ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" жовтня 2012 р. м. Київ К-58001/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області
на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.11.2009 року
та постанову Господарського суду Львівської області від 17.04.2008 року
по справі № 28/76А
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»
до Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» звернулось до суду з позовом про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області від 23.08.2007 року № 0004351501/0/11655, від 15.01.2008 року № 0000021501/0/483.
Постановою Господарського суду Львівської області від 17.04.2008 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.11.2009 року, позов задоволено; визнані нечинними спірні податкові повідомлення-рішення, з мотивів протиправності їх прийняття.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та закрити провадження у справі, посилаючись на порушення норм матеріального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судами пропередніх інстанцій, за результатами проведеної планової перевірки ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.03.2007 року, складено акт № 794/23-1/00278801 від 09.08.2007 року, в якому встановлено порушення п. 4.5 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту (далі Інструкція), затвердженої наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 01.10.1999 року № 231/539/118/219.
На підставі результатів вказаної перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.08.2007 року № 0004351501/0/11655 про визначення податкового зобов'язання за платежем збір за спеціальне користування водними ресурсами державного значення на суму 59 018 грн., у т.ч.: 42 364 грн. основного платежу та 16 654 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
За результатами адміністративного оскарження, 15.01.2008 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000021501/0/483 про визначення податкового зобовязання за платежем збір за спеціальне користування водними ресурсами державного значення у вигляді штрафних (фінансових) санкцій на суму 1 284,10 грн.
Також судами попередніх інстанцій встановлено, що у позивача наявні три окремі лінії водних трубопроводів: технічних, пожежних та питних. Останні призначені для забезпечення питних та санітарно-гігієнічних потреб працівників підприємства. При цьому на двох технічних трубопроводах встановлено лічильники, що вказує на облік спец користування водними ресурсами. Щодо питних водотрубопроводів, то такі забезпечуються водою від первинного водокористувача Жидачівського міського комунального підприємства «Жидачівводоканал».
Плата за спеціальне водокористування підтверджується довідкою позивача, відповідно до якої протягом 2006 року та І кварталу 2007 року позивачем сплачено у бюджет 559 000 грн., а за питне споживання 869 716,85 грн.
Як встановлено судами, факт наявності у позивача шести пральних машин пов'язаний з необхідністю прання забрудненого спецодягу працівників, у зв'язку з чим використання води здійснюється для задоволення санітарно-гігієнічних потреб, що узгоджується із роз'ясненням, наданим у листі ДПА України від 16.06.2007 року № 12216/7/15-0817, та виключає справляння збору за використання водних ресурсів.
Відповідно до положень п. 4.8 вищезазначеної Інструкції збір за використання водних ресурсів не справляється за воду, що використовується для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення, в тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та громадян субєктів підприємницької діяльності.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про безпідставність нарахування позивачу податкового зобов'язання за платежем збір за спеціальне користування водними ресурсами.
Однак, при вирішенні позовних вимог щодо податкового повідомлення-рішення ДПІ у Жидачівському районі Львівської області від 23.08.2007 року № 0004351501/0/11655, судами обох інстанцій не враховано пп. б пп. 6.4.1. п. 6.4. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно якого податкове повідомлення або податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов'язання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження.
При цьому в силу вимог пп. 6.4.3 п. 6.4 ст. 6 цього ж Закону у випадках, визначених підпунктом «б»підпункту 6.4.1 цього пункту, податкове повідомлення вважається відкликаним з дня прийняття контролюючим органом рішення про скасування або зміну раніше нарахованої суми податкового зобов'язання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу.
Наведений законодавчий припис втілено і в абзаці п'ятому пункту 9 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.1996р. № 29, за змістом якого у разі скасування в певній частині раніше прийнятого рішення органу державної податкової служби про нарахування суми податкового зобов'язання (пені та штрафних санкцій) або податкового боргу, раніше надіслане податкове повідомлення або податкова вимога вважаються відкликаними від дня отримання платником податків нового податкового повідомлення або відповідної податкової вимоги, що містить нову суму податкового зобов'язання (податкового боргу).
Отже, податкове повідомлення-рішення від 23.08.2007 року № 0004351501/0/11655 слід вважати відкликаними. З огляду ж на відсутність правовідносин за цим рішенням, а відтак і на відсутність права, яке підлягає судовому захисту, провадження у справі в частині позовних вимог щодо визнання нечинним вказаного акту індивідуальної дії підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 222, 223, 224, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області задовольнти частково.
Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.11.2009 року та постанову Господарського суду Львівської області від 17.04.2008 року в частині визнання нечинним податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жидачівському районі Львівської області від 23.08.2007 року № 0004351501/0/11655 скасувати із закриттям провадження у справі.
В решті судові рішення - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)В.В. Кошіль Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)О.А. Моторний