Справа № 1570/5469/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2012 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.
при секретарі судового засідання: Каракаш Ю.І.
за участю сторін:
від позивача, представник - Собітнюк Н.О., за довіреністю
від відповідача, представник - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за адміністративним позовом Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ланжерон і К»про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу розмірі 17 741,46 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ланжерон і К»про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу розмірі 17 741,46 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог п. 226.1 ст. 226 Податкового кодексу України, ч. 2 ст. 11, абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», ч. 2 ст. 13 Закону України від 16.06.2005 року №2662-IV «Про виноград та виноградне вино»здійснював зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразку у кількості 2379 пл. на загальну суму 17 741,46 грн., що стало підставою для прийняття позивачем рішення №000174 від 19.07.2012 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 17 741,46 грн., які відповідач у добровільному порядку та у строки встановлені чинним законодавством не сплатив, що стало підставою звернення позивача до суду з позовом про їх стягнення в судовому порядку.
Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, заперечення на позов не надав про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення судової повістки (а.с.28).
Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ланжерон і К»з 06.02.2002 року має статус юридичної особи та перебуває на обліку, як платник податків у Роздільнянській МДПІ Одеської області Державної податкової служби.
Судом встановлено, що за результатами проведеної фахівцями Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Одеській області перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ланжерон і К»з питань наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про державну реєстрацію, дотримання вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та інших питань дотримання вимог чинного законодавства України щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв за період з 01.07.2011 року по 11.06.2012 року був складений акт перевірки від 21.06.2012 року №110/02-31892908, відповідно до висновків якого підприємством, в тому числі були порушені вимоги п. 226.1 ст. 226 Податкового кодексу України, ч. 2 ст. 11, абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», ч. 2 ст. 13 Закону України від 16.06.2005 року №2662-IV «Про виноград та виноградне вино»(зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразку).
На підставі вище зазначеного акту перевірки, Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України було прийнято рішення №000174 від 19.07.2012 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 17 741,46 грн., яке 24.07.2012 року було отримано підприємством, але у строки встановлені чинним законодавством самостійно не сплачені.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів " від 19.12.1995р. № 481/95-ВР (надалі по тексту Закон України від 19.12.1995р. № 481/95).
Згідно з п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору" від 07.08.2001р. № 940 (надалі по тексту - Постанова від 07.08.2001р. № 940) у складі Державної податкової служби утворено Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - Департамент) як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи, у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі - регіональні управління Департаменту з правами юридичної особи та їх територіальні підрозділи.
Абзацом 2 пункту 2 Постанови від 07.08.2001 року № 940 передбачено, що Департамент діє на підставі положення, що затверджується Головою Державної податкової служби, а його регіональні управління - на підставі положень, що затверджуються директором Департаменту.
Пункт 6.15 положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 13.10.2011 року N 1289, передбачає застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Згідно з пунктом 12 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року N 854 (надалі по тексту -Правила) зберігання та реалізація алкогольних напоїв, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Відповідно до пункту 4 статті 11 Закону України від 19.12.1995року № 481/95, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
У відповідності до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів», марки для вироблених в Україні алкогольних напоїв і тютюнових виробів відрізняються від марок для ввезених на митну територію України алкогольних напоїв і тютюнових виробів дизайном та кольором. Розмір плати за одну марку акцизного податку для алкогольних напоїв становить 0,103 гривні, для тютюнових виробів - 0,055 гривні. Марки для алкогольних напоїв та тютюнових виробів імпортного виробництва мають фіолетовий колір, вітчизняного - зелений. Наскрізна нумерація на марках складається з двох цифр індексу регіону України за місцезнаходженням виробника продукції (для маркування вітчизняної продукції), серії та окремого для кожної марки номера. Така нумерація наноситься паралельно довшій стороні марки. Крім того, на кожну марку наносяться такі реквізити: для тютюнових виробів - напис, що складається з початкових літер слів "тютюн імпортний" ("тютюн вітчизняний") - "ТІ" ("ТВ"), двозначного та однозначного числа (рік і квартал, у якому вироблено марки), розділених скісними лініями; для алкогольних напоїв - напис, що складається з початкових літер слів "алкоголь імпортний" ("алкоголь вітчизняний") - "АІ" ("АВ"), двох двозначних чисел (місяць і рік, у якому вироблено марки), розділених скісними лініями, та зазначення суми акцизного податку, сплаченої за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака.
Згідно з пунктом 20 Положення №1251 вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Відповідно до пункту 21 Положення №1251, для прикріплення марок використовується клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання. Марки наклеюються на пляшку П- чи Г-подібним способом через горловину. У разі реалізації напоїв в упаковках (типу "Tetra Pak") марки наклеюються по осі упаковки на верхній площині.
З матеріалів справи вбачається, що в Акті перевірки, в якому зафіксовані вказані порушення, зауваження до акту перевірки відсутні, але зазначено, що вони будуть надані пізніше. Однак, докази надання зауважень до акту, суду не надано.
Відповідно до пункту 14 ст. 17 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95 передбачено застосування фінансових санкцій до суб'єктів господарювання у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Рішення про застосування фінансових санкцій від 19.07.2012 року було отримано відповідачем 24 липня 2012 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с. 10). Докази оскарження вказаного рішення в судовому порядку чи добровільної оплати суми штрафу, у суду відсутні.
У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пункту 5 Порядку застосування фінансових санкцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи документи, що підтверджують порушення Товариства з обмеженою відповідальністю «Ланжерон і К»правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а саме факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку, встановленого зразка, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
В зв'язку з чим, суд прийшов до висновку, що позивач довів суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та надав необхідні докази, в підтвердження своїх позовних вимог.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані представником позивача у справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, такими, які підтверджені доказами та відповідають чинному законодавству України, а отже сума фінансових санкцій у вигляді штрафу розмірі 17 741,46 грн. має бути стягнута на користь Державного бюджету України в судовому порядку.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 2, 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, відповідно до положень Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»керуючись ст. ст. 2,4, 69,71, 94,158,160, 162, 163, 167, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ланжерон і К»про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу розмірі 17 741,46 грн. -задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ланжерон і К»(67452, Одеська область, Роздільнянський район, смт. Лиманське, вул. Леніна, 58, код ЄДРПОУ 31892908) фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17 741,46 грн. (сімнадцять тисяч сімсот сорок одну гривню 46 копійок) до Державного бюджету: код платежу 21081100, р/р 31117106700381, ГУДКСУ в Одеській області, МФО -828011, отримувач УДКСУ у Роздільнянському районі, код отримувача 379583382.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 15 жовтня 2012 року.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно
Суддя Л.Р. Юхтенко
.