ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2012 р. Справа № 2-а-3314/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південному регіоні" до Військової частини А 1604 про стягнення штрафних санкцій,
встановив:
Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго"в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південному регіоні"(далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Військової частини А 1604 (далі - відповідач) про стягнення штрафу в розмірі 5100, 00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не виконані вимоги припису № 05/31-03-0357 від 28.07.2011р. щодо усунення виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду порушень вимог законодавства про електроенергетику, внаслідок чого позивачем своєю постановою № 05/30-01-0018 від 28.07.2012 року накладено на нього штраф в сумі 5100,00 грн.
Враховуючи те, що відповідачем штраф до Державного бюджету України не сплачено і в законному порядку постанову про накладення штрафу не оскаржено, позивач просить стягнути зазначену суму штрафу в судовому порядку.
Сторони надали до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні і в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 28.11.2011р. Державним інспектором з енергетичного нагляду у відповідності з Законами України "Про електроенергетику", "Про теплопостачання", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"та Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою КМУ № 929 від 07.08.1996 р., проведено позапланову перевірку військової частини А 1604.
Перевірку проведено у присутності уповноваженої особи відповідача.
Метою проведення планової перевірки слугувала перевірка виконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме Припис від 29.03.2011р. № 05/31-03-0160.
За результатами здійсненого заходу виявлено невиконання вимог законодавства про електроенергетику та теплопостачання, а саме не виконано вимоги Припису від 29.03.2011р № 05/31-03-0160, про що складено акт від 28.017.2011 р. № 05/31-03-0013 та винесено для виконання припис №05/31-03-0357 від 28.07.2011р. про зобов'язання відповідача провести заходи щодо усунення виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду порушень вимог законодавства (п.1-10 Припису від 29.03.2011р.), граничний термін виконання якого встановлений до 05.08.2011р.
Вказані акт від 28.07.2011р. № 05/31-03-0013 та припис № 05/31-03-0357 від 28.07.2011р. отримані відповідачем 28.07.2011р., про що свідчить запис у вищевказаних документах.
В ході судового розгляду з'ясовано, що відповідач заперечує проти позовних вимог мотивуючи це тим, що дії, які зобов'язує вчинити їх позивач, не відносяться до компетенції військової частини А 1604. Позивач посилається на те, що відповідно до Закону України "Про Збройні Сили України", Наказу Міністра Оборони України "Про проведення організаційних заходів з формування та комплектування квартирно-експлуатаційних управлінь"від 31.05.2005р. № 290, директиви від 09.12.2005р. Департаменту фінансів Міністерства оборони України і Головного Квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України № 303/18/2050, листа Начальника Південного територіального управління квартирно-експлуатаційного управління №303/22/1/391 від 27.12.2005р., основні засоби військових частин, містечок Херсонського гарнізону передані на баланс Квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона (КЕВ),в тому числі енергетичні об'єкти, лінії електромереж відповідних підрозділів. Відповідно до Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних сил України, КЕВ зобов'язана здійснювати утримання,експлуатацію енергетичних об'єктів комунально-побутового призначення .
Тобто, КЕВ м. Херсона отримує цільові державні кошти на здійснення безпосереднього забезпечення виконання питомих заходів на енергетичному об'єкті.
При цьому, законодавством не передбачено цільове фінансування військової частини А1604
Виходячи з вищевикладеного,враховуючи повноваження військової частини А1088, відповідач вважає, що саме до КЕВ м. Херсона можуть прийматися приписи і постанови про застосування санкцій.
В той же час відповідачем не надано доказів на підтвердження вказаної обставини.
Проте, оскільки військова частина не скористалась правом оскарження у встановленому порядку припису № 05/31-03-0357 від 28.07.2011р., виданого Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області, суд вважає, що відповідач фактично погодився із застосованою штрафною санкцією у розмірі 5100 грн. Отже постанова № 05/30-01-0018 є чинною та не звільняє відповідача від виконання та сплати штрафу у розмірі 5100 грн.
Після закінчення вказаного у приписах терміну для його виконання інформація про таке виконання до позивача не надходила. У зв'язку з чим, 24.11.2011 р. була проведена перевірка стану виконання припису від 28.07.2011р. № 05/31-03-0357 та встановлено, що його вимоги не виконанні, зокрема, не виконаними залишились п.1-10 Припису від 28.07.2011р. № 05/31-03-0357, про що складено акт перевірки (протокол) 05/31-03-0020 від 24.11.2011р. Перевірка була проведена в присутності начальника квартирно-експлуатаційної служби Ляски О.М.
За невиконання вимог припису 28.07.2011р. № 05/31-03-0357 та не усунення вказаних порушень Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області на підставі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику"та Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312, винесено постанову № 05/30-01-0018 від 28.11.2011 року про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в сумі 5 100 грн.
Дана постанова отримана відповідачем 30.11.2011р., що підтверджується відміткою на супровідному листі від 30.11.2011р. № 16/29-1089. Однак, станом на день розгляду даної справи доказів щодо оскарження постанови чи її виконання в добровільному порядку суду не надано.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про електроенергетику"від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР (далі -Закон від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР), цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Згідно із ч.ч. 1-4 ст. 9 Закону від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР, державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.
Відповідно до ст. 27 Закону "Про електроенергетику"від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР, правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій, у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про електроенергетику"до принципів державної політики в енергетиці належать: створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частина 1 ст.9 зазначеного закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Згідно із Указом Президента України "Про Міністерство палива та енергетики України"від 14.04.2000 р. № 598/2000 Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.
Національна енергетична компанія "Укренерго"Міністерства палива та енергетики України - це державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, підрозділом якої в південному peгіоні є відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Південному peгіоні".
Відокремлений Підрозділ "Держенергонагляд у Південному peгіоні" здійснює свою діяльність відповідно до Положення про ВП "Держенергонагляд у Південному peгіоні"та на підставі довіреності, яку видає ДП "НЕК "Укренерго".
Згідно з вищезазначеним Положенням, державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної i теплової енергії в Херсонській області є одним із структурних підрозділів ВП "Держенергонагляд у Південному peгіоні".
Наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03.11.2006 р. "Про державний енергетичний нагляд"встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної i теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Міністерству палива та енергетики щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, що регламентується Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної i теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р.
Метою Державного енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових i нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної i теплової енергії, посилення впливу на суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання i споживання енергії та забезпечення споживачами належного технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок i теплових мереж.
Відповідно до п. 7 ч. 2 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної i теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р., керівники структурних підрозділів інспекції та їх заступники є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду; інші спеціалісти, що виконують функції держаного енергетичного нагляду, є державними інспекторами.
Згідно з п.п. 5, 6 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 визначене коло посадових осіб, які можуть накладати штрафи та граничні розміри сум штрафних санкцій. Такими посадовими особами є старші державні інспектори та державні інспектори з енергетичного нагляду.
Отже, постанова про накладення штрафу прийнята уповноваженою на те особою та з дотриманням процедури, визначеної згідно із вказаними правовими нормами.
Частина 6 ст.27 Закону України "Про електроенергетику"визначає, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України.
В ході судового розгляду справи судом встановлено, що відповідачем припис № 05/31-03-0357 від 28.07.2011р. не оскаржувався, а накладений постановою № 05/30-01-0018 від 28.07.2011 року штраф в сумі 5 100 грн. в добровільному порядку не сплачений.
Згідно із ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням встановлених судом обставин, а також враховуючи, що станом на час розгляду справи відповідач не сплатив фінансових санкцій, адміністративний позов підлягає задоволенню, а зазначена сума - стягненню з відповідача в судовому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 19, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південному регіоні"до Військової частини А1604 - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з військової частини А1604 (ідентифікаційний код 08501380; 75000, Херсонська область, Білозерський район, с.Чорнобаївка, військове містечко №14) штраф в розмірі 5100 (п"ять тисяч сто) грн. 00 (нуль) коп. на р/р 31113106700016, одержувач Держбюджет Білозерський район, 21081100, код ОКПО 24103748, ГУДКУ в Херсонській області, МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Пекний А.С.
кат. 5.8.2