Ухвала суду № 26450057, 22.12.2011, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2011
Номер справи
2а-8925/10/0670
Номер документу
26450057
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Справа № 2а-8925/10/0670

Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

УХВАЛА

іменем України

"22" грудня 2011 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Майора Г.І.

Євпак В.В.,

при секретарі Соморовій В.А. ,

за участю сторін:

розглянувши апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" на постанову Житомирського окружного адміністративного адміністративного суду від "19" квітня 2011 р. у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень ,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2010 року Відкрите акціонерне товариство "Гірничо-переробне підприємство кварцитів "Товкачівський" звернулось до суду з адміністративним позовом до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції. Просило скасувати податкові повідомлення-рішення від 28.07.2010 року за № 0000492301/0, від 10.09.2010 року за № 0000492301/1, від 16.11.2010 року за № 0000492301/2, якими товариству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2010 року у розмірі 337 637 грн. 00 коп. та від 28.07.2010 року за № 0000502301/0, від 10.09.2010 року за № 0000502301/1 та від 16.11.2010 року за № 0000502301/2, якими товариству визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 684 559 грн. 00 коп.

Постановою Житомирського окружного адміністративного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням позивач подав апеляційну скаргу у якій, покликаючись на порушення норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 14 липня 2010 року на підставі направлення від 07.07.2010 року № 242 податковими інспекторами Овруцької МДПІ було проведено позапланову виїзну перевірку ВАТ "Гірничо-переробне підприємство кварцитів "Товкачівський" з питань достовірності нарахування суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів за травень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість в квітні 2010 року.

За результатами проведеної перевірки Овруцькою МДПІ було складено акт від 14 липня 2010 року за № 247/23-01/01056244 (а.с.18-27), на підставі якого прийнято податкові повідомлення-рішення від 28.07.2010 року за № 0000492301/0, яким товариству зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2010 року у розмірі 337 637 грн. 00 коп. та за № 0000502301/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з ПДВ у розмірі 684 559 грн. 00 коп., з яких за основним платежем - 561 769 грн. 00 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 122 790 грн. 00 коп. Підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень слугував висновок податкового органу про те, що посадові особи позивача з метою штучного формування податкового кредиту та незаконного відшкодування ПДВ з бюджету включили до складу податкового кредиту суму ПДВ, яка на час проведення перевірки не була сплачена до бюджету.

Як вбачається із довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду - залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду складається із суми податку на додану вартість, яка виникла в квітні 2010 року в сумі 337 637 грн. 00 коп. (а.с. 78).

Судом встановлено, що між ВАТ "ГППК "Товкачівський" (який виступає як довіритель) та ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" (яке виступає як повірений) 05 травня 2009 року було укладено договір-доручення № 901894, відповідно до якого 19 квітня 2010 року ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" від імені та за рахунок ВАТ "ГППК "Товкачівський" було відвантажено за межі митної території України 506,8 тон ферросилікомарганцю.

Також, 05 червня 2009 року між ВАТ "ГППК "Товкачівський" та ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" було укладено договір № 901877, відповідно до якого ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" зобов'язувалось передати у власність ВАТ "ГППК "Товкачівський" ферросилікомарганець МнС17 Р30-4 (10-50), а позивач - прийняти та оплатити феросплави на умовах, в кількості та строки, наведені у специфікаціях до договору ( а.с.94-97).

19 квітня 2010 року на виконання умов договору та додатків до нього ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" здійснило поставку продукції в кількості 506, 8 тон на загальну суму 5 315 318 грн. 40 коп. (в т.ч. ПДВ 885 886 грн. 40 коп.). Дана операція підтверджується актом приймання-передачі продукції № 10 г від 19.04.2010 року (а.с. 169) та податковою накладною № 100419026 від 19.04.2010 року (а.с.171).

Таким чином, у квітні 2010 року ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" здійснено поставку продукції (ферросилікомарганцю) та надано послуг ВАТ "ГППК "Товкачівський" на загальну суму 5 396 433 грн. 60 коп. (в т.ч. ПДВ 899 405 грн. 60 коп.).

Проте, як вбачається з матеріалів справи станом на 01 квітня 2010 року кредиторська заборгованість позивача перед ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" становила 1 675 902 грн. 00 коп. Оплату за проведені операції в квітні 2010 року не було проведено, а тому сума заборгованості станом на 30 квітня 2010 року склала 7 072 335 грн. 60 коп.

Відповідно до контракту купівлі-продажу № 71/2009 від 05 травня 2009 року та ВМД № 2582 від 19.04.2010 року у квітні 2010 року ВАТ "ГППК "Товкачівський" здійснив відвантаження продукції в кількості 506,8 тон за межі митної території України (нерезиденту - FERROST LLC (США)) на умовах поставки СРТ. Відправником даної продукції був ВАТ "Нікопольський завод феросплавів". Загальна вартість відвантаженої продукції на експорт склала 4 538 978 грн. 85 коп. Проте, оплата за поставлену продукцію у квітні не здійснювалась, а тому дебіторська заборгованість ВАТ "Гірничо-переробне підприємство кварцитів "Товкачівський" за відвантажений товар за розрахунками з FERROST LLC (США) станом на 30 квітня 2010 року становила 4 538 978 грн. 85 коп.

Порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до державного бюджету України або відшкодуванню з нього (бюджетному відшкодуванню) та строки проведення розрахунків регламентовано п. 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі Закон).

Відповідно до пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 даного Закону, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сум податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно із п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Згідно із п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.

В той же час, відповідно до п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Вказана норма передбачає крім обов'язкових підстав виникнення у платника права на податковий кредит з ПДВ, обов'язкову наявність ще такої підстави як сплата платником податків у звітному періоді відповідних сум податку.

Як встановлено судом, між ВАТ "ГППК "Товкачівський" (який виступає як довіритель) та ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" (яке виступає як повірений) було укладено договори на поставку продукції (ферросилікомарганцю) та надано послуг ВАТ "ГППК "Товкачівський" на загальну суму 5 396 433 грн. 60 коп. (в т.ч. ПДВ 899 405 грн. 60 коп.). З урахуванням вказаних господарських операцій, які вплинули на формування податкового кредиту позивача, ВАТ "ГППК "Товкачівський" подало до Овруцької МДПІ податкову декларацію з ПДВ за травень 2010 року та розрахунок суми бюджетного відшкодування, згідно яких сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів склала 337 637 грн. 00 коп.

Згідно із п. 1.8 ст. 1 Закону, бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку.

Таким чином, даним Законом встановлено прямий взаємозв'язок між сплатою, надходженням до бюджету податку на додану вартість та його відшкодуванням. При цьому зазначені етапи нерозривно пов'язані між собою. Право платника податку на відшкодування виникає лише при фактичній надмірній сплаті податку на додану вартість, а не з самого факту існування зобов'язання по сплаті податку на додану вартість в ціні товару.

Колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про правомірність дій податкового органу щодо винесення податкових повідомлень-рішень від 28.07.2010 року за № 0000492301/0, від 10.09.2010 року за № 0000492301/1, від 16.11.2010 року за № 0000492301/2, якими товариству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2010 року у розмірі 337 637 грн. 00 коп. та від 28.07.2010 року за № 0000502301/0, від 10.09.2010 року за № 0000502301/1 та від 16.11.2010 року за № 0000502301/2, якими товариству визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 684 559 грн. 00 коп.

Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст.195, 196,297,200,205,206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного адміністративного суду - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: В.В. Євпак Г.І. Майор

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Приватне акціонерне товариство "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" вул.Залізнична, 9,смт.Першотравневе,Овруцький район, Житомирська область,11114

3- відповідачу Овруцька міжрайонна державна податкова інспекція вул. Сабурова, 1/20,м. Овруч,11106