ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02
Ухвала
іменем України
"14" липня 2011 р. Справа № 2а-5517/10/0670
номер рядка статистичного звіту 8.2.1
Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Бондарчука І.Ф.
суддів: Капустинського М.М.
Хаюка С.М.,
при секретарі Феськовій М.Ю. ,
за участю представників сторін:ДПІ в Житомирському районі ОСОБА_2
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Житомирському районі та Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю " Ліщинське" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" квітня 2011 р. у справі № 2а-5517/10/0670 за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Ліщинське" до Державна податкова інспекція у Житомирському районі про визнання незаконним та скасування податкових повідомлень-рішень ,
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2010 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що податковими повідомленнями - рішеннями товариству визначено суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій за платежем "податок на додану вартість" в сумі 64 826 грн., "податок за забруднення навколишнього природнього середовища "в сумі 27540 грн. , а також нараховано до сплати пеню в сумі 50 282,33 грн., у зв"язку з несплатою податку з доходів фізичних осіб. Вказані рішення вважає протиправним і просить скасувати .
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.04.2011 року позов задоволено частково . Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Житомирському районі №0001312301/0 від 21.04.2010 року в сумі арифметичної помилки 14 грн.34 коп. та № 0001322301/0 від 21.04.2010 року в сумі 1788 грн. 70 коп. податкових зобов"язань та 894,35 грн. штрафних санкцій . В решта позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі СТОВ " Ліщинське" просить скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду в частині відмови товариству щодо визначення суми податкового зобов"язання за платежем податку на додану вартість за основним платежем в сумі 32967 грн та штрафні санкції в розмірі 16484 грн., податкового зобов"язання за платежем податку за забруднення навколишнього природнього середовища за основним платежем в сумі 16571 грн. та штрафної санкції в розмірі 9180 грн. й постановити в цій частині нову постанову про задоволення позовних вимог
В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у Житомирському районі , посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, й просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
Колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що період з 24.03.2010 року по 07.04.2010 рік ДПІ у Житомирському районі проведена документальна виїзна планова перевірка СТзОВ «Ліщинське» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 рік.
За результатами проведеної перевірки встановлено порушення вимог пункту 4.1 статті 4, підпункту 7.3.1 пункту 7.3, підпункту 7.4.4 пункту 7.4 статті 7, підпункту 81.15.1 пункту 81.15 статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997 року в результаті чого занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 42012,00 грн., пункту 2, 3, 4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 303 від 01.03.1999 року, що призвело до заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 18359,86 грн.
Начальником Державної податкової інспекції у Житомирському районі прийнято два податкових повідомлення - рішення за №0001322301/0 та № 0001312301/0, якими визначені суми податкових зобов'язань СТзОВ «Ліщинське» за платежем «податок за забруднення навколишнього природного середовища» з урахуванням штрафних санкцій у розмірі 27 540 гривень та за платежем «податок на додану вартість» з урахуванням штрафних санкцій у розмірі 64 826 гривень.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення №0001312301/0, СТОВ «Ліщинське»донараховано 43 835 грн. ПДВ та 20 991 грн. штрафних (фінансових) санкцій за порушення положень п.4.1 ст.4 та пп.81.15.1 п.81.15 ст.81 Закону України «Про податок на додану вартість», з підстав, зазначених в Акті № 629/23-0/03745723/0110 від 12.04.2010р.в тому числі в порушення п. 4.1 ст. 4, пп. 8-1.15.1 п.8-1.15 ст. 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість»в податковій декларації товариством не відображено податкові зобов'язання з послуг по дискуванню, внесенню аміачної води, посіву ріпаку, наданих іншим суб'єктам господарювання на загальну суму ПДВ 32967,00 грн. - штрафна санкція а сумі 16484,00 грн.
Задовольняючі позовні вимоги суд дійшов правильного висновку , що податковий орган правомірно застосував фінансову санкцію в сумі 16484, 00 грн та донарахував ПДВ в сумі 32967,00 грн .
Так , відповідно пункту 81.1 статті 81 Закону України "Про податок на додану вартість" резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 81.6 цієї статті може обрати спеціальний режим оподаткування.
Вимогами пункту 81.2 статті 81 Закону України "Про податок на додану вартість"передбачено, що згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Крім того пунктом 81.6 статті 81 цього ж Закону сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Відповідно до пункту 81.7 статті 81 Закону України "Про податок на додану вартість"сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
Міністерство Аграрної політики України в листі від 23.04.2009 року № 37-21-1-15/6802 зазначило , що до спеціального режиму оподаткування відносять послуги супутні поставці сільськогосподарського товару, який вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовлюється) безпосередньо платником податку, тобто послуги, які надані третій особі (іншому суб'єкту господарювання), не можуть бути віднесені до сільськогосподарської діяльності, на яку розповсюджуються норми статті 81 Закону України "Про податок на додану вартість".
При проведенні розрахунку спірного податкового повідомлення- рішення №0001312301/0 від 21.04.2010 року судом першої інстанції встановлено арифметичну помилку , з чим погоджується колегія суддів.
Згідно податкового повідомлення -рішення № 000132301/0(1) загальна сума рішення 27540 грн. (в.т.ч 18360 грн. за основним платежем та 9180 грн. фінансової санкції) слід виділити податкові зобов"язання які стосуються збору на забруднення навколишнього середовища гноєм в сумі 16571,18 грн . та штрафна санкція в сумі 9180 грн. та податкові зобов"язання які стосуються збору на забруднення навколишнього середовища по маслам та мастилам в сумі 1788,70 грн. та штрафна санкція в сумі 894,35 грн.
Колегія суддів погоджується з висновком судом першої інстанції виходячи з наступного
Підприємство не одержувало дозволу на розміщення відходів. Заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища за розміщення відходів в сумі 16571,18 грн. встановлено на підставі актів на списання мертвих відходів, матеріальних звітів про рух ВРХ та свиней, звітів на оприбуткування гною.
Державною екологічною інспецією в Житомирській області надано роз"яснення про те, що відповідно до Державного класифікатора України ДК 005-96, затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України 29.02.1996 року за № 89 екскременти, сечовина та гній (включно струхлявіле сіно та солома) від худоби відноситься до відходів по коду 0121.2.6.03 (відходи, які утворюються під час вирощування та відгодівлі великої рогатої худоби та виробництва продукції від неї).
Діяльність сільськогосподарських підприємств, селянських та інших господарств, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом продукції тваринництва та птахівництва, призводить до утворення відходів (гною та пташиного посліду). У встановленому порядку такі підприємства повинні звернутися до відповідних територіальних органів Мінприроди на місцях за дозволом на розміщення відходів.
В даному підприємстві відсутні затверджені в установленому порядку ліміти на розміщення відходів збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється як за понадлімітне розміщення відходів відповідно до їх обсягів.
Виходячи з наступного , доводи про те, що ліміти на розміщення гною та макулатури Мінприроди не затверджуються, є необґрунтованими .
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку , що суд першої інстанції належним чином з"ясував обставини справи та дав їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права не встановлено .
Керуючись ст.ст.195,198,200,205,206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Житомирському районі та Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю " Ліщинське" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2011 року-без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Ф.Бондарчук
судді: М.М. Капустинський
С.М.Хаюк
Повний текст ухвали складено 18.07.2011 року
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Ліщинське" вул.Леніна, 3,с.Ліщин,Житомирська область, Житомирський район
3- відповідачу Державна податкова інспекція у Житомирському районі пл. Перемоги, 2,м.Житомир,10014