ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04.10.12 р. Справа № 5006/10/7/2012
Господарський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Харакоза К.С.,
при помічнику судді (секретарі судового засідання) Дубовик А.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу за позовом Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі: 1. Сніжнянської міської ради, м. Сніжне; 2. Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк,
до відповідача Державного підприємства «Шахта «Північна», м. Сніжне,
про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в розмірі 9728,53 гривень
За участю:
прокурора Лисенко С.І. за посвідченням;
представник позивача 1 не з'явився;
представника позивача 2 Висоцького А.С. за довіреністю;
представник відповідача не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Донецький міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, Сніжнянської міської ради до Державного підприємства «Шахта «Північна» про стягнення збитків, спричинених державі в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у розмірі 9728,53 гривень.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що відповідачем, в порушення вимог ст. ст. 12, 38, 40, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» не отримав дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на 2010 рік та в період з 01.01.2010 року по 10.11.2010 року здійснював такі викиди без спеціального дозволу, чим заподіяно збитки державі в розмірі 9728,53 гривень.
Прокурор просив суд стягнути з Державного підприємства «Шахта «Північна», м. Сніжне, збитки, заподіяні державі внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в розмірі 9728,53 гривень на користь Сніжнянської міської ради.
Прокурор та представник позивача Державної екологічної інспекції в Донецькій області в судове засідання з'явились, заявлені позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Представник позивача Сніжнянської міської ради в судове засідання не з'явився, до суду надійшла заява позивача про розгляд справи без його представника. Відповідно до поданих письмових пояснень Сніжнянської міської ради позивач заявлені прокурором позовні вимоги визнає та просить суд позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не надав, представника не направив, своїм правом на участь у судовому засіданні не скористався. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать відповідні повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.18, 39). Розгляд справи неодноразово відкладався з зв'язку з неявкою представника відповідача.
Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами справи в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представників позивачів, суд -
ВСТАНОВИВ:
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу екологічного контролю атмосферного повітря Державної екологічної інспекції в Донецькій області було проведено позапланову перевірку щодо дотримання відповідачем Державним підприємством «Шахта «Північна» вимог Закону України «Про охорону атмосферного повітря», результати якої оформлено Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.11.2010 року (а.с.7-8).
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що у період з 02.12.2007 року по 10.11.2010 року підприємство здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». На момент проведення перевірки ДП «Шахта «Північна» здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підставі дозволу на викиди, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 11.11.2010 року за №1414400000-33 з терміном дії з 11.11.2010 року по 11.11.2015 року.
Як вбачається зі Звітів про охорону атмосферного повітря, складених ДП «Шахта «Північна» по формі №2-ТП (повітря), розмір викидів підприємства за 1 квартал 2010 року складає - 0,517 т, за 2 квартал 2010 року - 0,517 т, за 3 квартал 2010 року - 0,518 т (а.с.10, 11, 12).
Відповідно до довідки, виданою Державним підприємством «Шахта «Північна», відповідачем було повідомлено, що за період з 01.10.2010 року по 10.11.2010 року підприємство здійснило викиди шкідливих речовин в атмосферу у кількості 0,231 т, у тому числі речовини у вигляді твердих часток - 0,231 т (а.с.9).
Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №639 від 10.12.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах без дозволу на ДП «Шахта «Північна» за період з 01.10.2010 року по 10.11.2010 року, згідно якого загальна сума збитків складає 9728,53 гривень (а.с.13).
Як вбачається з наведеного розрахунку, розрахунок маси наднормативно викинутої забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду (який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами) проведений за параметрами джерел викиду (джерел утворення), зафіксованими даними державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою № 2-ТП (повітря) та довідки підприємства за період з 01.10.2010 року по 10.11.2010 року.
Згідно з розрахунком кількість забруднюючих речовин, а саме речовин у вигляді суспендованих твердих часток, викинутих наднормативно за період з 01.01.2010 року по 10.11.2010 року, становить 1,783 т.
Господарський суд вважає вимоги прокурора обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана зі шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.11.2010 року.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно зі ст. 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за №48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах без дозволу на ДП «Шахта «Північна» за період з 01.01.2010 року по 10.11.2010 року, відповідно до якого загальна сума збитків складає 9728,53 гривень.
Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) (п. 1.2. Методики).
Відповідно до п.3.6 даної Методики розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою №2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.
Так, розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ДП «Шахта «Північна», здійснено за параметрами джерел викиду (джерел утворення), зафіксованими даними державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формами № 2-ТП (повітря) та довідки підприємства за період з 01.10.2010 року по 10.11.2010 року. Дані, використані Державною екологічною інспекцією в Донецькій області при здійснені розрахунку збитків, не суперечать кількостям викидів, що наведені в формах державного статистичного спостереження.
Сума збитків в розмірі 9728,53 гривень не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена прокурором до стягнення.
Згідно з п. «б» ч. 2 ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством утворюється фонд охорони навколишнього природного середовища.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а сума збитків у розмірі 9728,53 гривень підлягає стягненню з відповідача до спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Сніжнянської міської ради.
Оскільки законом прокурора звільнено від сплати судового збору, судові витрати згідно з ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд стягує з відповідача на користь держави.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 20, 40, 47, 51, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.ст. 1, 2, 22, 33, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, Сніжнянської міської ради до Державного підприємства «Шахта «Північна» про стягнення збитків, спричинених державі в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у розмірі 9728,53 гривень - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Шахта «Північна» (86583, Донецьк обл., м. Сніжне, вул. П'ятницького, 1, ЄДРПОУ 35552271) на користь Сніжнянської міської ради збитки, спричинені державі в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у розмірі 9 728 (дев'ять тисяч сімсот двадцять вісім) гривень 53 копійки на рахунок спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища Сніжнянської міської ради: 86500, Донецька обл., м. Сніжне, вул. Леніна, 39; п/р 33113331700078 КБК 24062100, ЄДРПОУ 38024012, МФО 834016 ГУДКСУ у Донецькій області.
Стягнути з Державного підприємства «Шахта «Північна» (86583, Донецька обл., м. Сніжне, вул. П'ятницького, 1, ЄДРПОУ 35552271) на користь держави судовий збір у розмірі 1609 (одна тисяча шістсот дев'ять) гривень 50 копійок.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його оголошення. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Харакоз К.С.