ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 жовтня 2012 року № 2а-12049/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справуза позовом Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністраціїдо ОСОБА_1третя особа,що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатпро стягнення коштів в сумі 875,50 грн., -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
03 вересня 2012 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (далі -УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА, позивач) з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі -відповідач), третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення коштів в сумі 875,50 грн.
03 вересня 2012 року на адресу суду УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА подано клопотання про поновлення пропущеного строку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 вересня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та адміністративну справу № 2а-12049/12/2670 призначено до судового розгляду на 26 вересня 2012 року. Цією ж ухвалою до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі -третя особа).
25 вересня 2012 року на адресу суду від позивача надійшла заява про слухання справи без участі представника УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА.
В судовому засіданні 26 вересня 2012 року суд ухвалив розглянути справу у письмовому провадженні.
В судовому засіданні відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечував.
Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані особами, які беруть участь у справі документи і матеріали, заслухавши пояснення відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
04 листопада 2011 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про отримання щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та комплектом необхідних документів.
Рішенням УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 11.11.2011 р. ОСОБА_1 призначені:
- допомога по догляду за дитиною до 3-х років жінкам зареєстр. як СПД з 01.11.2011 р. по 21.08.2013 р. у розмірі 130 грн.;
- допомога по догляду за дитиною до 3-х років жінкам, зареєстр. як СПД (по дох.) з 01.11.2011 р. по 30.11.2011 р. у розмірі 460,79 грн. та з 01.12.2011 р. по 30.04.2012 р. у розмірі 479,79 грн.;
- допомога при народженні дитини (ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) з 01.11.2011 р. по 31.08.2012 р. у розмірі 840,00 грн.
22 грудня 2011 року, згідно Наказу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кордекс Компані»№ 249-к, ОСОБА_1 перервано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в зв'язку з виходом на роботу з повним робочим днем з 22.12.2011 року без збереження права на одержання допомоги в період відпустки по догляду за дитиною (частина сьома ст. 179 КЗпП України).
Рішенням УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 24.01.2012 р. ОСОБА_1 призначені:
- допомога по догляду за дитиною до 3-х років жінкам зареєстр. як СПД з 01.12.2011 р. по 21.12.2011 р. у розмірі 130 грн.;
- допомога по догляду за дитиною до 3-х років жінкам, зареєстр. як СПД (по дох.) з 01.12.2011 р. по 21.12.2011 р. у розмірі 479,79 грн.;
- допомога при народженні дитини (ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) з 01.12.2011 р. по 31.08.2012 р. у розмірі 840,00 грн. та знята з оплати з 22.12.2011 року.
07 лютого 2012 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат своїм листом від 01.02.2012 р. № 12/161-10 повідомив УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА про переплату ОСОБА_1 допомоги в період з 22.12.2011 р. по 31.01.2012 р. в сумі 875 грн. 50 коп. та просив згідно чинного законодавства вирішити питання про утримання зазначеної переплати.
13.02.2012 р. та 12.06.2012 р. на домашню адресу ОСОБА_1 УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА направляло повідомлення про повернення незаконно отриманих коштів.
В зв'язку з тим, що кошти ОСОБА_1 не було повернено, УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА звернулось з позовом до суду про стягнення надмірно виплаченої державної допомоги.
В своєму позові позивач просить стягнути з відповідача суму незаконно отриманих коштів допомоги в сумі 875 грн. 50 коп. на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр. Комарова, 7, код організації 22886300 УДК в м. Києві, р/р 35417011001244, КФК 090303, КЕКВ 1343, МФО 820019).
Відповідачем подані заперечення на позов, в яких ОСОБА_1 зазначає, що позивачем порушено приписи статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України та просить суд позов УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА залишити без розгляду.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані особами, які беруть участь у справі докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд погоджується з позовними вимогами УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини, що склалися між сторонами регулюються нормами Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ (далі по тексту -Закон № 2811-ХІІ), Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі -Порядок № 1751), Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15 листопада 2001 року №486/202/524/455/3370, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 року за № 112/6400 (далі -Методика).
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Статтею 1 Закону № 2811-ХІІ (в редакції в момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону № 2811-ХІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Пунктом 22 Порядку № 1751 (в редакції в момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Середньомісячний сукупний доход сім'ї, згідно із визначенням, наведеним в статті 2 Закону № 2811-ХІІ, це обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
Пунктом 5 Методики (в редакції в момент виникнення спірних правовідносин) закріплено, що до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати всіх видів; премії, установлені за системами оплати праці на підприємстві, в установі, організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації. Премії і щорічні винагороди включаються до сукупного доходу на час їх нарахування, при цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років; інші грошові виплати, які мають систематичний характер (польове забезпечення, доплати за роз'їзний та рухомий характер роботи тощо, крім виплат на відрядження); стипендії, пенсії, допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності), допомога на навчання, безпосередньо отримана особою від підприємства, установи чи організації, за винятком коштів, отриманих на умовах позики чи кредитів та щомісячні компенсаційні виплати. При цьому до сукупного доходу не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід. При зверненні за призначенням декількох видів допомоги, розмір яких визначається з урахуванням сукупного доходу, до сукупного доходу сім'ї входять розміри призначених на дату звернення зазначених видів допомоги, крім допомоги, для призначення якої обчислюється сукупний дохід; доходи від підприємницької діяльності та іншої незалежної професійної діяльності, у тому числі доходи адвокатів, приватних нотаріусів та від заняття літературною, художньою, музичною, артистичною та іншою творчою діяльністю. Доходи осіб, які займаються зазначеною діяльністю, визначаються на підставі даних державних податкових адміністрацій. За відсутності цих даних доходи фізичних осіб - підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, визначаються на підставі даних книги обліку доходів і витрат за встановленою формою; усі види винагород, які виплачуються штатним (позаштатним) літературним працівникам, художникам, фотокореспондентам та іншим особам з фонду авторського гонорару, а також винагороди, які виплачуються за публічне виконання творів; при цьому розмір доходу визначається як середньомісячний розмір гонорару за рік, що передує зверненню за призначенням допомоги, з урахуванням коефіцієнта зростання середньомісячної номінальної заробітної плати працівників, зайнятих в економіці; матеріальне забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»; доходи від здавання житлового приміщення (будинку) або інших будов у найм або в оренду (на підставі довідок органів державних податкових адміністрацій); натуральна оплата праці; грошове забезпечення військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби; суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров'я, що пов'язане з виконанням ним трудових обов'язків; заробіток учнів та студентів, які поєднують навчання з постійною роботою на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання; суми, які виплачувалися за час вимушеного прогулу та суми за час вимушеного прогулу при затримці виконання рішення про поновлення на роботі працівника; одержані аліменти; 5.14) фактичний заробіток осіб, які працювали у фізичних осіб. При цьому натуральна частина заробітної плати цих осіб також включається до їх сукупного доходу; суми індексації грошових доходів населення та компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів їх виплати; доходи від особистого селянського господарства, земельних ділянок, наданих для ведення городництва, сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки (паю), виділеної внаслідок розпаювання землі; допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю; інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі (пункт 19 Порядку № 1751 доповнено абзацом другим згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 р. № 57).
Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) (пункт 22 Порядку № 1751 доповнено абзацом другим згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 р. № 57).
Частинами 1, 2 статті 22 Закону № 2811-ХІІ встановлено обов'язок одержувачів державної допомоги повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до абз. другого пункту 49 Порядку № 1751 суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
В ході дослідження матеріалів справи судом встановлено, що при складенні заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 власноручно було відмічено, що у разі виходу на роботу вона зобов'язується повідомити УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА.
Також, ОСОБА_1 написано дві розписки від 04.11.2011 року про те, що в разі отримання доходу, виникнення інших обставин вона зобов'язується повідомити УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА.
04 січня 2012 року УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА отримано копію наказу від 22 грудня 2011 року № 249-к ТОВ «Кордекс Компані», відповідно до якого, відпустка ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку перервана в зв'язку з виходом на роботу з повним робочим днем з 22.12.2011 р. без збереження права на одержання допомоги в період відпустки по догляду за дитиною (частина сьома ст. 179 КЗпП України), на підставі заяви ОСОБА_1 від 19.12.2011 р.
На підставі листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 01.02.2012 р. № 12/161-10 було виявлено переплату допомоги ОСОБА_1 в сумі 875,50 грн. за період з 22.12.2011 р. по 31.01.2012 р. у зв'язку з виходом її на роботу 22.12.2011 р.
Таким чином, відповідач, в період часу з 22.12.2011 р. по 31.01.2012 р., отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за відсутності правових підстав.
Своїми листами від 13.02.2012 р. та 12.06.2012 р. УПСЗН Оболонської районної в м. Києві ДА повідомляло відповідача про необхідність повернення незаконно отриманих коштів.
Також, суд зазначає, що пунктом 4.7 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 р. № 65 Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат разом з районними управліннями праці та соціального захисту населення вживає заходів до попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги, інших видів грошових виплат.
З огляду на встановлені судом обставини та враховуючи, що наведені позивачем обставини підтверджуються матеріалами справи і не спростовані відповідачем, а сума, заявлена до відшкодування підтверджена відповідними розрахунками, суд вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.
При вирішенні вказаної справи суд виходить з того, що адміністративний позов подано після закінчення строків встановлених законом. Втім, причини такого пропуску судом визнаються поважними, оскільки позивач раніше в межах строків, визначених ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України вже звертався за захистом порушених прав, з аналогічним позовом, який було залишено без руху та повернуто заявнику.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки, судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз відповідачем не понесено, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Приймаючи до уваги викладене вище, керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. 128, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 04210, АДРЕСА_1) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр. Комарова, 7, код організації 22886300 УДК в м. Києві, р/р 35417011001244, КФК 090303, КЕКВ 1343, МФО 820019) незаконно отримані кошти допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 875 (вісімсот сімдесят п'ять) гривень 50 (п'ятдесят) коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.М. Погрібніченко