ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Справа № 0670/4864/11
Головуючий у 1-й інстанції: Майстренко Н.М.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
УХВАЛА
іменем України
"06" лютого 2012 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Соморовій В.А. ,
розглянувши апеляційну скаргу Овруцької районної спілки споживчих товариств "Райспоживспілка" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "14" листопада 2011 р. у справі за позовом Овруцької районної спілки споживчих товариств "Райспоживспілка" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними та скасування рішень ,
ВСТАНОВИВ:
Овруцька районна спілка споживчих товариств звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області про визнання безпідставними та протиправними дії відповідача, визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 26.04.2011 року №0000282302 про нарахування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 271,00 грн., рішення про застосування фінансових санкцій від 26.04.2011 року №0000292302, яким до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 1000,00 грн., податкового повідомлення-рішення від 05.05.2011 року №0000342302 про нарахування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 842,50 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2011 року позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Овруцької МДПІ від 05.05.2011 року № 0000342302 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 586,5 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Овруцька районна спілка споживчих товариств просить скасувати вказану постанову в частині відмови в задоволенні позову та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Встановлено, що відповідно до наказу Овруцької МДПІ від 12.04.2011 року №227 та на підставі направлень від 13.04.2011 року №№225, 226 посадовими особами Овруцької МДПІ проведено фактичну перевірку у магазині "ТПП №9" Овруцької районної спілки споживчих товариств (с. Велика Чернігівка Овруцького району Житомирської області) на предмет дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, за наслідками якої складено акт від 14.04.2011 року №0032/06/16/23/01749355.
Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 1, п. 12 ст. 3, ст. 6, ст. 8 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", п. 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 рок №614, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року за №105/5296, ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.04.2011 року №0000282302, яким нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 271 грн., рішення про застосування фінансових санкцій від 26.04.2011 року №0000292302, яким до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 1000 грн.
Відповідно до наказу Овруцької МДПІ від 19.04.2011 року №243 та на підставі направлень від 20.04.2011 року №№239, 240 посадовими особами Овруцької МДПІ здійснено фактичну перевірку у магазині "ТПП №2" Овруцької районної спілки споживчих товариств (с. Раківщина Овруцького району Житомирської області) щодо дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, за наслідками якої складено акт від 22.04.2011 року №0037/06/16/23/01749355.
Перевіркою встановлено порушення п.п. 11, 12, 13 ст. 3, ст. 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
На підставі даного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.05.2011 року №0000342302, яким нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 842,50 грн.
Відповідно до пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно з п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитись на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин: у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3 (пп. 80.2.6 п. 80.2 ст. 80 Податкового Кодексу).
Овруцькою МДПІ у серпні 2010 року здійснено перевірки дотримання у названих магазинах порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за наслідками яких складено акти від 20.08.2010 року №002262, №002260 та зафіксовано факти порушення позивачем Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (а.с. 148-152, т. 1). Зазначені обставини вказують на наявність правових підстав у Овруцької МДПІ для проведення фактичних перевірок, рішення за результатами яких оскаржуються у даній справі.
Визначені Податковим кодексом України документи, за наявності яких посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення фактичної перевірки відповідно до п. 80.5 ст. 80 Податкового кодексу України на підставі ст.81 Податкового кодексу України були наявними у відповідача.
Заперечення позивача проти права відповідача на проведення зазначеної перевірки та прийняття за її наслідками відповідних рішень є безпідставними, оскільки позивач не скористався правом недопущення посадових осіб відповідача до проведення фактичної перевірки.
Крім того, здійснення відповідачем перевірки магазинів позивача у присутності осіб, що фактично здійснювали розрахункові операції, узгоджується з вимогами п. 80.7 ст. 80 Податкового кодексу України.
Доводи позивача щодо незаконності проведення відповідачем перевірки правомірно не взяті до уваги судом першої інстанції.
Стосовно відповідності оскаржуваних рішень Овруцької МДПІ вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України слід зазначити наступне.
Податковим повідомленням-рішенням від 26.04.2011 року №0000282302 позивачу було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 271,00 грн., з яких 270,00 грн. - за необлікування товарів у встановленому порядку та 1,00 грн. - за роздрукування розрахункового документа, що не відповідає встановленій формі та змісту.
Відповідно до відомості про результати перевірки щодо оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарів, матеріальних цінностей) станом на 14.04.2011 року у магазині "ТПП №9" на момент перевірки виявлена нестача 20 пачок цигарок "Прима" без фільтру та 5 пляшок горілки "Пшенична мрія" ємністю 0,25 л. на загальну суму в розмірі 135,00 грн.
Тому, до відповідача правомірно застосовано фінансову санкцію за виявлене порушення в подвійному розмірі в сумі 270 грн. відповідно до ст. 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"
14.04.2011 року позивачем проведено розрахункову операцію з продажу товарів із застосуванням реєстратора розрахункових операцій. На касовому чеку невірно зазначено фактичний час проведення розрахункової операції.
Вказане є порушенням, що впливає на дані касового обліку підприємства, та тягне відповідальність згідно п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у вигляді фінансової санкції у розмірі 1 гривні.
Суд першої інстанції вірно вважав застосування до позивача фінансової санкції за вказане порушення законним.
Також встановлено, що рішенням про застосування фінансових санкцій від 26.04.2011 року №0000292302 до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 1000,00 грн., що пов'язано з обставинами, відповідно до яких 12.10.2010 року через РРО проведено розрахункову операцію з продажу пляшки горілки "Житомир" ємністю 0,25 л (касовий чек №9945) (а.с. 96, т. 2). При цьому реєстратор розрахункових операцій DATECS MP-500Т05 станом на 12.10.2010 року не зазначений у ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу видано ліцензію серії АГ №267424 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями зі строком дії з 07.06.2010 року по 07.06.2011 року та внесено до неї РРО №0616000792 від 31.05.2007 року, заводський номер ДГ 90010532. Реєстрацію зазначеного РРО скасовано 11.10.2010 року відповідно до довідки Овруцької МДПІ (а.с. 37, т. 1). Згідно з додатком до ліцензії №АГ267424 до переліку електронно-касових апаратів було включено новий реєстратор розрахункових операцій DATECS MP-500Т05 з визначенням терміну дії цього додатку - з 14.10.2010 року.
Відповідно до вимог ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) роздрібна торгівля алкогольними напоями має здійснюватись суб'єктом господарювання лише за наявності у нього відповідної ліцензії та із застосуванням електронних контрольно-касових апаратів, інформація про які внесена до такої ліцензії або додатку до неї.
Тому суд першої інстанції вірно вважав, що за здійснення позивачем 12.10.2010 року роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат не зазначений у ліцензії, дія якого мала розпочатися лише з 14.10.2010 року, останній підлягав застосуванню фінансової санкції згідно вимог ч. 2 ст. 17 зазначеного Закону.
Отже, підстави для визнання протиправним та скасування рішення Овруцької МДПІ про застосування фінансових санкцій від 26.04.2011 року №0000292302 відсутні.
Стосовно податкового повідомлення-рішення від 05.05.2011 року №0000342302, яким позивачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 842,50 грн., слід зазначити наступне.
До позивача застосовані фінансові санкції у сумі 756,50 грн. за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.
Відповідно до відомості про результати перевірки щодо оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарів, матеріальних цінностей) станом на 22.04.2011 року у магазині "ТПП №2" виявлено надлишок двох пляшок горілки "Житомир" ємністю 0,5 л та нестачу однієї пляшки горілки "Горілочка" ємністю 0,5 л. Фактично наявним є неналежний облік десяти пачок цигарок "Прима" без фільтру по ціні 3,75 грн. за пачку та необлікування у встановленому порядку 3 пачок цигарок "Прима срібна" по ціні 6,25 грн.
Тому, застосування згідно податкового повідомлення-рішення від 05.05.2011 року №0000342302 фінансових санкцій у сумі 586,50 грн. є незаконним. В даному випадку, фінансові санкції можуть нараховуватись лише у сумі не менше 170,00 грн. ((10х3,75)+(3х6,25)х2=56,25 грн.) відповідно до вимог ст. 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Відповідно, в цій частині позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.05.2011 року №0000342302 обґрунтовано підлягали задоволенню.
Також встановлено, що згідно касового чека від 22.04.2011 року №8532 (а.с. 61, т. 2) через реєстратор розрахункових операцій позивачем проведено розрахункову операцію з продажу цигарок "Прима" без фільтру без використання режиму попереднього програмування найменування, а саме: в чеку зазначено "Прима" без фільтру без слова «цигарки», за що відповідачем застосовано фінансову санкцію в сумі 85 грн.
Вказане є порушенням з боку позивача вимог п. 11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки таке програмування за умови виробництва під назвою однієї торгової марки певного асортименту товарів не дозволяє їх однозначно ідентифікувати, що тягне відповідальність за п. 6 ст. 17 вказаного Закону.
Тому, в цій частині позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.05.2011 року №0000342302 задоволенню не підлягають.
Відповідачем до позивача також застосовані фінансові санкції у розмірі 1,00 грн. за незабезпечення відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначених у денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Сума невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків становить 2,02 грн., що підтверджується письмовими доказами.
Таким чином, застосування податковим повідомленням-рішенням від 05.05.2011 року №0000342302 вказаної штрафної (фінансової) санкцій у розмірі 1,00 грн. здійснено на підставі та у розмірах, визначених законодавцем згідно з п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05.05.2011 року №0000342302 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 586,50 грн., та відмову у задоволенні решти позовних вимог за безпідставністю.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Овруцької районної спілки споживчих товариств "Райспоживспілка" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "14" листопада 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) (підпис) Г.І. Майор Є.В.Одемчук
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Роздруковано та надіслано простою кор.:
1- в справу
2 - позивачу Овруцька районна спілка споживчих товариств " Райспоживспілка " вул.Радянська, 28,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101
3- відповідачу Овруцька міжрайонна державна податкова інспекція вул. Сабурова, 1/20,м. Овруч,11106