ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Справа № 2а-5489/10/1770
Головуючий у 1-й інстанції: Ткачук Н.С.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
УХВАЛА
іменем України
"30" січня 2012 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетранссервіс" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" серпня 2011 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетранссервіс" до Державної податкової інспекції у м.Рівне про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "Рівнетранссервіс" звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівне про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004092342/0 від 09.11.2010 року, яким ТОВ "Рівнетранссервіс" визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 47113,20 грн., в тому числі за основним платежем - 39261 грн. і штрафними (фінансовими) санкціями на суму 7852,20 грн.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ТОВ "Рівнетранссервіс" просить скасувати вказану постанову та постановити рішення про задоволення позовних вимог через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Зазначає, що не допускало в своїй діяльності безтоварних операцій, реальність господарської діяльності підтверджена письмовими доказами.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Встановлено, що в період з 27.09.2010 року по 21.10.2010 року ДПІ у м. Рівне проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Рівнетранссервіс" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складено акт №1689/23-100/33276798 від 28.10.2010 р., залишений податковим органом без змін у відповідь на заперечення позивача від 01.11.2010р.
В акті зазначено про порушення ТОВ "Рівнетранссервіс" вимог пп.5.2.1. п.5.2., пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.1994 року, в результаті чого за II квартал 2010 року занижено податок на прибуток на суму 39261 грн.
Податковим повідомленням-рішенням ДПІ у м.Рівне №0004092342/0 від 09.11.2010 року ТОВ "Рівнетранссервіс" визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 47113,20 грн., в тому числі за основним платежем - 39261 грн. і штрафними (фінансовими) санкціями на суму 7852,20 грн.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"№334/94-ВР від 28.12.1994 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) валові витрати виробництва та обігу - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Згідно з пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 цього Закону, до складу валових витрат включаються: суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті.
Дані норми закону дозволяють платнику податку формувати валові витрати при наявності таких двох умов:
- підтвердження витрат належним чином оформленими первинними документами, які містять відомості про господарську операцію та посвідчують факт її здійснення;
- спрямування результату таких операцій на подальше використання у господарській діяльності платника податків.
З матеріалів справи вбачається, що 01 грудня 2008 року між ТОВ "Рівнетранссервіс" (покупець) та ТОВ «Транснафтатрейд» (постачальник) укладено договір поставки нафтопродуктів за №135 (т.1 а.с. 105-111), за умовами пункту 1.1 якого постачальник зобов'язується передати, а покупець прийняти й оплатити нафтопродукти в кількості, асортименті, по цінам, в терміни, відповідно до умов договору і додатків до нього, що є невід'ємними частинами договору.
10 червня 2009 року між ТОВ "Рівнетранссервіс" (покупець) та ТОВ «Нафтатранс» (постачальник) укладено договір поставки нафтопродуктів за №21/10, за умовами пункту 1.1 якого постачальник зобов'язується на умовах та в порядку, визначених цим договором поставити покупцю нафтопродукти, а покупець зобов'язується на умовах та в порядку, визначених цим договором, прийняти товар та оплатити його.
На підтвердження виконання умов зазначених договорів позивачем надано податковому органу видаткові, податкові накладні, з яких вбачається, що вартість отриманого дизельного палива ТОВ "Рівнетранссервіс" від ТОВ «Транснафтатрейд» і ТОВ «Нафтатранс» складає 157152,54 грн. (без ПДВ), ПДВ - 31430,51 грн. (т.1 а.с.113,114,136,137), виписку банку та платіжне доручення (т. 1 а.с.112,138).
Пунктом 5.3.9 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.1994 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Відповідно до ч. 1,2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"№996-ХІУ від 16.07.1999 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа; дату і місце складання; назва підприємства, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Видаткові накладні (т.1 а.с.113,136) містять лише підписи уповноважених представників сторін, без зазначення посад або інших даних, що дають можливість ідентифікувати особу, яка підписала дані документи, а тому в силу Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" №996-ХГУ від 16.07.1999 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), не є первинними документами. Інші документи на підтвердження правомірності формування валових витрат під час проведення перевірки позивачем не надано.
Порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів регулюється Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 р. N 281/171/578/155, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02 вересня 2008 р. за N 805/15496 (далі -Інструкція).
Розділом 5 Інструкції встановлено, що перевезення нафтопродуктів автомобільним транспортом здійснюється згідно з правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Мінтрансу України від 14 жовтня 1997 року N 363, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за N 128/2568 (далі - Правила перевезення)
Згідно правил, що товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи. Форма товарно-транспортної накладної для перевезення нафтопродуктів міститься в додатку 3 до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 р. N 281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 вересня 2008 р. за N805/15496.
Згідно з розділом 7 Інструкції нафта і нафтопродукти вантажоодержувачам постачаються централізовано або вивозяться самостійно вантажоодержувачем. Відпуск нафти і нафтопродуктів до мір повної місткості та нафтопродуктів, розфасованих до тари, оформлюється ТТН у чотирьох примірниках, з яких: перший - залишається у товарного оператора вантажовідправника і є первинним документом складського обліку з подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства; другий - використовується водієм як перепустка під час виїзду з підприємства, а після виїзду - залишається в охорони підприємства з подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства; третій та четвертий - засвідчені підписом представника вантажоодержувача та відміткою про час виїзду з підприємства - передаються перевізнику. При цьому третій примірник є супровідним документом вантажу і після його здавання передається вантажоодержувачу. Четвертий примірник передається експедитору (водію) і є підставою для обліку транспортної роботи. ТТН на вивезення нафти або нафтопродуктів автотранспортом вантажоодержувача оформлюється на підставі довіреності вантажоодержувача, а під час постачання вантажовідправником - на підставі подорожнього листа автотранспортного підприємства. Відпуск нафти або нафтопродуктів здійснюється з день оформлення ТТН за наявності усіх її примірників. У ТТН оператор зазначає номер резервуара, з якого відпущено нафту або нафтопродукт, розписується в ній і здає для оформлення. У ТТН зазначаються найменування, марка та вид нафти або нафтопродукту, об'єм, маса, густина і температура, за якої визначалась густина, а також дата і час виїзду автоцистерни з підприємства.
Товарно-транспортні накладні позивача (т.1 а.с.224, т.2 а.с.39) не містять всіх необхідних встановлених обов'язкових реквізитів.
Решта первинних документів податковому органу під час проведення перевірки ТОВ "Рівнетранссервіс" не надавалась.
Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог ТОВ "Рівнетранссервіс" та обґрунтовану відмову в позові.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетранссервіс" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" серпня 2011 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Ю.Бучик
судді: Г.І. Майор Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано простою кор.:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнетранссервіс" вул.Мазепи,29/30,м.Рівне,33000
3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Рівне вул.Відінська , 8,Рівне,33023