ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 жовтня 2012 року 09:00 № 2а-9545/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Савченко А.І., при секретарі Литовці Ю.Є., розглянувши у письмовому проваджені адміністративну справу
за позовомУправління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в місті Києві державної адміністраціїдо третя особаОСОБА_1 Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатпро стягнення суми коштів у розмірі 8732,18грн. ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (далі по тексту -позивач, УПСЗН Святошинської РДА) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту -відповідач, ОСОБА_1.), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі по тексту -третя особа) та, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, просило суд стягнути надміру виплачену державну допомогу у розмірі 8732,18грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що внаслідок порушення відповідачем Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751, а саме не повідомлення органу, що призначає та виплачує державну допомогу, про дохід сім'ї, виникла переплата державних коштів за період з 01.11.2010р. по 31.12.2011р. в розмірі 8732,18грн.
На час звернення позивача до суду із даним позовом надміру сплачені кошти відповідачем у добровільному порядку не погашені, а тому позивач просить суд стягнути їх у примусовому порядку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 30 серпня 2012 року.
У судове засідання, призначене на 30 серпня 2012 року, жодна зі сторін не з'явилась, в зв'язку з чим та враховуючи приписи статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд відклав розгляд справи на 12 вересня 2012 року.
Судове засідання, призначене на 12 вересня 2012 року, судом відкладалось на 26 вересня 2012 року в зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів у справі.
У судовому засіданні 26 вересня 2012 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні 26 вересня 2012 року суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
8 листопада 2010 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Святошинської РДА із заявою про призначення державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та комплектом необхідних документів відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 21.11.1992р. №2811-ХІІ (далі по тексту - Закон України від 21.11.1992р. №2811-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України від 21.11.1992р. №2811-ХІІ громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно з довідкою Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 24.09.2012р. №7 ОСОБА_1 у період листопад 2010 року -грудень 2011 року виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 10759, 34грн.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України від 21.11.1992р. №2811-ХІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Пунктом 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751 (далі по тексту - Порядок №1751) встановлено, що відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50 відсотками, з 1 січня 2009 року -75 відсотками, з 1 січня 2010 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Середньомісячний сукупний доход сім'ї, згідно із визначенням, наведеним в статті 2 Закону України від 21.11.1992р. №2811-ХІІ, це обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
Пунктом 5 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001р. №486/202/524/455/3370 (далі по тексту - Методика) закріплено, що до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: нарахована заробітна плата, плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати, премії і винагороди (п.5.1 Методики); інші грошові виплати, які мають систематичний характер (п.5.2 Методики); стипендії, пенсії, допомога (п.5.3 Методики); доходи від підприємницької діяльності та іншої незалежної професійної діяльності (п.5.4 Методики); усі види винагород, які виплачуються штатним (позаштатним) працівникам з фонду авторського гонорару (п.5.5 Методики); матеріальне забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(п.5.6 Методики); доходи від здавання житлового приміщень, будов у найм або в оренду (п.5.7 Методики); натуральна оплата праці (п.5.8 Методики); грошове забезпечення військовослужбовців (п.5.9 Методики); суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров'я, що пов'язане з виконанням ним трудових обов'язків (п.5.10 Методики); заробіток учнів та студентів (п.5.11 Методики); суми, які виплачувалися за час вимушеного прогулу та суми за час вимушеного прогулу при затримці виконання рішення про поновлення на роботі працівника (п.5.12 Методики); фактичний заробіток осіб, які працювали у фізичних осіб (п.5.14 Методики); суми індексації грошових доходів населення та компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (п.5.15 Методики); доходи від особистого селянського господарства, земельних ділянок, наданих для ведення городництва, сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки (паю), виділеної внаслідок розпаювання землі (п.5.16 Методики); допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю (п.5.17 Методики); інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства (п.5.18 Методики).
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі (пункт 19 Порядку №1751 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008р. № 57).
Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) (пункт 22 Порядку в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008р. № 57).
При складенні заяви ОСОБА_1 була повідомлена про те, що вона зобов'язана повідомити органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату такої допомоги.
Так, частинами 1, 2 статті 22 Закону України від 21.11.1992р. №2811-ХІІ встановлено обов'язок одержувачів державної допомоги повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
На підставі листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 01.02.2012р. №02/149-07 було виявлено переплату допомоги ОСОБА_1 допомоги в сумі 8939,34 грн. за період з 01.11.2010р. по 31.12.2011р. у зв'язку з неправомірним призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів.
Більш того, в матеріалах справи містяться довідки про доходи від 30.12.2011р. №711 та від 12.01.2012р. №716, згідно з якими ОСОБА_3 (чоловік ОСОБА_1.) працював в МПП «Ерідон»у період з 19.09.2006р. по 30.09.2011р. та отримав загальну суму доходу у розмірі 115318,50грн. (за період з 01.05.2010р. по 30.09.2011р.).
Відповідно до пункту 49 Порядку №1751 суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру, внаслідок зловживання з боку громадян (у результаті подання неправдивих документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначання і виплату державної допомоги), стягуються згідно з законом.
Пунктом 4.7 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 27.01.2007р. №65 Київський міський центр разом з районними управліннями праці та соціального захисту населення вживає заходів для попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги, інших видів грошових виплат.
Своїм листом від 08.02.2012р. №1079/37-02/12 УПСЗН Святошинської РДА повідомляло відповідача про необхідність повернення незаконно отриманих коштів.
За таких підстав, з урахуванням зазначених вище норм чинного законодавства та встановлених судом обставин, а також враховуючи, що наведені позивачем обставини підтверджуються матеріалами справи і не спростовані відповідачем, а сума, заявлена до відшкодування підтверджена відповідними розрахунками, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 суму надміру виплаченої державної допомоги у розмірі 8732,18грн.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідач суду не надав.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_1 (03062, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, проспект Комарова, 7, р/р 35417011001244 в ГУДКУ м. Києві, МФО 820019, код 22886300, КФК 090303, КЕКВ 1343) незаконно отримані кошти допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 8732 (вісім тисяч сімсот тридцять дві) грн.18 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.І. Савченко