Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/11521/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14 година 25 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.
при секретарі Аврамченко С.С.
за участю:
представника позивача - Мясникова А.М. - на підставі довіреності,
представників відповідача - Черкашина І.Ю. - на підставі довіреності,
Нікітіної Ю.В. - на підставі довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області до Дочірнього підприємства «Шахта «Металіст» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком 1, в сумі 44 831,37 грн. та за Списком 2 в сумі 1 852,15 грн., -
встановив:
3 вересня 2012 року Управління пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області, (далі - Позивач або УПФУ), звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства «Шахта «Металіст», (далі - Відповідач або ДП), в якому просило суд стягнути з Відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком 1, в сумі 44 831,37 грн. та за Списком 2 в сумі 1 852,15 грн., яка утворилася за період з 25 квітня 2012 року по 25 серпня 2012 року.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, Позивач вказав, що колишнім працівникам ДП «Шахта Металіст» здійснена виплата пільгових пенсій, призначених за Списками 1 та Списком 2. На час звернення до суду Відповідач має заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, яка утворилася за період 25 квітня 2012 року по 25 серпня 2012 року в сумі 46 683,52 грн. Посилаючись на п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», просив задовольнити адміністративний позов.
В судовому засіданні представник Позивача підтримав заявлені вимоги в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, надав пояснення, аналогічні тим, що зазначені в адміністративному позові.
Відповідач позовні вимоги не визнав в повному обсязі. 19 вересня 2012 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав заперечення проти адміністративного позову, (а.с.44-52), 1 жовтня 2012 року - доповнення до заперечень проти адміністративного позову, (а.с.186-188).
Правова позиція Відповідача по справі ґрунтується на тому, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що підприємствами відшкодовуються фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах із шкідливими і важкими та особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за списком № 2, списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, за винятком тих працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників.
За твердженням Відповідача, працівники, зазначені в розрахунках, були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах, (включаючи склад гірничорятувальних частин), з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, тому, незалежно від того на підставі ст.13 чи ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» їм призначена пенсія, ці особи відповідно до ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» належать до категорії шахтарів.
Враховуючи наведене, вважає, що не зобов'язаний здійснювати відшкодування витрат УПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій цим особам.
Також Відповідач посилається на те, що відповідно до п.п.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди. Посилаючись на Закон України «Про недержавне пенсійне забезпечення» та рекомендації парламентських слухань на тему «Стан проведення пенсійної реформи та шляхи її вдосконалення», схвалені Постановою Верховної Ради України від 5 квітня 2011 року № 3188-VI, стверджує, що в Україні відбулось впровадження корпоративного пенсійного забезпечення, тому вимоги щодо компенсації фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
Крім того, Відповідач вказує на те, що чинним законодавством України органам Пенсійного фонду України не надане право звертатись до суду з позовними заявами про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а також стверджує, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є необґрунтованими.
В судовому засіданні представники Відповідача заявлені позовні вимоги не визнали, надали пояснення, аналогічні тим, що вказані в запереченнях проти адміністративного позову, просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Дочірнє підприємство «Шахта Металіст», (код ЄДРПОУ 13504015), зареєстроване у якості юридичної особи 19 листопада 2003 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 677833, (а.с.53).
Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 051959 основними видами діяльності ДП «Шахта Металіст» є здавання в оренду власного нерухомого майна, добування та збагачення кам'яного вугілля, агломерація кам'яного вугілля, оптова торгівля паливом, інші види оптової торгівлі, розподілення та постачання електроенергії, (а.с.54).
В період з 25 квітня 2012 року по 25 серпня 2012 року територіальними органами Пенсійного фонду України здійснена виплата пільгових пенсій, призначених колишнім працівникам Відповідача за Списком 1 та Списком 2, на загальну суму 46 683,52 грн., в тому числі за Списком 1 в сумі 44 831,37 грн. та за Списком 2 в сумі 1 852,15 грн., (а.с.39).
Позивач складав розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах згідно зі ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та надсилав їх на адресу Відповідача, (а.с.7-12, 15-17, 19-20, 22-25, 28-31). Вказані розрахунки отримані ДП «Шахта Металіст», про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, (а.с.13, 14, 18, 21, 26, 32).
Отримавши зазначені розрахунки, ДП «Шахта Металіст» не визнало за собою наявності заборгованості та надіслало на адресу УПФУ листи від 22 червня 2012 року № 22-06/01-1, (а.с.55-60), отриманий Позивачем 5 липня 2012 року, (а.с.61), від 2 липня 2012 року № 2-07/01-1, (а.с.62-67), отриманий Позивачем 11 липня 2012 року, (а.с.68), від 15 серпня 2012 року № 15-08/01-1, (а.с.69-74), отриманий Позивачем 17 серпня 2012 року (а.с.75), в яких просило УПФУ відкликати направлені листи і таблиці розрахунків, як необґрунтовані і припинити практику відправки протиправних листів і таблиць з розрахунками уявної заборгованості.
Докази оскарження розрахунків вищому органу Пенсійного фонду України або в судовому порядку Відповідачем не надано.
Відповідно до розрахунку суми заборгованості, наданої Позивачем, на час звернення до суду Відповідач має непогашену заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком 1 та за Списком 2, за період з 25 квітня 2012 року по 25 серпня 2012 року в сумі 46 683,52 грн.
Наявність у ДП «Шахта Металіст» зазначеної заборгованості вбачається зі змісту карток особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком 1, (а.с.34-35) та за списком 2 (а.с.36-38).
Органами Пенсійного фонду призначені та виплачені пенсії на пільгових умовах особам, які працювали на ДП «Шахта Металіст» та які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20
Зі змісту протоколів (розпоряджень) про призначення пенсій вбачається, що вказаним особам призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1, (а.с.118, 119, 130, 132, 143, 145, 147,150, 153, 155, 158, 160, 162, 164, 166, 168, 171, 173, 175, 196, 197).
Факт роботи зазначених осіб на посадах (роботах), віднесених до Списку 1, підтверджується довідками, виданими ДП «Шахта Металіст», (а.с.120, 129, 131, 133, 134, 135, 144, 146, 148, 151, 152, 154, 156, 157, 159, 161, 163, 165, 167, 169, 170, 172, 174, 195).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 7 грудня 2011 року в адміністративній справі № 2а/0570/18610/2011, залишеною без змін Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2012 року, а також постановою Донецького окружного адміністративного суду від 6 червня 2012 року в адміністративній справі № 2а/0570/4085/2012, залишеною без змін Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2012 року, задоволені позовні заяви Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області до Дочірнього підприємства «Шахта Металіст» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій особам, які зазначені у справі, що розглядається, але за інший період, (а.с.97-105).
Як встановлено судами під час розгляду вказаних справ, згідно довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії, які видані ДП «Шахта Металіст» ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_21, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, зазначені особи були зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, але серед них відсутні особи, яким призначені пенсії на підставі ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зі змісту протоколу від 12 липня 2012 року № 101 вбачається, що ОСОБА_22 призначена пенсія за віком на пільгових умовах за списком 2, (а.с.114).
25 травня 2012 року Відповідачем видана довідка за № 05-25-5, зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_22 працювала на МП «Шахта Металіст» з 16 вересня 1991 року по 13 грудня 1999 року на посаді, віднесеної до Списку 2, (а.с.116).
Докази, які б спростовували вищевикладені обставини, суду не надані.
Вирішуючи справу по суті та враховуючи висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за наслідками розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п.1 ч.1 ст.237 КАС України, (постанова від 5 червня 2012 року у справі № 21-167а12, постанова від 10 липня 2012 року у справі № 21-205а12 тощо), до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
П.12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначено, що перетворення Пенсійного фонду в неприбуткову самоврядну організацію здійснюється відповідно до окремо прийнятого спеціального Закону. До прийняття відповідного рішення функції виконавчої дирекції Пенсійного фонду, її територіальних органів виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.
У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.
Відповідно до п.п.1, 7 Положення про Пенсійний фонду України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з п.п.1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 року №11-2, (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5), (далі - Положення), головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі разом з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.
П.2.1. Положення визначені основні завдання територіальних органів Пенсійного фонду України, до яких, зокрема, належить забезпечення у відповідному регіоні збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів відповідно до законодавства, призначених для пенсійного забезпечення.
П.п.9 п.2.4. Положення передбачено право управлінь стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів з їх платників.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про те, що у спірних правовідносинах УПФУ виступає у якості суб'єкта владних повноважень, який звернувся до адміністративного суду на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
Крім того, суд відзначає, що невиконання Відповідачем обов'язку щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій має наслідком виникнення у Позивача, як у особи, яка здійснила ці витрати, права на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Відповідно до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII, (далі - Закон № 1788-XII), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст.12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
За змістом п.2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, (далі - Закон № 1058- IV), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абз.1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст..28 Закону № 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку вказаних пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За правилами абз.4 п.п.1 п.2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
В абз.5 цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» ст.13 Закону № 1788-XII, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абз.5 п.п.1 п.2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду України та Державного бюджету України відповідно.
Однак специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.
Так, зі змісту ст.14 Закону № 1788-XII вбачається, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Виходячи зі змісту положень п.2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV у контексті ст.14 Закону № 1788-XII можна зробити висновок, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі ст.14 Закону № 1788-XII.
Факт того, що громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_21, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 пільгові пенсії призначені на підставі ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлений судовими рішеннями в адміністративних справах № 2а/0570/18610/2011 та № 2а/0570/4085/2012, що набрали законної сили.
Отже, зважаючи на положення ч.1 ст.72 КАС України, відповідно до якої обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, а також положення ч.2 ст.255 КАС України, згідно з якою обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін, та обставина, що вказаним особам була призначена та виплачена пільгова пенсія саме на підставі ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» доведенню не підлягає.
Процедура обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, (далі - Інструкція).
Пунктом 6.2 Інструкції передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Згідно з п.6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
З приводу посилання Відповідача на різницю між протоколами про призначення пенсії в частині їх розмірів та відповідними розрахунками щодо фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, суд відзначає наступне.
«Надбавки та підвищення», які встановлюються та виплачуються відповідно до положень Закону № 1788-XII відрізняються від поняття «збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку», визначеного Законом № 1058-IV, оскільки законодавством передбачено не тільки різні підстави для таких змін розмірів пенсій (під час встановлення та виплати додаткових доплат, надбавок, підвищень застосовуються норми Закону № 1788-XII, під час здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням збільшення, яке відбулось внаслідок її перерахунку, - Закон № 1058-IV), але і правові наслідки - додаткові доплати, надбавки, підвищення мають окремий статус та обліковуються окремими рядками, а збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку за нормами Закону №1058-IV становить її основний розмір.
Зміст Інструкції свідчить про обов'язок підприємств відшкодовувати основний розмір пенсій в повному обсязі, в тому числі перераховані, а не відповідно до протоколів про призначення пенсії, оскільки згідно з п.6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів ПФУ щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го числа поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Крім того, відповідно до положень абз.2 п.6.8 Інструкції у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування, органи ПФУ повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
На виконання вимог Інструкції УПФУ надсилало на адресу Відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, ДП «Шахта Металіст» ці розрахунки отримало, проте відшкодування витрат не здійснило.
Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій оформлені у відповідності до вимог додатків 6 і 7 Інструкції, отже в розумінні ч.4 ст.70 КАС України, є належними та допустимими доказами стосовно предмету доказування.
Надані позивачем розрахунки, акт утримують в собі відповідно до встановлених додатками до Інструкції № 6 та № 7 вимоги, та відповідно до частини 4 статті 70 КАС України доводять обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування та не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування. Долучені до матеріалів справи розрахунки та акт є належними доказами, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Крім того, судів відзначає, що жодний з надісланих Відповідачу розрахунків у разі не згоди з фактичними нарахуваннями не був оскаржений у встановленому законом порядку.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність задоволення адміністративного позову, оскільки зі змісту застосованих до спірних правовідносин норм права та встановлених фактичних обставин вбачається обов'язок Відповідача відшкодовувати витрати Позивача на виплату та доставку пільгових пенсій.
Відповідно до ч.3 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення увалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки Позивачем - суб'єктом владних повноважень не були понесені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, суд дійшов висновку, що судові витрати не підлягають стягненню з Відповідача.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.2-15, 17-20, 51, 69-72, 94, 98, 159-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області до Дочірнього підприємства «Шахта «Металіст» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком 1, в сумі 44 831,37 грн. та за Списком 2 в сумі 1 852,15 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Шахта Металіст», (код ЄДРПОУ 13504015), на користь Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 25 квітня 2012 року по 25 серпня 2012 року, призначених за Списком 1 в сумі 44 831 (сорок чотири тисячі вісімсот тридцять одна) грн. 37 коп. та за Списком 2 в сумі 1 852 (одна тисяча вісімсот п'ятдесят дві) грн. 15 коп.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 3 жовтня 2012 року.
Постанова складена у повному обсязі і підписана 8 жовтня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко Т.О.