Ухвала суду № 26434307, 24.09.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2012
Номер справи
2а-5964/12/1370
Номер документу
26434307
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2012 р. Справа № 143992/12

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Левицької Н.Г.,

судді Рибачука А.І.,

судді Хобор Р.Б.,

за участю секретаря судового засідання Саламахи І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби,м.Мукачеве, Закарпатської обл. на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2012р. у справі № 2а-5964/12/1370 за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця",м.Львів до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби,м.Мукачеве, Закарпатської обл. про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.06.2012р. № 0003991742, -

В С Т А Н О В И В :

05.07.2012р. Державне територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця", м.Львів звернулось до Львівського окружний адміністративного суду з адміністративним позовом до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби,м.Мукачек Закарпатської обл. про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.06.2012р. № 0003991742.

Відповідач: Мукачівська ОДПІ Закарпатської області позовні вимоги повністю заперечив, подав до суду першої інстанції письмові заперечення, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2012р. позовні вимоги задоволено.

Не погодившись із зазначеною постановою, відповідач її оскаржив, і вважає, що дана постанова винесена з неправильним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить вказану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що за наслідком проведеної податковим органом перевірки Відокремленого підрозділу "Ужгородська дирекція залізничних перевезень" позивача в порушення вимог п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України утримано та перераховано податок з доходів фізичних осіб загальною сумою за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії останнього до бюджету м. Ужгорода, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу.

Позивач ДТГО "Львівська залізниця" подав заперечення на апеляційну скаргу. Позивач вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що дана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що працівниками ДПІ у м. Ужгороді проведено документальну позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу "Ужгородська дирекція залізничних перевезень" з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010р. по 31.03.2012р., за результатами якої складено Акт від 31.05.2012р. № 776/17-319/10/25449675, у висновках якого зазначено, що в порушення вимог ст.168 Податкового кодексу України з наступними змінами та доповненнями (далі - ПК України) по Відокремленому підрозділі "Ужгородська дирекція залізничних перевезень" ДТГО "Львівська залізниця" виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, в тому числі, по Мукачівському району - 1428814,09 грн.

На підставі зазначеного Акта перевірки Мукачівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.06.2012 № 0003991742 ., яким збільшено Відокремленому підрозділу "Ужгородська дирекція залізничних перевезень" ДТГО "Львівська залізниця" суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників у розмірі 1428814,090грн. та донараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 212889,8грн.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що відповідач помилково прирівнював окремі станції до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО "Львівська залізниця" положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджували питання про розміщення таких підрозділів позивача з відповідними органами місцевого самоврядування (Мукачівського району) в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких станцій процедури погодження не потребує. Обов'язок щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ "Ужгородська дирекція залізничних перевезень" позивача повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням до бюджету м. Ужгорода. Тому оскаржені позивачем податкові повідомлення-рішення є неправомірними.

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції, з врахуванням наступного.

Судом встановлено, що відокремлений підрозділ "Ужгородська дирекція залізничних перевезень", згідно з довідкою про включення до ЄДРПОУ, зареєстрований розпорядженням виконавчого комітету Ужгородської міської ради 03.07.2000р. Місцезнаходження суб'єкта господарювання відповідно до довідки про включення до ЄДРПОУ: м. Ужгород, вул. Тихого, 8. Взято на податковій облік в органах державної податкової служби 02.11.2000р. за № 281-1/668. На момент проведення перевірки перебував на обліку в ДПІ у м. Ужгороді.

Як зазначено в акті перевірки, відповідно до штатного розпису Відокремлений підрозділ "Ужгородська дирекція залізничних перевезень" складається з окремих станцій, в тому числі: станції Мукачево, на якій працює 232 чоловіка, станції Чинадієво, на якій працює 7 чоловік, станції Баркасово, на якій працює 12 чоловік, станції Страбичово, на якій працює 13 чоловік, станції Колчино, на якій працює 6 чоловік.

Відокремлений підрозділ "Ужгородська дирекція залізничних перевезень" за своїм місцезнаходженням сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України.

Згідно із вимогами п.п.14.1.180 ст.14 Податкового кодексу України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.

Як зазначено в п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Пунктом 168.4.4 Податкового кодексу України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Згідно з вимогами п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Оскільки норми чинного законодавства чітко розмежовують сутність, права та обов'язки відокремленого та структурного підрозділів, а відтак суд апеляційної інстанції приходить до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу "Ужгородська дирекція залізничних перевезень" позивача.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що податкове повідомлення-рішення Мукакчівської ОДПІ від 18.06.2012 № 0003991742 підлягає скасуванню.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції правильно і повно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстав для скасування оскарженої постанови суду немає.

Керуючись вимогами ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Апеляційну скаргу Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської обл.. Державної податкової служби - залишити без задоволення/

2.Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.072012р.в адміністративній справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця",м.Львів до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби, м.Мукачеве, Закарпатської обл. про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.

Ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складення в її повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 24.09.2012 р. проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 28.09.2012р.

Головуючий суддя Н.Г.Левицька

Суддя А.І. Рибачук

Суддя Р.Б. Хобор