерального директора підприємства, керівників філій та призначати осіб, які тимчасово виконуватимуть їх повноваження; приймати рішення про скасування актів (наказів розпоряджень, угод, тощо) прийнятих посадовими особами Підприємства поза межами їх повноважень, п. п. 11.3.1, 11.3.2, 11.3.7, 11.3.8, 11.3.11 статуту.
Вимогами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»не передбачено можливості уповноваженим засновника здійснювати контроль за діяльністю комунального підприємства з урахуванням вище перелічених повноважень, які віднесені до сфери діяльності контролюючих державних органів, як то органів податкової служби щодо господарсько-фінансової діяльності. Рішення про делегування вище зазначених повноважень міському голові не приймалось, доказів протилежного не надано.
Крім того, вимогами п. 15 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що міський голова звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів, тоді як п. 11.3.11 статуту визначено, що уповноважений засновника має право приймати рішення про скасування актів прийнятих посадовими особами підприємства поза межами їх повноважень, що суперечить вимогам чинного законодавства України, оскільки оскарження таких актів повинно відбуватись в судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-гпдприємців», установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦК України, у статуті товариства вказуються найменування юридичної особи, органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту статуту не встановлені цим Кодексом або іншим законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 57 ГК України в установчих документах повинні бути зазначені найменування суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.
У правовому регулюванні господарської діяльності та у здійсненні державного управління народним господарством мають враховуватися особливості здійснення суб'єктами господарювання окремих видів цієї діяльності.
З метою забезпечення системи державного управління народним господарством обліково-статистичною інформацією, яка задовольняє потреби учасників господарських відносин в об'єктивних даних про стан і тенденції соціально-економічного розвитку, господарські та фінансові взаємозв'язки на міждержавному, державному, регіональному і галузевому рівнях, а також впровадження міжнародних стандартів у галузі обліку і звітності та переходу на міжнародну систему обліку і статистики Кабінет Міністрів України затверджує заходи щодо розвитку національної статистики України і державної системи класифікації техніко-економічної та соціальної інформації, ч. 2, 4 ст. 259 ГК України.
Пунктом 2.2. Статуту, затвердженого рішенням Енергодарської міської ради № 9 від 25.05.2012 року, встановлено напрямки діяльності комбінату, при цьому відповідачем не враховано, що попередня редакція статуту містила назву пункту «основні види економічної діяльності комбінату».
Як зазначає позивач, затверджені п. 2.2. Статуту «напрямки діяльності»не відповідають видам економічної діяльності, затвердженим наказом Держспоживстандарту України № 457 від 11.10.2010 року «Классифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010», який набрав чинності з 01.01.2012 року.
Нова редакція статуту, затверджена рішенням Енергодарської міської ради № 9 від 25.05.2012 року, зі змінами, внесеними рішенням Енергодарської міської № 14 від 13.07.2012 року не містить предмету діяльності, який відповідає вимогам ст. 259 ГК України та наказу Держспоживстандарту України № 457 від 11.10.2010 року, у зв'язку з чим нова редакція статуту не містить відомостей щодо предмета господарської діяльності підприємства, які відповідають вимогам чинного законодавства та положень щодо порядку розподілу збитків підприємства, що є обов'язковою вимогою установчих документів, що суперечить ч. 2 ст. 57 ГК України.
Відповідно до п. 4.1 рекомендацій Президії Вищого господарського суду «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин»№ 04-5/14 від 28.12.2007 року встановлено, що підставами прийняття рішення про визнання недійсними установчих документів господарського товариства є порушення закону, які не можуть бути усунуті. Такою підставою може бути відсутність в установчих документах тих відомостей, які згідно із законом повинні обов'язково в них міститися. Даними відомостями відповідно до статей 88, 120, 134, 143, 151, 154 ЦК України, статей 57, 82 ГК України, статей 4, 37, 51, 65, 67, 76 Закону України "Про господарські товариства" є відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Порушення, які полягають у відсутності таких обов'язкових відомостей в установчих документах, як предмет діяльності, порядок розподілення збитків та які допущені при прийнятті та затвердженні нової редакції статуту позивача згідно рішенням Енергодарської міської ради № 9 від 25.05.2012 року, зі змінами, внесеними рішенням Енергодарської міської № 14 від 13.07.2012 року не можуть бути усунені.
Рішенням №14 від 13.07.2012р. Енергодарсько міської ради були внесені зміни до затвердженого статут в частині зміни найменування та щодо встановлення розміру статутного капіталу. Враховуючи те, що спірні рішення є пов'язаними рішеннями одне з одним вирішення питання про правомірність прийняття одного рішення нерозривно впливає на правомірність існування іншого.
Враховуючи вище викладене, суд погоджується з доводами позивача викладеними в обґрунтування заявленого позову та вважає його обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради, Запорізька область м. Енергодар до відповідача Енергодарської міської ради, Запорізька область м. Енергодар про визнання недійсним рішення Енергодарської міської ради №9 від 25.05.2012р. та недійсним п. 3 рішення Енергодарської міської ради №14 від 13.07.2012р. задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення Енергодарської міської ради №9 від 25.05.2012р. «Про затвердження Статуту комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»у новій редакції та п. 3 рішення Енергодарської міської ради №14 від 13.07.2012р. «Про внесення змін до рішень міської ради».
3. Стягнути з Енергодарської міської ради вул. Курчатова 11 м. Енергодар Запорізька область 71502 код ЄДРПОУ 20514818 на користь Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності»Енергодарської міської ради пр. Будівельників 17 офіс 5-1 м. Енергодар а/с 376 Запорізька область 71503 код ЄДРПОУ 32166551 судовий збір в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн.. 00 коп. Видати наказ.
Суддя І.С. Горохов
Рішення оформлено та підписано відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 15.10.2012р.