Ухвала суду № 26457210, 10.10.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2012
Номер справи
2а-2037/11/1370
Номер документу
26457210
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2012 р. Справа № 49603/11 /9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Носа С.П., Рибачука А.І.

з участю секретаря судового засідання: Дембіцької Х.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Елегал» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2011 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області до Відкритого акціонерного товариства «Елегал» про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

23.02.2011 року представник Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області звернувся до суду із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Елегал» про стягнення податкового боргу розмірі 25345, 52 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до довідки ДПІ у Сокальському районі Львівської області від 28.12.2010 року № 19174/24-0 заборгованість відповідача станом на 01.12.2010 року становить 107325,00 грн., з них заборгованість по узгоджених податкових зобов'язаннях та штрафних санкціях становить 25345, 52 грн., по податку на додану вартість згідно податкових повідомлень -рішень становить 25159, 72 грн., заборгованість відповідача по штрафних фінансових санкціях по податку на прибуток становить 185, 80 грн. 07 листопада 2008 року начальником ДПІ у Сокальському районі Львівської області прийнято рішення № 97 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Представник позивача просив позов задоволити.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2011 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто з Відкритого акціонерного товариства «Елегал» (місцезнаходження: 80074, Львівська обл., Сокальський район, м. Великі Мости, вул. Львівська, 2 А, ЄДРПОУ 14308612) до бюджету 25 345 (двадцять п'ять тисяч триста сорок п'ять) гривень 52 коп.

Представник Відкритого акціонерного товариства «Елегал» постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, не відповідає фактичним обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає те, що Львівським окружним адміністративним судом при прийнятті оскаржуваної постанови взагалі не було враховано те, що ДПІ у Сокальському районі в позовній заяві від 18.02.2011 року при обґрунтуванні позовних вимог посилається на ст.ст. 1.3.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», незважаючи на втрату чинності даним нормативно-правовим актом з 01.01.2011 року, а норм Податкового Кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року позивачем взагалі не застосовано. До Закону України «Про державну податкову службу в Україні» внесено зміни і з нього виключено ст.11, якою визначалися права органів державної податкової служби. Відтак, з 01 січня 2011 року права органів державної податкової служи, в тому числі на звернення до суду, визначаються виключено ПК України, і зокрема ст.20 зазначеного кодексу. Згідно абз.2 п.3 ст.95 ПК України, «орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі». Відповідно до абз.1 п.3 ст.89 ПК України, «майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.» Проте, з позовної заяви не вбачається застосування ДПІ у Сокальському районі Львівської області даної правової норми, оскільки позовна заява не містить прохання про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі. Крім того, просив застосувати ч.2 ст.99 КАС України, відповідно до якої для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення та підтримав доводи апеляційної скарги, а представник відповідача заперечив проти них.

Суд перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає що апеляційну скаргу слід задоволити частково з наступних підстав.

Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Предметом позову є стягнення податкового боргу згідно податкових повідомлень-рішень: № 0000841601/0 від 12.02.2010 року, № 0001521601/0 від 02.03.2010 року, №0001531601 від 02.03.2010 року, №0003031601 від 13.04.2010 року, № 0004211501 від 30.04.2010 року, №0005381601 від 29.06.2010 року, №0005401601 від 29.06.2010 року, №0008971501 від 08.10.2010 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

Відповідно до частини першої ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Стаття 250 ГК України до зазначених правовідносин застосуванню не підлягає, адже визначає лише право на застосування контролюючим органом адміністративно-господарських санкцій, а не на їх стягнення в судовому порядку. При цьому таке стягнення регулюється ст. 99 КАС України. Аналогічна позиція висловлена у постанові ВСУ від 10.07.2012 року.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вказаного, суд першої інстанції не міг застосовувати п. 102.4 Податкового Кодексу України щодо строків звернення до адміністративного суду, оскільки спірні правовідносини виникли в 2010 році, коли був встановлений шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, при чому по всіх повідомленнях-рішеннях.

В судовому засіданні встановлено, що позивачем пропущено такий строк звернення щодо позовних вимог, що виникли на підставі податкових повідомлень-рішень: № 0000841601/0 від 12.02.2010 року, № 0001521601/0 від 02.03.2010 року, №0001531601 від 02.03.2010 року, №0003031601 від 13.04.2010 року, № 0004211501 від 30.04.2010 року, №0005381601 від 29.06.2010 року, №0005401601 від 29.06.2010 року, адже позивач звернувся до суду 23.02.2011 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. А відповідно до ч. 2 згаданої статті позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги в частині стягнення податкового боргу згідно податкових повідомлень-рішень: № 0000841601/0 від 12.02.2010 року, № 0001521601/0 від 02.03.2010 року, №0001531601 від 02.03.2010 року, №0003031601 від 13.04.2010 року, № 0004211501 від 30.04.2010 року, №0005381601 від 29.06.2010 року, №0005401601 від 29.06.2010 року підлягають залишенню без розгляду.

Відповідно до довідки ДПІ у Сокальському районі Львівської області від 28.12.2010 року № 19174/24-0 заборгованість відповідача станом на 01.12.2010 року становить 107325,00 грн., з них заборгованість по узгоджених податкових зобов'язаннях та штрафних санкціях становить 25345, 52 грн., по податку на додану вартість згідно податкових повідомлень -рішень становить 25159, 72 грн., заборгованість відповідача по штрафних фінансових санкціях по податку на прибуток становить 185, 80 грн. 07 листопада 2008 року начальником ДПІ у Сокальському районі Львівської області прийнято рішення № 97 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно до п. 5.2.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Судом першої інстанції при відмові в задоволенні позову не враховано наступне.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вказаного, суд першої інстанції не міг застосовувати п. 102.4 Податкового Кодексу України щодо строків звернення до адміністративного суду, оскільки спірні правовідносини виникли в 2010 році, коли був встановлений шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, при чому по всіх повідомленнях-рішеннях.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, адміністративний позов підлягає до задоволення виключно щодо податкового повідомлення-рішення №0008971501 від 08.10.2010 року.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Елегал» задоволити частково.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2011 року у справі № 2а-2037/11/1370 - скасувати та прийняти нову, якою позов Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області до Відкритого акціонерного товариства «Елегал» про стягнення податкового боргу задоволити частково.

Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області у справі № 2а-2037/11/1370 в частині стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Елегал» податкового боргу згідно податкових повідомлень-рішень: № 0000841601/0 від 12.02.2010 року, № 0001521601/0 від 02.03.2010 року, №0001531601 від 02.03.2010 року, №0003031601 від 13.04.2010 року, № 0004211501 від 30.04.2010 року, №0005381601 від 29.06.2010 року, №0005401601 від 29.06.2010 року - залишити без розгляду.

Стягнути до бюджету 184 (сто вісімдесят чотири) гривні 20 коп. з Відкритого акціонерного товариства «Елегал» (місцезнаходження: 80074, Львівська обл., Сокальський район, м. Великі Мости, вул. Львівська, 2 А, ЄДРПОУ 14308612) відповідно до податкового повідомлення-рішення: № 0008971501 від 08.10.2010 року.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді А.І. Рибачук

С.П. Нос